Αποστολέας Θέμα: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ  (Αναγνώστηκε 43139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 22, 2010, 12:36:37 πμ »
Αγαπητέ φίλε mitsman, ποτέ δε μπορεί να ξέρεις αν με το να κάνει ένα μαγαζί πολύ μεγάλη έκπτωση δεν μπαίνει και μέσα, το ότι σου πουλάει κάτι πολύ φθηνότερα από κάποιον άλλο δεν έπεται κι ότι κερδίζει κιόλας (υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στην εποχή μας που για να καλύψουν κάποιοι έμποροι ενοίκια-επιταγές κλπ σκοτώνουν το προιόν τους) Πάραυτα δε διαφωνώ ότι εσένα αυτό σα καταναλωτή δε σε ενδιαφέρει....
Συμφωνώ ότι τα καταστήματα που ακολουθούν μία υγιή κι ειλικρινή προς τον πελάτη εκπτωτική πολιτική, τον κρατούν ικανοποιημένο κι έχουν κερδοφορία, αλλά αυτό απέχει από το να προσπαθούν να είναι οι φθηνότεροι από όλους και στο βωμό αυτό να μη κερδίζουν οι ίδιοι, απλά να ανακυκλωνουν τα χρήματά τους και πολλές φορές να μπαίνουν και μέσα...Πάραυτα και πάλι δε διαφωνώ ότι εσένα σα καταναλωτή δε σε ενδιαφέρει αν ο άλλος κάποια στιγμή κλείσει ή δεν κερδίζει και πολύ καλά κάνεις και επιζητάς την καλύτερη τιμή....
Επίσης δε διαφωνώ ότι εαν αποδεδειγμένα κάποιος έχει αυξήσει τη μαρκέ τιμή και μετά και καλά σου κάνει έκπτωση, αυτό λέγεται επαγγελματική αλητεία και καλό είναι τέτοιου τύπου επαγγελματίες να απομωνόνονται από τον καταναλωτή ή ακόμη και να καταγγέλονται....
Από την άλλη πάλι χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή όταν βαφτίζουμε τη φθηνότερη τιμή έντιμη πρόταση, είναι τουλάχιστον απρέπεια κάποιο κατάστημα που θέλει να δουλεύει με ένα συγκεκριμένο κέρδος και να μη θέλει ρε φίλε να κάνει σκόντο να θεωρείται ....ανέντιμο. Δε σου αρέσει η τιμή του? πήγαινε δύο μαγαζιά πιο κάτω που το πουλά φθηνότερα και πάρτο. Σίγουρα η φθηνότερη πρόταση είναι και η πιο αξιόλογη,μην είμαστε όμως απόλυτοι ότι η ακριβότερη είναι σώνει και καλά ανέντιμη...
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 22, 2010, 01:18:50 πμ »
Όσο για την έρευνα αγοράς δε το συζητάμε, αν πρόκειται για 1000-1200 ευρώ διαφορά δε το συζητάω, ένας ολόκληρος μισθός είναι ρε παιδιά κι αξίζει το ψάξιμο. Όσο πιο χαμηλή είναι η τιμή του προιόντος πιστεύω ότι θέλει και λιγότερο τρέξιμο...και φυσικά για διαφορές των 100 ακόμη ευρώ και λίγο παρακάτω, εννοείται πως πρέπει κι εκεί να ψαχνόμαστε...
Τώρα αν για 10 ή 20 ευρώ διαφορά χαλάμε ένα ζευγάρι παπούτσια, σόρρυ φίλοι μου αλλά για μένα αυτό είναι μιζέρια.
Στην τελική φίλοι μου δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε, θέλεις να πάρεις κάτι από το νετ 70% πιο φθηνά? τσίμπα το, θέλεις να κάνεις έρευνα αγοράς για το ίδιο απολύτως προιόν? κάντην, αλλά το τονίζω ότι όταν ένας πχ πουλάει το Fortis 300 και ο άλλος 390 δύο μαγαζιά πιο κάτω κι ίσως το ξέρει κιόλας δε σημαίνει ντε και καλά ότι πάει να μας κλέψει, ότι θα γελάει αν μας το πουλήσει χωρίς έκπτωση κι ότι άλλο γράφτηκε....απλά πολύ απλά αναγνωρείστε στα μαγαζιά το δικαίωμά τους αυτά να ορίζουν την κερδοφορία της τσέπης τους όπως εσείς της δικής σας τσέπης, σε κάποια αγορά. Δε γουστάρει να σας το πουλήσει φθηνότερα? δε σας το πουλά, δε γουστάρετε τη τελική τιμή που σας κάνει? το αγοράζετε δύο στενά πιο κάτω πιο φθηνά.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως και στις δύο πλευρές ( καταστήματος και αγοραστή) δε χρειάζεται να πέφτει κανείς χαμηλά, ούτε ο καταναλωτής που σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς ζητά με ευγένεια μία καλύτερη τιμή δε μπορεί να αντιμετωπίζεται υποτιμητικά- ειρωνικά από τον καταστηματάρχη, ούτε η πωλήτρια που για τον οποιονδήποτε λόγο δε κάνει ή κάνει μικρότερη του επιθυμητού-αναμενόμενου έκπτωση μπορεί να χαρακτηριστεί εκ προοιμίου κλεφτρα, ανέντιμη ή ...Orka....
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 22, 2010, 09:17:47 πμ »


