Αποστολέας Θέμα: κανείς για Βασιλεία φέτος;  (Αναγνώστηκε 5684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
κανείς για Βασιλεία φέτος;
« στις: Μάρτιος 16, 2009, 09:53:10 μμ »
Πέρα από εμένα, είναι κανείς φίλος που να πάει φέτος Βασιλεία ή να χρειάζεται κάποιες πληροφορίες για να το επιχειρήσει;
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2009, 10:28:12 μμ »
Εγώ. Που θα μένεις και πότε πας;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2009, 10:39:22 μμ »
Κωστη,
Εχω ηδη εκφρασει επιθυμια μετα της συζυγου να παρευρεθουμε!...
Ως πιο εμπειρος και γνωστης επι του θεματος, εχεις κατι να προτεινεις, ή να εισηγηθεις για οποιους απο τα μελη-φιλους του Φορουμ ενδιαφερονται?!...
Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2009, 11:49:38 μμ »
Η Έκθεση της Βασιλείας είναι πραγματικά τεράστια. Έτσι μπορεί κανείς να θέλει να ψάξει τις άπειρες εταιρείες που συμμετέχουν ή να θέλει επιλεκτικά να δει πέντε εταιρείες που τον ενδιαφέρουν.

Από πλευράς οικονομικής το εισιτήριο για Ζυρίχη στοιχίζει 300 ευρώ και υπολογίστε άλλα 50 ευρώ για το τραίνο προς και από Βασιλεία. Στην έκθεση μπορεί να πάει κανείς και αυθημερόν, αφού η Swiss έχει πτήση που φεύγει από Αθήνα στις 06:40 και φθάνει Ζυρίχη 08:30 οπότε μπορείτε στις 11 το πολύ να είστε μέσα στην Έκθεση, αφού η Βασιλεία με το τραίνο απέχει 1 ώρα και κάτι. Η βραδυνή από Ζυρίχη φεύγει στις 20:35, οπότε μέχρι τις 17:30 μπορείτε να είστε στην Έκθεση.

Αν κάνετε διανυκτέρευση με αντίστοιχο τρόπο με μία νύχτα βλέπετε την Έκθεση δύο ημέρες.

Τα δωμάτια που μπορείτε να βρείτε τώρα στην Βασιλεία είναι μόνο τα ακριβά. Υπάρχουν φτηνά στις γύρω πόλεις και χωριά στην Ελβετία, Γαλλία, Γερμανία. Φτηνά = 120 ευρώ, Βασιλεία Hilton 550 ευρώ.

Η είσοδος στην έκθεση είναι κάτι σαν 30 ευρώ την ημέρα το άτομο και υπάρχουν βέβαια ειδικές τιμές για περισσότερες ημέρες. Μέσα στην έκθεση υπάρχει περίπτερο όπου διανέμονται δωρεάν όλα τα περιοδικά ωρολογοποιίας στον κόαμο. Το φαγητό δεν είναι ακριβότερο από την Αθήνα, για αυθημερόν η καλύτερη λύση για να μην χάσεις χρόνο είναι hot dog μέσα στην Έκθεση.

ΣΚ γίνεται χαμός. Οι τελευταίες ημέρες είναι οι πιο ήσυχες...

Ότι θέλει κανείς, στη διάθεσή σας..

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2009, 12:26:04 πμ »
Υπάρχει κι άλλη πτήση μέσω Μονάχου και μετά μία ώρα με τοπική πτήση στο τριεθνές αεροδρόμιο της Βασιλείας-Μυλούζ-Φράιμπουργκ και κοστίζει γύρω στα 400 ευρώ.
Όντως η διαμονή δικλίνουστη Βασιλεία κοστίζει κατά μέσο όρο στα 250 ευρώ και τέτοιο καιρό μόνο από ακύρωση, ειδάλλως Ζυρίχη με το πήγαινε έλα ή στις όμορες χώρες(φθηνότερα είναι στη Γαλλία)
Η ίδια η πόλη με το Ρήνο είναι σα καρτ ποστάλ, τιμές σίτισης λίγο πολύ Ελλάδος, οι κάτοικοι φιλικότατοι κι εξυπηρετικοί(αυστηρά Γερμανόφωνοι) και το τραμ είναι αυτό που δεσπόζει.
Για τον απλό επισκέπτη μία μέρα να περπατήσει τα πέντε κτίρια της έκθεσης είναι αρκετή νομίζω, με δεδομένο ότι σε πολλούς οίκους δεν θα του επιτρέπεται η είσοδος χωρίς ραντεβού κι εμπορική ιδιότητα.
Αξίζει πάντως να πάει κανείς, τόσο από τουριστικής,όσο βέβαια κι από....ωρολογιακής απόψεως.
Στη διάθεσή σας μέχρι να πάω,,,,
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2009, 12:38:33 πμ »
Αγαπητε Kωστη και MARCANGELO,

