Αποστολέας Θέμα: breguet  (Αναγνώστηκε 60916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 09:29:33 μμ »
Μια ερωτηση παιδια...
Ποιο ειναι το reference του bregeut στο βιντεο;
Επειδη μπερδευομαι λιγο με τα type XX-XXI-XXII...
Με ενδιαφερει να δω, ποιο απο ολα ειναι ειναι το πιο συμμαζεμενο... Βλεπω γενικως οτι ειναι αρκετα ψηλα ρολογια!
Επισης ποια η γνωμη σας για την συγκεκριμενη εταιριαρα; Απο σερβις τι γινεται; Νομιζω εχει ενα ο Κωστας (kosdome6).
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 09:48:28 μμ »
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 10:10:18 μμ »
Σερβις SwatchGroup. Προφανως θα τα στελνουν Ελβετια ή Γερμανια, οπως τα blancpain.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 12:01:11 πμ »
Παιδιά κανένα κλασικό Breguet dress κομμάτι με αριθμούς και δείκτες Breguet (ή Λατινικούς αριθμούς και δείκτες Breguet), έχει κάποιο μέλος του φόρουμ? Νομίζω είχα δει μια φορά ένα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 10:29:35 μμ »
Μια ερωτηση παιδια...
Ποιο ειναι το reference του bregeut στο βιντεο;
Επειδη μπερδευομαι λιγο με τα type XX-XXI-XXII...
Με ενδιαφερει να δω, ποιο απο ολα ειναι ειναι το πιο συμμαζεμενο... Βλεπω γενικως οτι ειναι αρκετα ψηλα ρολογια!
Επισης ποια η γνωμη σας για την συγκεκριμενη εταιριαρα; Απο σερβις τι γινεται; Νομιζω εχει ενα ο Κωστας (kosdome6).

Θα παρεις το xxi...Το xx ειναι μικρο και το xxii ειναι το πιο εκσυγχρονισμενο αισθητικα, δεν αρεσει γενικοτερα τοσο...Το xxi ειναι η πιο ομορφη εκδοχη του xx...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 08:59:02 πμ »
Θα παρεις το xxi...Το xx ειναι μικρο και το xxii ειναι το πιο εκσυγχρονισμενο αισθητικα, δεν αρεσει γενικοτερα τοσο...Το xxi ειναι η πιο ομορφη εκδοχη του xx...
Χαρη δε σκεφτομαι για αμεση αγορα... Απλα θεωρω οτι ολοι πρεπει να εχουμε εναν χρονογραφο στη συλλογη! Αν καποια στιγμη προβω σε αγορα, θα ηθελα να κοιταξω κατι τετοιο.
Η bregeut υποθετω πως ανηκει στην κατηγορια της Υ.Ω.; Η κανω λαθος;
Επισης αυτα τα type xx-xxi-xxii, τα βρισκω ρολογαρες χωρις να τα εχω δει απο κοντα. Μοναδικος ενδοιασμος μου ειναι το υψος τους... Προσπαθω λοιπον να κανω τη μινι ερευνα μου, να συλλεξω πληροφοριες, τα υπερ και τα κατα ωστε να ειμαι ετοιμος οταν και αν θα ερθει η καταλληλη στιγμη!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:25:56 πμ »
...
Με ενδιαφερει να δω, ποιο απο ολα ειναι ειναι το πιο συμμαζεμενο... Βλεπω γενικως οτι ειναι αρκετα ψηλα ρολογια!
Επισης ποια η γνωμη σας για την συγκεκριμενη εταιριαρα; Απο σερβις τι γινεται; Νομιζω εχει ενα ο Κωστας (kosdome6).
...
Η bregeut υποθετω πως ανηκει στην κατηγορια της Υ.Ω.; Η κανω λαθος;
Επισης αυτα τα type xx-xxi-xxii, τα βρισκω ρολογαρες χωρις να τα εχω δει απο κοντα. Μοναδικος ενδοιασμος μου ειναι το υψος τους... Προσπαθω λοιπον να κανω τη μινι ερευνα μου, να συλλεξω πληροφοριες, τα υπερ και τα κατα ωστε να ειμαι ετοιμος οταν και αν θα ερθει η καταλληλη στιγμη!
Γιώργο, αν σκέφτεσαι για κάποιο Breguet, πιστεύω ότι το αξίζει. Ακόμα και τα πιο φθηνά κομμάτια της είναι άλλου επιπέδου.
Το δικό μου είναι το aeronavale XX 3800 με τη μηχανή 582 που στην ουσία είναι lemania. Θεωρείται inhouse διότι εδώ και αρκετά χρόνια η lemania ανήκει στην Breguet.
Ακόμα και το δικό μου που είναι ίσως το πιο προσιτό μοντέλο, έχει φοβερό φινίρισμα, απίστευτος χρονογράφος και μάλιστα flyback, με μεγάλη ιστορία στην Γαλλική αεροπορία.

