Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1837893 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
OMEGA
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 01:32:52 πμ »
http://img225.imageshack.us/img225/4492/post1903991158249865kp2.jpg
http://img225.imageshack.us/img225/4704/ref29185083vn4ek9.jpg

http://img225.imageshack.us/my.php?image=om137iy6sy2.jpg

απο αυτα τα 2 μοντελα,το ενα σε δυο διαφορετικα χρωματα,πιο σας αρεσει πιο πολυ?
ενημερωτικα,το μοντελο που βγαινει σε δυο χρωματα κοστιζει γυρω στα 4500,το αλλο γυρω στα 3000,μηχανικα δε εχουν μεγαλες διαφορες οσο αφορα στην ποιορητα της μηχανης ,η διαφορα τιμης οφειλεται περισσοτερο στο οτι το πιο ακριβο ειναι νεοτερο κατα 3 χρονια..αυτος ο τιμαριθμος :roll:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2008, 01:49:13 μμ από Marketer »

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 12:37:21 μμ »
Θα διάλεγα το πρώτο το μαυρο που η πλάκα του δεν έχει αριθμούς  μου αρέσει πιο πολύ λόγω της στεφανης... είναι πιο κλασικό.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 01:10:23 μμ »
και τα 3 ειναι πολυ ομορφα. Το πορτοκαλι πιστευα οτι ειναι καπως παιδικο λογω των περιεργων χρωματων αλλα το ειδα σε χερι γνωστου μου χτες, με μπρασελε και εδειχνε ΠΑΡΑ πολυ ομορφο . Η ομεγκα ειναι πολυ cool εταιρεία και βγαζει δυναμικα σπορ ρολογια , τωρα τελευταια trendy αλλα και κλασσικα. Οι τιμες επισης ειναι αξιοπρεπεστατες, γενικα αποτελουν πολυ καλη επιλογη για το μεσο πορτοφολι.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 01:19:06 μμ »
η διαφορα τιμης ειναι υπερβολικη,ναι το πρωτο και γω το επελεξα πριν τρια χρονια,καλο ρολοι μου ειναι λιγο βαρυ στο χερι αλλα αξιοπρεπες και απο μηχανη

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 09:51:18 μμ »
γεια χαρα παιδες
εγω μου καλοφανηκε το κοκκινουτσικο  :lol:  μου φαινεται νεανικο και δυναμικο χωρις να χανη απο σοβαροτητα και στιβαροτητα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 10:07:05 πμ »
παιδια πηγε κανείς στο καζινο ρουαγιάλ? Αν οχι σπευστε ειναι ωραιο.  Πολυ δυνατη ερμηνεία απο τον james αλλα μου αρεσε ιδιαίτερα ο κακός, ηταν περιφημος. Anyway, σε καποια φαση ο 007 συναντιεται με μια γκομενα, αυτος ντυμενος στην τρίχα, αποπνεει πολυτελεια οποτε του λεει ποσο αριστοκράτης φαίνεται και στο τελος τον ρωτάει: φορας rolex φαντάζομαι? Και ο James: , ''οχι, Omega""  :lol:  :lol:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2006, 10:29:07 πμ »
Απ'οτι μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες , τα 2 από τα 3 ρολόγια φοράνε τον μηχανισμό co-axial , που είναι ακριβός. Το πορτοκαλί τον φοράει σίγουρα γιατί το έβαλα στο χέρι μου στο duty free της Μπαγκόγκ και ήταν πανέμορφο αν και λίγο βαρύ. Τιμούλα εκεί 3900 ευρώ !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 11:43:38 πμ »
Παράθεση από: "redfoot"
παιδια πηγε κανείς στο καζινο ρουαγιάλ? Αν οχι σπευστε ειναι ωραιο.  Πολυ δυνατη ερμηνεία απο τον james αλλα μου αρεσε ιδιαίτερα ο κακός, ηταν περιφημος. Anyway, σε καποια φαση ο 007 συναντιεται με μια γκομενα, αυτος ντυμενος στην τρίχα, αποπνεει πολυτελεια οποτε του λεει ποσο αριστοκράτης φαίνεται και στο τελος τον ρωτάει: φορας rolex φαντάζομαι? Και ο James: , ''οχι, Omega""  :lol:  :lol:


Με τέτοια διαφήμιση θα βράζει η rolex :lol:  :lol:  :lol:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 03:28:58 μμ »
Γεια σας παιδια.
Πριν απο ενα μηνα αποκτησα ενα seamaster αυτοματο.Το προβλημα μου ειναι οτι το ρολοι χανει 6 με 7 δευτερολεπτα μεσα σε 24 ωρες οταν το φοραω συνεχως.Δεν ειναι μεγαλη η αποκλιση απο τα νουμερα που δινει η εταιρια?
Στο βιβλιαρακι γραφει οτι ειναι cosc και η αποκλιση του ειναι απο -4 εως +6 δευτερολεπτα την ημερα.Ποια ειναι η γνωμη σας? Να το παω για service η να περιμενω λιγο καιρο ακομη μηπως στρωσει?

