Αποστολέας Θέμα: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....  (Αναγνώστηκε 11668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« στις: Απρίλιος 30, 2009, 10:04:49 πμ »
ειδα οτι νοσταλγουμε λιγο τα μηνακια που περασαμε καλα η κακα στον στρατο...
εδω λοιπον μπορουμε να εκτονωθουμε και να ανταλαξουμε ιστοριες...απο την καταραμενη θητεια!
παρακαλουνται οσοι ποσταρουν να γραψουν μη διαβαθμισμενες πληροφοριες ..O ΕΧΘΡΟΣ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2009, 08:41:15 μμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2009, 11:12:31 πμ »
Με εξαίρεση αυτούς που, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο Πολέμησαν  :respect: :respect: :respect:
υπάρχουν πολλοί που αναπολούν τη Στρατιωτική τους Θητεία με απέχθεια, ώστε να τη χαρακτηρίσουν καταραμένη;

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:49:52 μμ »
θεωρω τους δεκα μηνες που περασα σε κεντρο εκπαιδευσης και μοναδα ....τους ποιο ανουσιους της ζωης μου
σκοπιες αγγαρειες εκπαιδευση για τα ματια του κοσμου(βολες των 20 φυσσιγγιων) ...ξεσκαρταρισμα υλικων ....απειρα Π.Ο.Ε. βυσματα και παλι βυσματα
του υπολοιπους μηνες που περασα σε μοναδα εκστρατειας προετοιμαζομενος και εκτελωντας ειρηνευτικη αποστολη
ειδα διαφορετικα πραγματα ...μια ισως καλυτερη εικονα .....με πολλα αρνητικα δε .......
το μονο καλο απο ολη την στρατιωτικη μου θητεια ειναι οτι για καποιους μηνες πληρωνομουν με μισθο MANAGER ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗς!
αλλα κατα ηιμουν σε κατασταση επιφυλακης 24/7 με περιπολα μαχης καθε μερα χωρις κυριακη και σχολη, μεσα εξω σε τζιπ και m113
μεσα σε πυρκαγιες κυνηγωντας οτι καρυδιας καρυδι υπαρχει παραστρατιωτους του UCK εμπορους ναρκωτικων διακινητες λευκης σαρκος...εκανα παρεα με ανθρωπους απο ολο τον κοσμο απο ghurkas μεχρι αγγλακια που μιλαγανε cokney...και φιλιες που κρατανε ακομα ....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 30, 2009, 01:20:20 μμ »
Δεν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση ο στρατός της ελληνικής πραγματικότητας. Εξάλλου είναι μικρογραφία της. Ότι περνάς μέσα (ως κληρωτός) είναι πταίσματα με αυτά που αντιμετωπίζεις κατόπιν.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2009, 01:34:03 μμ »
Φιλε Acidblack διαβαζω αυτα που περασες και μου φαινονται απιστευτα ξενα με αυτα που περνουν οι περισσοτεροι τωρα και ειδικα με αυτα που περναω εγω. Ουτε καν ξερω για ειρηνευτικες αποστολες και λοιπα και πραγματικα σε συγχαιρω γιατι θα εχεις αποκομισει απιστευτες εμπειριες. Και απο αυτα που ειπες για τα βυσματα το ξανασκεφτομαι να γραψω για τα δικα μου...αλλα δε βαριεσαι

