Αποστολέας Θέμα: NOMOS GLASHUTTE  (Αναγνώστηκε 84033 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:57:11 πμ »
Τι συμπερασμα βγαινει δηλαδη; Οτι η τιμη παει με τα χρονια;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:04:55 πμ »
Ναι. Όσο πιο νεαρή τόσο πιο ακριβή.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:09:52 πμ »
Ναι. Όσο πιο νεαρή τόσο πιο ακριβή.

Λογικό...!   :lol:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:16:49 πμ »
Cortebert & Omega τσέπης 100 χρόνων να μην μαγνητίζονται και τα σύγχρονα Nomos να είναι τόσο ευαίσθητα!!
Μάλλον δεν είναι μόνο θέμα τιμής η παλαιότητα αλλά και αξιοπιστίας!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:19:02 πμ »

Cortebert & Omega τσέπης 100 χρόνων να μην μαγνητίζονται και τα σύγχρονα Nomos να είναι τόσο ευαίσθητα!!
Μάλλον δεν είναι μόνο θέμα τιμής η παλαιότητα αλλά και αξιοπιστίας!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Λογικό γιατί τα υλικά πριν απο 100 χρόνια ήταν πρωτόγονα.....που να την βρουν την ευαισθησία για να μαγνητιστούν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:53:27 πμ »
Όπως και να το κάνουμε όταν αγοράζεις ένα προϊόν δεν πληρώνεις μόνο το υλικό του και την λειτουργία του, αλλά πληρώνεις και το όνομά του και την ιστορία του που σου εξασφαλίσουν κάποια επιπλέον μη ευκόλως αντιληπτά πράγματα. Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ένα προϊόν ακριβείας και καθημερινής χρήσης με πολύπλοκο μηχανισμό  όπως είναι ένα μηχανικό ρολόι.   

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:56:29 μμ »
Cortebert & Omega τσέπης 100 χρόνων να μην μαγνητίζονται και τα σύγχρονα Nomos να είναι τόσο ευαίσθητα!!
Μάλλον δεν είναι μόνο θέμα τιμής η παλαιότητα αλλά και αξιοπιστίας!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Χαρίλαε, πριν 100 χρόνια υπήρχαν πολλές συσκευές με μαγνητικά πεδία;

Όμως και εκεί που υπήρχαν, ασφαλώς δημιουργούσε σοβαρό πρόβλημα στα ρολόγια!
(γιαυτό και γίνονταν προσπάθειες να κατασκευασθούν κάποια που θα είχαν αντιμαγνητική προστασία, όπως  τα λεγόμενα σιδηροδρομικά ρολόγια προκειμένου να τα χρησιμοποιούν οι υπάλληλοι των σιδηροδρόμων).





Επειδή δεν ξέρω και ούτε προτίθεμαι να μάθω Γερμανικά!!!!!!

Καμία γνώση γερμανικών δεν χρειάζεται το έγγραφο της nomos που παρέθεσα.
Οι λέξεις "μαγνητισμός" και "τηλέφωνο" που εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι περιέχονται σε αυτό, αρκούν για το θέμα μας ;)

Κινητά, ηχεία κλπ. είναι "θάνατος" για ΟΛΑ τα ρολόγια, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων στα οποία έχει προβλεφθεί πρόσθετη προστασία, όπως πχ. Milgauss, σειρά master της ωμέγα, pam 389 κλπ.

Το φαινόμενο του μαγνητισμού στα ρολόγια καλά θα ήταν να μας το εξηγούσε κάποιος που γνωρίζει.
Πάντως, αυτό που θέλησα να αναδείξω με την περίπτωση του nomos δεν είναι το θέμα του μαγνητισμένου ρολογιού γενικά, αλλά του ρολογιού που έχει "μολυνθεί" ήδη κατά την αγορά του, ενδεχομένως γιατί δεν έχει ληφθεί καμία σχετική πρόνοια κατά τη μεταφορά του από χώρα σε χώρα.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 01:06:25 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:57:23 μμ »
Συμπεράσματα από το μαγνητισμό ενός και μόνο ρολογιού δε βγαίνουν, είναι αστείο και μόνο που το συζητάμε. Και χωρίς να ξέρουμε μάλιστα τι χρήση έγινε.
Με εξαίρεση τη Seiko, οι υπόλοιπες ελβετικές πολύ θα ήθελαν να προσφέρουν το προϊόν που προσφέρει η Nomos στην τιμή που το προσφέρει.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:34:02 μμ »
H Hamilton είναι μια αμερικάνικη εταιρία με 120 χρόνια ιστορίας

H Seiko είναι μια Ιαπωνική εταιρία με 130 χρόνια ιστορίας

Η Tissot είναι μία ελβετική εταιρία 160 χρόνια ιστορίας.

