Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 306904 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #680 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:28:53 μμ »
Αυτος ο Μοναρχης δεν ειναι καθολου ασχημος..


Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #681 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 10:26:01 μμ »
Λες να ξεκούτιανα κι εγώ;

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #682 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 11:05:53 μμ »
Αυτος ο Μοναρχης δεν ειναι καθολου ασχημος..

Δεν υπαρχουν αλλες φωτογραφιες ακομη ή καποιο βιντεο. Απο την περιγραφη φανταζομαι πως θα ειναι λιγο με στρογγυλεμενο κοψιμο το ολο ρολοι.
Παντως,χαρακτηριστικα οπως οι κλασσικοι αριθμοι,οι μπλε δεικτες,το λευκο off white καντραν και το ολο κλασσικο στυλ δειχνουν ομορφα και εχουν κατι απο αυτο το "παλιο".Σε οποιους αρεσει ισως να ειναι μια καλη επιλογη για κουρδιστο ρολοι χωρις να ειναι πανακριβο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #683 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:25:03 μμ »
Στην ιστοσελιδα της Orient εχουν ανεβει και καποιες εικονες και βιντεο απο τα νεα μοντελα.

Συγκεκριμενα,εβλεπα τις φωτογραφιες απο το νεο Monarch που οπως ανεφερα ηδη,μου αρεσει αρκετα.Παρατηρησα σε καποια φωτο οτι το dial κανει το ακτινωτο sunray εφε,και μου το επιβεβαιωσαν μετα απο ερωτηση στη σελιδα στο fb,οτι δηλαδη οντως το dial ειναι sunray.

Δεχ εχω προσωπικη εμπειρια με αυτου του ειδους τα dial σε orient μοντελο,αλλα σε ενα αλλο ρολοι που εχω με λευκο sunray δε μου αρεσει τοσο. Παιζει βεβαια ρολο και το συνολικο design του καθε ρολογιου.

Αν ηταν απλο το καντραν χωρις το εφε αυτο,προσωπικα θα το ειχα στα υποψιν για πιθανη μελλοντικη αγορα.Τωρα λιγο χλωμο.

Ειπα να το αναφερω μηπως ενδιαφερε και καποιους αλλους εδω,που τους αρεσει το μοντελο και σκεφτονται για αγορα...


Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #684 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 08:36:23 μμ »
Και εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το Monarch. Αν το φέρει στο creation σε μια δελεαστική τιμή, θα το χτυπήσω.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #685 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:02:40 πμ »
Και εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το Monarch. Αν το φέρει στο creation σε μια δελεαστική τιμή, θα το χτυπήσω.

Παναγιώτης

Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν,μιας και το Orient Symphony που εχω το πηρα απο αυτο το site, και εμεινα ικανοποιημενος απο τιμη και προιον.

Με χαλασε λιγο στο καινουριο monarch που το dial ειναι sunray. Νομιζω καλυτερα να ηταν απλο. Κατα τ'αλλα φαινεται πολυ κλασικο και ωραιο :)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #686 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:45:21 πμ »
Πάντως στην ιστοσελίδα της Οριεντ δεν το βρίσκω: http://www.orient-watch.com/

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #687 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 09:59:10 πμ »
Σε αυτη τη σελιδα ουτε εγω...
Στην Orient usa ομως ναι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #688 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 11:57:10 πμ »
Καλημερα και παλι. :)

Θα γραψω κατι για την ακριβεια του ρολογιου μου (Orient Symphony),που χρησιμοποιει τον αυτοματο μηχανισμο 48743. Επειδη ο μηχανισμος αυτος υπαρχει και σε αλλα μοντελα της εταιριας,οπως πχ στο γνωστο bambino,σκεφτηκα οτι ισως ενδιαφερει καποιους ωστε να διατηρουν την ακριβεια του ρολογιου χωρις να χρειαζεται ρυθμιση συχνα.

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ οτι εχω καταφερει να μη ρυθμισω την ωρα ποτε αυτους τις μηνες που εχω το ρολοι,εξισορροπωντας τα λιγα δευτερα που κερδιζε τη μερα,τοποθετωντας το τη νυχτα με την κορωνα κατω.