Αν είχα λεφτά θα χτύπαγα αυτό:
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 11:20:08 πμ »
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Κωστα! Κι αυτος ο χρονογραφες που εβαλες ειναι πανεμορφος!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 04:09:15 μμ »
Η Μπρεγκέ είναι το βαρύ όπλο της Σουότς, η κορωνίδα της. Και από ωρολογιακή και από ιστορική σκοπιά.
Τα Type ΧΧ είναι κλασσικά μιλιτέρ-αεροπορικά ρολόγια. Οι επόμενες εκδόσεις, ΧΧ+, είναι σύγχρονες εκδόσεις τους.
Οι μηχανές που φοράνε, 582 και 584, έχουνε πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Το 1972 η Λεμανία βγάζει τον 1340, τον πρώτο αυτόματο χρονογράφο της (βασιζόμενο πάνω στην 1872). Ο χρονογράφος έχει κεντρικά λεπτά. Τέλη 80 αρχές 90 η Ebel έρχεται σε συμφωνία με τη Λεμανία και εξελίσσει τον 1340 σε Ebel 137 με κλασσικκή διάταξη 3, 6, 9, πάχος λεπτότερο του Ελ Πριμέρο και 300+ εξαρτήματα. Στα μέσα του 90 η Λεμανία (που είχε γίνει Nouvelle Lemania), η Εμπέλ και η Μπρεγκέ συστεγάζονται στο γκρουπ Investcorp. Έτσι ο Ebel 137 γίνεται Breguet 582 (με προσθήκη retour en vol) και λίγα χρόνια αργότερα ξαναγυρνά στις ρίζες του και ο 584 αποκτά ξανά κεντρικά λεπτά.
Ο Ebel 137 συνεχίζει να κατασκευάζεται από την Ulysse Nardin ως UN 150 στους χρονογράφους της. Η UN εξαγόρασε την μηχανή από την Εμπέλ όταν σταμάτησε πια να την χρησιμοποιεί στα ρολόγια. Μάλιστα η UN είχε συνεργαστεί μαζί με την Εμπέλ στην εξέλιξη της Lemania 1340 για να προέλθει από εκεί η GMT μηχανή των UN.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 04:15:16 μμ »
Μου θύμισες το κλασσικό άσμα:

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/Tl69QVGU0aM" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Tl69QVGU0aM" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Καλώς ξανάρθες...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 04:56:27 μμ »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 05:34:03 μμ »
Χάθηκες Δημήτρη ...μαύρη πέτρα έριξες .....!!!! :smt023

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 06:38:41 μμ »
Η Μπρεγκέ είναι το βαρύ όπλο της Σουότς, η κορωνίδα της. Και από ωρολογιακή και από ιστορική σκοπιά.
Τα Type ΧΧ είναι κλασσικά μιλιτέρ-αεροπορικά ρολόγια. Οι επόμενες εκδόσεις, ΧΧ+, είναι σύγχρονες εκδόσεις τους.
Οι μηχανές που φοράνε, 582 και 584, έχουνε πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Το 1972 η Λεμανία βγάζει τον 1340, τον πρώτο αυτόματο χρονογράφο της (βασιζόμενο πάνω στην 1872). Ο χρονογράφος έχει κεντρικά λεπτά. Τέλη 80 αρχές 90 η Ebel έρχεται σε συμφωνία με τη Λεμανία και εξελίσσει τον 1340 σε Ebel 137 με κλασσικκή διάταξη 3, 6, 9, πάχος λεπτότερο του Ελ Πριμέρο και 300+ εξαρτήματα. Στα μέσα του 90 η Λεμανία (που είχε γίνει Nouvelle Lemania), η Εμπέλ και η Μπρεγκέ συστεγάζονται στο γκρουπ Investcorp. Έτσι ο Ebel 137 γίνεται Breguet 582 (με προσθήκη retour en vol) και λίγα χρόνια αργότερα ξαναγυρνά στις ρίζες του και ο 584 αποκτά ξανά κεντρικά λεπτά.
Ο Ebel 137 συνεχίζει να κατασκευάζεται από την Ulysse Nardin ως UN 150 στους χρονογράφους της. Η UN εξαγόρασε την μηχανή από την Εμπέλ όταν σταμάτησε πια να την χρησιμοποιεί στα ρολόγια. Μάλιστα η UN είχε συνεργαστεί μαζί με την Εμπέλ στην εξέλιξη της Lemania 1340 για να προέλθει από εκεί η GMT μηχανή των UN.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Πολυ χρησιμες κι ενδιαφερουσες πληροφοριες. Απο την πρωτη στιγμη που αντικρυσα αυτους τους χρονογραφους-πιλοτους (πριν 1,5 χρονο περιπου) συνειδητοποιησα το ποσο γοητευτικοι ειναι, οπως και η ιδια η εταιρια. Δυστυχως δεν ειχα την τυχη να επεξεργαστω καποιον απο κοντα...
Αυτο που μου κανει εντυπωση και δεν μπορω να καταλαβω, ειναι το γιατι δεν κυκλοφορουν πολλα μοντελα -ακομα κι εδω στα φορα- οταν προκειται για μια βαρια και αξιολογη εταιρια με ανεξιτηλο και σεβαστο παρελθον στην ωρολογοβιομηχανια!

