Αποστολέας Θέμα: NOMOS GLASHUTTE  (Αναγνώστηκε 83518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 09:31:03 μμ »
ευχαριστουμε
αλλα πες μας και απο ποιον ? δεν ειναι διαφημιση

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 01, 2009, 11:21:14 πμ »
Π. Δέρος, Βουκουρεστίου 21.

Αποσυνδεδεμένος mastersurgeon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 09:25:49 μμ »
μα ναι το δηλωσα και στο πρωτο μαιλ,αλλα πεσμου ειλικρινα ,αν στο χαριζαναι θα το περνες για να το φορεσεις? :roll:


 :supz:ΝΑΙ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 11:53:42 μμ »
H Nomos κυκλοφόρησε και μια σειρά γυναικείων ρολογιών -ωραίων κατά τη γνώμη μου. Η γυναίκα μου ήδη θέλει ένα  :)
http://www.tetra2.com/main.php?j=1&

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 12:14:20 πμ »


Παιδιά η εταιρία αξίζει! Σε ότι αφορά το μικρό μέγεθος της κάσας έχω να πω τούτο:
...έχει ο καιρός γυρίσματα... ;)
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 12:21:37 πμ »
Με εντυπωσίασε επίσης και το γεγονός ότι τους ζήτησα να μου στείλουν κατάλογο και μου έστειλαν έξι διαφορετικά -και πολύ χορταστικά- έντυπα. Νομίζω, εταιρία με μεράκι, γνώση, μέλλον και πολύ προσεγμένο προφίλ.

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 02:22:04 πμ »
Σε ότι αφορά το μικρό μέγεθος της κάσας έχω να πω τούτο:
...έχει ο καιρός γυρίσματα... ;)
Συμφωνώ απόλυτα!Και μάλιστα,δεν ξερω γιατί,αλλα τώρα τελευταία έχω την αίσθηση οτι "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ".... ;D
Κατι μου λέει ότι σύντομα η τάση θα ξαναγυρίσει στις μικρότερες κάσες... 39-42 mm ....είδωμεν... ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 02:31:38 πμ »
η πρωτη μηχανη ηταν μια peseux κουρδιστη,αλλα εχουν δημιουργησει την δικη τους πλεον,ετα οπως το αναφερεις δεν ειχαν .τα ρολογια που παρουσιασαν φετος σε μια νεα σειρα ,την club ειναι 40 και 41,5 ,κατι ειναι για αρχη,αν αλλαζαν και λιγο το σχεδιο ακομα..
αν και δεν φτανει στις μηχανες της union..αποφασισε να βγαλει νεα ρολογια οχι πια στα 36 και 37 χιλ. αλλα στα 40-41,5!!

The basic model – designed by the renowned Hamburger industrial designer Karin Sieber – was introduced precisely a year ago and is a kind of introductory watch by Nomos Glashütte. Its materials (sapphire crystal, stainless steel, silver-plated brass, rubies in the movement) – and the technology inside are very grown up (that’s why a manually wound movement ticks inside the watches, just as in the Nomos classics, Tangente and Orion). Yet the stainless steel case is – thanks to its simple, sleek form – lighter and simply less expensive to produce: at 780 Euros this watch is the most affordable manufactory watch made in Glashütte. A Glashütter watch for students and young professionals, often sold as “the good watch for high school graduation” – and one that grows with its owner, a life long, up to the top floor. In addition to the basic model, with a diameter of 36 millimeters, there are now three new sizes, depending on the calibre inside. A. Club Date model, the manually wound version with date. Since Nomos Glashütte placed the date mechanism around the movement to save on height, this watch’s diameter has grown to 38, 5 millimeters. B. Club Automat model, the same watch with an automatic calibre, has a diameter of 40 millimeters (without date) and 41, 5 millimeters (with date). Together with the “Ur-Club,” this makes a total of four different sizes. And since each version of the Club comes in two different colors – with a light dial (ivory for the manually wound versions, silver plated for the automatic ones) and with a rhodium-plated dark dial – all with sapphire crystal and a steel back – the customer has 16 models to choose from.


