Αποστολέας Θέμα: A.LANGE&SOHNE  (Αναγνώστηκε 172075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #320 στις: Απρίλιος 05, 2014, 05:20:41 μμ »
Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με το Langematic Perpetual, ένα Saxonia το οποίο βγαίνει μόνο σε Rose Gold και Platinum.



Πολύ ωραίο σε κόκκινο χρυσό, τα Saxonia μου αρέσουν πολύ, είναι καλά στο μέγεθος και όχι πολύ χοντρά σε πάχος. Αυτό εδώ του πάει πάρα πολύ η εν λόγω κάσα, και είναι πανέμορφο το dial. Όμως οι γραμματοσειρές στα sub-dials διαβάζονται δύσκολα, και δεν είναι αυτό η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Το έπαθα πάλι με το Master Geographic της JLC, πριν μία εβδομάδα. Δεν το παρατήρησα στο Master 8 days Perpetual πάλι της JLC, αλλά τί να πω, μήπως έχουν αρχίσει τα μάτια μου να θέλουν 'κοντά' γυαλιά?

Movement με ουκ ολίγα 478 parts & 43 jewels... Sax-O-Mat, με τον περίφημο zero-reset μηχανισμό (όταν βγάζεις την κορώνα έξω να ρυθμίσεις, επαναφέροντάς την, τα δεπτερόλεπτα πάνε άμεσα στο μηδέν). Διάμετρος κάσας 38.5 χιλιοστά και πάχος 10.2, και πάνω από 46 ώρες power reserve όντας πλήρως κουρδισμένο. Πιό όμορφο open back:



To Langematic Perpetual σε Rose Gold κοστίζει S$108,700 (ήτοι 63,000 Euro τιμή λιανικής προ της έκπτωσης), και σε πλατίνα S$128,100 (ήτοι 74,200 Ευρώ). Δεν είναι διαθέσιμο σε λευκό χρυσό.

Το τελευταίο από τα τέσσερα κομμάτια που είχα προγραμματίσει να δω ήταν το Saxonia Annual Calendar, ένα complicated αλλά λιτό σχετικά και συμμετρικά καλοβαλμένο κομμάτι. Μοιράζεται την Sax-O-Matic βάση του movement με το Langematic Perpetual, κι έχει διάμετρο 38.5 χιλιοστά με 9.8 χιλιοστά πάχος. Αυτόματο, με 46 ώρες power reserve.





και επίσης...



Πιστεύω ήταν το ρολόι το οποίο ταιριάζει καλύτερα στον καρπό μου από τα τέσσερα που δοκίμασα. Θα ήθελα το time zone function αλλά δεν μπορεί να τα έχει όλα κανείς σε αυτή τη ζωή, κι ήδη είμαι ευτυχής που έχω αρκετά.

Το strap του είναι πολύ ωραίο, μαύρο-καφέ στην έκδοση η οποία έχει την λευκόχρυση κάσα. Το ρολόι κοστίζει S$65,200 (37,800 Eur) φουλ λιανική προ έκπτωσης, σε WG, και 1,100 Eur φθηνότερα στην έκδοση με RG κάσα. Αν παρατηρήσετε τις φωτό το συγκεκριμένο είναι το μόνο από τα τέσσερα που έχει εντελώς ίσιο strap, καθ'ότι ήρθε στη Σιγκαπούρη στα τέλη Μαρτίου και είναι σχεδόν αδοκίμαστο. Είναι μόλις το δεύτερο ίδιο κομμάτι που έρχεται στη μπουτίκ τον τελευταίο ενάμιση χρόνο - αν το παραγγείλω κάποια στιγμή αργότερα θα κάνει κανένα δίμηνο να έρθει.

Να κάνω μία παρεμβολή εδώ, και να αναφέρω λίγες πληροφορίες για την ευαισθησία ή για προβλήματα σχετικά με αυτά τα ρολόγια. Πάνω στη συζήτηση, ρώτησα για το τί 'βγάζουν' αυτά τα ρολόγια. Δεν περιμένουμε να πάρουμε εκτενή απάντηση από πωλητή σε μπουτίκ της εταιρίας, αλλά τουλάχιστον είχε η Μι την ειλικρίνεια να πει ένα-δυό πράγματα.