Ψάξτε, ψάξτε, ψάξτε και ξαναψάξτε για τα πάντα......

Να είστε ευγενικοί ( να γελάτε δηλ. απο μέσα σας με τις π#π@ριες που σας λένε) και να μην αντιδικείτε ούτε να το παίρνετε προσωπικά, γιατι αύριο-μεθαύριο στην πόρτα που κλείσατε μπορεί να σας περίμενε η επόμενη μεγάλη σας ευκαιρία......

Καλά και προπάντων έξυπνα ψώνια  ;)

Υ.Γ Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ικανοποίηση νοιώθω, όταν φοράω ένα ακριβό ρολόι στο χέρι μου , το οποίο κατά 80% έχει χρηματοδοτηθεί από τα λέφτα που κέρδισα απο την αγορά των δύο προηγουμένων  8)

+AAAAAAAAA :applaus: :applaus: :applaus: :applaus:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 22, 2010, 02:29:24 μμ »
Παράθεση
Επίσης δε διαφωνώ ότι εαν αποδεδειγμένα κάποιος έχει αυξήσει τη μαρκέ τιμή και μετά και καλά σου κάνει έκπτωση, αυτό λέγεται επαγγελματική αλητεία
Παράθεση
ένας πχ πουλάει το Fortis 300 και ο άλλος 390 δύο μαγαζιά πιο κάτω κι ίσως το ξέρει κιόλας δε σημαίνει ντε και καλά ότι πάε

Αντιφασεις πολλες ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 31, 2010, 01:42:11 πμ »
τελικά φίλε mitsman δε θες να καταλάβεις ότι μαρκέ δεν ονομάζεται η φθηνότερη τιμή που θα μας δώσει ένα κατάστημα, αλλά αυτή που ορίζεται από την αντιπροσωπεία
αν λοιπόν στο Fortis βρέθηκε 90 ευρώ διαφορά στην πρώτη τιμή που σου δίνει το μαγαζί, παίζει είτε υπερτιμολόγηση του ενός, είτε υποτιμολόγηση του άλλου, με πιο πιθανό το δεύτερο σενάριο, γιατί όλοι γνωρίζοντας τις διαφορές τιμών που υπάρχουν λόγω νετ, αλλά και σκοτώματος προιόντων από κάποια μαγαζιά για να καλύπτουν επιταγές κλπ, δε τολμούν αν μη τι άλλο να βάλουν και καπέλο....
όσο δύναμη και ουσία έχει η αγοραστική σου τσέπη, αναγνώρισε και στον επαγγελματία το δικαίωμα να κάνει ή όχι σκόντο....
αν η προσφορά του ενός δεν κάνει στον άλλο, δε γίνεται εμπορική πράξη, απλά τα πράγματα.....
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:10:01 πμ »
   Φίλε marcangelo ξέρω ότι δεν το φαντάζεσαι ότι μπορεί να γίνεται, αλλά εδώ δεν έχεις δίκιο. Ο συγκεκριμένος απατεωνάκος-γυφτάκος-λωποδυτάκος βάζει καπέλο στην προτεινόμενη λιανική!!! Δεν μιλάμε για την τιμή αγοράς, μιλάμε για την τιμή που έχει το καρτελάκι του ρολογιού. Ξέρω ότι σου φαίνεται τρελλό κι όμως είναι αληθινό! Στο λέω από προσωπική πείρα, μιλάμε για μέγιστο αλητάμπουρα.
   Από κεί και πέρα, φυσικά το κάθε κατάστημα δικαιούται να πουλήσει όσο θέλει και ο πελάτης να αγοράσει απ'όπου θέλει. Από την άλλη όμως όταν ένα μαγαζί πουλάει με 30% κι ένα άλλο με 5 ή 10%, τότε κάπου μπαίνει και θέμα αισχροκέρδιας, δεν συμφωνείς; Φαντάσου ένα ρολόι με λιανική 2000 ευρώ να το πάρω εγώ 1400 κι εσύ 1900. Η ένα άλλο από 1000 ευρώ, να το πάρω εγώ 700 κι εσύ 950. Θα σου άρεσε; Δεν λέμε 700 με 750, άντε και 800 που είναι μέσα στα πλαίσια. Λέμε 700 με 950...ε αυτός είναι ή γενικά αισχροκερδής ή κόβει κάποιον για άσχετο και ανάλογα τσεκουρώνει...που πάλι αισχροκερδής είναι ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:26:45 πμ »
Kάποιος φίλος με νομικές γνώσεις ας με διορθώσει αλλά η λέξη "αισχροκέρδια" έχει συγκεκριμένη σημασία και δε νομίζω πως ταιριάζει στην περίπτωση της μικρής έκπτωσης.
"Μαύρο στον Μαυρογιαλούρο" και από εμένα αλλά ίσως να είναι καλύτερα να μην αλλάζουμε το νόημα των λέξεων.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:27:07 πμ »
Μια ερωτηση,γιατι δεν γνωριζω !Στην περιπτωση ,που βρω ενα ρολοι απο καποιον επισημο αντιπροσωπο και μιλαω για μοντελο που εχει ζητηση. με μια μεγαλη εκτωση,τι θα πρεπει να υποθεσω και πως πρεπει να κινηθω?