Παρουσιαστηκα Λαμια στο ΚΕΥΠ (κεντρο εκπαιδευσης υψηλων προσωπων  ;D) απο οπου πηρα αδεια ορκομωσιας 10 μερες (ελεω παρουσιας υφυπουργου), μετα απο αυτο και για 3 βδομαδες ημασταν 1 μεσα 3 εξω.
Κατοπιν πηρα μεταταξη ως χειριστης ρανταρ στις διαβιβασεις. Η συγκεκριμενη εκπαιδευση ηταν στο Χαιδαρι για ενα μηνα (ολες οι αλλες ειδικοτητες διαβιβασεων ηταν στην Καλαματα) και μπορω να πω οτι ως Αθηναιος δε θα μπορουσα να ζητησω καλυτερη μεταθεση. Μερα παρα μερα κοιμομουν σπιτι μου και οι συνθηκες εκει περα ηταν πολυ καλες. Επομενος σταθμος η Σαμος επειτα απο 11ημερη αδεια για το Πασχα :D. Παρουσιαστηκα στη Σαμο λοιπον Τριτη πρωι (προχθες) και επειδη ο διοικητης μας χρειαζοταν μονο 5 ατομα απο τα 8 που παρουσιαστηκαν, εδωσε στους 3 υπολοιπους (ενας απο τους 3 ημουν κι εγω) 13 μερες τιμητικη. Τωρα ειμαι στη 2η απο τις 13 μερες. Μεχρι τις 12 μαιου οπου και θα γυρισω θα εχω παρει συνολο 45 μερες αδεια (παρουσιαστηκα 9 Φεβρουαριου - ημερα των γενεθλιων μου). Οποτε ακομα δεν ξερω τι να πω για στρατο μιας και μονο στρατο δεν εχω κανει.

Αγγαρειες και λοιπα ειχα κι εγω παρα πολλα, αλλα δε μου κανει η καρδια να παραπονεθω!

Φιλικα
Στρατιωτης Διαβιβασεων
Χειριστης Μεσων Επιτηρησης
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2009, 01:49:42 μμ »
Παρουσιαστηκα Ρεθυμνο στο 547, παραμεθοριο Προβατωνα Εβρου , 1 μηνα Λυβ, και μετα βοηθος εκπαιδευτη σε κεντρο νεων στη Ξανθη.

Εφαγα πολλες ξενερες, αλλα εκανα 2 καταπληκτικους φιλους και 2,5 αξεχαστες ωρες κανοε καγιακ στο Νεστο!

