Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;  (Αναγνώστηκε 37696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« στις: Μάρτιος 30, 2009, 01:49:27 πμ »
Μόλις γύρισα από την Βασιλεία.

Είδα ρολόγια από 150 ευρώ μέχρι 500.000 ευρώ.

Πάνω στο τραπέζι και κάτω από το τραπέζι. (Αυτά που κάποιες εταιρείες φέρνουν κάθε χρόνο στην έκθεση για να "ψαρέψουν" την γνώμη ανθρώπων που εμπιστεύονται και να συνεχίσουν την προετοιμασία για την επόμενη χρονιά).

Ποιό ρολόι φαντάζεστε οτι με εντυπωσίασε, με εξέπληξε, με ενθουσίασε ποιό πολύ, θα ήθελα να φορέσω και βέβαια πιστεύω οτι θα παίξει έντονο ρόλο στην εξέλιξη του χώρου;

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2009, 01:55:43 πμ »
τι?

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2009, 01:56:19 πμ »
Δώσε κάποιο στοιχείο να ξεκινήσουμε !!!!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2009, 01:58:52 πμ »
Το ananta. Για να το λες με αυτόν τον τρόπο περιμένουμε το αουτσαιντερ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:05:44 πμ »
Έχετε ήδη δει πολλά από τα καινούργια ρολόγια. Αλλά δεν βιαζόμαστε. Θα δείτε και άλλα. Θέλω να δω εσεις αν θα το "πιάσετε", τι θα πείτε και αν θα βρείτε τι με εντυπωσίασε. Το μόνο στοιχείο που θα δώσω είναι οτι είναι από τα ρολόγια που κυκλοφορούν οι φωτογραφίες τους και οι περιγραφές τους και οτι θα είναι σύντομα προς πώληση. Δεν είναι ούτε Concept, ούτε κάτι που είδα και με "σταύρωσαν" να μην το μαρτυρήσω. Κάτι που μπορούσε να δει ο κάθε επισκέπτης.

Αυτά, προς το παρόν.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:18:51 πμ »
  Μα τι το τόσο σπουδαίο έχει αυτή η ananta για να εντυπωσιάσει τόσο τον Κωστή που έχει δει ΤΑ άπειρα σούπερ ντούπερ ρολόγια στη ζωή του ?? Μια εφαρμογή του γνωστού spring drive  σε σπορ γραμμή που για το δικό μου γούστο σχεδιαστικά είναι κακόγουστη !!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:22:21 πμ »
  Μα τι το τόσο σπουδαίο έχει αυτή η ananta για να εντυπωσιάσει τόσο τον Κωστή που έχει δει ΤΑ άπειρα σούπερ ντούπερ ρολόγια στη ζωή του ?? Μια εφαρμογή του γνωστού spring drive  σε σπορ γραμμή που για το δικό μου γούστο σχεδιαστικά είναι κακόγουστη !!!!

ειναι απλο!ο viwow ειναι ελβετοτραφης και τωρα κανει τα πρωτα βηματα στο γιαπωνεζικο ρολοι..αρα ειναι οι πρωτες εντυπωσεις του ιδιαιτερα θετικες

viwow προσεξε μην το ριξεις σε ακριβα σεικο και το μαθουν οι ελβετοι φιλοι σου!δεν θα σου δινουν βιζα!persona non grata :P

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:26:11 πμ »
Εξήγησα ότι προσπαθώ να βρω το πιο απίθανο, βάση της αρχικής τοποθέτησης.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:36:12 πμ »
Έχετε ήδη δει πολλά από τα καινούργια ρολόγια. Αλλά δεν βιαζόμαστε. Θα δείτε και άλλα. Θέλω να δω εσεις αν θα το "πιάσετε", τι θα πείτε και αν θα βρείτε τι με εντυπωσίασε. Το μόνο στοιχείο που θα δώσω είναι οτι είναι από τα ρολόγια που κυκλοφορούν οι φωτογραφίες τους και οι περιγραφές τους και οτι θα είναι σύντομα προς πώληση. Δεν είναι ούτε Concept, ούτε κάτι που είδα και με "σταύρωσαν" να μην το μαρτυρήσω. Κάτι που μπορούσε να δει ο κάθε επισκέπτης.

Αυτά, προς το παρόν.

Φιλικά

Κωστής

Καλησπερα Κωστη και καλωσορισες!

Δεν ξερω τι μπορει να σε εντυπωσιασε περισσοτερο στην Εκθεση, αφου τα κριτηρια του καθενος ειναι διαφορετικα και σιγουρα δε θα ηταν λιγα τα καινουργια μοντελα που θα εκαναν αισθηση στο χωρο!...
Ωστοσο το ρολο'ι' που θα κανει φετος παταγο και πιστευω οτι περιμενε πολυς κοσμος να δει, ειναι ποιο αλλο?!....απο το OMEGA 'PLOPROF'! :D

Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 03:00:34 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:37:28 πμ »
Ποιό ρολόι φαντάζεστε οτι με εντυπωσίασε, με εξέπληξε, με ενθουσίασε ποιό πολύ, θα ήθελα να φορέσω και βέβαια πιστεύω οτι θα παίξει έντονο ρόλο στην εξέλιξη του χώρου;

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Ωραία, μ' αρέσουν οι σπαζοκεφαλιές!  ;D


Romain Jerome μήπως;

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2009, 02:58:25 πμ »
Ποιό ρολόι φαντάζεστε οτι με εντυπωσίασε, με εξέπληξε, με ενθουσίασε ποιό πολύ, θα ήθελα να φορέσω και βέβαια πιστεύω οτι θα παίξει έντονο ρόλο στην εξέλιξη του χώρου;

Φιλικά
Κωστής

Βεβαια, αποκλειω το γεγονος να σε ενθουσιασε τοσο πολυ που να θελεις να το φορεσεις και να πας για ψαρεμα... :D
ωστοσο θα εμμεινω στην αρχικη μου απαντηση!...
Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:10:09 πμ »
Αν και πλέον λίγα ρολόγια σκέφτομαι οτι θα ήθελα να έχω, ή να φοράω, φίλε Άρη, δεν ήταν μόνο ένα το ρολόι που θα φορούσα από αυτά που είδα στην έκθεση. Και το Ploprof είναι ανάμεσα σε αυτά. Έβαλα όμως και άλλες παραμέτρους. Τις καλύπτει λες;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Ψάρεμα... Τι μου θύμισες.... Μα υπάρχουν ακόμη ψάρια στις θάλασσες; Ψάρευα πολύ συχνά μικρός με τον πατέρα μου.... Και φορούσε και Omega.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:47:42 πμ »
...δεν ήταν μόνο ένα το ρολόι που θα φορούσα από αυτά που είδα στην έκθεση. Και το Ploprof είναι ανάμεσα σε αυτά. Έβαλα όμως και άλλες παραμέτρους. Τις καλύπτει λες;

Φιλικά
Κωστής

Φιλε Κωστη,
Σιγουρα οχι, αφου θα υπηρχαν και αλλα ωραια εκθεματα, οπως πιθανον και νεες προτασεις που εντυπωσιασαν!...
Οχι, δεν τις καλυπτει και μαλιστα δεν ειναι αυτο που θα μπορεσει να παιξει σημαντικο ρολο στο μελλον, αφου ουτως ή αλλως ειναι ενα 'ιδιαιτερο-εξειδικευμενο' μοντελο!
Ωστοσο, πιστευω οτι πρεπει να εκανε ιδιαιτερη αισθηση η παρουσια του, μιας και ο κοσμος περιμενε να το δει με ανυπομονησια, γι' αυτο και εκτιμω οτι εαν το κοστος του κυμανθει σε ανταγωνιστικα επιπεδα, θα εχει λαμπρη πορεια στην αγορα!
Αλλωστε δε χρειαζεται συστασεις, αφου η αποχη του για μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα και ο 'μυθος' που το συνοδευει -σε συναρτηση με το μηχανισμο του- ευνοουν!...
Μπορει ομως τελικα να κανω λαθος και να πεσω εξω στις εκτιμησεις μου!...
Ιδωμεν!
Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 30, 2009, 07:44:05 πμ »
Χμμμμ μ'αρέσουν τρελά αυτά  ;D ;D ;D " Θα παίξει έντονο ρόλο στην εξέλιξη του χώρου"....χμμμ Αρχικά σκέφτηκα το Jules Audemars με τις 43200 ταλαντώσεις και την απουσία ανάγκης λίπανσης,μια τεχνογνωσία που όταν περάσει και στις φθηνότερες μάρκες τότε σίγουρα θα αλλάξει τα δεδομένα,αλλά μετά είπα " μπαααα μάλλον ο κύριος Κωστής έχει κάτι άλλο κατά νου".

Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή μιας και έξυπνοι άνθρωποι ήμαστε [ θέλω να πιστεύω ] και την λύση θα την βρούμε. Επαναστατικός μηχανισμός είναι αυτό που "τρέλανε" τον φίλο μας?Μπορεί... Επαναστατικός σχεδιασμός και κατασκευή κάσας?Θα πρέπει να είναι κάτι παραπάνω από επαναστατικό για να αλλάξει την πορεία του χώρου και σίγουρα δεν θα μας περάσει απαρατήρητο εάν είναι αυτό.Για αξεσουάρ δεν νομίζω καν - λουράκια,μπρασελέ και συστήματα αλλαγής - ... Ή μήπως είναι η έλλειψη κάποιου essential,για τα σημερινά δεδομένα,χαρακτηριστικού που άφησε άφωνο τον Κύριο Κωστή στο συγκεκριμένο ρολόι?? Μήπως είναι η προέλαυση κάποιας άλλης χώρας,που προσπαθεί να σπάσει το κατεστημένο Ελβετία/Γερμανία/Ιαπωνία?? Επειδή φέτος επέλεξα να ενημερωθώ από το φόρουμ μας και μόνο - για λόγους που θα εξηγήσω όταν πια έχουν γραφεί όλα τα άρθρα για την Βασιλεία - εάν σε κάποιον τα παραπάνω χτύπησαν ένα καμπανάκι ας μας πει τι έχει κατά νου.  ;) Εγώ μια φορά την μαντεψιά μου την έκανα  :D
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:12:26 πμ »
...
Ωστοσο το ρολο'ι' που θα κανει φετος παταγο και πιστευω οτι περιμενε πολυς κοσμος να δει, ειναι ποιο αλλο?!....απο το OMEGA 'PLOPROF'! :D

Φιλικα,
Αρης

Καλημέρα,

συμφωνώ και σίγουρα μπορεί (υπό συνθήκες) να κάνει και καλή πορεία στις πωλήσεις!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:22:12 πμ »
Κωστη θα μπορουσε να ειναι ΑΥΤΟ ?????






Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:24:04 πμ »
Κωστη θα μπορουσε να ειναι ΑΥΤΟ ?????








Μια λιγο πιο μεγαλη γιατι ειναι κριμα


Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:06:13 πμ »
Έχετε ήδη δει πολλά από τα καινούργια ρολόγια. Αλλά δεν βιαζόμαστε. Θα δείτε και άλλα. Θέλω να δω εσεις αν θα το "πιάσετε", τι θα πείτε και αν θα βρείτε τι με εντυπωσίασε. Το μόνο στοιχείο που θα δώσω είναι οτι είναι από τα ρολόγια που κυκλοφορούν οι φωτογραφίες τους και οι περιγραφές τους και οτι θα είναι σύντομα προς πώληση. Δεν είναι ούτε Concept, ούτε κάτι που είδα και με "σταύρωσαν" να μην το μαρτυρήσω. Κάτι που μπορούσε να δει ο κάθε επισκέπτης.

Αυτά, προς το παρόν.

Φιλικά

Κωστής
Και σε πιο εύρος τιμής κυμαίνετε ?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:28:56 πμ »
Ο κ. Στήκας λεει ΓΙΑΠ ''ΩΜΕ'' ΖΟΣ.. όχι ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ.. παιρνω  το ΩΜΕ και τι μας βγάζει omega ..... τώρα ποιο από τα omega...xmmm ίσως το ploprof... για το ιδιαίτερο σχημα της κάσας αλλά για ότι προκαλεί μια νοσταλγία για τα παλιά ρολόγια..


Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΔΕ Ο ...ΓΙΑΠΩΜΕΖΟΣ;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:59:26 πμ »
Ευστοχη η παρατηρηση του Αντωνη.  ;)
Μπραβο παρατηρητικοτητα!!