Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 306897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #720 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 11:20:55 μμ »
... Και πιο δυνατά από αυτά που λες... Και φαντάζομαι ότι έτσι θα είναι στα περισσότερα...
Και βέβαια δεν είναι όλα τα ρολόγια ίδια. Το κλασικό moonwatch ή το IWC-3777 έχουν soft iron για προστασία και όντως κάνει τη διαφορά.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #721 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 11:27:56 μμ »
Οκ θα το ψάξω ευχαριστώ έχει ενδιαφέρον...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #722 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 11:40:06 πμ »
Τελικα το 1 λεπτο μπροστα του orient ηταν 1 λεπτο πισω του κινητου τηλεφωνου. Το ελεγξα σημερα με τον υπολογιστη και με τα 2 αλλα quartz ρολογια που εχω,στα οποια η ακριβεια ειναι αριστη.

Αρα ακυρο :D
Βεβαια πρωτη φορα μου το κανει το κινητο αυτο,αλλα οκ ηλεκτρονικες συσκευες ειναι...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #723 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 01:13:51 μμ »
Τελικα το 1 λεπτο μπροστα του orient ηταν 1 λεπτο πισω του κινητου τηλεφωνου. Το ελεγξα σημερα με τον υπολογιστη και με τα 2 αλλα quartz ρολογια που εχω,στα οποια η ακριβεια ειναι αριστη.

Αρα ακυρο :D
Βεβαια πρωτη φορα μου το κανει το κινητο αυτο,αλλα οκ ηλεκτρονικες συσκευες ειναι...
Για σίγουρα εδώ : http://time.is/el/
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #724 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 10:03:30 μμ »
Ενα πρωτο βιντεο οπου μπορει καποιος να παρει μια καλη ιδεα του νεου Orient Monarch με τον κουρδιστο μηχανισμο της εταιριας.

Ενδιαφερον ρολογακι,αν και θεωρω οτι θα επρεπε να χρησιμοποιηθει καντραν χωρις το "sunray" εφε.Βγαινει και σε μια εκδοση με κασα σε χρωμα χρυσο,με λευκο καντραν,αλλα δε ξερω αν και αυτο εχει το ιδιο εφε.Η εταιρια στο συγκεκριμενο στο βιντεο αναφερει το καντραν ως "eggshell".ενω σε αυτο με τη χρυση κασα ως "white",οποτε ισως να υπαρχει μια διαφοροποιηση.Επισης βγαινει και με μαυρη πλακα.

Σαν σχεδιασμος παντως μου φαινεται ομορφο (αν και λιγο παχυ),διοτι εχει αυτα τα στοιχεια που μου αρεσουν προσωπικα σε ενα ρολοι,οπως μπλε κλασικοι δεικτες breguet,κλασικου στυλ αριθμοι που θυμιζουν κατι παλιο και νοσταλγικο,στοιχεια που ταιριαζουν με την ολη κατασκευη σαν ιδεα,και μαζι με τον κουρδιστο μηχανισμο δινουν αυτη την αισθηση ενος κλασικα σχεδιασμενου αντικειμενου.

Αλλα το sunray καντραν δε μου καθεται καλα,τελος :D  Μονο σε μενα φαινεται λαθος επιλογη συγκεκριμενα μιλωντας σε αυτο του βιντεο?Δε θα ηταν καλυτερο χωρις το εφε αυτο?Ποια η γνωμη σας?


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwirluTJqqzJAhVHOBQKHeRBCV4QtwIIHTAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DAU7hkqz52KA&usg=AFQjCNFWMnkGTIyc6Mtzj6qurJ1SancJHw

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #725 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 10:48:21 πμ »
Καλημέρα σύντροφοι.