Τα καλα μενουν... ;)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2009, 02:12:42 μμ »
....ΘΗΒΑ ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗς ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ98B' 3 ΠΥΡΟΒΟΛΑΡΧΙΑ "ΟΙ ΑΠΟΚΛΗΡΟΙ" εγω 26 χρονων και οι υπολοιποι ολοι 18 χρονωνκαθε καρυδιας καρυδι ...ολους τους παραξενους και με θεματα(ναρκωτικα ,ψυχολογικα ,υγειας) τους πηγαιναν εκει ...μαζι με αναλογια 10% νορμαλ για να κρατανε ισσοροπιες.πεντε παλιοι για οργανικοι θαλαμαρχες και ανθυπολοχαγοι κατευθειαν απο την σχολη Ο λοχαγος Καλος αλλα
σιγα μην τον ειδαμε και πολλες φορες
Οργανικος με το καλημερα !πηγαινα κοσμο για φαγητο, για γιατρους ,δεκανεας αλλαγης καθε μερα μεσα....κατα διαβολικη τυχη μου δινουν μια μερα εξοδο και πηγα στην θηβα για καφε με δυο συνομηλικους ανθπολοχαγους στο γυρισμο μες στον θαλαμο ησυχια ...
ενα παιδακι θαλαμοφυλακαςο Κωστακης καθοταν ησυχος σε μια γωνια με λιγο φως ...του λεω αν γινει κατι ξυπνα με ....αλλαξα εβαλα παραλαγη και αρβυλες και επεσα στο κρεβατι ......κατα τις τρεις ξυπνησα αποτομα ....Ο  Κωστακης προσπαθουσε να με ξυπνησει ...
Τι εγινε ρε? εχει πεσει ενας κατω και πνιγεται μου λεει!....φρικαρα ....5 κρεβατια παραπερα ο Hλιας καλο και αγαθο παιδι προσπαθουσε να παρει ανασα.......μεχρι αν παω απο πανω του και να τον γυρισω αναποδα απο μπρουμητα καταλαβα ....γυρισμενα ματια και αφροι απο το στομα.Eπιλειπτικη κριση .....
στην αρχη εβαλα το χερι μου μεσα στο στομα του και μετα εβγαλα μια δερματινη ζωνη απο ενα τζην που κρεμοταv και του την εβαλα στο στομα .....δεν εχω ξαναδει τοσο τρομαγμενα ματια στην ζωη μου ....εβαλa τρεις να τον κρατανε
απο τους σπασμους και καλεσα ασθενοφορο....ευτηχως ηρθαν γρηγορα....και το ασθενοφορο εφυγε μεσα στην νυχτα με τον φαρο αναμενο...
την αλλη μερα με εβαλαν και εκανα απογραφη στα πραγματα του Hλια....Δεν τον ξαναειδα ποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2009, 02:56:40 μμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2009, 02:34:59 μμ »
Μονάδα ---
είμαι σκοπός πύλης σε ανηφορική είσοδο 1ο νούμερο 10-12μμ και φυσικά περιμένω τον εφοδεύοντα! 11:15 εμφανίζεται με όχημα, κάνω την κλασσική αναγνώριση και διαπιστώνω ότι είναι ο φίλος μου ο Νώντας ο δόκιμος! Ανοίγω την πύλη για να περάσει στην περίμετρο και να εφοδεύσει στις υπόλοιπες σκοπιές και περνάει μέσα το STEYER με νέο οδηγό. Δίνω στο δόκιμο το βιβλίο για να υπογράψει και πηγαίνω στην σιδερένια πύλη να την ξανακλειδώσω με το λουκέτο με το όπλο στον ώμο. Την ώρα που την κλειδώνω νιώθω κάτι βαρύ να με σπρώχνει κατά πάνω στην πύλη και ευτυχώς λόγω κακής ποιότητας κατασκευής της και των δικών μου ... διαστάσεων ανοίγει σπάζοντας και βρίσκομαι εγώ πεσμένος χωρίς να έχω καταλάβει τι με ... χτύπησε και το όπλο παραδίπλα ... Ο φίλος μου δόκιμος χωρίς να έχει ορατότητα και βλέποντας μόνο το όπλο να έχει πέσει στο ορατό του πεδίο έχει μείνει αποσβωλομένος για κανένα δίλεπτο και ενώ εγώ έχω ήδη σηκωθεί και βρίζω πατόκορφα τον "ψαρά" οδηγό που έχασε το STEYER στα φρένα ... και τον πήρε η κατηφόρα ...

Δεν έχω ξαναδεί άλλη φορά άνθρωπο τόσο φοβισμένο (και κίτρινο) όσο ο Νώντας ... δικαίως βέβαια ...

Φυσικά τίποτα δεν αναφέρθηκε ... πουθενά ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2009, 02:48:26 μμ »
........"ωραίος" ο Νώντας  :D :D  θα τα'δε όλα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2009, 02:52:56 μμ »
........"ωραίος" ο Νώντας  :D :D  θα τα'δε όλα

Δεν περιγράφεται η εικόνα του Νώντα ...
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος takis63

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2009, 05:05:37 μμ »
Μάρτης του '87 στο Χαιδάρι τότε στην κρίση του Σισμίκ. Το Κέντρο είχε αδειάσει, οι περισσότερες ειδικότητες είχαν φύγει για τις μονάδες, είχαμε μείνει κάπου 300 άτομα. Με φωνάζει ο Διοικητής μαζί με έναν άλλο, θα μαγειρέψτε λέει για τους υπόλοιπους. Και τι να φτιάξουμε κυρ-Διοικητά λέμε, δεν είμαστε μάγειροι. Ότι θέλετε απαντά και φροντίστε να μην πεθάνει κανένας!!!

Φτιάξαμε κι εμείς μακαρόνια με κιμά ;D ;D και δεν πέθανε κανείς!!!

Την άλλη μέρα το πρωί μας μαζέψαν κι εμάς για τον Έβρο, στο Διδυμότειχο (500 Τάγμα Διαβιβάσεων, οι...επίλεκτοι στην πινέζα). Κατευθείαν στη διασπορά, ταχύρυθμη εκπαίδευση στο FN, πυρομαχικά, διπλοσκοπιές και κώδικες μάχης. Εκεί είδα κι έμαθα πολλά.  Άνθρωποι κάθε λογής, καλοί και κακοί, φιλίες που κρατάνε ακόμη. Είδα στρατιώτη να επιτίθεται σε ανθυπολοχαγό απο το καψώνι και να τον κρατάμε τρείς να μη τον σφάξει, είδα πρεζόνι σε κατάσταση αμόκ να παίρνει το FN και να μας κρατάει όλους στο ένα πόδι, είδα μια ολόκληρη διμοιρία να μην υπακούει σε ανθυπολοχαγό που μας είχε τρείς ώρες να κάνουμε βήμα κατακαλόκαιρο.

Πάλι εκεί, ασυρματιστής Στρατηγού είχαμε πάει περιοδεία στα βόρεια του Έβρου και να προσπαθώ να πιάσω επαφή με τη Μεραρχία και να μη μπορώ απο τις παρεμβολές των απέναντι. Θυμήθηκα όμως ότι εκείνη την ημέρα είχαμε εκπαιδευτικά δίκτυα επαφών στο Τάγμα τις συχνότητες των οποίων είχα επιμεληθεί εγώ κι έτσι κατάφερα κι αποκατέστησα επαφή με το Raccal. Πενθήμερος τιμητική!!!

Θυμάμαι τα βράδυα να "γυρνάμε" τα ραδιοτυλέτυπα στο Ελλάς Ράδιο και να ακούμε τις ιστορίες των ναυτικών μας απο τα καράβια.

Θυμάμαι το κρύο και τις ξυλόσομπες πυρωμένες κι εμάς δίπλα αγκαλιά με τις μαλαματίνες. Τις επιδρομές το καλοκαίρι στα χωράφια για καρπούζια.

21 μήνες ήταν κι έφυγαν.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2009, 06:51:48 μμ »
Στρατός....Μία χαλαρή, ανεύθυνη, διασκεδαστική και άκρως σεξουαλική (!!!) περίοδος της ζωής μου!

