Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1821407 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adam

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #260 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 06:51:32 μμ »
φιλε μου το ρολοι ειναι πανεμορφο...πραγματικα δεν το ειχα προσεξει παρα το συχνο browsing στο εν λογω σαιτ...αν δεν κανω λαθος ειναι και αρκετα ακριβο ετσι? κανα ταληρο δεν εχει?

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #261 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 09:14:54 μμ »
" 3) Η αυτονομια του φτανει περιπου στις 48 ωρες."

Η αυτονομία του κατά τα λεγόμενα του επίσημου site της OMEGA είναι 52 ώρες.
Και μπορείς να την "δεις" εάν κουρδίσεις "χειροποίητα" το ρολόι με 30-40 κουρδίσματα της κορόνας,
ακριβός πόσα γράφει μέσα στο manual του.
Και αν δεν κάνω λάθος τις πρώτες τρις ημέρες θέλει κούρδισμα στο τέρμα, κάθε βράδυ.
Για το λουράκι να μην αγχώνεσαι έχει και σε μαύρο αδιάβροχο.

Και πάνω από όλα καλορίζικο, καλοφόρετο και είναι πολύ όμορφο !  :up:
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #262 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 12:17:57 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια. Παντα ηθελα να αγορασω ενα Ωμεγα. Και με οσα εμαθα απο το σιτε διοτι δεν ειχα ιδεα απο ρολογια κατεληξα στο εν λογω μοντελο.

Το ρολοι εχει τιμη καταλογου εαν θυμαμαι καλα 4650 Ε. Στεφανε δεν γνωριζω τον ορισμο ενος κουρδισματος. Μιλαμε για στριψιμο της κορονας 180 μοιρες, 360 μοιρες η κατι αλλο? Το manual της ομεγα ειναι πολυ γενικο και δεν αναφερει τιποτα σχετικα με το κουρδισμα. του ρολογιου. Απλα αναφερει οτι αν το ρολοι δεν φορεθει για 48 ωρες να το κουρδισω. Ασε που δεν ηξερα οτι το ρολοι μου κουρδιζεται και μου το ειπε ο george.

Τωρα το επομενο βημα μου ειναι ενα μαυρο δερματινο λουρακι αλιγατορα. Το γνησιο της Ομεγα εχει 180 Ευρω χωρις την μπουκλα οποτε θα κοιταξω σε καποια αφτερμαρκετ λυση. Απλα θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις να αρχισω τις αλλαγες στο ρολοι και να αλλοιωσω τον χαρακτηρα του. Ασε που για να αλλαξω λουρακι πρεπει να αποκτησω γνωσεις, εργαλια κλπ και προς το παρον ως νεος στον χωρο εχω πολλα να μαθω.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #263 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 01:57:18 μμ »
καθε ρολοι εαν αποφασισεις να το κουρδισεις μια φορα εως τελος διαδρομης δε νομιζω οτι θα φτασεις τις 40 στροφες,εξαρταται απο το ελατηριο αλλα 40 σε ενα αυτοματο με αυτονομια εκει εως 55 ωρες πανω κατω απο εμπειρια δε θελει,καταλαβαινεις οτι εχει κουρδισει πληρως οταν αρχισει η κορωνα να περιστρεφεται ελευθερα,απο τον ηχο και την αισθηση στο χερι σου.οπως ανεφερα ηδη σε αλλο ποστ ενα κουρδισμα 5 6 στροφες και μετα το φορας,αυτοματο ειναι και κουρδιζει με την κινηση του χεριου σου βασικα γι αυτο φτιαχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος klik

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #264 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 07:10:45 μμ »
Παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση σχετικα με το εαν το χρωμα που υπαρχει
σε μια στεφανη π.χ μπλε ,μαυρο , πορτοκαλι στο seamaster
και στο planetocean κατα ποσο ειναι ανεξητηλα και για ποσο χρονικο διαστημα με κανονικη χρηση αντεχει να ειναι σε αψογη κατασταση . Το ρωταω αυτο γιατι σε αυτο το κοστος το
ρολοι θα το κρατησεις μια ζωη και δεν θα ειναι ωραιο μετα απο λιγα χρονια
να μην εχει ομορφη εμφανιση. Επισης εαν χαλασει  το χρωμα μπορει να αντικατασταθει η στεφανη ?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #265 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 08:35:55 μμ »
ναι αλλαζει η στεφανη,εξαρταται παντα απο τη χρηση.
για μια ζωη.μπορει να θελησεις να το αλλαξεις με αλλο.ποτε δε ξερεις

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 09:17:26 μμ »
Nathing last for ever ... :D
Εντάξει μην αναχώνεσαι από τώρα για πράγματα που μπορεί να γίνουν  μετά από δεκαετίες ...
Απόλαυσε το ρολόι σου τώρα, σήμερα και μέχρι τότε ...
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος pits3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #267 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 09:42:09 μμ »
Γεια σας παληκαρια
πρωτη φορα παιρνω μερος στο φορουμ και κατ αρχας λιγα για τα ροογια μου
1 omega flightmaster 1974
2 omega seamaster professional crono 2007
 σκεφτομαι και ενα speedmaster ειναι οτι πρεπει για να κλεισω τη συλογη!