H Longines είναι μία ελβετική εταιρία 180 χρόνια ιστορίας.


H NOMOS είναι μία γερμανική εταιρία με 25 χρόνια ιστορίας σε κατηγορία τιμής μάλλον μεγαλύτερη από όλες τις παραπάνω εταιρίες η στην καλύτερη στην ίδια κατηγορία τιμής με την Longines. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Ξέχασες να βάλεις τα Richard Mille που έχουν 16 χρόνια ιστορίας,τα f.p journe με αλλα 16 χρόνια,τα greubel forsey με 11 χρόνια,τα mb&f με 10 κτλπ για να ενισχυθεί ακομα περισσότερο το επιχείρημα σου και να βγάλουμε τα συμπεράσματα που λες (που ακομα δεν εχω καταλάβει ποια ειναι.... )

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:54:23 μμ »
Ξέχασες να βάλεις τα Richard Mille που έχουν 16 χρόνια ιστορίας,τα f.p journe με αλλα 16 χρόνια,τα greubel forsey με 11 χρόνια,τα mb&f με 10 κτλπ για να ενισχυθεί ακομα περισσότερο το επιχείρημα σου και να βγάλουμε τα συμπεράσματα που λες (που ακομα δεν εχω καταλάβει ποια ειναι.... )

Δεν επιχειρηματολογώ ως προς κάτι. Απλά λέω ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Όμως έχω την απορία, τι είναι αυτό τελικά που προσφέρει η NOMOS και δικαιολογεί τα 2000+ ευρώ κατά μέσο όρο που ζητάει για ένα ρολόι από την στιγμή που δεν πληρώνεις ούτε ιστορία, ούτε εμπειρία. Και μην μου πείτε in-house μηχανές, εκτός αν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο πως οι συγκεκριμένες μηχανές είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες ΕΤΑ που φοράει το Swatch group.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:57:15 μμ »
Σε ότι αφορά την ποιότητα, ως (πρώην) κάτοχος 2 ρολογιών της Nomos έχω να πω τα καλύτερα! Σε ότι αφορά την αισθητική νομίζω ότι είναι υποκειμενικός παράγοντας, αλλά η ποιότητάς τους είναι αδιαμφισβήτητη και νομίζω ότι έχουν πολύ καλό δείκτη απόδοσης/τιμής!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:24:45 μμ »
Δεν επιχειρηματολογώ ως προς κάτι. Απλά λέω ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Όμως έχω την απορία, τι είναι αυτό τελικά που προσφέρει η NOMOS και δικαιολογεί τα 2000+ ευρώ κατά μέσο όρο που ζητάει για ένα ρολόι από την στιγμή που δεν πληρώνεις ούτε ιστορία, ούτε εμπειρία. Και μην μου πείτε in-house μηχανές, εκτός αν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο πως οι συγκεκριμένες μηχανές είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες ΕΤΑ που φοράει το Swatch group.

ότι προσφέρει και η panerai -- ένα ιδιαίτερο ρολόι που άμα σου αρέσει δεν έχεις άλλες πραγματικές εναλλακτικές.

ΟΚ η stowa και η jungans έχουν 1-2 παραπλήσια σχέδια αλλά μέχρι εκεί.