 ???

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:31:28 πμ »
Γιώργο εννοείς "αν οι αντιπροσωπείες ελέγχουν τους AD τους, κατά πόσο προσφέρουν στον πελάτη σωστές υπηρεσίες";

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 31, 2010, 10:07:51 πμ »
Kάποιος φίλος με νομικές γνώσεις ας με διορθώσει αλλά η λέξη "αισχροκέρδια" έχει συγκεκριμένη σημασία και δε νομίζω πως ταιριάζει στην περίπτωση της μικρής έκπτωσης.
"Μαύρο στον Μαυρογιαλούρο" και από εμένα αλλά ίσως να είναι καλύτερα να μην αλλάζουμε το νόημα των λέξεων.
   Εντάξει φίλε grecellin, νομικά μπορεί να μην είναι αισχροκέρδια, ουσιαστικά και ηθικά όμως είναι. Η αγορά του ρολογιού είναι έτσι διαμορφωμένη από αντιπροσωπείες-καταστήματα που η έκπτωση είναι μέσα στο παιγνίδι. Πας να πάρεις ένα Hamilton, μια έκπτωση λοιπόν της τάξης του 20% γίνεται από όλους, από όλους όμως. Προφανώς αγοράζουν με 40 ή και 50%. Δεν θα χαρακτηρίσουμε προφανώς άσχημα κάποιον που μας έκανε 20 αν βρούμε το ρολόι με 25%. Αυτόν όμως που το δίνει με 5%, όταν όλη η αγορά είναι στο 20, πως να τον χαρακτηρίσουμε; Aπλά ακριβό; Ας είναι, όχι αισχροκερδής λοιπόν, ακριβός...
   Όπως και νάχει ο χαρακτηρισμός είναι το λιγότερο, η ουσία μετράει και η ουσία είναι το πόσα πληρώνουμε. Σήμερα που είναι πολύ πιό εύκολο να ενημερωθεί ο πολύς κόσμος, όλοι αυτοί που πουλάνε ακριβά, σιγά-σιγά θα αλλάξουν νοοτροπία ή θα βάλουν λουκέτο. Ας αποφασίσουν οι ίδιοι το μέλλον τους ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2010, 10:20:23 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 31, 2010, 12:11:47 μμ »
Παράθεση
τελικά φίλε mitsman δε θες να καταλάβεις ότι μαρκέ δεν ονομάζεται η φθηνότερη τιμή που θα μας δώσει ένα κατάστημα, αλλά αυτή που ορίζεται από την αντιπροσωπεία
αν λοιπόν στο Fortis βρέθηκε 90 ευρώ διαφορά στην πρώτη τιμή που σου δίνει το μαγαζί, παίζει είτε υπερτιμολόγηση του ενός, είτε υποτιμολόγηση του άλλου, με πιο πιθανό το δεύτερο σενάριο, γιατί όλοι γνωρίζοντας τις διαφορές τιμών που υπάρχουν λόγω νετ, αλλά και σκοτώματος προιόντων από κάποια μαγαζιά για να καλύπτουν επιταγές κλπ, δε τολμούν αν μη τι άλλο να βάλουν και καπέλο....
όσο δύναμη και ουσία έχει η αγοραστική σου τσέπη, αναγνώρισε και στον επαγγελματία το δικαίωμα να κάνει ή όχι σκόντο....
αν η προσφορά του ενός δεν κάνει στον άλλο, δε γίνεται εμπορική πράξη, απλά τα πράγματα.....