Τελευταια που το φοραω συχνοτερα,σε καθημερινη βαση,παρατηρησα οτι κερδιζει καποια δευτερολεπτα τη μερα,περιπου 4-5,ανεξαρτητα με την βραδινη τοποθετηση του.Αυτο δε ξερω γιατι μπορει να συμβαινει,ισως ειχε μαγνητιστει λιγο.Εκτος αυτου,μπορει να φταιει το γεγονος οτι το καλοκαιρι δε το φορουσα καθημερινα λογω μπανιων κτλ,αλλα για να δουλευει το κουρδιζα κουνωντας το λιγο και περιστρεφοντας το καθε μερα,καποιες στιγμες,για να μη σταματησει,επειδη ηταν καινουριο και ηθελα να βλεπω την ακριβεια του.Ετσι με αυτο τον τροπο μπορει να μην κουρδιζοταν σωστα και να μου εδινε την εντυπωση μιας καποιας συγκεκριμενης ακριβειας λογω αυτου.

Τωρα λοιπον που το φοραω καθημερινα,μου κερδιζε λιγα δευτερα,και πηγαινε περιπου ενα λεπτο μπροστα στις 10 μερες. Ετσι,σκεφτηκα να πειραματιστω με αλλες τοποθετησεις το βραδυ. Οι συχνοτερες που ερχονται στο μυαλο και χρησιμοποιουν και οι περισσοτεροι,ειναι με την κορωνα πανω ή κατω,με το καντραν οριζοντια πανω ή κατω,με 12 πανω,και με 6 πανω.
Δεν ειδα καποιο αποτελεσμα με αυτες,ετσι ενα βραδυ το στερεωσα σε μια θεση οπου ηταν το νουμερο 10 πανω,αν και οχι ακριβως καθετα,αλλα το 10 ελαχιστα πιο αριστερα απο τον καθετο νοητο αξονα. Με αυτη την τοποθετηση το ρολοι χανει κατα τη διαρκεια που δε το φοραω δευτερολεπτα,τα οποια το φρεναρουν παλι και ερχεται στα "ισια" του.

Αν καποιοι απο εσας εχουν ρολοι Orient λοιπον και το χρησιμοποιουν σαν καθημερινο,και χρειαζεται ρυθμιση συχνα,ισως ειναι μια καλη ιδεα να πειραματιστουν,εννοειται πρωτα με τις κλασικες τοποθετησεις το βραδυ και οταν δε το φορανε (Crown up/down,face up/down,12 up/down),και αν δεν εχουν ικανοποιητικο αποτελεσμα εξισορροπησης των δευτερολεπτων,να δοκιμασουν αλλες διαγωνιες θεσεις στερεωνοντας το ρολοι σε διαφορετικες θεσεις περαν των συνηθισμενων.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #689 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 07:03:12 μμ »









Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #690 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:22:40 μμ »










Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #691 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:48:09 μμ »



Φέρνει σε chronoris ή είναι η ιδέα μου? ???
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #692 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:01:13 μμ »
Καλημερα και παλι. :)

Θα γραψω κατι για την ακριβεια του ρολογιου μου (Orient Symphony),που χρησιμοποιει τον αυτοματο μηχανισμο 48743. Επειδη ο μηχανισμος αυτος υπαρχει και σε αλλα μοντελα της εταιριας,οπως πχ στο γνωστο bambino,σκεφτηκα οτι ισως ενδιαφερει καποιους ωστε να διατηρουν την ακριβεια του ρολογιου χωρις να χρειαζεται ρυθμιση συχνα.

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ οτι εχω καταφερει να μη ρυθμισω την ωρα ποτε αυτους τις μηνες που εχω το ρολοι,εξισορροπωντας τα λιγα δευτερα που κερδιζε τη μερα,τοποθετωντας το τη νυχτα με την κορωνα κατω.