Δεν έχω δει άλλα dress με την αισθητική και ποιότητα της nomos στα ίδια λεφτά. Πολλά μοιάζουν αλλά δεν είναι το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:34:59 μμ »
Χωρίς να θεωρώ πως είναι άσχημα ρολόγια, ωστόσο δεν τους βρίσκω και κάτι το αισθητικά ιδιαίτερα ωραίο και ξεχωριστό. Έχουν μία τυπική γοτθικό-γερμανική αισθητική στα όρια της βαρεμάρας. Πολύ χαρακτηριστικά ρολόγια που αντικατοπτρίζουν απόλυτα την γερμανική κουλτούρα η οποία στερείται παντελώς φαντασίας και φινέτσας. Αν ήταν πιο προσιτά ίσως να το σκεφτόμουν να αγοράσω ένα, αλλά 2000ρικα για γερμανικό ρολόι δεν θα τα έδινα με τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:36:05 μμ »
Η Νοmos είναι μάλλον η πιο αντιπροσωπευτική μάρκα bauhaus αισθητικής ρολογιών σήμερα. Με πιστό κοινό, σαφή προσανατολισμό και ιδέες. Οι τιμές της έχουν αυξηθεί αρκετά τα τελευταία 1-2 έτη, μαζί με τις αυξήσεις των ελβετικών.
Η κουρδιστή α, η πρωτη της inhouse, είναι μάλλον ψιλοαντιγραφή της 7001, ωστόσο και πάλι δική της. Οι υπολοιπες είναι πιο δημιουργικές και αξίζει να ζητάει κάτι παραπάνω από αν έπαιρνε με τι κιλό τις ΕΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:36:28 μμ »
Δεν επιχειρηματολογώ ως προς κάτι. Απλά λέω ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Όμως έχω την απορία, τι είναι αυτό τελικά που προσφέρει η NOMOS και δικαιολογεί τα 2000+ ευρώ κατά μέσο όρο που ζητάει για ένα ρολόι από την στιγμή που δεν πληρώνεις ούτε ιστορία, ούτε εμπειρία. Και μην μου πείτε in-house μηχανές, εκτός αν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο πως οι συγκεκριμένες μηχανές είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες ΕΤΑ που φοράει το Swatch group.
Σχετικά με το θέμα του in house vs eta είμαι από τους πρώτους που πιστεύουν πως η όλη εμμονή με τις in house ειναι φορουμίστικες (για παγκόσμιο επίπεδο μιλάω)να μην πω τι..Πιο αξιόπιστες,δοκιμασμένες,ανθεκτικές ,απροβλημάτιστες μηχανές από τις ετα δεν υπάρχουν και όντως το να μου πει κάποιο καποιος οτι το τάδε ρολόι φοραει μια in house μηχανή δε μου ςξασφαλίζει με τιποτα οτι φοραει κάτι καλύτερο από μια απλή ετα..Το θέμα είναι ομως οτι η δημιουργία μιας in house απο μια εταιρεία εχει κόστος που συνήθως μεταφέρεται στο προϊόν ,το swing system μόνο που ανέπτυξε in house η nomos ήταν μια επένδυση ύψους περίπου 12 εκατομυρίων.Σε σχέση με τα ποσά που έχει διαθέσει η nomos (φαντάζομαι)για δημιουργία δικών της μηχανών ,το μέγεθος της ,τα πολυβραβευμένα σχέδια της,τη διακόσμηση των μηχανισμών της κτλπ κτλπ οι τιμές τους είναι κάτι περισσότερο από καλές..

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:38:52 μμ »
Θα επαναλάβω για χιλιοστή φορά ότι η Nomos ήταν η απάντηση του Ph. Dufour σε συζήτηση για το ποιά εταιρία θα επέλεγε σε εύρος τιμής κάτω των 10.000 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:46:19 μμ »
ότι προσφέρει και η panerai -- ένα ιδιαίτερο ρολόι που άμα σου αρέσει δεν έχεις άλλες πραγματικές εναλλακτικές.

ΟΚ η stowa και η jungans έχουν 1-2 παραπλήσια σχέδια αλλά μέχρι εκεί.

Δεν έχω δει άλλα dress με την αισθητική και ποιότητα της nomos στα ίδια λεφτά. Πολλά μοιάζουν αλλά δεν είναι το ίδιο.

Θα έλεγα ότι κάποια junghans από αισθητικής πλευράς είναι εφάμιλλα - αν όχι και ακόμα πιο ενδιαφέροντα από τα nomos.

Για παράδειγμα, αυτό:

Ref. 3401, €825



Σχέδιο αξεπέραστο, από την εταιρεία που "ιστορικά" έχει και το δικαίωμα να το αναπαράγει.

Βέβαια, από μηχανή... ::)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:52:45 μμ »
εχουμε τον καταλογο της nomos;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:55:50 μμ »
μου αρέσουν πολύ τα junghans...αλλά είναι 1-2 σχέδια...ένα αυτό που έβαλες και ένα max bill...το οποίο έχει τώρα 1700+ και νοιώθεις ότι θα σπάσει άμα το φορέσεις

ποιοτικά δε μου κάνουν μεγάλη εντύπωση και μηχανικά δε λένε και τίποτα...και όκ, 800 ευρώ έχει ποια το απλό...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:57:47 μμ »
825€ έχει το max bill.



Δημήτρη, κατάλογος, online.
Το λινκ:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,377.msg301311.html#msg301311  ;)