Ξερω πολυ καλα τι ειναι η μαρκε τιμη φιλε. Οπως επισης ξερω οτι οταν ειδα τις τιμες στα Φορτις στη στοα Φεξη και οταν ειδα τον επισημο τιμοκαταλογο στην εκθεση απο τον αντιπροσωπο σε χαρτι τυπωμενες, τον ρωτουσα 10 φορες αν εχει κανει λαθος! :D το μαρινμαστερ μου το πηρα με 300€ διαφορα αν σου λεει κατι....και η τιμη ηταν στα πλαισια μερικων γνωστων και αξιοπιστων καταστηματων στην αγορα.Οσο για τα 90€ ηταν στην Ορκα που εχει 300€ αρχικη και το ειδε η εντιμοτατη κυρια στη στοα Φεξη στον τιμοκαταλογο μπροστα μου. Δεν ειχε το ρολοι και ανετρεξε στο καταλογο για να το δει. Ο αλλος πωλητης το εδινε με αρχικη τυπωμενη στο καρτελακι 390€....Τα συμπερασματα ενος ανθρωπου με νοημοσυνη ειναι προφανη! ;)
Και πιστευω οτι η αναφορα στο στο νετ ειναι ασκοπη γιατι μιλαμε για καθαρα τιμες καταστηματων στην Αθηνα...Αν δεις τι τιμες παιζουν στο νετ θα γελαμε ολοι μαζι με τα ποσα που πληρωνουμε στον εκαστωτε αντιπροσωπο!

Στην τελικη να μην αναφερω φαινομενα παραποιησης ρολογιων... που προσπαθουσε να  πωλητης να πεισει γνωστο μου οτι προκειται για νεο μοντελο συλλεκτικο...λες και ο κοσμος ειναι στα δεντρα και τρωει μπανανες ακομα και θα τον ξεγελασει ο καθε πωλητης που ανακαλυψε το Γουγλη χτες :o
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 31, 2010, 05:19:47 μμ »


Στην τελικη να μην αναφερω φαινομενα παραποιησης ρολογιων... που προσπαθουσε να  πωλητης να πεισει γνωστο μου οτι προκειται για νεο μοντελο συλλεκτικο...λες και ο κοσμος ειναι στα δεντρα και τρωει μπανανες ακομα και θα τον ξεγελασει ο καθε πωλητης που ανακαλυψε το Γουγλη χτες :o

 :applaus: :applaus: :applaus:
Έτσι είναι!Και οι περισσότεροι είναι και άσχετοι απο ρολόγια...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 31, 2010, 09:02:26 μμ »
Το ότι συμφέρει φίλοι να ψωνίζουμε στη φθηνότερη δυνατή τιμή νομίζω δε χρειάζεται συζήτηση και θα ήταν παράλογο να διαφωνούμε εξάλλου....
Επαναλαμβάνω όμως και πάλι, είναι τουλάχιστον άδικο να προβαίνουμε σε χαρακτηρισμούς καταστημάτων ως αισχροκερδή όταν δεν ξέρουμε τι παίζεται από πίσω, ειδικά τέτοιες εποχές.
Αν φίλε GiannisH μιλάμε και έχεις πραγματικά γνώσεις διοίκησης εμπορικού καταστήματος και ειδικά ρολογιού, τότε πίστεψέ με όταν ένα κατάστημα πουλά με - 30% και κόβει και απόδειξη, αργά ή γρήγορα θα πάει για κλείσιμο, ενώ το άλλο με το -5%  θα μπορέσει να επιβιώσει.
Εννοείται πως εσύ κοιτάς την τσέπη σου και πολύ καλά κάνεις, ο άλλος όμως που για να κρατά μία Longines ή μία Hamilton πχ  έχει βάλει θηλιά στο λαιμό του ένα σκασμό επιταγές στο Swatch Group για ρολόγια που κάποια θα του στοκάρουν(ποτέ δεν πωλούνται όλα), που έχει φώτα ,νερά, τηλέφωνα,ΙΚΑ σύκα προσωπικού, ενοίκια, φθορές καταστήματος, ανακαινίσεις, ΤΑΕ, εφορίες και τόσα άλλα, ε ναι ρε φίλε έχει και το δικαιωμα να σου κόψει μόνο 100 ευρώ στα 2000, ξέροντας-ρισκάροντας ότι πολύ πιθανόν στη βόλτα επάνω να το βρεις και 1400 και 1200....
Παιδιά είναι πάρα πολύ δύσκολο το καθεαυτού εμπόριο ρολογιών, κοιτάξτε γύρω σας ρουχάδικα-ασημικατζίδικα-αξέσοράιζ? εκατοντάδες, αμιγώς ρολογάδικα? ελάχιστα.....δεν είναι τυχαίο και θυμηθείτε το θα λιγοστέψουν κι άλλο.
¨οχι όχι παιδιά δεν είμαι ιδιοκτήτης καταστήματος και με  μερικούς φίλους εδώ μέσα έχουμε πιεί και καφέ και το ξέρουν, απλά θεωρώ την ίδια αδικία το να θεωρηθεί κλέφτης ένας καταστηματάρχης που πουλάει με μικρή έκπτωση, όσο κλέφτης θα ήταν ένας από εσάς που δε θα δεχόταν να δουλέψει οικοδομή για 20 ευρώ μεροκάματο επειδή κάποιοι άλλοι το κάνουν και θα ζητούσε 60...
Αυτό βέβαια δεν αγιοποιεί όλο τον επιχειρηματικό κόσμο και δε σημαίνει ότι μέσα σε αυτόν δεν υπάρχουν και μερικοί επιτήδειοι καταστηματάρχες που έχουν τη λαμογιά και το παραμύθι στο DNA τους...

Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:27:49 μμ »
2 Παρατηρησεις

1)Ο κυριος λογος που δεν υπαρχουνε πολλα ρολογαδικα ειναι διοτι οι ιδιες εταιριες θελουνε εναν αντιπροσωπο ανα περιοχη για να μην χτυπιουνται οι τιμες

2)Τα ρολογια ειναι ειδη πολυτελειας στα ειδη πολυτελειας τα κερδη για τον εμπορο ειναι τεραστια.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:54:26 μμ »
Παλια (περιπου 8 με 9 χρονια) το κερδος στην πωληση ηταν 80 με 90%.
Στα δε φιρμας μερικες φορες ακομα περισσοτερο.
Το θεμα με τις μαρκε τιμες ηταν ενα θεμα που βολευε πολυ τον καταστηματαρχη στο να φερει την τιμη εκει που γουσταρε αυτος αναλογα με το πως σε εκοβε η το ποσο πελατης ησουν.
Και η αντιπροσωπεια σφυριζε αδιαφορα.
Τι πιστευτε οτι με την σημερινη κριση αν διαπιστωση οτι καποιος πελατης πουλαει ποιο φηνα απο την αναγραφωμενη τιμη και κανει τζιρο στην εταιρεια θα του παρει την αντιπροσωπευση. Δεν νομιζω.
Το θεμα ειναι ποσο επαγγελματιας ειναι ο πωλητης και ποσο σεβεται τον πελατη.
Και για να προλαβω καποιους που δεν με ξερουν ειχα καταστημα πωλησης και επισκευης. Αρα δεν μηλαω στην τυχη.   

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:20:05 μμ »
Παλια (περιπου 8 με 9 χρονια) το κερδος στην πωληση ηταν 80 με 90%.
Στα δε φιρμας μερικες φορες ακομα περισσοτερο.


Επιτελους και ενας που γνωριζει την κατασταση...