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 04:59:53 μμ »
Κατα τη γνώμη μου οι τιμες που δινεις είναι σε φυσιολογικά πλαίσια. Επίσης μπορεί να παρατηρήσεις βελτίωση της αποδοσης με την παροδο του χρόνου δεδομενου οτι βρισκεσαι μολις στον πρωτο μηνα. Προτείνω να περιμενεις εναν ακόμη και αν η απώλεια συνεχιστεί ή επιδεινωνθεί συμβουλεύσου καποιον αντιπρόσωπο.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 08:33:49 μμ »
ανειναι οντωσ cosc δεν ειναι οκ οι τιμες αυτεσ,πηγαινε το στο service,μπορει να συμβει αν και δε θα πρεπε,απλα στο διορθωσουν και ολα οκ.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 11:07:33 μμ »
φιλε Αργυρη , θα συμφωνησω με τον redfoot και οχι με τον george_  διοτι ,σαν τα αυτοκινητα, το ρολοι στην αρχη της χρησης του  στρωνει ας πουμε και ετσι πρεπει να βρη τον τελικο ρυθμο του και τοτε θα πρεπει να το κρινεις.
Οσον αφορα αυτου καθ'εαυτου την αποκλιση δεν την βρισκω πολυ δραματικη. Το δικο μου Ομεγα που δεν ειναι COSC , εχει αποκλιση 4 λεπτων παρακαλω το μηνα  :roll:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2006, 11:49:48 μμ »
δεν υπηρχε προθεση πολεμικης ,απλα σε ρολογια πιστοποιημενα απο  εταιριες οπως η ομεγα ο αγοραστης που το ρολοι του ειναι  εκτοσ των πιστοποιημενων οριων εχει το δικαιωμα εφοσον συνεχιζει να χανει εκτος του -4+6 να ζητησει τυ ρυθμιση του.λογικα δε θα πρεπε να χανει εστω και αυτο το λιγο διοτι εχει περασει τα τεστ.θα δεις και κρινεις στην πορεια

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 10:31:44 πμ »
Ευχαριστω παιδια.Θα περιμενω ακομη εναν μηνα και δω πως θα τα παει.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 04:17:58 μμ »
Aπό την Omega το καινούριο (νομίζω καινούριο) το πορτοκαλί είναι πάρα πολύ δυνατό κομμάτι!
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 05, 2007, 07:11:57 μμ »
Όπως σε κάθε καλό αυτόματο ρολόι έτσι και στα Ωmega υπάρχει η δυνατότητα ρυθμισης. Καλό θα ήταν να γίνει αυτό εφ όσον είναι εκτός προδιαγραφών.

Η εμπειρία μου λεέι, και συμφωνώ με τους  Megalos και   redfoot,  να περιμένεις πρίν το πας για ρύθμιση. Προσωπικά το ρολόι μου "έστρωσε" μετά τους 3 μήνες.  :o
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 08:51:20 πμ »
Εμένα το speedmaster day-date κέρδισε 1.5 λεπτό στις δύο εβδομάδες που το έχω. Δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό, ιδίως αν περάσει λίγος  καιρός και το συνηθίσω, να πρέπει μια φορά τον μήνα να το πηγαίνω 3-4 λεπτά πίσω. Και βέβαια  καλύτερα να κερδίζει,παρά να χάνει...
Πληροφοριακά, το citizen promaster που είχα ως τώρα κέρδιζε λιγότερο από 1 λεπτό τον μήνα.

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 15, 2007, 01:23:48 μμ »
Παράθεση από: "stardrive"
Όπως σε κάθε καλό αυτόματο ρολόι έτσι και στα Ωmega υπάρχει η δυνατότητα ρυθμισης. Καλό θα ήταν να γίνει αυτό εφ όσον είναι εκτός προδιαγραφών.

Η εμπειρία μου λεέι, και συμφωνώ με τους  Megalos και   redfoot,  να περιμένεις πρίν το πας για ρύθμιση. Προσωπικά το ρολόι μου "έστρωσε" μετά τους 3 μήνες.  :o



 Νομιζω οτι η αποκλιση που ειχε αρχισε να μικραινει  =D> .Και 'γω εχω σκοπο να το αφησω να δουλεψει δυο τρεις μηνες και αν ειναι ακομη εκτος προδιαγραφων, τοτε να το στειλω.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 09:06:36 πμ »
Ρε παιδιά, ξέρουμε πόσο πάνω-κάτω έχει ένα δερμάτινο λουράκι για speedmaster;
Επειδή εδώ που ζω δεν βρίσκω, ρωτάω αν ξέρετε τιμή από κανένα μαγαζί σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, να δω αν συμφέρει καλύτερα μέσω internet.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 10:06:23 πμ »
Εξαρταται απο την ποιοτητα του δερματος. Υπολογιζε απο 50-150 ευρω. Μεσω ιντερνετ δε θα σου το συνιστουσα για τοσο χαμηλη τιμη γιατι θα επιβαρυνθεις τα εξοδα αποστολης και πιθανον στο τελος να μην εχεις κανενα οικονομικο οφελος. Η αγορα μεσω διαδικτυου συμφερει συνηθως αν παραγγειλεις πολλα λουρακια ή αν εχεις εντοπισει καποιο πολυ δυσευρετο που σου αρεσε ιδιαίτερα , τοτε αξιζει τον κοπο.
 In simplicity lies true greatness"..