Αποστολέας Θέμα: A.LANGE&SOHNE  (Αναγνώστηκε 172089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 25, 2022, 04:14:05 μμ »
Επίσκεψη στη μπουτίκ A. Lange-Söhne (Σιγκαπούρης) νωρίτερα σήμερα:

















Δεν δοκίμασα άλλο κομμάτι, το Odysseus ήταν αρκετό. Τα υπόλοιπα τα έχω δοκιμάσει, τα περισσότερα, συν το Dato βέβαια που κατείχα.

Κουβεντιάσαμε με την sales associate που γνωρίζω από το 2013, επί όλης της ύλης. Μου είπε "...εσείς όλοι ερχόσασταν παλιά εδώ και είχατε πραγματικό ενδιαφέρον για ρολόγια, τώρα δεν είναι καθόλου έτσι - μπαίνουν μέσα καινούργιοι πελάτες 22 ετών ή και λίγο μεγαλύτεροι και λένε 'θέλω αυτό'... ...οι περισσότεροι κάτοχοι crypto portfolios..."

Μου ανέφερε επίσης πως super VIP πελάτες, που από παλιά έχουν 15-20 ή και παραπάνω κομμάτια, είναι αυτοί που χωρίς συζήτηση τους δόθηκαν τα πρώτα κομμάτια Odysseus που παρελάμβανε η μπουτίκ.

Η τιμή του ρολογιού είναι αστεία για τη δουλειά και το όνομα που κουβαλά, περί τα S$42,000 ήτοι €30k με το τωρινό χαμηλό rate του Ευρώ. Λίστες ανοικτές για 1815 και Lange 1, αλλά ίσως κάτι πιό γρήγορο γίνει αν κανείς είναι ευγενικός κι έχει σχέση με τη boutique. Πολύ σημαντικό αν κανείς θέλει να μπει στο παιχνίδι είναι να κάνει ό,τι κάνει με ένα μόνο point of contact, με μία δηλαδή boutique, σταθερά.

To ρολόϊ που δοκίμασα ήταν παραγγελία που είναι έτοιμη να παραδοθεί και χωρίς να το ζητήσω μου το έβγαλε ευγενικά να το δοκιμάσω με προσοχή λόγω της σχέσης με τη μπουτίκ και τα 7 χρόνια που είχα να περάσω αυτοπροσώπως.





Τώρα για το ρολόϊ καθεαυτό: Ωραία κάθεται, ελαφρύ μου φάνηκε (που δεν μου άρεσε αυτό πολύ), το dial είναι φυσικά από άλλο πλανήτη για τέτοιο καθημερινό ατσάλινο ρολόϊ, το clasp δεν με εντυπωσίασε, τα χρήματα θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά γιατί είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει όπως και δυσεύρετο κι όχι γιατί το θέλω στον καρπό μου....

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 25, 2022, 07:20:46 μμ »

Τώρα για το ρολόϊ καθεαυτό: Ωραία κάθεται, ελαφρύ μου φάνηκε (που δεν μου άρεσε αυτό πολύ), το dial είναι φυσικά από άλλο πλανήτη για τέτοιο καθημερινό ατσάλινο ρολόϊ, το clasp δεν με εντυπωσίασε, τα χρήματα θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά γιατί είναι φθηνό για αυτά που προσφέρει όπως και δυσεύρετο κι όχι γιατί το θέλω στον καρπό μου....
Αυτά.

…γιατί με τρέλα το θέλω στον καρπό μου

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 25, 2022, 07:52:26 μμ »
Καθε παρουσιαση του Κωνσταντινου με ταξιδευει μαζι του,σ'ευχαριστω!
Τωρα ,για το ρολοι αυτο καθ'αυτο αν εξαιρεσεις το καντραν που με εξιταρει ολα τα υπολοιπα τα βρισκω αδιαφορα,σε σχεση με το ονομα που κουβαλαει.
Το Dato  που ειχες ηταν  και ειναι μια κατηγορια μονο του,κατι σαν το 5712 που ειχες επισης.
Καλη συνεχεια Κωνσταντινε.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A. LANGE & SOHNE
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 26, 2022, 02:52:22 πμ »
Καθε παρουσιαση του Κωνσταντινου με ταξιδευει μαζι του,σ'ευχαριστω!
Τωρα ,για το ρολοι αυτο καθ'αυτο αν εξαιρεσεις το καντραν που με εξιταρει ολα τα υπολοιπα τα βρισκω αδιαφορα,σε σχεση με το ονομα που κουβαλαει.
Το Dato  που ειχες ηταν  και ειναι μια κατηγορια μονο του,κατι σαν το 5712 που ειχες επισης.
Καλη συνεχεια Κωνσταντινε.
Σε ευχαριστώ.

Πολλές φορές απλουστεύουμε τα πράγματα αλλά στην ουσία ό,τι είναι σύνθετο ή/και εκλεπτυσμένο, παραμένει έτσι.