το ερωτημα μου ειναι υπαρχει κανενας θεσ/νικη με αξιοπιστο service για το flightmaster που να ξερει την δουλεια του και βασικα να σεβεται το αντικειμενο και την ιστορια του?Το λεω αυτο μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες απο "επαγγελματιες" του ειδους με γνωστα μαγαζια και μεγαλα τιμολογια να το φτιαξουν και να το συντηρησουν.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #268 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 09:50:17 μμ »
Παράθεση από: "pits3"
Γεια σας παληκαρια
πρωτη φορα παιρνω μερος στο φορουμ και κατ αρχας λιγα για τα ροογια μου
1 omega flightmaster 1974
2 omega seamaster professional crono 2007
 σκεφτομαι και ενα speedmaster ειναι οτι πρεπει για να κλεισω τη συλογη!

το ερωτημα μου ειναι υπαρχει κανενας θεσ/νικη με αξιοπιστο service για το flightmaster που να ξερει την δουλεια του και βασικα να σεβεται το αντικειμενο και την ιστορια του?Το λεω αυτο μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες απο "επαγγελματιες" του ειδους με γνωστα μαγαζια και μεγαλα τιμολογια να το φτιαξουν και να το συντηρησουν.


Καλός ήρθες φίλε pits3 στην παρέα μας.
Αν έβαζες και δυό φωτογραφίες να τα θαυμάσουμε ...  :^^:
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #269 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 09:56:51 μμ »
Το omega flightmaster με το πρασινο κυκλακι στο καντραν βγηκε στην παραγωγη το 1969 σε 30.000 κομματια,το 1975 βγηκε αλλη μια εκδοση με ολα τα κυκλακια μαυρα σε 7.500 κομματια,και τα δυο χρησιμοποιουν μηχανη lemania 1873,αμφιβαλω αν μπορεσει καποιος στην ελλαδα να το συντηρησει σωστα.Δεδομενου οτι προκειται για σπανια και ακρως συλλεκτικα μοντελα που η τιμη τους αυξανει συνεχως, τοτε γνωμη μου ειναι να το στειλεις στην omega ελβετιας οπου θα εχει τη φροντιδα που του αξιζει.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #270 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 09:58:07 μμ »
Παράθεση από: "pits3"
Γεια σας παληκαρια
πρωτη φορα παιρνω μερος στο φορουμ και κατ αρχας λιγα για τα ροογια μου
1 omega flightmaster 1974
2 omega seamaster professional crono 2007
 σκεφτομαι και ενα speedmaster ειναι οτι πρεπει για να κλεισω τη συλογη!

το ερωτημα μου ειναι υπαρχει κανενας θεσ/νικη με αξιοπιστο service για το flightmaster που να ξερει την δουλεια του και βασικα να σεβεται το αντικειμενο και την ιστορια του?Το λεω αυτο μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες απο "επαγγελματιες" του ειδους με γνωστα μαγαζια και μεγαλα τιμολογια να το φτιαξουν και να το συντηρησουν.


Μία κίνηση που θα έκανα εγώ θα ήταν να στείλω ένα μαιλ στα κεντρικά της Ωmega. Δυστυχώς κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.