Σας ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση, οπως και για τη διαθεση σας να εξυπηρετησετε σε ο,τι καποιος απο εμας χρειαστει!...
Να' στε καλα!

-Προσωπικα, για επιμερους πληροφοριες θα επικοινωνησω μεσω 'Π.Μ.'
Και παλι, ευχαριστω...
Φιλικα,
Αρης

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2009, 01:14:56 πμ »
Ότι θέλει κανείς, ...

Αυτό το "Ό,τι" είναι λίγο επίφοβο. Ως σύγχρονοι Έλληνες, είμαστε λίγο γύφτοι τρόπων τινά και πολλές φορές καταχρώμεθα τη διάθεση του άλλου να βοηθήσει.  :-\

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 17, 2009, 01:30:51 πμ »
Όπως παλιά στα χωριά, που πήγαινε ο άλλος στο πανηγύρι του διπλανού χωριού και του φώναζαν οι πιτσιρικάδες: "Μπάρμπα, θα μου φέρεις και εμένα μία σφυρίχτρα;"

Φιλικά

Μπάρμπα-Κωστής

ΥΓ Η ρήση του Churchill ταιριάζει κάτω από την σκηνή από την αγνή ελληνική ύπαιθρο; Τι λες nin;
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 17, 2009, 08:52:47 πμ »
Λοιπόν μιας και εγώ αυτό το καλοκαίρι ήμουν εκεί κοντά στον έναν μήνα να σας πω και γω την γνώμη μου. Το προτιμότερο είναι να μην μείνετε στην Βασιλεία αλλά να παίρνετε το τρενάκι σας κάθε πρωί και να πηγαίνετε στην έκθεση εκεί. Οι διαφορές τιμών στα ξενοδοχεία - και ειδικά στην περίοδο της έκθεσης - είναι τόσο μεγάλες που ίσως να σας ιντριγκάρουν να διπλασιάσετε τον χρόνο παραμονής σας!  ;) Η μετακίνηση μέσα στην πόλη με το πασίγνωστο τραμ είναι πανεύκολη  ( αν το πάρετε και περάσετε την γέφυρα πάνω από το ποτάμι τραβήξτε παρακαλώ μια φωτογραφία όταν περνάτε γιατί εκεί μου τέλειωσαν οι μπαταρίες στην κάμερα  :'(  ) .

Θα ερχόμουνα και εγώ αν δεν είχα μαθήματα και τόσο φορτωμένο πρόγραμμα  :'( :'( :'( :'( Να περάσετε τέλεια φίλοι μου και τσιμπήστε κανένα περιοδικάκι και για εμάς τους άτυχους που δεν μπορούμε να έρθουμε,αν δεν είναι πολύ κόπος  :)
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2009, 01:58:35 πμ »
Παιδιά σήμερα 25η Μαρτίου ανεβαίνω Βασιλεία, οπότε προτείνω να κλειδωθεί πλέον το post και με την επιστροφή μου να ανοιχτεί ένα καινούργιο, γεμάτο εντυπώσεις....
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: κανείς για Βασιλεία φέτος;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2009, 02:37:13 πμ »
Εσύ, εγώ και ο Leonardo di Caprio....

Καλύτερα είναι να μείνει το τόπικ μέχρι να τελειώσει η Έκθεση. Μπορεί κανείς ακόμη και την τελευταία στιγμή να θελήσει μια πληροφορία.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL