Αποστολέας Θέμα: Απ: Η Συλλογή μου σχολια-αποψεις  (Αναγνώστηκε 13920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου σχολια-αποψεις
« στις: Μάρτιος 20, 2009, 10:26:23 πμ »
17.000,00 $ :shocked: :megaeek:

Λογικό μιας και το αυτοκίνητο στο οποίο αναφέρεται κάνει όσο ένα τζόκερ ;D

Φιλικά Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2009, 01:05:06 πμ από george_ »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2009, 08:13:43 μμ »
Λογικό μιας και το αυτοκίνητο στο οποίο αναφέρεται κάνει όσο ένα τζόκερ ;D

Φιλικά Γιώργος
Τι το καινοτομικό έχει αυτό το ρολόι για να δικαιολογεί την τιμή ?

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2009, 09:46:41 μμ »
Τι το καινοτομικό έχει αυτό το ρολόι για να δικαιολογεί την τιμή ?

Φιλικά Στέφανος.



Μα φυσικά το όνομα, και το 30 τεμ. παγκοσμίως. Αν ήμουν κάτοχος ενός αυτοκινήτου Koenigsegg, μάλλον θα ηθελα να έχω και το ρολόϊ ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2009, 09:59:12 μμ »
Φίλε grecellin
Δεν είμαι πολύ της Γιαπωνέζικης σχολής,
βασικά αγοράζω ρολόγια που μου αρέσουν δεν αγοράζω βάσει της μάρκας γιατί
όπως όλοι μας άλλωστε το κάθε ρολόι που έχουμε, το έχουμε αγοράσει γιατί
μας αρέσει οπτικά κατά κύριον λόγο.Τώρα που είπες για Seiko κάποιος γνωστός
μου έχει ένα King Seiko Gold του 1960(εκεί το υπολογίζω) Automatic.Πολύ
όμορφο και δουλεύει ακόμη(χωρίς service.
Φιλικά
Τάσος


σωστός έγραψες την πραγματικότητα,μου θύμισες "τα νιάτα" μου που δεν κοιτούσα "άλλους" παράγοντες,απλά αγοράζεις γιατί σου αρέσει και σε εκφράζει!Και πάλι μπράβο σου!Να χαίρεσαι την ωραία σου συλλογή  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:12:47 πμ »
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,
Όταν αποφάσισα να ανεβάσω την συλλογή μου στο forum το έκανα χωρίς καμία τάση επίδειξης απλώς το είδα ως μέσο να πούμε δύο κουβέντες κα να γνωριστούμε
καλύτερα.Τα ρολόγια αυτά καθώς και αυτές οι λίγες γνώσεις μου για την ωρολογοποιία είναι αποτέλεσμα δεκαοκτώ μηνών.Δεν αιισθάνομαι την ανάγκη να
 απολογηθώ , απλά αισθάνομαι την ανάγκη να αναφέρω την άποψη μου για την «χαμηλή» και την λεγόμενη υψηλή ωρολογοποιία.Δεν είμαι ειδικός ούτε το παίζω ειδικός(αν και πιστεύω από τα συμφραζόμενα ότι κάποιοι από εσάς είναι ωρολογοποιοί) δεν απαξιώνω καμιά εταιρία(άλλωστε ποιος είμαι εγώ που θα το κάνω).Πιστεύω ότι κάθε εταιρία έχει την αξία της και την ιστορία της.Ότι αναφέρω
παρακάτω γίνεται χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης  με κανέναν από το forum.

Ρώτησε ο φίλος grecellin παραπάνω γιατί δεν έχω Seiko στην συλλογή μου και του
απάντησα απλά ότι δεν είμαι οπαδός της Seiko, όπως δεν μου αρέσει και η Rollex.
Αν ήθελα να δώσω χρήματα της τάξεως των 10.000,00€-15.000,00€ εγώ προσωπικά
Θα πήγαινα στον Master of Jewellery και θα αγόραζα ένα double flying tourbillon του Roger Dubuis.Aυτή η άποψη απαξιώνει την Seiko ή την Rollex?Φυσικά και όχι.

Ρωτάει ο φίλος StefMac , γιατί το Edox Koenigsegg , τι έχει αυτό το ρολόι για να δικαιολογεί τις 17.000,00 €.Νομίζω ότι σου απάντησε ο georges.Επιπρόσθετα θα σε
ρωτήσω το εξής: τι έχει το Rollex Daytona ή το Parmigianni για να δικαιολογούν τις τιμές τους?Μήπως τελικά όλα είναι υπερτιμημένα και είμαστε όλοι έρμαια κάθε αντιπροσωπείας και κάθε κοσμηματοπώλη?Αναφορικά λέω το εξής, εψαχνα ένα ρολόι γνωστής φίρμας απ’ όλους αποδεκτή και το βρήκα με 1500,00€ διαφορά.

Φίλε konakis κατ’αρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και θα ήθελα να κάνω μια παράθεση:με την ίδια διάθεση χιούμορ «τώρα που μεγάλωσες και εγώ είμαι μεγαλύτερος από εσένα» θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής αναφέροντας δύο παραδέιγματα:
α) Περνάς από ένα κατάστημα με επώνυμα ρολόγια και βλέπεις ένα νέο μοντέλο
γνωστής και καταξιωμένης φίρμας το οποίο δεν το έχεις ξαναδεί  και σου αρέσει
πολύ.Μπαίνεις στο κατάστημα ρωτάς τον ωρολογοποιό  τι ΕΤΑ φοράει ή ποιoν
in house μηχανισμό.Αν σου πει κάποιον άλλο από αυτό που έχεις στο μυαλό σου
θα του πεις ,τώρα δεν μου αρέσει και δεν θα το πάρω?
β) Αν δεις ένα ρολόι με τα χαρακτηριστικά που σου αρέσουν και βγαίνει σε ατσάλι
και σε white gold, εσύ θα πάρεις αυτό με το white gold που έχει την διπλάσια τιμή?

Καταλήγοντας θέλω να πω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη ότι η επιλογή ενός ρολογιού είναι καθαρά υποκειμενική, και δεν έχει να κάνει με την χρησιμότητά του,
γιατί όλοι έχουμε χρονογράφους, diving και pilot watch και δεν είμαστε όυτε δύτες αλλά ούτε και πιλότοι.Ο καθένας μας αγοράζει ρολόγια βάσει της τσέπης του.Το κοινό μας σημείο είναι η αγάπη μας γι’ αυτούς τους μικρούς μηχανισμούς.Εμείς
δίνουμε αξία στα ρολόγια μας ως προσωπικότητες και όχι τα ρολόγια σε εμάς.Προσωπικά θα εξακολουθώ να επιλέγω ρολόγια με τα ίδια κριτήρια!!!!!

Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
Με βαθιά εκτίμηση στους ιδρυτές του forum και όλων των μελών!
Φιλικά, Girard


Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:46:08 πμ »
Αγαπητέ Girard πολύ σύντομα -εφ όσον νιώθεις ότι θέλεις να είσαι μελός της παρέας μας- θα διαπιστώσεις πως κανείς δε θα σε κρίνει για τη συλλογή σου. Αντίθετα όλοι χαιρόμαστε με τη χαρά σου.  Στο λέω από προσωπική πείρα, αφού και εγώ βρίσκομαι στο φόρουμ μερικούς μήνες, μόνο. Φυσικά και δεν είδαμε την παρουσίαση που έκανες σαν τάση επίδειξης, αλλά σαν αφορμή να δούμε από "κοντά" μερικά υπέροχα ρολόγια και να συζητήσουμε για αυτά με κάποιον που έχει προσωπική πείρα. Τώρα, αν πούμε δυνατά κάποιες σκέψεις και κάποιες απορίες, δεν είναι για να σε μαλώσουμε αλλά για να συζητήσουμε κάτι που μας έκανε εντύπωση.
ΥΓ. Το πείραγμα για τη μη κατοχή Seiko, που σου έκανα, ήταν αυτό ακριβώς. Πείραγμα. Γι αυτό και έβαλα τα "φατσόνια" που γελάνε.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου σχολια-αποψεις
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:07:23 μμ »
Αγαπητέ grecellin
φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα το κατάλαβα το σχόλιο σου.Απλά πήρα μια αφορμή
να πώ την άποψη μου.
Φιλικά Girard
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2009, 01:02:16 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:13:02 μμ »


Καταλήγοντας θέλω να πω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη ότι η επιλογή ενός ρολογιού είναι καθαρά υποκειμενική, και δεν έχει να κάνει με την χρησιμότητά του,
γιατί όλοι έχουμε χρονογράφους, diving και pilot watch και δεν είμαστε όυτε δύτες αλλά ούτε και πιλότοι.Ο καθένας μας αγοράζει ρολόγια βάσει της τσέπης του.Το κοινό μας σημείο είναι η αγάπη μας γι’ αυτούς τους μικρούς μηχανισμούς.Εμείς
δίνουμε αξία στα ρολόγια μας ως προσωπικότητες και όχι τα ρολόγια σε εμάς.Προσωπικά θα εξακολουθώ να επιλέγω ρολόγια με τα ίδια κριτήρια!!!!!

Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
Με βαθιά εκτίμηση στους ιδρυτές του forum και όλων των μελών!
Φιλικά, Girard




 :2thumbs: :2thumbs: :applaus: :applaus:

Αυτή σου η παραγραφος τα λέει ΟΛΑ..!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:26:10 μμ »
Δεν αιισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ , απλά αισθάνομαι την ανάγκη να αναφέρω την άποψη μου για την «χαμηλή» και την λεγόμενη υψηλή ωρολογοποιία.
Φίλε Girard δεν νομίζω ότι χρειάζεται μα ούτε και στο ζήτησε κανένας να απολογηθείς,
για την ωραιότατη κατά άλλα συλλογή σου !!!


Ρωτάει ο φίλος StefMac , γιατί το Edox Koenigsegg , τι έχει αυτό το ρολόι για να δικαιολογεί τις 17.000,00 €.Νομίζω ότι σου απάντησε ο georges.
Νομίζω ότι δεν μου απάντησε κανένας μα ούτε και η εταιρία κατασκευής δεν μπορεί να μου απαντήσει ...  ;D


Επιπρόσθετα θα σε ρωτήσω το εξής:
τι έχει το Rollex Daytona ή το Parmigianni για να δικαιολογούν τις τιμές τους?
Μήπως τελικά όλα είναι υπερτιμημένα και είμαστε όλοι έρμαια κάθε αντιπροσωπείας και κάθε κοσμηματοπώλη?
Οι συγκεκριμένες φίρμες εκτός του ότι είναι καταξιωμένες έχουν και πολύ "δουλειά" σαν ρολόγια με τελείως άλλη φιλοσοφία το ένα με το άλλο ...

Αναφορικά λέω το εξής, εψαχνα ένα ρολόι γνωστής φίρμας απ’ όλους αποδεκτή και το βρήκα με 1500,00€ διαφορά.
Αυτό λέγετε έρευνα αγοράς και σαφώς και οι αρχικές τιμές είναι σε όλους τους εμπόρους το ίδιο,
αλλά κάποιοι τις τροποποιούν προς τα πάνω.
Άρα ο καθένας αγοράζει από εκεί που τον συνεφέρει καλύτερα,
αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ένα αγοραστικό κοινό που δεν θέλει έκπτωση στο προϊών που αγοράζει και αναζητά την υψηλότερη τιμή αγοράς ...

Εμείς δίνουμε αξία στα ρολόγια μας ως προσωπικότητες και όχι τα ρολόγια σε εμάς.Προσωπικά θα εξακολουθώ να επιλέγω ρολόγια με τα ίδια κριτήρια!!!!!

Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
Με βαθιά εκτίμηση στους ιδρυτές του forum και όλων των μελών!
Φιλικά, Girard
Δεν με/μας κούρασες,
και εγώ απλός διερωτήθηκα για ένα συγκεκριμένο ρολόι,
και την παράλογη τιμή του,
για την δική μου λογική ...  :)


Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:41:21 μμ »
Φίλε stefMac,
συμφωνώ απόλυτα σε όσα αναφέρεις θα σε ρωτήσω κάτι:
Πόσο πολύ δουλειά να έχει ένα ρολόι και πόσο να κοστίζουν τα υλικά του
για να φθάνει την τιμή των 400.000,00 € ή κάποια άλλη?(Άλλοι με αυτά τα χρήματα
αγοράζουν σπίτι, αυτοκίνητο κ.λ.π)
Εμείς ως άτομα που από την μεριά μας εργαζόμαστε κάπου ή έχουμε την
δικιά μας επιχείρηση και προσφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο γιατί δεν υπερεκτιμάται
η εργασία μας ή το προιόν που προσφέρουμε?Αναρωτιέμαι τελικά μήπως θεοποιούμε τους κατασκευαστές και έχουμε
χάσει την ουσία?

Φιλικά Τάσος


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:03:53 μμ »
Φίλε stefMac,
συμφωνώ απόλυτα σε όσα αναφέρεις θα σε ρωτήσω κάτι:
Πόσο πολύ δουλειά να έχει ένα ρολόι και πόσο να κοστίζουν τα υλικά του
για να φθάνει την τιμή των 400.000,00 € ή κάποια άλλη?(Άλλοι με αυτά τα χρήματα
αγοράζουν σπίτι, αυτοκίνητο κ.λ.π)
Εμείς ως άτομα που από την μεριά μας εργαζόμαστε κάπου ή έχουμε την
δικιά μας επιχείρηση και προσφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο γιατί δεν υπερεκτιμάται
η εργασία μας ή το προιόν που προσφέρουμε?Αναρωτιέμαι τελικά μήπως θεοποιούμε τους κατασκευαστές και έχουμε
χάσει την ουσία?

Φιλικά Τάσος


Και αυτό που λες έχει βάση, αλλά ορισμένα ρολόγια έχουν "διαφορετική"  τιμολόγηση από "άλλα",
και αυτήν την τιμολόγηση την καθορίζουν οι αγοραστές τους και όχι εμείς ...
Π.χ. η  JLC πρόπερσι είχε παράγει ένα (αν όχι το πιο) από τα πιο φτηνά Ελβετικά turbillon με in-house μηχανή και σε τρεις εκδόσεις κάσας, (ατσάλι, κίτρινος χρυσός και ροζ χρυσός) και πουλάει το ακριβότερο μοντέλο από ότι το φτηνότερο !!!

Τα συμπεράσματα δικά σου/ δικά μας .



Φιλικά Στέφανος.

Υ. Γ. Ας μεταφερθούν τα off topic στο ανάλογο thert (Ελβετική ωρολογοποιία ...),
ευχαριστώ εκ των προτέρων !
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:03:59 μμ »
Όταν αποφάσισα να ανεβάσω την συλλογή μου στο forum το έκανα χωρίς καμία τάση επίδειξης απλώς το είδα ως μέσο να πούμε δύο κουβέντες κα να γνωριστούμε καλύτερα.


Ουδέν μεμπτόν. Αποτελεί κι αυτό αναπόσπαστο μέρος της όλης επικοινωνίας/επαφής/συνδιαλλαγής με άλλα άτομα που έχουν το ίδιο κόλλημα.

ρωτήσω το εξής: τι έχει το Rollex Daytona ή το Parmigianni για να δικαιολογούν τις τιμές τους?