Το Lange 1 Timezone έχει δώσει θέματα, με πιό συχνό το ότι έφευγε από τη θέση του (έπεφτε) ο δείκτης στο πολύ μικρό sub-dial της κυρίως ώρας. Από τότε το στερέωσαν, και τώρα τα μοντέλα έρχονται με δεπτερολεπτοδείκτη που δεν φεύγει.

Έχοντας δει και δοκιμάσει τα παραπάνω, η συζήτηση πήγε στα σπέσιαλ κομμάτια που έχει η μπουτίκ. Το Richard Lange με RG (αν δεν απατώμαι) κάσα και σπέσιαλ enamel dial, 200 κομμάτια LE. To είδαμε, το αφήσαμε μόνο κλεισμένο στη μονή βιτρίνα του, και πήγαμε αλλού.

Προσπαθώντας η Μι να μου πει για τα deployant buckles, καθ'ότι είχα ρωτήσει, ανέφερε πως έχει ένα ρολόι που φοράει τέτοιο. Τί τό'θελε... Μου λέει, "...είναι εδώ..." Πάμε να το δούμε, σε μία βιτρίνα μόνο του, το βγάζει έξω, αρχίζω να ξεφεύγω. Τολμώ να κοιτάξω το open back, και παθαίνω εγκεφαλικό (ή αλλιώς love at first sight...)

Έχουμε λοιπόν, κυρίες και κύριοι, το περίφημο 1815 Rattrapante Perpetual, σε πλατίνα...

Διάμετρος 41.9 χιλιοστά, πάχος 14.7, 631 (πώς είπατε?) parts, 43 jewels, rattrapante χρονογράφος με καταγραφέα λεπτών, και διηνεκές ημερολόγιο φυσικά... Τί άλλο να πω? Το ακουμπούσες και γινόσουν στήλη άλατος...


178,000 Ευρώ, τιμή λιανικής στη Σιγκαπούρη.



Μετά από όλα αυτά λοιπόν κι αφ'ότου συζητήσαμε γενικά τα οικονομικά (τί προκαταβολή ζητάνε για ένα ρολόι που θα παραγγελθεί, τί έκπτωση κάνουν, κλπ.), ευχαριστούμε θερμά την Μι Λα για το κάλεσμα και τον καφέ, και πάμε με τον Marco στο Funan Digital Mall για να δει μιά-δυό φωτογραφικές μηχανές.

Στο εν λόγω mall λοιπόν υπάρχει το κατάστημα Passions, το οποίο έχει pre-owned ρολόγια, πολύ πράγμα. JLC, AP, Panerai, Patek, κλπ. Ξεκινώ με ένα YG vintage JLC Master Geographic, 38-άρι, στα S$13,000 (7,500 Ευρώ). Το βάζω, το κοιτάω στον καθρέπτη, καλό αλλά δείχνει μικρό και τα sub-dials μέσα διαβάζονται δύσκολα. Συμπτωματικά έχω βρει άλλο ένα τέτοιο ίδιο, σε άλλο μαγαζί, αυτό από πλατίνα και πάλι στα 13 χιλιάρικα.

Αρχίζει ο παππούς και μου λέει πάλι για τον Ναυτίλο που έχει με το μαύρο dial, power reserve indicator και τα λατινικά στις ώρες (33 χιλιάρικα). Πάω, το κοιτάω, βλέπω κι ένα boutique-only RG Richard Lange δίπλα στο Πατέκ, φέρτα και τα δύο να τα δω του λέω.