Μια και λέτε για  μαγνήτες και αποκλίσεις   κάτι αντίστοιχο έπαθα και εγώ με το δικό μου . Αγορασμένο απο  τον κριεισον 1/14  δούλευε ραπρομηχανή . Έχανε κάτι ψηλά την ημέρα , το ξαπλωνα οριζόντια το βράδυ και συνολικά κέρδιζε 1-2 sec την ημέρα . Ξαφνικά  απο κάποιο σημείο και μετά που δεν μπορώ ακριβως να προσδιορίσω άρχισε να τρέχει σαν τον Γιουσέιν Μπολτ . Περίπου 5 λεπτά στο 3ήμερο . Το πήγα σε γνωστό ρολογάδικο  στο κέντρο κάπου στην αρχή της Εμ.Μπενάκη . Εκεί μέσα ένας ρολογάς παλαιάς κοπής του έκανε καρδιογράφημα και επιβεβαίωσε την έντονη ταχυκαρδία . Τον ρώτησα αν αξίζει να ασχοληθώ και μου άρχισε  τα "Και τι είναι αυτά που λες , και είναι κάλο ρολόι , και έχει μηχανισμό καινούριο γυαλισμένο , και είναι μα**κας ο αντιπρόσωπος " και άλλα τέτοια που πιστεύω τα εννοούσε και δεν τα έλεγε  για να του το αφήσω . Πρέπει να έφαγε χαστούκι το ρολόι μου είπε και μάλλον δίκιο έχει γιατι τελευταία το είχε βρει παιχνίδι η κόρη να  βαζωβγάζει τον ιμάντα  και όταν δεν τα κατάφερνε  έψαχνα να το βρω . Μην τα πολυλογώ κάνα 20αρι me 30 μου είπε . Διαφορετικά μπορώ να αγοράσω κάνα φτηνιάρικο σετ ωρολογοποιού ,να το ανοίξω να το πλακώσω σε λάδι 20αρι που έχω από το παπί , να βρώ και κάποιον οδηγό ρύθμισης για τον μηχανισμό του , αν βρω φλάντζα καινούρια καλώς , διαφορετικά του πατάω μια γενναία δόση φλατζόκολλας και  έτοιμο . Το ρολόι είναι αυτό : http://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-diver-automatic-em6500cd-3958.html

Τι λέτε ??






















(προφανώς τα περί λαδιών και φλατζόκολλας είναι χιούμαρ)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #726 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 06:00:32 μμ »




Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #727 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 07:17:41 μμ »



Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #728 στις: Δεκέμβριος 11, 2015, 11:09:36 μμ »
Αυτη η φωτο που εβγαλα χθες μου αρεσει,και ειπα να τη βαλω και εδω.

Orient Symphony ER27008W



Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #729 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 02:24:49 πμ »
Η περιτεχνα διακοσμημενη μηχανη του Monarch..


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #730 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 03:03:06 μμ »
Οταν ειχα δει και'γω το πισω μερος,σκεφτηκα οτι δεν υπηρχε λογος να φαινεται με τζαμακι.

Ομως,οπως ειχα αναφερει,εμενα αυτο που με χαλασε ειναι το sunray dial.Αν και δεν το εχω δει στην πραγματικοτητα,βλεποντας ενα βιντεο στο youtube (νομιζω το εχω ανεβασει),φαινεται καπως εντονο.
Προσωπικα αν η Orient κυκλοφορησει κατι παρομοιο με κουρδιστη μηχανη οπως αυτο και με λευκο dial χωρις sunray,και με τιμη αναλογη,θα το εχω σοβαρα στα υποψιν.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #731 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 06:29:11 μμ »
Η περιτεχνα διακοσμημενη μηχανη του Monarch..



Openback σαν φινιστρινι στη δημητρουλα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #732 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 06:57:28 μμ »
Και μετά σου λένε οτι οι μηχανές στα ρόλεξ ειναι χάλια και  γι αυτό δεν χρειάζεται να βάλουν  open case back .


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2015, 09:06:03 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #733 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:08:05 πμ »

Και μετά σου λένε οτι οι μηχανές στα ρόλεξ ειναι χάλια και  γι αυτό δεν χρειάζεται να βάλουν  open case back .

Κατσε βρε Πανο κι εσυ, 50 φορες πιο ακριβα ειναι, αυτο το ροτορα μπορουν να τον διακοσμησουν λιγο..

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #734 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:33:54 μμ »
Μερικές ακόμα φωτος από το τροποποιημένο flight μου...






Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #735 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:36:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #736 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:22:46 μμ »
Ωραιο ειναι Παναγιωτη.Και τα δυο λουρακια του πανε.

Εβγαλα το symphony καποιες φωτογραφιες με την DSLR χθες,και νομιζω βγηκαν ωραιες,οποτε ας τις βαλω και σε αυτο το νημα.






Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #737 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 01:57:00 μμ »

Φιλικά,
Αντώνης
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #738 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 04:13:39 μμ »
Καλημέρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε online shop για Orient εκτός από creation?

Δουλεύει το paypal?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #739 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 04:21:22 μμ »
Καλημέρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε online shop για Orient εκτός από creation?

Δουλεύει το paypal?


Εδώ είσαι (έχω πάρει αρκετά ρολόγια και από αυτούς, μια χαρά) ;)

http://www.dutyfreeislandshop.com/orient-watches

Το paypal δουλευει όποτε του καπνίσει....δοκίμασε, δεν χάνεις κάτι.
''Γιώργος''