Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.  (Αναγνώστηκε 3858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« στις: Απρίλιος 17, 2009, 02:13:16 πμ »
Πολλοί από εμάς πριν καταλήξουμε στην αγορά ενός ρολογιού έχουμε περιπλανηθεί σε μια διαδρομή που πέρασε από περισσότερα του ενός μοντέλα. Στο τόπικ αυτό μπορείτε να γράψετε ανάμεσα σε ποια ρολόγια διαλέξατε αυτό που τελικά αγοράσατε. Έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιά ρολόγια μπορεί να προκύπτουν για τον καθένα ως ανταγωνιστικά.

Θα μου επιτρέψετε να ξεκινήσω πρώτος και να μιλήσω για το πρώτο σημαντικό ρολόι που αγόρασα στην ζωή μου το 1999. Μέχρι τότε το καλύτερο ρολόι μου ήταν το Memovox της JLC, που βέβαια είναι ένα πολύ ωραίο και σημαντικό ρολόι, αλλά η επαφή που είχα μέσω της πρώτης μου έκθεσης VIW το 1998 με ώθησε στο να θέλω να αποκτήσω και εγώ κάτι καλύτερο, κάτι που να περιλαμβάνει έναν πιο πολύπλοκο ή σπάνιο μηχανισμό.

Το πρώτο ρολόι που σκέφτηκα ήταν το μοντέλο Saltarello της Vacheron Constantin, το οποίο είχε μόλις παρουσιαστεί και το είχαν δει όλοι μόνο σε φωτογραφίες. Το ρολόι είναι τύπου heures sautantes / jumping hours / saltarello (αντίστοιχα σε γαλλικά / αγγλικά / ιταλικά και μας δείχνει την ώρα σε παραθυράκι (guichet) στο 12 και τα λεπτά με έναν ιδιαίτερο δείκτη retrograde, ενώ το καντράν του είναι χαραγμένο σε σχέδιο ηλιαχτίδων. Είχα διαλέξει το μοντέλο από λευκό χρυσό, ενώ η κάσα του έχει σχήμα tonneau. Το καντράν του από λευκό χρυσό επίσης έχει μια εντυπωσιακή χάραξη σε σχήμα ηλιακτίδων.



Λίγο καιρό μετά ο Christian, υπεύθυνος της IWC για την Ελλάδα επισκέφθηκε την Αθήνα και φορούσε στο χέρι του το πολύ όμορφο μοντέλο Novecento το οποίο στην παραλληλόγραμμη κάσα του φιλοξενούσε όλες τις ενδείξεις του ημερολογίου, ενώ ο μηχανισμός του ήταν τύπου Perpetual Calendar. Μου άρεσε περισσότερο σε κόκκινο χρυσό, αν και δεν ήταν το κόκκινο χρώμα ακόμη στην μόδα.



Τότε ακριβώς με κάλεσε η Jaeger LeCoultre στο εργοστάσιό της στο Le Sentier για να παρακολουθήσω ένα τριήμερο μάθημα ωρολογοποιίας με δάσκαλο τον πολύ σημαντικό ωρολογοποιό Sylvain Golay και αντικείμενο την κατασκευή του μηχανισμού του Reverso, calibre 822. Το μάθημα ξεκίνησε από τον υπολογιστή και κατέληξε την Τρίτη ημέρα στην προσωπική εμπειρία του να σταματήσεις ένα ρολόι που δουλεύει και να αφαιρέσεις περί τα 40 εξαρτήματα και μετά να τα επανατοποθετήσεις με την σωστή σειρά και το ρολόι να ξαναπάρει ζωή, μέσα από τα χέρια σου. Η εμπειρία ήταν συγκλονιστική και βέβαια είναι περιττό να πω ότι ερωτεύθηκα το Reverso για πάντα. Επιστρέφοντας στην Αθήνα αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου Reverso και διάλεξα το μοντέλο Art Deco, που πλέον δεν παράγεται και το οποίο έχει σχεδιάσει ο ίδιος ο Sylvain Golay. Μάλιστα του ζήτησα να μου υπογράψει το ρολόι και έτσι το ρολόι μου είναι το μοναδικό στον κόσμο που φέρει την υπογραφή του μεγάλου ωρολογοποιού, χαραγμένη στην βάση της κάσας του. Στο ίδιο ταξίδι ζήτησα από τον Sylvain να μου χαρίσει δύο πλατίνες (βάσεις) του calibre 822, τις οποίες μετέτρεψα σε μανικετόκουμπα (ετοιμάζεσαι warover για την κόντρα στα μανικετόκουμπα;). Επίσης τον ίδιο καιρό μου έφτιαξε ένας τεχνίτης του Καίσαρη και την χειροποίητη αγκράφα ζώνης στο σχήμα της κάσας του Reverso από κόκκινο χρυσό.

Το Art Deco το διάλεξα γιατί τονίζει την αντίθεση ανάμεσα στις στιγμές όπου ο χρόνος είναι σηματνικός και τις άλλες που τον ξεχνάς. Στο γραφείο τα φοράς από την μπροστινή πλευρά και στο εστιατόριο ή στην βόλτα με την κοπέλα σου το φοράς από την πίσω πλευρά, όπου κυριαρχεί η θέα στον μηχανισμό, αλλά δεν βλέπεις την ώρα.





Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Αν θέλετε κάθε ένας που θα γράφει την ιστορία μίας επιλογής ρολογιού, θα θέτει και μία ερώτηση σχετική με το ρολόι.

Εγώ θα ρωτήσω: Πως λέγεται στα γαλλικά η πίσω πλευρά της κάσας του Reverso, η οποία μένει σταθερή στο χέρι, όταν περιστρέφουμε το ρολόι και πάνω στην οποία είναι χαραγμένη η υπογραφή του Sylvain στο δικό μου;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2009, 09:30:19 μμ από Megalos »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 17, 2009, 08:22:03 πμ »
Απλά απίθανος! Ο VIWOW που θέλουμε να διαβάζουμε!

Θοδωρής.

ΥΓ. Αν βρείς ευκαιρία ανέβασε μια φωτό από το δικό σου reverso, που είναι ομορφότερο από αυτό που απεικονίζεται.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 17, 2009, 09:44:48 πμ »

Εγώ θα ρωτήσω: Πως λέγεται στα γαλλικά η πίσω πλευρά της κάσας του Reverso, η οποία μένει σταθερή στο χέρι, όταν περιστρέφουμε το ρολόι και πάνω στην οποία είναι χαραγμένη η υπογραφή του Sylvain στο δικό μου;

Λέγεται, La pisο plevra de kasa de Reverso avec la ipografi de Sylvain pour Kostis.  :)

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 17, 2009, 09:47:25 πμ »
Λέγεται, La pisο plevra de kasa de Reverso avec la ipografi de Sylvain pour Kostis.  :)

Γαματοοοοοοοοο :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 17, 2009, 02:04:57 μμ »
Αγαπητέ Koubilaihan, ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Tα Reverso έιναι όλα ωραία..... Εγώ πάντως και τα δύο που έχω τα αγαπάω εξ' ίσου. Βέβαια το πλατινένιο είναι πράγματι πιο εντυπωσιακό. Θα φροντίσω να τα φωτογραφίσω μαζί κάποια στιγμή.

Καλή η προσπάθεια Νίκο. Το σωστό είναι brancard.

Άντε. Το τόπικ το άνοιξα για να βάλετε και εσείς τα δικά σας. 2-3 ρολόγια που σας άρεσαν και αυτό που τελικά αγοράσατε. Ποιός θα κάνει την αρχή;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2009, 02:20:35 μμ »
Εγω ημουν αναμεσα σε αυτα



και τελικα ...

tempora o mores

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 17, 2009, 03:50:19 μμ »
καποτε δεν μπορουσα να παρω ουτε αυτο





Αν ειμουν πλουσιος...Αν

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 17, 2009, 04:02:01 μμ »
να αγορασεις αυτο? ???αυτην την μηχανη?το ρολοι?ειλικρινα δεν εχω καταλαβει πολλα σε αυτο το θεμα .

tempora o mores

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 17, 2009, 04:15:59 μμ »
Ρε George...ελεος! Καποτε δεν υπηρχε μια. Η μπας κι εισαι γονος βιομηχανου και δεν θυμασαι δυσκολα νιατα? Ορεγομασταν πολλα πραγματα αλλα οπως λεω...ουτε τον μηχανισμο ενος ρολογιου δεν μπορουσαμε ν'αγορασουμε. Μη βλεπεις τωρα που γινηκαμε ολοι Golden boys, να'ναι καλα το ευμηρες κρατος μας κι ο Θεος μερες που'ναι.

Αμην.

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 17, 2009, 05:34:59 μμ »
Οταν αποφασισα να περασω σε ενα πιο dressy κομματι ... για πιο
επισημες περιστασεις...αρχισα να ψαχνω κατι σε χρυσο.

Το χρυσο ειναι το αγαπημενο μου χρωμα αλλα ιδιαιτερα το ροζ χρυσο..
Μου αρεσει επισης οταν το αποκαλουν baby gold.

Επισης παντα στο πισω μερος του μυαλου μου υπαρχει η ιδεα να αφησω την συλλογη ( μην αρχισουμε ποιος ειναι συλλεκτης....για χαρην ευκολιας σας λεω εγω ο ιδιος δεν ειμαι  8) 8) 8) )
στα παιδακια μου...
Δεν ειμαι καν παντρεμενος αλλα θα ηθελα καποια στιγμη και οταν να τους κανω αυτο το δωρο.

Αποφασισα λοιπον να παω σε κατι πολυ κλασσικο και λιγοτερο fashion... (sic).

Το πρωτο ρολοι λοιπον που μου αρεσε ηταν το Ομεγα De Ville , Hour Vision ,


Φρεσκο , με πολυ ωραιο design , νομιζω κλασσικο
Χωρις πολλα πολλα μπιχλιμπιδια γυρω γυρω.

Ειχα παντα μια μικρη αδυναμια στην Omega, επειδη ο παππους μου μου αφησε ενα ρολοι.