Manually wound caliber:
Club/ Club dark, steel back, 780 Euros
Club/ Club dark, sapphire crystal back, 940 Euros
Club Date/ Club Date dark, steel back, 1,120 Euros
Club Date/ Club Date dark, sapphire crystal back, 1,280 Euros

Automatic caliber:
Club Automat/ Club Automat dark, steel back, 1,320 Euros
Club Automat/ Club Automat dark, sapphire glass back, 1,480 Euros
Club Automat Date/ Club Automat Date dark, steel back, 1,680 Euros
Club Automat Date/ Club Automat Date dark, sapphire glass back, 1,840 Euros




ακολουθησε και αυτη (nomos)και ειναι πολυ λογικο !αλλος ο ανθρωπος του 60 -70 και αλλο σημερα,αυτο θα το δει κανεις και σε αλλους τομεις!πιο ευρυχωρα αυτοκινητα ,μεγαλυτερα κρεββατια κτλ!ψηλωσαμε,παχυναμε,ειμαστε pleon xl ;D!σε αυτο ακολουθει και το ρολοι μας,περα απο μια προσκαιρη μοδα ,οπως πολλοι στην αρχη πιστευαν ,αποτελει πλεον ενα δεδομενο το αντρικο ρολοι πανω απο 40mm
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2009, 02:50:17 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 02:52:15 πμ »
Ok ,γι αυτό κι εγώ διορθώνω.....40 - 43 mm...Σύμφωνοι,δύσκολα θα πέσουμε κάτω απο τα 40 mm πλεον... 8)

Αποσυνδεδεμένος mastersurgeon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:32:44 μμ »


Παιδιά η εταιρία αξίζει! Σε ότι αφορά το μικρό μέγεθος της κάσας έχω να πω τούτο:
...έχει ο καιρός γυρίσματα... ;)



κατι ξερεις εσυ..... ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 605
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 07:34:40 μμ »
το μεγεθος σ αυτο το ρολοι δειχνει για 40αρι.
πραγματι παρα πολυ ωραιο και το ωραιοτερο το φοραει και η συζυγος οποτε....

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:32:30 πμ »
Λίγα λόγια για την ιστορία της εταιρίας.

  Δε χρειάζεται φυσικά να αναλύσουμε το τι σημαίνει η πόλη Glashuette για τη γερμανική και την παγκόσμια ωρολογοποιία. Απλώς να αναφέρουμε ότι ο Ferdinand Adolph Lange και οι γιοί του ξεκίνησαν την ωρολογιακή ιστορία της το 1845, όταν υπογράφηκε συμβόλαιο με την κυβέρνηση της Σαξονίας ώστε να δημιουργήσουν ένα εργοστάσιο ωρολογοποιίας στην πόλη.

  Η ιστορία της Nomos ξεκινάει μετά την επανένωση της Γερμανίας, όταν ο Roland Schwertner φθάνει στην πόλη -χωρίς να κατάγεται ή να έχει άλλη σχέση με αυτήν- παρακινημένος από την ιστορία της. Σύμφωνα με το θρύλο, στην αρχή η εταιρία έπρεπε να μοιράζεται τον τηλεφωνικό της αριθμό με το τοπικό καφέ -τότε χρειάζονταν τέσσερα χρόνια για κάθε νέα τηλεφωνική σύνδεση. Παρά τις οικονομικές δυσκολίες και τα προβλήματα στην εξεύρεση κεφαλαίων, το εγχείρημα προχωράει.

  Το μοντέλο-σύμβολο της εταιρίας είναι το Tangente. Στυλιστικά έχει τις ρίζες του στη δεκαετία του '20, όταν το κίνημα του Bauhaus -με κύριο εκφραστή τον Walter Gropius-προβάλλει τη σχεδίαση προϊόντων λειτουργικών, παράλληλα όμως και αισθητικά απαιτητικών. Κύριο ρόλο στην ιστορία της Nomos διαδραματίζει η ντιζάινερ Susanne Guenther. Πιστεύει ότι το κύριο μοντέλο της εταιρίας θα πρέπει να χαρακτηρίζεται από επίπεδη στρογγυλή κάσα και καντράν με αραβικούς αριθμούς, ενώ "συνδέει" την εταιρία με το κίνημα τoυ Deutscher Werkbund, προγόνου του Bauhaus, που προέβαλλε μια φιλοσοφία με βάση την οποία το προϊόν θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται από υψηλού επιπέδου τεχνική, σε συνδυασμό με καλή σχεδίαση αλλά και προσιτές τιμές.