Θα θεσω κι ενα παραδειγμα, το type xxi, στο chrono24 κυμαινεται γυρω στα 9k με τρομερο φινιρισμα σε κασα και μηχανη... Αποπνεει τρομερη ποιοτητα, εστω και απο διαφορα βιντεο που το ειδα αλλα δεν προτιμαται απο το ευρυ κοινο και προκειται για ενα σπορ μοντελο!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 06:43:36 μμ »
Μαυροπούλη φίλε μας καλώς μας ματαξαναηρθες!!!!!!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 07:02:42 μμ »
Η Μπρεγκέ είναι το βαρύ όπλο της Σουότς, η κορωνίδα της. Και από ωρολογιακή και από ιστορική σκοπιά.
Τα Type ΧΧ είναι κλασσικά μιλιτέρ-αεροπορικά ρολόγια. Οι επόμενες εκδόσεις, ΧΧ+, είναι σύγχρονες εκδόσεις τους.
Οι μηχανές που φοράνε, 582 και 584, έχουνε πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Το 1972 η Λεμανία βγάζει τον 1340, τον πρώτο αυτόματο χρονογράφο της (βασιζόμενο πάνω στην 1872). Ο χρονογράφος έχει κεντρικά λεπτά. Τέλη 80 αρχές 90 η Ebel έρχεται σε συμφωνία με τη Λεμανία και εξελίσσει τον 1340 σε Ebel 137 με κλασσικκή διάταξη 3, 6, 9, πάχος λεπτότερο του Ελ Πριμέρο και 300+ εξαρτήματα. Στα μέσα του 90 η Λεμανία (που είχε γίνει Nouvelle Lemania), η Εμπέλ και η Μπρεγκέ συστεγάζονται στο γκρουπ Investcorp. Έτσι ο Ebel 137 γίνεται Breguet 582 (με προσθήκη retour en vol) και λίγα χρόνια αργότερα ξαναγυρνά στις ρίζες του και ο 584 αποκτά ξανά κεντρικά λεπτά.
Ο Ebel 137 συνεχίζει να κατασκευάζεται από την Ulysse Nardin ως UN 150 στους χρονογράφους της. Η UN εξαγόρασε την μηχανή από την Εμπέλ όταν σταμάτησε πια να την χρησιμοποιεί στα ρολόγια. Μάλιστα η UN είχε συνεργαστεί μαζί με την Εμπέλ στην εξέλιξη της Lemania 1340 για να προέλθει από εκεί η GMT μηχανή των UN.
Welcome back.
Να έρχεται και κανένας παλιός & γνωστής που & που, να μαθαίνουμε & τίποτε ενδιαφέρον :up:

Ελπίζω απλά να μην ξαναγράψεις σε καμία...τετραετία ;)

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 08:17:50 μμ »
Blackbird καλως ξαναρθες..! Ευχαριστω για το ποστ... πραγματικη εγκυκλοπαιδεια!

Γιωργο πρεπει να δεις του κοσντομη απο κοντα!!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #236 στις: Δεκέμβριος 13, 2019, 12:12:30 πμ »
breguet marine 5827

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 09:40:21 μμ »




This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 03, 2020, 07:31:58 μμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: breguet
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 29, 2020, 12:50:48 μμ »
Στο «σφυρί» ιστορικό ρολόι του βασιλιά Γεωργίου Γ΄ της Αγγλίας



https://m.naftemporiki.gr/story/1612070/sto-sfuri-istoriko-roloi-tou-basilia-georgiou-g-tis-agglias
This post contains 100% recycled electrons