Αυτό συμβαίνει εδώ με τούτα τα ρολόγια.

Το βάρος του Odysseus, για παράδειγμα, το βρήκα 'ελαφρύ' και δεν με εντυπωσίασε αλλά ένα ελαφρύτερο ρολόϊ είναι σχεδόν πάντα προτιμητέο. Παρομοίως, το μπρασελέ δεν μου είπε πολλά (στιγμιαία) αλλά θέλω να πω,  μην ξεχνάμε για τι ομιλούμε - μιλάμε για μπρασελέ A. Lange-Söhne... Δηλαδή μόνο από αυτό θα πρέπει ό,τι λέμε και γράφουμε να το τριπλο- (κι όχι διπλο-) σκεπτόμαστε.

Άρα καλές πάντα οι πρώτες εντυπώσεις αλλά σε τούτα δω τα προϊόντα υπάρχει πολύ μεγάλο βάθος που φαίνεται και εκτιμάται σταδιακά με το χρόνο αφότου αποκτήσει κάποιος το ρολόϊ.


Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #584 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 10:06:44 πμ »
The present 1815 Chronograph "Hampton Court" displays a unique set of features never seen before in this model range notably a white gold case, a black dial that lures in seductively with its silver subcounters. Sand colored script, numerals and outer track add a dash of panache to an already stunning timepiece.

The Saxon firm has aligned its marque with the world of historic, rare and prestigious cars since 2012 when it formed a partnership with the Concorso d’Eleganza Villa d’Este, an annual event held on the shores of Lake Como. Likewise, in 2018 the firm became a partner of the Concours of Elegance, staged at Hampton Court Palace on the outskirts of London.

The present unique piece was specially developed for the Concours of Elegance 2022 as demonstrated by the hinged caseback that is painstaking hand engraved with the Concours of Elegance logo.

The hinged caseback opens to reveal the inhouse manual movement L951.5 in all its technicolor architectural beauty.

The full proceeds of the present unique 1815 Chronograph “Hampton Court Edition” will go to The Prince's Trust. Founded in 1976 by His Majesty King Charles III, the charity supports young people transform their lives. The Prince’s Trust is a registered charity in England and Wales (1079675) and Scotland (SC041198).





Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #585 στις: Οκτώβριος 26, 2022, 08:23:41 μμ »
The present 1815 Chronograph "Hampton Court" displays a unique set of features never seen before in this model range notably a white gold case, a black dial that lures in seductively with its silver subcounters. Sand colored script, numerals and outer track add a dash of panache to an already stunning timepiece.

The Saxon firm has aligned its marque with the world of historic, rare and prestigious cars since 2012 when it formed a partnership with the Concorso d’Eleganza Villa d’Este, an annual event held on the shores of Lake Como. Likewise, in 2018 the firm became a partner of the Concours of Elegance, staged at Hampton Court Palace on the outskirts of London.

The present unique piece was specially developed for the Concours of Elegance 2022 as demonstrated by the hinged caseback that is painstaking hand engraved with the Concours of Elegance logo.

The hinged caseback opens to reveal the inhouse manual movement L951.5 in all its technicolor architectural beauty.

The full proceeds of the present unique 1815 Chronograph “Hampton Court Edition” will go to The Prince's Trust. Founded in 1976 by His Majesty King Charles III, the charity supports young people transform their lives. The Prince’s Trust is a registered charity in England and Wales (1079675) and Scotland (SC041198).







Απίθανο ρολοι!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #586 στις: Δεκέμβριος 20, 2022, 11:25:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #587 στις: Δεκέμβριος 21, 2022, 09:00:30 πμ »
https://youtu.be/pZE-ORTurSY
Τρομερό όντως..
Φαντάσου να βλεπόντουσαν και λίγο, θραύση θα έκαναν!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #588 στις: Δεκέμβριος 21, 2022, 12:22:54 μμ »
Τρομερό όντως..
Φαντάσου να βλεπόντουσαν και λίγο, θραύση θα έκαναν!

Γούστα είναι αυτά ... άλλος προτιμάει την Gisele Βündchen κι άλλος την Kim Kardashian

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #589 στις: Δεκέμβριος 21, 2022, 04:30:49 μμ »
Γούστα είναι αυτά ... άλλος προτιμάει την Gisele Βündchen κι άλλος την Kim Kardashian
Δημητρη εισαι αδικος μαζι του,χρονιαρες μερες ερχονται,σε  λιγο ισως βρεθει σε κανα σκοτεινο υγρο κελι,λυπησου τον. :P
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #590 στις: Δεκέμβριος 21, 2022, 05:00:18 μμ »
Δημητρη εισαι αδικος μαζι του,χρονιαρες μερες ερχονται,σε  λιγο ισως βρεθει σε κανα σκοτεινο υγρο κελι,λυπησου τον. :P

Ο maestro underground? Το αποκλείω. Εγώ ίσως, αυτός με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #591 στις: Μάρτιος 10, 2023, 09:04:44 πμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.