Τελευταια που το φοραω συχνοτερα,σε καθημερινη βαση,παρατηρησα οτι κερδιζει καποια δευτερολεπτα τη μερα,περιπου 4-5,ανεξαρτητα με την βραδινη τοποθετηση του.Αυτο δε ξερω γιατι μπορει να συμβαινει,ισως ειχε μαγνητιστει λιγο.Εκτος αυτου,μπορει να φταιει το γεγονος οτι το καλοκαιρι δε το φορουσα καθημερινα λογω μπανιων κτλ,αλλα για να δουλευει το κουρδιζα κουνωντας το λιγο και περιστρεφοντας το καθε μερα,καποιες στιγμες,για να μη σταματησει,επειδη ηταν καινουριο και ηθελα να βλεπω την ακριβεια του.Ετσι με αυτο τον τροπο μπορει να μην κουρδιζοταν σωστα και να μου εδινε την εντυπωση μιας καποιας συγκεκριμενης ακριβειας λογω αυτου.

Τωρα λοιπον που το φοραω καθημερινα,μου κερδιζε λιγα δευτερα,και πηγαινε περιπου ενα λεπτο μπροστα στις 10 μερες. Ετσι,σκεφτηκα να πειραματιστω με αλλες τοποθετησεις το βραδυ. Οι συχνοτερες που ερχονται στο μυαλο και χρησιμοποιουν και οι περισσοτεροι,ειναι με την κορωνα πανω ή κατω,με το καντραν οριζοντια πανω ή κατω,με 12 πανω,και με 6 πανω.
Δεν ειδα καποιο αποτελεσμα με αυτες,ετσι ενα βραδυ το στερεωσα σε μια θεση οπου ηταν το νουμερο 10 πανω,αν και οχι ακριβως καθετα,αλλα το 10 ελαχιστα πιο αριστερα απο τον καθετο νοητο αξονα. Με αυτη την τοποθετηση το ρολοι χανει κατα τη διαρκεια που δε το φοραω δευτερολεπτα,τα οποια το φρεναρουν παλι και ερχεται στα "ισια" του.

Αν καποιοι απο εσας εχουν ρολοι Orient λοιπον και το χρησιμοποιουν σαν καθημερινο,και χρειαζεται ρυθμιση συχνα,ισως ειναι μια καλη ιδεα να πειραματιστουν,εννοειται πρωτα με τις κλασικες τοποθετησεις το βραδυ και οταν δε το φορανε (Crown up/down,face up/down,12 up/down),και αν δεν εχουν ικανοποιητικο αποτελεσμα εξισορροπησης των δευτερολεπτων,να δοκιμασουν αλλες διαγωνιες θεσεις στερεωνοντας το ρολοι σε διαφορετικες θεσεις περαν των συνηθισμενων.

Γιάννη καλησπέρα..
όπως είχα γράψει και παλιότερα, και το δικό μου orient φοράει τον ίδιο μηχανισμό...η δική μου εμπειρία λοιπόν σε ό,τι αφορά στην ακρίβεια είναι η ακόλουθη: Με καθημερινό φόρεμα ή τοποθετημένο σε winder το ρολόι "κέρδιζε" καθημερινά 3-4 δευτερόλεπτα, οπότε πειραματίστηκα με διάφορες τοποθετήσεις τη νύχτα για να καταλήξω ότι με την κορώνα κάτω πηγαίνει μπροστά, ενώ με την κορώνα πάνω πηγαίνει πίσω. Ωστόσο, η γενική αυτή τάση επηρεάζεται από το πόσο πολύ κουρδισμένο είναι το ρολόι: όταν ήταν πολύ κουρδισμένο στη θέση με την κορώνα πάνω έχανε σταθερά κάποια δευτερόλεπτα τη μέρα, ενώ λιγότερο κουρδισμένο έμενε σχεδόν στάσιμο...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #693 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 05:35:53 μμ »
σε λιγες μερες εχει γιορτη ενας θειος μου και ηθελα να του παρω αυτο...

http://www.creationwatches.com/products/orient-automatic-288/orient-automatic-symphony-collection-er27008w-4639.html

υπαρχει περιπτωση να το βρω τετοια τιμη Αθηνα; πηγα να κανω την αγορα και εφαγα πορτα... ειναι 60αρης και δεν πολυφοραει ρολογια και πιστευω οτι αυτο θα του ειναι γαντι λευκο dial και μεγαλοι αριθμοι θα ειναι οκ... καμια βοηθεια;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #694 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:56:06 μμ »
σε λιγες μερες εχει γιορτη ενας θειος μου και ηθελα να του παρω αυτο...