Στο ενδιάμεσο, και για το προηγούμενο λεπτό (όσο εγώ ήμουν λίγο πιό πέρα στη βιτρίνα με το Lange και το Patek), έχει κάσει τύπος φουριόζος μέσα, κοντά στα 60, Κινεζο-Σιγκαπουριάνος, λεπτός, με ωραίο κολλητό τζηνάκι και σπορτίφ ζώνη στη μέση αλλά και semi-casual μπεζ παπουτσάκι, και κόλλησε ακριβώς δίπλα μας εκεί που είναι η βιτρίνα με τα Patek.

Μέχρι να μου φέρει ο παππούς τα δύο (το Patek και το R. Lange), τού'χει βγάλει του τύπου ένα 5135G (Gondolo Annual, discontinued), στα S$43,300 (ήτοι 25,000 Ευρώ). Μοντέλο 2006, pre-owned, αυτό εδώ ακριβώς.

Ο τύπος φορά tourbillon με YG case, δεν μπορώ να καταλάβω τί μάρκα ήταν το ρολόι του. Τό'χει βγάλει στα γρήγορα και δοκιμάζει ήδη το Πατέκι. Βάζω την ίδια στιγμή κι εγώ το Richard Lange, τον κοιτάω στα αριστερά μου, με κοιτά κι αυτός και μου λέει "...πάρε και το ΦΠΑ πίσω..." Του λέω, "...μένω εδώ, οπότε δεν το δικαιούμαι..."

Μέχρι να κοιτάξω πίσω στον καρπό μου το Lange, να το χαζέψω και να το ζυγίσω λίγο, να το βγάλω, και να φορέσω το Πατέκ για κάποια 30-45 δεπτερόλεπτα ακόμη, βλέπω τον τύπο να εντείνει τη συζήτηση με τον παππού πίσω από τη βιτρίνα, να φωνάζουν λίγο ο ένας στον άλλο για την τιμή (σε SINglish) και μετά ο τύπος να λέει "οκ, οκ" και να φεύγει πιό πέρα, σε άλλη βιτρίνα.

Λέω του παππού, καταλαβαίνοντας ότι κάτι έγινε με τον άλλο, "...είμαστε εντάξει, ευχαριστώ..." και πριν φύγω ρωτάω "...τί έγινε? το πήρε ή όχι?" και μου λέει ο παππούς "...βέβαια, το πήρε!"

Μπαμ - σε τέσσερα λεπτά μέσα! Ο Marco που ήταν δεξιά μου είχε μείνει κόκκαλο, μου είπε μετά "...σε 4 λεπτά ήρθε αυτός και πυροβόλησε 43 χιλιάρικα???"

Welcome to Singapore, boy!





« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2014, 05:33:17 μμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #321 στις: Απρίλιος 06, 2014, 08:39:11 πμ »
Μπράβο φίλε, έχεις πολύ δυνατή πένα.

Βάλε και λίγο από Mi La να γουστάρουμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #322 στις: Απρίλιος 07, 2014, 05:29:59 πμ »
Μπράβο φίλε, έχεις πολύ δυνατή πένα.

Βάλε και λίγο από Mi La να γουστάρουμε  ;D

Ευχαριστώ.

Φωτό με τη Μι Λα όταν πάρω το ρολόι με το καλό. Μη περιμένεις μοντέλο για εξώφυλλο του Vogue, στη δουλειά που κάνει όμως είναι πολύ καλή και υπομονετική.

Την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα γίνει και καφές εδώ με τον Ben Lee του TRF, αυτός είναι local και πηγαινοέρχεται Hong Kong από όσο έχω καταλάβει. Έχει ένα ΑΡ, ένα IWC Portuguese Perpetual (blue dial), ένα Πατέκ, Ρόλεξ, κλπ.