Θα σας διηγηθώ μία "δυνατή" εμπειρία που είχα ως νέος φαντάρος στη μονάδα.
Στην 111 Π.Μ, όπου υπηρέτησα για 10 μήνες, γίνονται κατά καιρούς κάποιες ασκήσεις. Νατοικές αξιολογήσεις και διάφορα άλλα παραμφερή.
Μία τέτοια, λοιπόν αξιολόγηση, πραγματοποιήθηκε 10 περίπου ημέρες αφού είχα πάει εγώ στην μονάδα. Κατά τη διάρκεια αυτής τα καθήκοντα των φαντάρων περιορίζονταν στις σκοπιές. Το πρόβλημα ήταν ότι τα νούμερα αυτά ήταν πολύωρα και δεδομένου των συνεχόμενων εικονικών "επεισοδίων" που συνέβαιναν τράβαγαν ακόμη περισσότερο.
Είχα γνωρίσει ένα παλικάρι από το Αγρίνιο με τον οποίο είχαμε αναπτύξει φιλία και με του οποίου συμπτωματικά συμπίπταν τα "νούμερά" μας. Μετά από το πρώτο νούμερο, το οποίο τράβηξε πολλεεεεεεεές ώρες, αποφασίσαμε αμφότεροι ότι κάτι έπρεπε να κάνουμε ώστε να περνάει πιο ευχάριστα η ώρα.
Οι ασύρματοι που μας είχαν προμηθεύσει για τη σκοπιά είχαν 10 (αν θυμάμαι καλά) συχνότητες. Εμείς, οι σκοποί, έπρεπε να είμαστε συντονισμένοι σε κάποια από αυτές (δε θυμάμαι ποια) ώστε να λαμβάνουμε τα μυνήματα από το κέντρο επιχειρήσεων.
Ειχα λοιπόν τη φαεινή ιδέα να συντονίσουμε, εγώ και ο φίλος, τους ασυρματους μας σε κάποια άλλη συχνότητα ώστε να μιλάμε (άφοβα και ανενόχλητα) μεταξύ μας. Και αυτό έγινε. Μας μοίρασαν στις σκοπιές, εκεί χαλαρώσαμε, γυρίσαμε τους ασυρματους στην συχνοτητα που είχαμε συννενοηθεί και η συνομιλία άρχισε!
Πολύ είχαμε ενθουσιαστεί στην αρχή και δε λέγαμε να σταματήσουμε! Η συζήτηση επεκτάθηκε και ξεκινήσαμε να "στολίζουμε" με διάφορα κοσμητικά επίθετα όλο το επιτελείο του στρατού, της μονάδας, της άσκησης και ιδιαίτερα ασχοληθήκαμε με το παχύ μουστάκι του Αρχιφύλακα, τον οποίο αναφεραμε διαρκώς με το κωδικό του όνομα.
Δε ξέρω πόση ώρα πέρασε, σε κάποια στιγμή ακούω ένα αυτοκίνητο να έρχεται, δε προλαβαίνω να σηκωθώ και να φορέσω την εξάρτηση (μιλάμε για μεγάλη διάλυση στη σκοπιά) και ξεπροβάλει, με μπαντιλίκια χωρίς κυριολεξία, στρατιωτικό τζιπ στο οποίο επέβαιναν 4 άνδρες.
Ότι είχα σηκωθεί, την εξάρτηση την κράταγα στο χέρι, και βγαίνει πρώτος ένας τύπος a la Top-Gun και με αργά, αλλά άκρως ψαρωτικά, βήματα (εμφανώς φρικαρισμένος) κατευθύνεται προς εμένα που τα είχα χάσει εντελώς! "Έτσι φυλάς σκοπιά ρε μ@λ@κ@?", μου λέει και με σπρώχνει. Βγαίνει και ένας ακόμα, πιο ψύχραιμος, και μου λέει "Φίλε, τώρα τη γ@μ@%2ς....."
Με βάζουν στο τζιπ και φεύγουμε. Ο τύπος που βγήκε πρώτος ήταν ο υποδιοικητής (δε τον ήξερα μέχρι τότε) και οι άλλοι από την ασφάλεια της μονάδας. Με πάνε στη φρουρά, με αφήνουν, και εντός ολίγου ένα άλλο τζιπ φέρνει και τον φίλο μου. Εκεί βρίσκουμε κάτι αερονόμους και άλλους φαντάρους οι οποίοι μας είχαν ακούσει live (ήταν συντονισμένοι στην συχνότητα που είμασταν και εμείς) και μας ευχήθηκαν καλά ξεμπερδέματα.
Μη σας τα πολυλογώ, ήρθε και ο αρχιφύλακας. Αυτόν -και το μουστάκι του- τους είχαμε στολίσει ιδιαιτέρως. Φαντάζεστε τι ακούσαμε. Μάλλον δε μπορείτε να φανταστείτε καν. Ο διοικητής το αντιμετώπισε σχετικά ψύχραιμα. Η μονάδα όλη είχε εκτεθεί διότι μας άκουγαν, δε ξέρω και γω πόσοι, φιλοξενούμενοι υψηλόβαθμοι από το κέντρο επιχειρήσεων.
Ο φίλος Αγρινιώτης είχε φρίξει γιατί μετατέθηκε από μία άλλη μονάδα για να γλυτώσει τις φυλακές (τον είχαν καρακαμπανιάσει εκεί) και τώρα μας μίλαγαν για αεροδικείο!
Δύο μέρες έπειτα μας φώναξαν στο γραφείο ασφαλείας, στο οποίο θυμάμαι είχα πάει χαρακτηριστικά αξύριστος, και μας ανακοίνωσαν ότι το θέμα θα αποσιωπηθεί και θεωρείται λήξαν...

