Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ  (Αναγνώστηκε 11916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« στις: Απρίλιος 19, 2009, 02:12:00 πμ »
Ο Philippe Perret du Cray είναι ένας από τους σημαντικότερους δημοσιογράφους εξειδικευμένους στην Ωρολογοποιία. Είναι υπεύθυνος για την Γαλλική/Ελβετική  εκδοση του διεθνούς περιοδικού Revolution που εκδίδεται σε πολλές χώρες και θεωρείται ως το πλέον ενδιαφέρον στον κόσμο.

Έγραψε και δημοσίευσε μόλις πριν λίγες ημέρες ένα άρθρο για το τι τον εντυπωσίασε στην Έκθεση της Βασιλείας. Το ένα είναι το αουτσάιντερ που ακούει στο όνομα Swarovski, το άλλο είναι η Patek και το τρίτο (δεύτερο στην σειρά του κειμένου του) είναι τα νέα Seiko.

To κείμενό του δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να το μεταφράσω αλλά λέει ακριβώς τα ίδια που έγραψα και εγώ. Ότι η νέα συλλογή της ιαπωνικής εταιρείας θυμίζει τις ημέρες που επιβλήθηκε στην διεθνή αγορά και το πόσο καλοφτιαγμένο και σημαντικό είναι το ananta.

Να ενημερώσω τον D-etectiv-IRECTOR ότι αν και γνωρίζω προσωπικά τον Philippe Perret du Cray, έχουμε να μιλήσουμε πάνω από 4 μήνες και δεν είχαμε συνεννοηθεί για να «επιβάλουμε» την Seiko, διεθνώς. Μάλλον θα του τα «έχωσαν» και του Philippe....(ίσως)!!!

Ιδού το κείμενο:

«……Dragon japonais
Dans l’imaginaire de la plupart des gens, la haute horlogerie est l’apanage des Suisses. Et dans l’imaginaire de la plupart des Suisses, l’horlogerie japonaise rime avec le traumatisme du quartz et la crise des années 70. Mais comme nous le savons bien, la réalité tord régulièrement le cou aux idées reçues et l’horlogerie japonaise peut parfois rivaliser avec les plus prestigieuses maisons helvétiques!
C’est ce que j’ai pu constater une fois de plus en ayant le privilège de rencontrer pendant plus d’une heure Shu Yoshino, le responsable de la communication internationale du géant nippon Seiko.
Le premier constat est qu’on sait faire de très belles montres au Pays du Soleil Levant. La collection Ananta présentée cette année en est la brillante démonstration puisqu’elle met en avant tout le savoir faire horloger de Seiko (la collection est équipée de différents mouvements manufacturés, automatiques ou dotés de la technologie Spring Drive) tout en s’inspirant des valeurs traditionnelles du Bushido pour les formes et en respectant les valeurs de la haute horlogerie pour les finitions. Le tout à des prix très agressifs pour un tel niveau de qualité !
Le second constat est qu’il existe un profond décalage entre l’image que la plupart d’entre nous avons de Seiko (des montres électroniques et/ou mécaniques bon marché destinées « aux pays où il est parfois difficile de trouver une pile »), et la qualité des produits présentés. Shu Yoshino est parfaitement conscient du déficit d’image dont souffre Seiko et espère bien qu’Ananta contribuera à repositionner la marque à son juste niveau.
Mais au fond, qui imaginerait que l’honorable manufacture Seiko va sur ses 130 ans? Et qui se souvient qu’elle a présenté en 1969 son premier chronographe automatique (en même temps que Tag Heuer, Zenith et Breitling, les précurseurs helvétiques du genre)? Finalement, qui se rend compte de ce que représentent les quelques 13 millions de montres que ce géant produirait annuellement à lui seul? Pour avoir un élément de comparaison, la Suisse a exporté en 2008 26 millions d’unités (dont 16.5% de montres mécaniques pour les esprits chagrins qui rappellerait que Seiko produit essentiellement des montres à quartz). Et si on veut pousser un peu plus loin, ce serait quelques 153 millions de mouvements que Seiko a produit l’an dernier…
Assurément si elle avait été suisse, Seiko aurait tout d’une grande !!!.... »


Αφιερωμένο στον πρέσβη της Seiko στο φόρουμ, Giosou και στους «σαμουράι» Acid, giorgos mg, georges, koubilaihan και ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν, γιατί έχουν και τα κατάνα και δεν είναι να παίζεις…

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Να μεταφράσω μόνο ότι ολόκληρη η ελβετική ωρολογοποιία παρήγαγε πέρσι 26 εκατομμύρια ρολόγια από τα οποία μόνο τα 4 εκατομμύρια ήταν μηχανικά, ενώ η Seiko μόνη της παρήγαγε 153 εκατομμύρια μηχανισμούς…..