http://www.creationwatches.com/products/orient-automatic-288/orient-automatic-symphony-collection-er27008w-4639.html

υπαρχει περιπτωση να το βρω τετοια τιμη Αθηνα; πηγα να κανω την αγορα και εφαγα πορτα... ειναι 60αρης και δεν πολυφοραει ρολογια και πιστευω οτι αυτο θα του ειναι γαντι λευκο dial και μεγαλοι αριθμοι θα ειναι οκ... καμια βοηθεια;


Στο κέντρο έχεις κοιτάξει, Δημήτρη;
Π.χ. στη Στοά Φέξη θα το έχουν. Εκπτώσεις creation δεν κάνουν, αλλά κάτι θα πετύχεις.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #695 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:59:08 μμ »
Στο κέντρο έχεις κοιτάξει, Δημήτρη;
Π.χ. στη Στοά Φέξη θα το έχουν. Εκπτώσεις creation δεν κάνουν, αλλά κάτι θα πετύχεις.
Όχι θα πεταχτώ Πέμπτη να ρίξω μια ματιά ευχαριστώ Σπύρο

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #696 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:59:37 μμ »







Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #697 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:09:17 μμ »
σε λιγες μερες εχει γιορτη ενας θειος μου και ηθελα να του παρω αυτο...

http://www.creationwatches.com/products/orient-automatic-288/orient-automatic-symphony-collection-er27008w-4639.html

υπαρχει περιπτωση να το βρω τετοια τιμη Αθηνα; πηγα να κανω την αγορα και εφαγα πορτα... ειναι 60αρης και δεν πολυφοραει ρολογια και πιστευω οτι αυτο θα του ειναι γαντι λευκο dial και μεγαλοι αριθμοι θα ειναι οκ... καμια βοηθεια;



Παντως εγω δηλωνω πολυ ευχαριστημενος. Τελευταια το φοραω καθε μερα :) Ειναι ενα ωραιο κλασικο ρολοι. Βοηθησαν καθολου φωτος μου εδω στο φορουμ στην επιλογη σου? :) Και γω απο το creationwatches το πηρα.Εφαγες πορτα εννοεις λογω της καταστασης με τα καπιταλ κοντρολ κτλ?Εγω το πηρα καποιες μερες πριν ξεκινησουν αυτα,τον Ιουνη.




Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #698 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:15:02 μμ »
Γιάννη καλησπέρα..
όπως είχα γράψει και παλιότερα, και το δικό μου orient φοράει τον ίδιο μηχανισμό...η δική μου εμπειρία λοιπόν σε ό,τι αφορά στην ακρίβεια είναι η ακόλουθη: Με καθημερινό φόρεμα ή τοποθετημένο σε winder το ρολόι "κέρδιζε" καθημερινά 3-4 δευτερόλεπτα, οπότε πειραματίστηκα με διάφορες τοποθετήσεις τη νύχτα για να καταλήξω ότι με την κορώνα κάτω πηγαίνει μπροστά, ενώ με την κορώνα πάνω πηγαίνει πίσω. Ωστόσο, η γενική αυτή τάση επηρεάζεται από το πόσο πολύ κουρδισμένο είναι το ρολόι: όταν ήταν πολύ κουρδισμένο στη θέση με την κορώνα πάνω έχανε σταθερά κάποια δευτερόλεπτα τη μέρα, ενώ λιγότερο κουρδισμένο έμενε σχεδόν στάσιμο...

Γεια σου Παναγιωτη,εμενα που λες δουλευει ικανοποιητικα η παραπανω μεθεδος που περιεγραψα.Παιζουν ρολο διαφορα οπως λες και συ.Σημασια εχει οτι με την τοποθετηση δε χρειαζεται στην ουσια αλλη ρυθμιση συχνα.Καλη φαση για τα 80 κατι ευρω που εδωσα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #699 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 01:05:20 πμ »
ναι Γιαννη απο σενα το ειδα... αλλα το επελεξα κυριως επειδη σαν λευκο ειναι φωτεινο και εχει σχετικα μεγαλη γραμματοσειρα και θα ειναι ευκολο για τον θειο μου να βλεπει την ωρα...  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!