Το σ/κ που μας έρχεται έχει η ΑΡ παρουσίαση στη μπουτίκ της εδώ όλα τα καινούργια ROO, μου το είπε ο Ben και αν έχω χρόνο μπορεί να πάμε μαζί. Εδώ οι προσκλήσεις για τέτοια events δεν σταματάνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 05:40:16 πμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #323 στις: Απρίλιος 07, 2014, 11:33:45 πμ »
Μπράβο, μας ταξίδεψες πάλι. Μου αρέσει πολύ που απολαμβάνεις τη διαδικασία του ψαξίματος. Δοκιμάζεις, ξαναδοκιμάζεις και μας βάζεις και εμάς μέσα στο κλίμα της επιλογής.
Όπου και να καταλήξεις, σε αυτό το επίπεδο ΥΩ που κοιτάς, θα είναι εκπληκτικό απόκτημα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #324 στις: Απρίλιος 07, 2014, 07:32:50 μμ »
Τι μου θυμισες.........!!!
Πριν καποια χρονια....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #325 στις: Απρίλιος 07, 2014, 07:36:14 μμ »
Τι μου θυμισες.........!!!
Πριν καποια χρονια....!

Παλιές αγάπες φίλε μου, πω πω γλύκα είναι λέμε!!!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #326 στις: Απρίλιος 07, 2014, 07:37:45 μμ »
Οπως τα γλυκα σου Sir.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #327 στις: Απρίλιος 07, 2014, 08:45:43 μμ »
 :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #328 στις: Μάιος 22, 2014, 06:30:08 μμ »
Ψηφιακο ρολοι με ηχητικη σημανση στα τέταρτα οχι απο την Casio αλλα απο τη Lange..


Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #329 στις: Μάιος 22, 2014, 06:44:49 μμ »

Ψηφιακο ρολοι με ηχητικη σημανση στα τέταρτα οχι απο την Casio αλλα απο τη Lange..


εισαι και παιχνιδιαρης!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #330 στις: Μάιος 22, 2014, 06:46:24 μμ »
εισαι και παιχνιδιαρης!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Για να σπαει η μονοτονια...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #331 στις: Μάιος 22, 2014, 07:23:29 μμ »
Κανονικά πρεπει να το αποσύρουν και να βάλουν καποιον να σβήσει και απο όλο το Ίντερνετ καθε αναφορά και φωτο αυτής της αηδιας
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #332 στις: Μάιος 22, 2014, 10:01:46 μμ »
Κανονικά πρεπει να το αποσύρουν και να βάλουν καποιον να σβήσει και απο όλο το Ίντερνετ καθε αναφορά και φωτο αυτής της αηδιας

Σοβαρα μιλας;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #333 στις: Μάιος 22, 2014, 10:11:27 μμ »
Εντελώς ομως. Φλύαρο και κακόγουστο μεχρι αηδιας. Και ας εχει όση τεχνολογίας θελει. Το κάνανε και χρυσό μη χασουν
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #334 στις: Μάιος 22, 2014, 10:47:29 μμ »
Το zeitwerk ειναι το αγαπημενο μου της Lange..

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #335 στις: Μάιος 22, 2014, 10:51:04 μμ »
Και όχι μόνο δικό σου Βίκτωρα :).Από τα καλύτερα Lange!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 22, 2014, 11:09:50 μμ »
Και μαλιστα θεωρω οτι το καντραν του ειναι απολυτα συμμετρικο και αισθητικα απο τα ομορφοτερα που παραγονται..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 23, 2014, 06:15:58 πμ »
Εντάξει δεν μπορει όλοι ρε βικτωρα να έχουμε τα ιδια γούστα. Αν βγει σε καμμια πώληση δεν θα κονταροχυπηθουμε :)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 12, 2014, 08:07:50 πμ »
Θα είμαι εκεί, αύριο, με την 5D Mk III και τον EF 100/2.8 IS USM.

Let the party carry on!


Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 13, 2014, 10:00:00 πμ »
Μιάμιση ώρα πριν, στη μπουτίκ της ALS / ION Orchard, Σιγκαπούρη:



















Και περνάμε στις δοκιμές:


Richard Lange Perpetual Calendar “Terraluna”















Τα κομμάτια ήταν όλα πρωτότυπα, γι'αυτό και δεν έχουν ζελατίνα. Ένα από αυτά δεν είχε καν movement από πίσω.

Συνεχίζεται...