Καλώς ήρθες και από μένα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος pits3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #271 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 12:14:04 μμ »
Το μοντελο flightmaster που εχω ειναι το c911 με τους πορτοκαλι δεικτες και το μαυρο καντραν που γιανα σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω, τον ενα απο τους δυο δεικτες του χρονομετρου μου τον αλλαξαν και μου εβαλαν ασπρο!!!!!! γιατι λεει δεν βρηκε αλλον λες και του ειπε κανεις οτι χει προβλημα!!!!αυτο που του ζητησα σε σχεση με τουσ δεικτες ηταν να κανουν την δευτερη ωρα (ο μπλε ο μεγαλος) που σκαλωνε στο δεικτη απο τα δευτερολεπτα (στη θεση της 9ης ωρας).
οσο για τον φιλο που ειπε για ελβετια το κοστος ειναι απαγορευτικο το πηγε  ενας φιλος που ταξειδευει προς τα εκει και απ οσο μου ειπε του ζητησαν γυρω στα 1200ευρω για σερβις που νομζω οτι παραειναι πολλα, οχι οτι δεν τα αξιζει αλλα.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #272 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 01:59:14 μμ »
Παράθεση από: "pits3"
Το μοντελο flightmaster που εχω ειναι το c911 με τους πορτοκαλι δεικτες και το μαυρο καντραν που γιανα σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω, τον ενα απο τους δυο δεικτες του χρονομετρου μου τον αλλαξαν και μου εβαλαν ασπρο!!!!!! γιατι λεει δεν βρηκε αλλον λες και του ειπε κανεις οτι χει προβλημα!!!!αυτο που του ζητησα σε σχεση με τουσ δεικτες ηταν να κανουν την δευτερη ωρα (ο μπλε ο μεγαλος) που σκαλωνε στο δεικτη απο τα δευτερολεπτα (στη θεση της 9ης ωρας).
οσο για τον φιλο που ειπε για ελβετια το κοστος ειναι απαγορευτικο το πηγε  ενας φιλος που ταξειδευει προς τα εκει και απ οσο μου ειπε του ζητησαν γυρω στα 1200ευρω για σερβις που νομζω οτι παραειναι πολλα, οχι οτι δεν τα αξιζει αλλα.....


μερικες λυσεις ειναι μονοδρομος,τωρα που θυμαμαι στο site  ths omega εχει λεπτομερως το κοστος service  αναλυτικα και για ιστορικα μοντελα ,πολυ καλα οργανωμενο,εαν δεν το βρεις  να ερθεις σε επαφη απευθειας με ελβετια και οχι μεσω τριτων.τοτε θα σαι σιγουρος για το τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #273 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 02:04:13 μμ »
http://www.omega.ch/index.php?id=390

κοιτα τα pdf file

Αποσυνδεδεμένος pits3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #274 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 02:42:17 μμ »
Thanx για το pdf εδω αλλιως ειναι οι τιμες σε σχεση με αυτα που μου ειπε ο φιλος που το πηγε....αν το πηγε...
εχει στειλει κανενας στην ιδια την omega για σερβις να μου πει την διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #275 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 07:52:00 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Πρώτο μου post σε αυτό το forum και έχω πάμπολλες ερωτήσεις καθώς είμαι αρχάριος στα ρολόγια. Αλλά ας τα πάρω από την αρχή. Για πρώτη μου φορά σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ένα "καλό" ρολόι, από 1000 μέχρι 2000 ευρώ. Κοίταζα και σκεφτόμουν να πάω προς Omega Speedmaster μεριά. Εδώ όμως αρχίζουν τα προβλήματα και οι ερωτήσεις.

Κουρδιστό ή αυτόματο? Εκτός από το προφανές κούρδισμα (φαντάζομαι μια φορά την ημέρα, σωστά?), τα κουρδιστά έχουν άλλες αδυναμίες σε σχέση με τα αυτόματα? Δεν κρύβω πως είμαι κλασσικός τύπος και η ιδέα του κουρδιστού ρολογιού δεν μου κακοφαίνεται καθόλου. Θα έπρεπε να ξέρω κάτι ακόμα πριν αποφασίσω να πάρω κουρδιστό? Βλέπετε, είμαι ανάμεσα στο  speedmaster professional και το day date... Μόνο που το day date το βρίσκω κάπως too much, βαρυφορτωμένο και σπορ σε σχέση με το professional που το βλέπω και απλά λιώνω...

Τώρα, όσον αφορά στις τιμές, εδώ είναι που τρελαίνομαι! Ανάλογα με ποιο site του internet δω, οι τιμές και των 2 ρολογιών "παίζουν" πολύ! Σύμφωνα με την εμπειρία σας αν τα ψάξω σε καταστημα, υπάρχει περίπτωση να τα βρω στις τιμές που έχω οριοθετήσει? Ξέρω, να είμαι πολύ προσεκτικός στο internet γιατί μπορεί να μην έχω εγγύση κλπ, για αυτό ρωτάω για κατάστημα τοπικά. Σε λίγες μέρες φεύγω ταξίδι σε χώρα εντός Ε.Ε. Τι γνώμη έχετε τα τα καταστήματα των αεροδρομίων? Είναι φθηνότερα από τα καταστήματα? Και το κυριότερο, θα τα εμπιστευόσαστε ή αν θα αγοράζατε κάτι τόσο ακριβο θα το παίρνατε μόνο από μαγαζι που μπορείτε να επισκευθείτε ανά πάσα στιγμή?