  Ως διάμετρος της κάσας επιλέγονται τα 35mm. To καντράν είναι ισορροπημένο, ενώ στην ίδια λογική κινείται και το υποκαντράν των δευτερολέπτων στο κάτω μισό του ρολογιού. Οι μαύροι "οξειδωμένοι" δείκτες και οι μπλέ βίδες, αποτελούν επίσης χαρακτηριστικά του Tangente, ενώ επιλέγεται κρύσταλλο από ζαφείρι και ατσάλινη κάσα. Η στεφάνη του ρολογιού είναι πολύ λεπτή, ενώ στο πίσω μέρος της κάσας είναι χαραγμένο το όνομα του μοντέλου και ο αριθμός του ρολογιού. Ιδιαίτερη προσοχή δόθηκε στο κούμπωμα του ρολογιού το οποίο επανασχεδιάστηκε, αφού σε τεστ είχε κριθεί μη ικανοποιητικό. Εν κατακλείδι, δημιουργήθηκε ένα ρολόι ευανάγνωστο, λειτουργικό, διαχρονικής σχεδίασης και μορφολογικής καθαρότητας.

http://www.glashuette.com/de/uhren_tangente.html

  Θα επανέλθω σύντομα στα σχετικά με τους μηχανισμούς της εταιρίας.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 20, 2009, 01:12:17 μμ »
To Tangente φοράει το μηχανισμό "α" της εταιρίας. Πρόκειται για τροποποιημένη Peseux 7001 Ebauch, 17J, (π.χ. μπλε βίδες, στρογγυλεμένα δόντια στα γρανάζια, διακόσμηση, χρήση αμμοβολής στο μηχανισμό καθώς και επιχρύσωσης). Λειτουργεί στους 21.600 παλμούς, χρησιμοποιεί ελβετικό "anchor" σύστημα διαφυγής και ειδικά κατασκευασμένο για την εταιρία ελατήριο.
  Ο μηχανισμός "β" έχει και σύστημα ημερομηνίας εξελιγμένο και πατενταρισμένο από την εταιρία, που δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το μέγεθος του μηχανισμού. Πατενταρισμένο είναι και το σύστημα power reserve της εταιρίας, που παρουσιάζεται με τη μορφή μιάς "κουκίδας" στην οθόνη.
  Οι αυτόματοι μηχανισμοί "ε" και "ζ" (με ημερομηνία) είναι οι πρώτοι που δημιουργήθηκαν από την ίδια την εταιρία. Λειτουργούν στους 21.600 παλμούς, έχουν 26 J. και αυτονομία περίπου 43 ωρών. Τους μηχανισμούς αυτούς φοράει το μοντέλο Tangomat (οπτικά σχεδόν ίδιο με το Tangente αλλά στα 38.3 mm).

  Αυτά από 'μένα για τη Nomos -κατά τη γνώμη μου στο δρόμο της παράδοσης του ονόματος Glashuette, έντιμη και πραγματική ωρολογοποιία (τυχόν παραλείψεις ας μου συγχωρεθούν, είναι προφανές ότι δεν είμαι ειδικός :) ).

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 20, 2009, 01:42:29 μμ »
ολες οι μηχανες ξεκινησαν απο την Peseux 7001 ,εαν δεις και το bph και στις νεες ειναι παντα 21.600,παραδοση της Glashuette θα εβαζα την GO-Langhe-union(ειχαν τις ιδιες μηχανες βαση με την αδερφη  της go).H ΝΟΜΟΣ δεν ειχε δικες της μηχανες απο παλια,πηρε μια μηχανη του γκρουπ (Ετα) και πανω σε αυτην εφτιαξε την δικη της.μπραβο τους αλλα δεν εχει την αιγλη της γερμανικης σχολης της Glashuette  οπως οι αλλες.για το μελλον ο χρονος θα δειξει ;)

γερμανικη σχολη,εχουμε μιλησει και εδω

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,404.0.html

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 20, 2009, 01:49:29 μμ »
Όχι, εννοείται ότι δεν έχει την αίγλη των άλλων ακόμα. Νομίζω ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, με σωστή αντίληψη περί ωρολογοποιίας, χωρίς υπερβολές. Το κατά πόσο θα μπορέσει να διευρύνει και την γκάμα των μοντέλων της (και οπτικά αλλά και ειδικά ως προς το μέγεθος) θα παίξει ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 16, 2009, 02:37:31 μμ »
Κάποτε είχα γραφτεί κι εγώ στο site που έχουν και μου είχαν στείλει αναλυτικό κατάλογο και κάποια ενημερωτικά φυλλάδια για την ετειρεία. Αν μη τι άλλο δείχνουν να σέβονται τον πελάτη (ή τον μελλοντικό)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 16, 2009, 02:41:33 μμ »
Κάποτε είχα γραφτεί κι εγώ στο site που έχουν και μου είχαν στείλει αναλυτικό κατάλογο και κάποια ενημερωτικά φυλλάδια για την ετειρεία. Αν μη τι άλλο δείχνουν να σέβονται τον πελάτη (ή τον μελλοντικό)
γερμανοι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 20, 2010, 02:25:40 μμ »












Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 20, 2010, 02:47:12 μμ »








Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:56:14 μμ »