ΥΓ 2 Μήπως τελικά δεν φταίει ότι εγώ ήμουν τόσο άσχετος και εντυπωσιάστηκα george_, αλλά τα νέα Seiko έχουν μια ποιότητα ανώτερη αυτής που ο καθένας θα φανταζόταν;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2009, 03:15:13 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2009, 10:34:23 πμ »
H επιβεβαιωση των απανταχου seik-αδων? :-X
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2009, 08:38:55 μμ »
H επιβεβαιωση των απανταχου seik-αδων? :-X

 :2thumbs: πολύ πιθανόν φίλε μου  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2009, 08:55:04 μμ »
  Καλό θα ήταν να έκανες μια λεπτομερέστερη μετάφραση VIWOW !! Δεν κατέχουμε όλοι την Γαλλικήν !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2009, 08:57:48 μμ »
vivow .....βαδιζεις κατω απο κερασιες και ειναι ανοιξη !μας εκανες ολους να χαμογελασουμε!

και οσοι δεν ξερουν γαλλικα ......επιτρεψτε μου να σας γνωρισω εναν φιλο μου

http://babelfish.yahoo.com/

το βαβελοψαρο !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2009, 11:16:00 μμ »
Φίλε VIWOW,
σ'ευχαριστώ για την αφιέρωση ;)......
αλλά κυρίως για την ενημέρωση!
Μια ιδέα για την ποιότητα/λεπτομέρεια/φινίρισμα που μπορεί να επιτύχει η Seiko, έχω πάρει από τα Grand Seiko/Credor που έχω και το έχω ποστάρει ότι δεν υστερεί (σ'αυτόν τουλάχιστον τον τομέα) απέναντι σε μεγάλα ονόματα, οπότε αναμένω την έλευση της νέας σειράς (Ananta) για να επιβεβαιώσω (κατά τα λεγόμενα του φίλου cercum) του λόγου το αληθές!

Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2009, 11:32:20 μμ »
Φίλε Acid με πολύ ποιητικό τρόπο απήντησες!
Σου αφιερώνω λοιπόν μια φωτό από την λεγομένη ιαπωνιστί Sakura:


Νά'μασταν εκεί να χαζεύαμε τα άνθη .....και τα Grand Seiko στις προθήκες των master shops της Seiko ! :sleep:
(συγγνώμη για το..... εκτός :P)
Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2009, 11:35:56 μμ »
Λέει λοιπόν:

"Ιαπωνέζικος Δράκος

Στην φαντασία των περισσότερων η ΥΩ είναι ελβετική υπόθεση. Στην φαντασία των περισσότερων Ελβετών η ιαπωνικη ωρολογοποιία παραπέμπει στην επικράτηση του quartz που τραυμάτισε την ελβετική ωρολογοποιία και οδήγησε στην κρίση της δεκαετίας του '70. Όπως ξέρουμε όμως καλά η πραγματικότητα συχνά βάζει ιδέες και η ιαπωνική ωρολογοποιία συναγωνίζεται μερικές φορές τα μεγάλα ελβετικά ονόματα!!
Αυτό μπόρεσα να παρατηρήσω ακόμη μια φορά έχοντας το προνόμιο να συναντήσω τον Shu Yoshino, τον υπεύθυνο διεθνούς επικοινωνίας της γιγάντιας Ιαπωνικής Seiko.
Η πρώτη διαπίστωση ήταν οτι στην χώρα του Ανατέλοντος Ηλίου ξέρουν να κάνουν πολύ ωραία ρολόγια. Η συλλογή Ananta που παρουσιάστηκε φέτος είναι η πιο λαμπερή απόδειξη γιατί προβάλει όλη την ικανότητα κατασκευής ρολογιών της εταιρείας (η συλλογή περιλαμβάνει ρολόγια με διαφορετικούς μηχανισμούς κατασκευασμένους in house, εκ των οποίων κάποιοι είναι αυτόματοι, ενώ άλλοι έχουν τεχνολογία Spring Drive) ενώ παράλληλα είναι εμπνευσμένα από τις παραδοσιακές αρχές του Bushido στο θέμα της φόρμας και εχουν ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΩΡΟΛΟΓΟΠΟΙΙΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΟΣ. Το σύνολο αυτό σε πολύ επιθετικές τιμές για το συγκεκριμένο επίπεδο ποιότητας!!
Η δεύτερη διαπίστωση είναι οτι υπάρχει μια μεγάλη απόσταση ανάμεσα στην εικόνα που έχουμε οι περισσότεροι από εμάς για την Seiko (ηλεκτρονικά ή/και μηχανικά ρολόγια σε καλή τιμή που απευθύνονται "σε χώρες που συχνά δεν βρίσκεις ούτε μια μπαταρία") και την ποιότητα των προιόντων που παρουσιάζει φέτος η εταιρεία. Ο Shu Yoshino γνωρίζει πολύ καλά την χαμηλή εικόνα που έχει ο κόσμος για την εταιρεία και αποτελεί πρόβλημα της Seiko και ελπίζει οτι η συλλογή Ananta θα βοηθήσει την εταιρεία να πάρει την θέση που της αξίζει.
Ποιός όμως θυμάται οτι η αξιόλογη manufacture Seiko αγγίζει τα 130 χρόνια λειτουργίας;
Και πόσοι θυμούνται οτι το 1969 παρουσίασε τον πρώτο αυτόματο χρονογράφο της (την ίδια στιγμή με τις πρωτοπόρες ελβετικές Heuer, Zenith και Breitling;
Τέλος ποιος υπολογίζει οτι αυτό το μεγαθήριο παράγει 13.000.000 ρολόγια τον χρόνο; Για να μπορέσετε να συγκρίνετε η Ελβετία εξήγαγε το 2008 26.000.000 ρολόγια (εκ των οποίων το 16.5% ήταν μηχανικάενώ η Seiko παράγει κατά βάση ρολόγια quartz. Και αν θέλετε να πάμε και πιο πέρα η  Seiko παρήγαγε πέρσι 153.000.000 μηχανισμούς…
Καταλαβαίνετε οτι αν η Seiko ήταν ελβετική, έχει όλα τα χαρακτηριστικά ώστε να ήταν μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες!!!.... »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2009, 11:38:15 μμ »
Απίστευτος ο Shu. Πρώτη φορά κατάλαβα τα πάντα από Ιάπωνα που μιλάει Αγγλικά.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2009, 07:22:32 πμ »
Παντα πιστευα στην ποιοτητα των seiko και γνωριζω καλα οτι σαν προιον δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ανταγωνιστικα ελβετικα.
Επειδη ομως το ρολοι δεν ειναι τηλεοραση ή βιντεοκαμερα,υπαρχουν σημαντικοι παραμετροι στους οποιους οι ευρωπαιοι εχουν τo πανω χερι και πρεπει να δουλεψει πολυ η seiko,αν θελει καποια μερα ο πελατης να βγαλει απ το χερι του το IWC και να φορεσει τα ακριβα ananta ή credor.
Αναγνωρισιμοτητα,διαχρονικοτητα,ιστορια,μεταπωληση,συλλεκτικο ενδιαφερον...
Ευχομαι να τα καταφερει γιατι σαν μαρκα το αξιζει. ;)

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2009, 08:19:04 πμ »
Παντα πιστευα στην ποιοτητα των seiko και γνωριζω καλα οτι σαν προιον δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ανταγωνιστικα ελβετικα.
Επειδη ομως το ρολοι δεν ειναι τηλεοραση ή βιντεοκαμερα,υπαρχουν σημαντικοι παραμετροι στους οποιους οι ευρωπαιοι εχουν τo πανω χερι και πρεπει να δουλεψει πολυ η seiko,αν θελει καποια μερα ο πελατης να βγαλει απ το χερι του το IWC και να φορεσει τα ακριβα ananta ή credor.
Αναγνωρισιμοτητα,διαχρονικοτητα,ιστορια,μεταπωληση,συλλεκτικο ενδιαφερον...
Ευχομαι να τα καταφερει γιατι σαν μαρκα το αξιζει. ;)

+1000,
αλλά δεν νομίζω ότι θα έλθει κάποτε η μέρα που ο πελάτης (κυρίως ο Ευρωπαίος) θα προτιμήσει ένα ρολόι που θα γράφει "Seiko" από ένα IWC,JLC,Rolex,Omega,Tag,Panerai........!