Τέλος, είτε για κουρδιστά, είτε για αυτόματα, ακούω και διαβάζω αρκετούς να παραπονιούνται πως τα omega τους είτε χάνουν είτε κερδίζουν κανά λεπτό ή και παραπάνω την ημέρα! Μα είναι δυνατόν ρολόγια που κάνουν μια περιουσία να μην μπορούν να κάνουν αυτό που κάνει με χαρακτηριστική άνεση το Timex μου εδώ και 5 χρόνια??? Δεν θέλω να γίνω ειρωνικός αλλά αν είναι έτσι, μήπως αυτοί που αγοράζουν τέτοια ρολόγια θα έπρεπε να φοράνε κι ένα φθηνό ταυτόχρονα έτσι ώστε να φιγουράρουν το πανάκριβο κόσμημα και να βλέπουν την ώρα από το φθηνό ρολόι?

Ξέρω ότι έκανα πολλές ερωτήσεις και σας κούρασα. Μπορεί ορισμένα από αυτά να έχουν ήδη απαντηθεί κάπου αλλού κια γι αυτό ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Απλά αισθάνομαι τελείως χαμένος προς το παρόν τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #276 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 08:55:20 μμ »
ρολόι, από 1000 μέχρι 2000 ευρώ .το κλασσικο moon watch pro κουρδιστο.
αυτοματο η εκδοση BA αξιζει επισης αλλα ανεβαινουμε.χανουν η κερδιζουν κανα λεπτο την ημερα?δε νομιζω,μιλαμε για τα ιδια μοντελα ρολογιων?το moon εχει καλη ακριβεια περα απο την αντοχη και ολα τα σχετικα που αν κανεις αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλα τοπικ σχετικα και θα σου λυθουν παρα πολλες ερωτησεις πιστευω

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #277 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 09:07:56 πμ »
Κανενα Ομεγα δεν χανει 1 λεπτο την ημερα. Ισως ενα δευτερολεπτο. Τουλαχιστον εκει κινειται το δικο μου Ομεγα. Και καποια αλλα στα +- 5 δευτερολεπτα. Απο εκει και περα με 2000 Ευρω παιρνεις πολυ αξιοπιστο ρολοι αν σκεφτεις οτι απο την τιμη καταλογου της Ομεγα μπορεις να επιτυχεις ενα 20% εκπτωση οποτε μιλαμε για τιμη καταλογου 2500. Και εαν μιλαμε για απολυτως μετρητα τοτε ισως να κερδισεις αλλα 50 με 100 ευρω. Αποφασισε το ρολοι που θελεις, θα σου προτεινα μια επισκεψη στην μπουτικ της Ομεγα στην Βουκουρεστιου, φορεσε τα, και κατεληξε. Να ξερεις οτι ενα ρολοι πολλες φορες ειναι εντελως διαφορετικο στον καρπο σου απο την φωτογραφια.Μετα θα σου πουμε που να πας να το παρεις με μια καλη τιμη και φυσικα επισημη εγγυηση.

http://www.redfingerprint.com/watches_list.php/Omega/Speedmaster_Professional

Στο παραπανω σιτε μπορεις να δεις ενδυκτικα τιμες. Απο οτι βλεπω το Proffesional πρεπει να εχει τιμη καταλογου Ελλαδα στα 2500 οποτε με την εκπτωση ειναι ΟΚ.

Καλως ηρθες.

Αποσυνδεδεμένος cutter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #278 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:52:57 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Εάν μιλάμε για αποκλίσεις τύπου ενός δευτερολέπτου την ημέρα είμαι απόλυτα καλυμένος. Αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο post μου ήταν ό,τι είχα διαβάσει από reviews του ρολογιού στο Amazon. Χαίρομαι που δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Όσον αφορά την βόλτα στα μαγαζιά, αυτή σίγουρα θα γίνει, απλά θα ήθελα να μου απαντήσετε αν είναι δυνατόν και σε αυτό που ανέφερα για τα καταστήματα του αεροδρομίου, αν έχει κανείς άποψη για αυτά γιατί φαντάζομαι πως εκεί θα μπορέσω να βρω καλύτερες τιμές. Αλήθεια, σε περίπτωση που καταλήξω στην αντιπροσωπεία της Omega, εκεί με παίρνει να κάνω παζάρι (μιλώντας βέβαια πάντα για μετρητοίς) ή στις αντιπροσωπείες η αναγραφόμενη τιμή είναι και η τελική?
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #279 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 11:05:14 πμ »
οχι στην αντιπροσωπεια δεν κανουν συνηθως κατι τετοιο μιας και εχουν ηδη προωθησει το εμπορευμα στα μαγαζια,αρα σε επισημους και παραλληλους εγγυημενους