Μετά απ'αυτό, είχαμε γίνει οι "φίρμες" του στρατοπέδου..... :D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2009, 08:18:22 μμ »
 :o :o :o ....tρελές καταστάσεις ,τυχερούληδες σας βρίσκω,για να μην πω κολόφαρδοι!!!  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος zikos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2009, 09:01:50 μμ »
Θυμαμαι Χριστουγεννα του 95 στα Χανια(115)
Γινεται γιορτη στη λεσχη αξιωματικων.
Εγω μολις 3 μερες στη μοναδα και παρολο που ειμουν οδηγος δεν με εχουν βαλει να οδηγησω ουτε ποδηλατο επηδη ηθελαν κοσμο για αγγαριες.
Το μοιραιο βραδυ λοιπον με εχουν βαλει να γεμιζω τις κανατες με το κρασι(το στοιχειο μου!!!)και στην ελευθερη ωρα μου να πλενω πιατα!!!
Εχω γεμισει ενα 2λιτρο της κοκα κολα με κρασι για παρτι μου και κατα τις 1:00 εχω γινει ντιρλα.
Ομως επειδη με το κρασι δουλεια δεν γινοταν εστειλα εναν σειρα μου που εκανε το γκαρσονι να μου παρει ουισκι.
Ε αυτο ηταν.Μολις ειδα οτι το ειχαν τζαμπα τα κατεβαζα χωρις να το καταλαβω.
Ολα καλα μεχρι που ειχα την φαηνη ιδεα να ανεβω στην δεξιωση και να χωρεψω ζειμπεκικο.
Καταλαβαινετε τι εγινε.
Διοικιτες-νομαρχες-δημαρχοι-παπαδες-καραβαναδες να εχουν μεινει με το στομα ανοιχτο(απο οτι μου ειπαν την αλλη ημερα γιατι εγω δεν θυμομουν τιποτα)
Αλλα επειδη ο θεος ειναι μεγαλος ενα ατυχημα που ειχα αυτο το βραδυ με γλυτωσε.
Ειχα παρει ενα τυμπανο και ειχα κατεβει στα μαγειρια και οπως του βαραγα μπουνιες χτυπησα το στεφανι και ραγισα το δαχτυλο.
Ξυπναω το πρωι πανω σε κατι παλιοστρωματα πισω απο τους θαλαμους
,τουμπανο το χερι.
Ερχεται ενας παλιος και μου λεει να παω στα ιατρεια γιατι με ψαχνανε ολο το βραδυ και θα με σκιζανε εαν με βρισκανε.
Στα ιατρεια ενας γιατρος(να ειναι καλα το παιδι οπου και να ειναι) με εστειλε κατευθειαν στο ναυτικο νοσοκομειο στη Σουδα.
Ισως να τον ειχε συγκινησει η χτεσινοβραδυνη μου παρασταση!!!
Ετσι εμεινα 5 ημερες στο νοσοκομειο και οταν γυρισα κανεις δεν θυμοταν την μεγαλειωδη μου παρασταση!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤ.94( ΣΧΟΛΕΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ  ΑΜΑΡΑΝΤΟΣ!!!