To Daytona ξεχειλίζει ιστορία και γόητρο. Χαρακτηριστικά που πληρώνονται αδρά.
Parmigiani; Μα πρόκειται για μία από τις ελάχιστες εταιρείες που κατασκευάζουν σχεδόν τα πάντα in-house: δείκτες, καντράν, γρανάζια, κάσες, κ.λπ. Η δουλειά που έχουν τα συγκεκριμένα ρολόγια είναι εκπληκτική.



Αυτά όλα πληρώνονται ανάλογα.

Ακριβά; Ναι.
Υπερτιμημένα; Δεν ξέρω. Δεν μπορώ να κρίνω.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:26:41 μμ »
Φίλοι,
συμφωνώ μαζί  σας,άλλωστε δεν είπα κάτι το διαφορετικό απ' όσα είπατε.
Τελικά επαλαμβάνω μήπως χάνουμε την ουσία,γιατί αυτά τα ρολόγια που όλοι
στην πραγματικότητα θαυμάζουμε λίγοι απο εμάς μπορούν να τα αγοράσουν?
Φιλικά Girard

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:37:03 μμ »
Τελικά επαλαμβάνω μήπως χάνουμε την ουσία,γιατί αυτά τα ρολόγια που όλοι
στην πραγματικότητα θαυμάζουμε λίγοι απο εμάς μπορούν να τα αγοράσουν?

Αυτό κάτι μου θυμίζει:

"Μερικά πράγματα είναι απτά, τα γεύεσαι εύκολα. Κάποια άλλα μένουν στη σφαίρα της φαντασίας, διότι απλώς είναι ... φανταστικά."  ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:03:16 μμ »
Αγαπητέ Girard, πράγματι η παρουσίαση της συλλογής σου υπήρξε μια ευκαιρία για να γραφτούν αρκετα ενδιαφέροντα πράγματα. Θα ήθελα να τοποθετηθώ και εγώ σε πολλά και θα το κάνω μολις βρω λίγο χρόνο.

Προς το παρόν θα ήθελα να σου πω οτι αυτό το παραπάνω που έχει η Rolex και η Patek Philippe (γιατί ο Parmnigiani είναι αλλουνού παπά,,, ) είναι οτι έφεραν τον κόσμο κοντά στο ρολόι. Οτι έκαναν εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο να αγαπήσουν το ρολόι και να παθιαστούν με αυτό και έδωσαν έτσι την ευκαιρία σε εκατοντάδες εταιρείες να παρουσιάσουν ρολόγια σε τιμές που δεν θα ονειρευόντουσαν 15 χρόνια πριν ή και απλώς να υπάρχουν. Ο Parmigiani χρησιμοποιεί συχνά μηχανές άλλων κατασκευαστών. Οι εταιρείες που κάνουν σχεδόν τα πάντα μόνες τους δεν είναι καν 10 και κάποιες από αυτές (πχ JLC) έχουν πολύ λογικές τιμές. Το Edox που αναφέρεις στοιχίζει περίπου όσο το Duometre, που προφανως αποτελεί σταθμό στην Ιστορία της Ωρολογοποιίας.

Η επιλογή βέβαια των ρολογιών είναι καθαρά θέμα γούστου και η καλύτερη απόδειξη είναι οτι κάποια στιγμή έχουμε διαφορετική άποψη ακόμη και για τις δικές μας επιλογές με το πέρασμα του χρόνου.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Το Double Tourbillon του Roger Dubuis κοστίζει 145.000 ευρώ και όχι 10-15.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:29:39 μμ »
Αγαπητέ φίλε VIWOW,
τελικά όπως όλοι καταλήγεις στο ίδιο συμπέρασμα ότι η επιλογή των ρολογιών είναι καθαρά θέμα γούστου.
Μήπως τελικά μπλέκουμε σε ένα φαύλο κύκλο γνώσεων και αναφορών όσον αφορά την ιστορία του ρολογιού?
Απ' όλα αυτά που ανέφερα στάθηκες στην ανακρίβεια του Roger Dubuis?Tελικά τα Parmigianni είναι με in house
μηχανισμούς ή όχι?Δες την παράθεση του nin.
Kαι μια τελευταία ερώτηση το ότι εμένα δεν μου αρέσουν τα Rollex πρέπει να τα αγοράσω λόγω της ιστορίας ή του
γοήτρου? H μια άποψη αντικρούει την άλλη.

