Αποστολέας Θέμα: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα  (Αναγνώστηκε 23704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 26, 2009, 10:12:06 πμ »
Αναμενόμενο η Ρόλεξ να μην έχει ιδιαίτερες αλλαγές. Μάλλον το βάρος πέφτει στις γυναίκες φέτος;

Πάντα με ενοχλούσε το κατεβατό που γράφανε στα καντράν της Ρόλεξ. Τώρα πήρε τη σκυτάλη η Τυδώρ και σα να μην έφτανε το έκανε και έντονο (bold).  Σα να φωνάζει: Είμαι κι εγώ εδώ. Από την άλλη έχουν πια το δικό τους χαρακτήρα και δε μοιάζουν σαν κλώνοι Ρόλεξ. Και για τη Ρόλεξ μάλλον η Τυδώρ είναι η Πόρσε των ρολογιών. ;)

Φιλικά
Δημήτρης

+ 1
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2009, 03:58:45 μμ »
Παιδια εγω να σας πω την αληθεια δεν ημουν ποτε φαν των datejust. Ετυχε σημερα στο ξενοδοχειο να δω μερικα datejust και δεν μπορω να πω οτι μου εκαναν και μεγαλη εντυπωση. Το μονο ωραιο ειναι οτι τα datejust εχουν πολλες επιλογες και πολλα διαφορετικα μοντελα αλλα προσωπικα το παραδοσιακο datejust για εμενα ειναι σαμπανιζε καντραν και μισο μισο jubilee μπρασελε. Παντα ομως στα datejust με χαλουσε το μεγεθος 36mm μου φαινεται πολυ μικρο. Βεβαια τα καινουρια datejust φαινονται ομορφα στις φωτο αλλα και παλι δεν με κερδισαν για να ειμαι ειλικρινης. Αλλα ποτε μην λες ποτε ισως αν τα δω απο κοντα να αλλαξω αποψη.


Υπαρχει ομως ενα ρολοι που με κερδισε φετος και αυτο ειναι το καινουριο κεραμικο μισο μισο sub

Αυτο το ρολοι μου αρεσει παρα πολυ και δεν χορταινω να το βλεπω σε φωτο




 










Και τα δυο ειναι απιστευτα αν και εγω πιστευω οτι η επιλογη αναμεσα στα 2 θα ηταν δυσκολη για εμενα. Μου αρεσουν πολυ γιατι μου θυμιζουν το κεραμικο GMT

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2009, 02:18:27 πμ »
When will be see a Pepsi/Coke bezel on the GMT IIC?
Not any time soon, there are still problems with the red ceramic. In a meeting earlier today with another brand who have ceramic dials they mentioned that the failure rate with red enamel was around 95%; higher then with any other colour because red enamel/ceramic needs to be fired many more times than other colours. Remember Rolex need a product that can be replicated many thousands of times, not one that is handmade one at a time

 Will the new Datejust II get the domed bezel?
No, as the new case is much more rounded than the previous one, with no edges on the case top, adding a domed bezel would make the watch look too rounded. However there is a possibility that a flat bevelled bezel (like the Milgauss one) might be fitted.

What changes have been made to the movements in the new DJ II?
As expected, the Parachrom hairspring and Parachoc shock absorber have been added, but the main change is that the date wheel is now positioned further out from the movement, because the date window is now further from the centre wheel. This modification means that this movement gets a new model number; the 3136.


Will there be increased distribution of Tudor models?
Yes, Rolex will be re-introducing the brand in all markets, but this may take a few years as they want to bring up production slowly; so as not to impact the quality.


timezone



Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 27, 2009, 07:16:18 πμ »
Τη στεφάνη Pepsi τη γνωρίζω. Ποια είναι η Coke;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 27, 2009, 09:33:07 πμ »
...as they want to bring up production slowly; so as not to impact the quality.

"Για να μην επηρεαστεί η ποιότητα" το λέμε τώρα.
Από την άλλη βέβαια, δεν μπορεί να δηλώσει ανοικτά ότι αυτό γίνεται έτσι, ώστε μη μείνουν με στοκ και δεν ξέρουν τι να το κάνουν μετά. Οι καιροί είναι χαλεποί.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 27, 2009, 01:56:25 μμ »
Τη στεφάνη Pepsi τη γνωρίζω. Ποια είναι η Coke;

Φιλικά
Δημήτρης





Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 27, 2009, 06:37:51 μμ »





Η φωτο ειναι του Cayce απο το preownedrolex.com

Απλα το bezel στην φωτο φαινεται σαν aftermarket και οχι σαν original κατα την ταπεινη μου αποψη.

Οι γωνιες στου περισσοτερους αριθμους προεξεχουν λιγο. Για παραδειγμα : Στην βαση του 2 απο την δεξια μερια πανω πανω προεξεχει η λευκη μπογια

Βεβαια μπορει να κανω και λαθος αλλα στα περισσοτερα GMT bezel που εχω δει δεν ειχα προσεξει τετοια ανωμαλια

Για αυτο προσοχη απο που αγοραζουμε τα bezel !

 :2thumbs:


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 27, 2009, 09:41:02 μμ »
Η φωτο ειναι του Cayce απο το preownedrolex.com

Απλα το bezel στην φωτο φαινεται σαν aftermarket και οχι σαν original κατα την ταπεινη μου αποψη.