Εφυγε ο SENNA και αφησε εμενα!!!
Τα παντα ολα!!!
Tι να λεμε τωρα!!! Mαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2009, 09:33:40 μμ »
αγορι μου εσυ ησουνα η ψυχη του στρατοπαιδου ...ποιος να σε πειραξει?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 30, 2009, 10:46:53 μμ »
Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα σχετικό με τους τρεις νεκρούς των Ιμίων (Ιανουάριος 1996), το αναφέρω κι εδώ:
Θυμάμαι εκείνο το βράδυ να ξυπνάω με τη σειρήνα του συναγερμού, να μας μοιράζουν κράνη και όπλα, να είμαστε όλη τη νύχτα σε επιφυλακή, αφού είχαμε την πληροφορία ότι θα χτυπούσαν το αεροδρόμιο (Σαντορίνη). Οι χειριστές των Φάντομ μέσα στα αεροσκάφη έτοιμοι για άμεση απογείωση -είχε ήδη ζητηθεί από τους μετεωρολόγους πρόβλεψη για καιρικές συνθήκες στη Σμύρνη- προσγειώνονταν C130 με αντιαεροπορικά και φαντάρους, ενώ ο πύργος ελέγχου ζητούσε απ' τους χειριστές των C130 να βοθήσουν και οι ίδιοι στο ξεφόρτωμα λόγω των πληροφοριών ότι θα μας χτυπούσαν. Ένας επισμηνίας έβαλε εκείνη τη στιγμή τα κλάματα, ενώ εγώ σκεφτόμουν ότι δεν ήταν δυνατόν να συμβαίνουν όλα αυτά. Είχε ήδη χαράξει όταν πληροφορηθήκαμε για την απεμπλοκή. Να προσθέσω επίσης ότι εκείνοι που το προηγούμενο βράδυ έτρεμαν θεωρώντας το ζήτημα των Ιμίων ασήμαντο, ήταν οι ίδιοι που τις επόμενες ημέρες πλειοδότησαν σε "πατριωτικές" κορώνες... (δε λέω ότι εγώ δε φοβόμουν, μην παρεξηγηθώ). Τελικά οι τρεις άνθρωποι όμως χάθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 01, 2009, 08:10:56 πμ »
καθε απογευμα που γυρναω απο την δουλεια ....περναω απο ενα δρομο στα ν λιοσια
οδος ''ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΥ ΕΚΤΟΡΑ ΓΙΑΛΟΨΟΥ"....
 :'( :'( :'(
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 01, 2009, 08:51:14 πμ »
Δεν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση ο στρατός της ελληνικής πραγματικότητας. Εξάλλου είναι μικρογραφία της. Ότι περνάς μέσα (ως κληρωτός) είναι πταίσματα με αυτά που αντιμετωπίζεις κατόπιν.

Φιλικά
Δημήτρης

Σωστός ο Δημήτρης!!!

@Ιδομενέα,
υπάρχουν ........θητείες και θητείες..... όπως υπάρχουν ....άνθρωποι και άνθρωποι! Δυστυχώς ή ευτυχώς.

Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 01, 2009, 08:55:22 πμ »
καθε απογευμα που γυρναω απο την δουλεια ....περναω απο ενα δρομο στα ν λιοσια
οδος ''ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΥ ΕΚΤΟΡΑ ΓΙΑΛΟΨΟΥ"....
 :'( :'( :'(
Είναι όντως για κλάματα το πως τιμά η νεο-Ελληνική πολιτεία τους ήρωές της!

Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ιστοριες απο την καταραμενη θητεια....
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 01, 2009, 09:21:06 πμ »
αυτο ειναι σιγουρο....γονος μεγαλοκατασκευαστη υπηρετουσε μαζι μου στην ιδια μοναδα ...
στους 10 μηνες τον ειδα λιγες φορες....η εταιρια του πατερα του εστειλε μια παλετα πλακακια για να επενδυθουν οι τουαλετες
τις μοναδας ...καθως και ο ιδιος επεβλεψε διαφορες κατασκευες (λουτηρες ,μπανια ,κτλ)
εν αντιθεση γιος εφοπλιστη ...υπηρετησε κανονικα μαζι μας ....τον τιμωρουσε ο πατερα σου γιατι ηταν στον κοσμο του!
εμεις οι υπολοιποι διπλα 2ωρα και τροχαδην....μεχρι να ερθει οι ενισχυσεις .....σημειωτεον δεν οτι οτιδηποτε εξτρα υπηρχε
το αναλαμβανε η μοναδα μας αγηματα ,σημαιες ,οργανωση ασκησεων εκθεσεων εξοπλισμου,
δεν ειναι αξιοπεριεργο ?εχω κανει τοση περατζαδα το λιμανι της Μυτιληνης που το εχω μαθει απεξω!
ο τοτε δκτης πηρε μεταθεση στο ΓΕΣ.... ;D ;D ;D....
εξοδο με αδεια απο τον διοικητη και επιστροφη για υπηρεσια ....χαλια μαυρα....φευγαμε μονο με αδεια καθε διμηνο!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...