Διαβαζω για κερδος 30%-40% και μου ερχεται να μπω στην οθονη....Για να μην παρεξηγηθω εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα αν για ενα ρολοι που κοστιζει 2000ευρω ο εμπορος βγαλει 1000 ή και παραπανω κερδος, με γεια του και χαρα του, αλλα με ενοχλει η κοροιδια, οταν μου αρχιζουνε τα περιεργα '' α φιλε δεν μπορω να κοψω αλλο γιατι 100 ευρω κερδος εχω κτλ κτλ''και οταν πανε να σε δουλεψουνε με το θεμα αρχικης τιμης -εκπτωσης-οπως εγινε στην περιπτωση μου -

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 02:38:11 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:38:30 μμ »
Στα επωνυμα ρολογια δε ξερω τι ποσοστο παιζει αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαμηλο ουτε πιστευω οτι στο θεμα πωλησεων να αλλαξε τοσο πολυ η κατασταση.
Εξαλου πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα υψηλο κερδος ωστε να μπορει να αντισταθμιζεται η μεγαλη αναμονη που μπορει να υπαρχει σε ενα κομματι που βρησκεται σε μια βιτρινα.
Πιστευω επισης οτι αν το πραγμα λειτουργουσε αλλιως ισως τα πραγματα θα ηταν καλυτερα απο θεμα τιμης.
Πιστευω οτι αν υπηρχε μια βιτρινα που θα λειτουργουσε ως εκθεση με ολη την γκαμα μιας εταιρειας και απο εκει και περα δυνατοτητα αμεσης μα πολυ αμεσης παραδωσης του ρολογιου που επιθυμει ο πελατης τοτε τα πραγματα θα ηταν αλλιως.
Καπως ετσι λειτουργει και η αγορα του αυτοκινητου.
Τα αυτοκινητα που υπαρχουν σε μια βιτρινα αντιπροσωπειας ειναι μοντελα που ο αντιπροσωπος δεν τα πληρωνει. Λειτουργουν ως εκθετηριο και απο εκει και περα ο αντιπροσωπος δεχεται και εκτελει παραγγελιες.
Ετσι το κερδος ειναι πολυ μικρο.
Ο λογος ειναι οτι ο αντιπροσωπος δεν στοκαρει.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:46:50 μμ »
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ενα καταστημα πρεπει να στοκαρει ρολογια απο τη στιγμη που υπαρχει απο πισω ελληνικη αντιπροσωπεια (για τις περισσοτερες εταιριες τουλαχιστον) η οποια θα επρεπε να εχει στοκ και να παραδιδει αν οχι την ιδια μερα αν η παραγγελια γινεται το πρωι, την επομενη το αργοτερο!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 01, 2010, 03:24:06 μμ »
Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ενα καταστημα πρεπει να στοκαρει ρολογια απο τη στιγμη που υπαρχει απο πισω ελληνικη αντιπροσωπεια (για τις περισσοτερες εταιριες τουλαχιστον) η οποια θα επρεπε να εχει στοκ και να παραδιδει αν οχι την ιδια μερα αν η παραγγελια γινεται το πρωι, την επομενη το αργοτερο!
Γιατι ετσι θα αυξησουν τις πωλησεις τους. Και απο εκει και περα σου λεει κοψε το λαιμο σου να τα πουλησεις. Ειναι και αυτος ενας απο τους εκβιασμους των συγκεκριμενων κυριων. Καποιοι βλεπουν μακροπροθεσμα και καποιοι αλλοι κοντοφθαλμα

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 01, 2010, 04:56:03 μμ »
2 Παρατηρησεις

1)Ο κυριος λογος που δεν υπαρχουνε πολλα ρολογαδικα ειναι διοτι οι ιδιες εταιριες θελουνε εναν αντιπροσωπο ανα περιοχη για να μην χτυπιουνται οι τιμες

2)Τα ρολογια ειναι ειδη πολυτελειας στα ειδη πολυτελειας τα κερδη για τον εμπορο ειναι τεραστια.
Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια, είδος πολυτελείας φίλε μου είναι ένα Rolex, όχι όμως κι ένα Timex ή ένα DKNY ή ένα ESPRIT , ρολόγια δηλαδή που τζιράρουν και κάνουν κομμάτια. Όντως τα βαριά σήματα βρίσκονται σε πολύ λίγα σημεία , αλλά τα λαικά που κοστίζουν όσο ένα καλό πουκάμισο ή παπούτσι (κάπου στα 130-150 ευρώ), γιατί δεν βρίσκονται σε αντίστοιχο με το υπόδημα ή το ρούχο αριθμό ρολογάδικων?
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...