Οι γωνιες στου περισσοτερους αριθμους προεξεχουν λιγο. Για παραδειγμα : Στην βαση του 2 απο την δεξια μερια πανω πανω προεξεχει η λευκη μπογια

Βεβαια μπορει να κανω και λαθος αλλα στα περισσοτερα GMT bezel που εχω δει δεν ειχα προσεξει τετοια ανωμαλια

Για αυτο προσοχη απο που αγοραζουμε τα bezel !

 :2thumbs:




Ανέβασα την πρώτη φωτό που βρήκα για να πάρει ο Blackbird μια ιδέα, αλλά το μάτι σου "ξυρίζει" Vel  ;D

Ορίστε λοιπόν και μια φωτό από την "κουζίνα" του Πάνου, όπου φαίνεται και το γνήσιο Coke Bezel αγορασμένο από RSC στην Σταδίου 3 (χωρίς την μπογιά στο 2  ;)).



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2009, 11:28:15 πμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 28, 2009, 12:11:41 πμ »
Mε τοσο καψιμο που εχω φαει στα Rolex επρεπε να το δω  :D


Ευχαριστω που ανεβασες την φωτο  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 28, 2009, 12:28:49 πμ »
Νομίζω πάντως πως η χρυσή/μπλε κάσα και το αντίστοιχο καντράν, δείχνουν πλέον παρωχημένα.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 28, 2009, 12:38:27 πμ »
Νομίζω πάντως πως η χρυσή/μπλε κάσα και το αντίστοιχο καντράν, δείχνουν πλέον παρωχημένα.

Το καινουριο μπλε φαινεται πολυ καλυτερο και πολυ πιο νεανικο σε σχεση με το παλιο.

Το παλιο TT blue sub οσες φορες και αν το ειδα απο κοντα ειτε στο χερι καποιου, ειτε στον δικο μου καρπο ειτε σε βιτρινα δεν με ενθουσιασε ποτε. Το νεο χρωμα ειναι πολυ καλυτερο και η προσθηκη της κεραμικης το κανει πολυ μοντερνο και νεανικο ρολοι. Και χαιρομαι που εβαλαν και καινουριο clasp το λεγομενο glidelock. Επισης μην ξεχασουμε οτι ερχεται με το parachrom hairspring  :2thumbs:

Bεβαια η τιμη θα ειναι στα 8500+ λογω μεγαλυτερης στεγανοτητας. Ας σκεφτουμαι οτι το κεραμικο GMT μισο μισο εχει τιμη καταλογου 8480 και ειναι μονο στα 100 μετρα αδιαβροχο οποτε το καινουριο κεραμικο μισο μισο sub θα ειναι λιγο ακριβοτερο.

Ενα αλλο πραγμα που παρατηρησα και ισως θα ειχε ενδιαφερον να συζητηθει ειναι το εξης : Ποιος ο λογος να παρει κανεις το κεραμικο μισο μισο sub με μαυρο καντραν και μαυρη στεφανη οταν υπαρχει η ιδια αντιστοιχια χρωματων στο κεραμικο μισο μισο GMT ? ( Τα ρολογια φαινονται σχεδον πανομοιοτυπα αν εξαιρεσουμε κανα 2-3 διαφορες ) Προσωπικα αν κανεις θελει sub μισο μισο πιστευω οτι το μπλε θα ηταν μια καλυτερη επιλογη λογω τις διαφοροποιησης του χρωματος.

Πιστευω οτι θα πουλησει οσο ο προκατοχος του και μην σου πω και περισσοτερο αλλα αυτο θα το δειξει ο χρονος. Τωρα μονο να στην τυχη μπορουμε να μιλαμε.


Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 28, 2009, 12:44:15 πμ »
Το GMT είναι πιο κομψό, το Sub πιο εργαλείο -αν και ελάχιστοι ενδιαφέρονται γι' αυτή την πλευρά του. Προσωπικά, το GMT μού αρέσει πιο πολύ για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς το θέμα της κατάδυσης (αν και ως παράξενος, θα πρέπει να προσθέσω ότι ο τρίτος δείκτης στα GMT, ανεξαρτήτως εταιρίας, μου φαίνεται άκομψος).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2009, 12:54:03 πμ από Nikos patra »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 28, 2009, 08:45:39 πμ »
Για να καταλάβω. Coke είναι η μαύρη/κόκκινη στεφάνη, όταν Pepsi είναι η μπλε/κόκκινη. Σωστά;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 28, 2009, 09:16:44 πμ »
Για να καταλάβω. Coke είναι η μαύρη/κόκκινη στεφάνη, όταν Pepsi είναι η μπλε/κόκκινη. Σωστά;

Φιλικά
Δημήτρης

Σωστα

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 28, 2009, 10:31:09 πμ »
ΒΒ δεν πινεις καθολου αναψυκτικα ε  :o
καλα κάνεις  :D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Mια μικρη γευση απο τα νεα Rolex και Tudor μοντελα
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 05, 2009, 02:03:44 μμ »
παιδιά η σειρά GRANTOUR της TUDOR απλά:@αμηστερή!......ειδικά με το λουρί με έχει απογειώσει!.......τρέλα!
http://www.tudorwatch.com/es/grantour/?cmpid=sws09_Grantour_Date_la_cote_des_montres_341
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.