Το προϊόν είναι καλό! Μένει να το αποδεχθεί το αγοραστικό κοινό, πράγμα δύσκολο!
Θα μπορούσε ίσως να τα καταφέρει η Seiko με ρολόγια, στα οποία δεν θα φαινόταν πουθενά το λογότυπό της, 'οπως π.χ. με τα Credor, κάτι το οποίο πέτυχε (έστω εν μέρει) η Toyota με την Lexus και λιγότερο η Nissan με την Infinity και η Honda με την Acura!



Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2009, 09:24:55 πμ »
  Και οι υπόλοιποι που ανέφερες απέτυχαν γιατί δεν είχαν τα συστατικά που πολύ σωστά ανέφερε ο eis !! Νομίζω ότι η μετάβαση της SEIKO έπρεπε να γίνει σε βάθος χρόνου και σταδιακά (από τα 300-500 ευρώ που κοστίζουν τώρα , στα 1000-1500 και μετά πιο πάνω κλπ), κι όχι με την μία στα SpringDrive των 5500 χιλιάδων !! Τώρα βέβαια εμείς γνώμες λένε κι η πραγματικότητα μπορεί να μας διαψεύσει !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2009, 11:33:59 πμ »
απετυχαν??? δεν νομιζω ....τα lexus θεωρουνται πια luxury ...και τα infinity κανουν πολυ καλη καριερα στην ευρωπη...τωρα τι θα κανει η seiko στην ευρωπη θα φανει....
παντως ειναι θεμα κουλτουρας καταναλωτη.......αν θα παρει κατι κλασσικο η θα παρει κατι κλασσικο εξ ανατολας....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2009, 01:46:56 μμ »
Θα πρέπει αγαπητέ eis να συνυπολογίσουμε σε αυτό που λες και την "αντίδραση" πολλών καταναλωτών στην ελβετική ωρολογοποιία, η οποία πολλές φορές δίνει μια εικόνα "ψηλομύτικης" αντιμετώπισης των καταναλωτών και μια διάθεση μονοπωλίου και εκμετάλευσης.

Αυτά τα συστατικά κάνουν πολλές φορές τον κόσμο να αντιδρά. Σήμερα κανείς δεν θέλει να πιάνεται κορόιδο και αν η ελβετική ωρολογοποιία έχει κάνει πολλούς να αισθανθούν οτι υπάρχει ένα "φούσκωμα" στις τιμές και μια απόκρυψη της πραγματικής αξίας των ρολογιών και των μηχανισμών τους, τότε δεν είναι απίθανο κάποιοι να "τολμήσουν" το ιαπωνικό λογότυπο στον καρπό τους.

Υπήρξε ένα αντίστοιχο ρεύμα στην Ιταλία και αλλού τα τελευταία χρόνια που απορρέει από τις αδικαιολόγητα υψηλές τιμές επωνύμων ρολογιών με αδιάφορο μηχανισμό. Πολλοί πολούσιοι άνθρωποι αγόραζαν και φορούσαν μαιμού το trendy μοντέλο, γιατί το έβρισκαν πολύ σνομπ να πουν στην παρέα τους "εγώ δεν είμαι μα...κας να δώσω 4000 ευρώ για την μπακατέλα (ιταλική λέξη) που πήρες εσύ!! Εγώ το πήρα 30 ευρώ μα....κα!!!"

Φαντάζομαι πολλούς να λένε "ναι ρε ιαπωνικό. Γιατί έχεις πρόβλημα; Πιάσε να δεις φινίρισμα, που στα παίρνουν οι ελβετοί με το marketing και σου βάζουν και μια άσχετη μηχανή μέσα και δεν λες τίποτα"

Αν βέβαια το συνηδειτοποιήσουν το πρόβλημα τους οι ελβετοί θα μπορούσαν να αποφύγουν τις "παιδικές τους ασθένειες" και να καταλάβουν οτι δεν είναι μονοπώλιο, ακόμη και αυτή η διαπίστωση από την πλευρά τους θα είναι μεγάλο κέρδος για εμάς που αγαπάμε το καλό ρολόι και δεν έχουμε κανέναν λόγο να είμαστε "ρατσιστές ωρολογόφιλοι"