O Ρολογας μου επεμενε για αυτο αλλα μου κανει πολυ Σαουδικη Αραβια....και δεν εχω και σκαφος ρε παιδακι μου..


Οταν πηγα να το δω απο κοντα λοιπον επεσα πανω στο Vacheron αυτο


Καποιοι στο φορουμ θα γνωριζουν οτι και σε αυτην την εταιρεια εχω αδυναμια λογω του Overseas.

Το παραπανω λοιπον πραγματικα ειναι καταπληκτικο...απιστευτο φινιρισμα...αλλα εχει ενα μειονεκτημα για τα δικα μου δεδομενα...
Ειναι πολυ λεπτο το παχος της κασας... Καθεται σαν 2ευρω πανω στον καρπο μου και αυτο πραγματικα με χαλουσε....

Προσπαθησα πολλες φορες να παω, να το ξαναδοκιμασω και να πεισω τον εαυτο μου αλλα δεν...και με τιποτα...

Διπλα απο την vacheron ηταν και εαν IWC portuguese αλλα και αυτο δεν μου αρεσε πανω μου....


To Jaeger περιμενε υπομονετικα εκει στην βιτρινα...περιμενε να ελθει η σειρα του ... χωρις να βιαζεται....
Ειναι πολυ αστεια η ιστορια στην οποια εμαθα το ονομα Jaeger Le Coultre.
Ηταν πολλα χρονια πριν σε ενα γηπεδο ποδοσφαιρου οταν σε μια εντελως εκπληκτικη στιγμη ομαδικου αλτρουισμου
ο προπονητης μας ειπε..." Παιζετε σαν ενα καλολαδομενο Jaeger Le Coultre "
Και ολοι μετα συζητουσαμε" Ρε που να παιζει μπαλα ο τυπος αυτος που μας ειπε ο προπονητης"  8) 8) 8)

Anyway sτο φορουμ μπηκα οταν ηθελα να παρω μια παραπανω γνωμη για τα 2 ρολογια στα οποια ειχα καταληξει...

Λιγο πριν την πρωτοχρονια επελεξα Jaeger...
Ετσι ηλθα εδω περα....Συνεχοντας να ψαχνω καθημερινα μια καινουργια αγαπη και ενα καινουργιο στοχο...
Βρηκα τον επομενο...για αλλους μπορει να ειναι πολυ μακρινος για αλους ευκολος και καθημερινος...

Δεν χρειαζεται να σας πω τι ειναι και πως ειναι για μενα...
Δεν εχει σημασια ο προορισμος... Το ταξιδι ειναι αυτο που μετραει...

O Στοχος:


Υ.Γ Για να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με το παραπανω θεμα.......

Πως λεγοταν ο προπονητης?????   ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)



Το επομενο θα ειναι tourbillon

tempora o mores

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:00:17 μμ »
Δεν παιζεσαι!!! ΤΕΛΕΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:23:22 μμ »
γιατι μεσα μου κατι μου λεει οτι πρεπει να ειναι προπονητης μπασκετ ??
πλησιαζω η οχι φιλε μου  ???

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:26:32 μμ »
γιατι μεσα μου κατι μου λεει οτι πρεπει να ειναι προπονητης μπασκετ ??
πλησιαζω η οχι φιλε μου  ???
Η μαντικές μου ικανότητες (αλλά και το ποστ του φίλου μας ;D) μου επιτρέπουν με σιγουριά να πω ότι ήταν προπονητής ποδοσφαίρου

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:32:44 μμ »
γιατι μεσα μου κατι μου λεει οτι πρεπει να ειναι προπονητης μπασκετ ??
πλησιαζω η οχι φιλε μου  ???

Οχι ποδοσφαιρου ηταν
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:44:55 μμ »
εχασα .. λετε να κερδισω στην αγαπη  ??? Εξ αλλου το Πασχα γιορτη της Αγαπης ειναι  ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 17, 2009, 07:35:25 μμ »
Μήπως έκανα λάθος τον τίτλο;

Μήπως αντί για

"ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ;"

έπρεπε να γράψω

"ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ JAEGER LECOULTRE ΜΟΥ;"

Και οι τρεις που γράψαμε μέχρι τώρα αγόρασαμε τελικά JLC.

Μήπως πρέπει να γράψει και ο Στέφανος να μας πει ανάμεσα σε ποιά JLC διάλεξε το JLC;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος zikos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 17, 2009, 10:05:30 μμ »
Παντως εαν ηταν ο Αλεφαντος θα το ελεγε τζαγκουαρ λε κουτρας
Πες το και ετσι!!!
Καλο ρολοι...να σου παιξη....να σου ματωση
Οχι σαν κατι τιτικες....
Μαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!
Εφυγε ο SENNA και αφησε εμενα!!!
Τα παντα ολα!!!
Tι να λεμε τωρα!!! Mαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ.
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 17, 2009, 11:20:11 μμ »
Παντως εαν ηταν ο Αλεφαντος θα το ελεγε τζαγκουαρ λε κουτρας
Πες το και ετσι!!!
Καλο ρολοι...να σου παιξη....να σου ματωση
Οχι σαν κατι τιτικες....
Μαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!

Zikos δεν παιζεσαι  :D