Φιλικά Girard

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:46:17 μμ »
Τα Parmigianni δεν έχουν όλα in house calibres !!!

Ούτε εγώ έχω αγοράσει ROLEX,
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζουν και με το παραπάνω τα χρήματά τους,
και σε άλλες μάρκες να συμβαίνει το εντελώς αντίθετο ...!


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:58:30 μμ »
Δεν είπα εγώ οτι πρέπει να σου αρέσει το Daytona. Αλλά δεν είναι και λογικό να το αντιμετωπίζεις ως απλά ένα ακόμη ρολόι και να το συγκρίνεις (έστω με την έννοια της μη-επιλογής για αγορά) με ρολόγια που δεν έχουν αντίστοιχο επίπεδο. Καταλαβαίνεις οτι λόγω επαγγελματικής δραστηριότητας δεν μπορώ (αν και θα μου ήταν εύκολο και διασκεδαστικό) να σχολιάσω το ποιά ρολόγια είναι πραγματικά υπερτιμημένα και ποιά όχι. Για μένα η τιμή ενός ρολογιού είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του και συνυπολογίζεται, αλλά δεν χρίζει ηθικοπλαστικών σχολίων. Αν τα Parmigiani είναι υπερτιμημένα θα μείνουν απούλητα. Τα Daytona πάντως δεν έχουν πρόβλημα εξεύρεσης αγοραστών ακόμη και στην τιμή που σου φαίνεται "τσιμπημένη".

Το ουσιαστικό σχόλιο σε σχέση με την υπερτίμηση ρολογιών από το ποστ μου ήταν η σύγκριση της τιμής του Edox με του Duometre. Αυτό το καταλαβαίνεις; Και πως το σχολιάζεις; Γιατί ταυτίζεις την "υπερτιμημένη" για σένα Parmigiani με την ΥΩ και όχι την JLC που σίγουρα τα κάνει όλα in house και έχει εξαιρετικό Tourbillon in house που κοστολογεί μόλις τα διπλάσια χρήματα απ' ότι το Edox σου; Δεν μας φταίει η ΥΩ ολόκληρη...

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Και εγώ δεν έχω Daytona, Στέφανε. Μια φορά πήγα να πάρω ένα στην γυναίκα μου με μαύρο καντράν και διαμάντια απο λευκό χρυσό και δεν της άρεσε.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2009, 03:15:39 μμ »
Μια μέρα πάω στον ψαρά μου νωρίς νωρίς το πρωί για να ψωνίσω σαρδέλες που τις είχα πεθυμίσει. Μου λέει: "'Εχω αλανιάρα φρέσκια τσιπούρα με 16 ευρώ". Του λέω: "Δε θέλω σήμερα τσιπούρα. Αλλά πως κι έτσι φτηνή;" "Είχε τόση πολλή ψαριά χθες, που την σκότωναν στη σκάλα" μου απαντάει. Μετά από τρεις ημέρες ξαναπερνάω και πως το φέρνει η κουβέντα για τις φτηνές τσιπούρες μου λέει: "Τις προάλλες δεν μπορούσα να τις πουλήσω και μου μείνανε. 'Ετσι χθές τις έβαλα 28 ευρώ και φύγανε σε μια ώρα" !!!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Η Συλλογή μου
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2009, 03:18:08 μμ »
....



ΥΓ. Και εγώ δεν έχω Daytona, Στέφανε. Μια φορά πήγα να πάρω ένα στην γυναίκα μου με μαύρο καντράν και διαμάντια απο λευκό χρυσό και δεν της άρεσε.
;D
:up: στην γυναίκα σου.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.