Φιλικά

Κωστής
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2009, 02:04:49 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2009, 01:59:14 μμ »
Αν βέβαια το συνηδειτοποιήσουν το πρόβλημα τους οι ελβετοί θα μπορούσαν να αποφύγουν τις "παιδικές τους ασθένειες" και να καταλάβουν οτι δεν είναι μονοπώλιο. Ακόμη και αυτή η διαπίστωση από την πλευρά τους θα είναι μεγάλο κέρδος για εμάς που αγαπάμε το καλό ρολόι και δεν έχουμε κανέναν λόγο να είμαστε "ρατσιστές ωρολογόφιλοι"

Συμφωνω απολυτως!

 Ταπεινη μου γνωμη παντως οτι οι ελβετοι προς το παρον δε δειχνουν ν ανησυχουν,ιδιως οσο οι τιμες των hi end seiko βρισκονται αρκετα ψηλα.
Και κατι αλλο που δε σχολιασαμε,ειναι η ελλειψη complique ρολογιων απ την παλετα των seiko,κατι που πιστευω ειναι αναγκαιο αν εχεις σκοπο να μπεις στο χαρτη της αφροκρεμας της ωρολογοποιιας.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 20, 2009, 02:03:19 μμ »
Φαντάζομαι πολλούς να λένε "ναι ρε ιαπωνικό. Γιατί έχεις πρόβλημα; Πιάσε να δεις φινίρισμα, που στα παίρνουν οι ελβετοί με το marketing και σου βάζουν και μια άσχετη μηχανή μέσα και δεν λες τίποτα"

δυστηχως στη ελλαδα VIVOW  δυσκολο να συμβει αυτο ....ειμαστε αυτο που ειμαστε ,αν δεν φοραει rolex θαναι PAM.... η κατι αντοιστοιχο ....
τραβαμε πολλα ζορια σαν καταναλωτες ακομα .....εχουμε και τα κομπλεξ μας ....σαν φυλη .....''που πας αγορι μου να παρεις seiko....παρε κανα ρολεξ που τα ξερουν και οι γκομενες να δεις ασπρη μερα .....'' τα λογια των κολλητων....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 20, 2009, 02:09:30 μμ »
πολυ θετικη εξελιξη,να ασχοληθει ενας ελληνας εκδοτης ειδικου τυπου με την ιαπωνικη σχολη και να δωσει τις πολυτιμες εμπειριες/γνωσεις που θα αποκομισει ,σε ενα φορουμ σαν το mywatch.gr.
επι τη  ευκαιρεια ,θα ηθελα και δημοσια να αναφερθω στην ερωτηση μου, που μεταφερατε στον γιαπωνεζο στο σαλονι της basel 2009.

ποτε η σεικο θα κανει την επανεκδοση ρετρο μοντελων(χρονογραφων κυριως) απο το 70 με τις 6138/39 Η απογονους τους?

προσωπικα γνωριζω την απαντηση,καλο θα ηταν Να δοθει και δημοσια στο φορουμ σε πρωτο προσωπο απο τον καθολα αρμοδιο,τι σας ειπε ο γιαπωνεζος. ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2009, 02:20:47 μμ »
Τελικά ο george_ με αγαπάει πολύ. Είδε που έχει πάει το κόστος του χαρτιού και λέει "θα αφήσω εγώ τον φίλο VIWOW να ξοδεύεται; Ποτέ. Να δημοσιεύσει όλα τα κείμενα του περιοδικού του στο φόρουμ και να μην το τυπώσει το ρημάδι..."

Άσε ρε george_ να βγάλει κάτι και ο τυπογράφος...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2009, 02:24:25 μμ »
οπως κρινεται εσεις,αλλα μια ειδηση ,μια "μπουκια" δεν δικαιουμαστε και εμεις ,στο φορουμ οπου φιλοξενει μεταξυ των αλλων και εναν ανθρωπο του χωρου σαν και εσας? ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο …ΕΛΒΕΤΟΣ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 20, 2009, 02:29:37 μμ »
Βλέπω μας άνοιξε η όρεξη με τα αρνάκια. Εστιατόριο ο Giosou στο "τελευταίο ποστ", μπουκιά εσύ τώρα,

μας βλέπω για maalox

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL