Αποστολέας Θέμα: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?  (Αναγνώστηκε 35841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 06, 2009, 11:59:15 μμ »
μετρηστε τα μελη του φορουμ ....1234
απαριθμηστε και τα ενεργα μελη....116 κατω απο το δεκα τα εκατο..
ποσο δυσκολο ειναι να γραφτει ,να μαθει τι θελει, να παρει το ρολοι που τον ενδιαφερει και να εξαφανιστει?
καλη ωρα το μελος που πηρε το ρολοι που κληρωθηκε για τα τρια χρονια του φορουμ...ναναι καλα και να το χαιρετε.
μην τον ειδατε ..... ;D,ειπε ενα ευχαριστω και τον πηρε το ευρηκα!
σχετικα με το ρολοι το υπερτιμημενο επειτα απο 15ατια μου κανει τρομερη εντυπωση αρκετες φορες ...ξεχνατε γρηγορα!
εχω ξαναανφερθει και παλαιοτερα αλλα να σας ξαναθυμισω......την συγκεκριμενη εποχη ημουν εκει...και για αυτο το ξερω
[url]http://www.mywatch.gr/index.php/topic,958.msg31988.html#msg31988[url]
παντως προτιμω τον επιθεωρητη μονταλμπανο  στα αστυνομικα ...και τον δικαστη τσι!
θα ηθελα λοιπον να μας πει ο vivow που ηρθε στα λεγομενα μου περι service ποιες ελληνικες αντιπρωσωπειες εχουν
in house ρολογαδες και ποιοι εξωτερικους ,για να ξερουμε τη μας γινεται...και ποιος τελικα φτιαχνει το ρολοι!
ακουω παραπονα για γρατζουνισμενα ρολογια σε ακριβη εταιρια και μου κανει εντυπωση....ιδιως οταν τα χιλιαρικα ειναι πολλα και σε ευρω.




Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 07, 2009, 01:48:28 πμ »
Χωρίς να χαιδεύω τις επίσημες αντιπροσωπείες που προφανώς πωλούν πιο ακριβά, βλέπε κόστη διαφήμισης, κέρδος πλασιέ, χονδρικής, λιανικής, σέρβις, υπάλληλοι,λογιστές κλπ έχω να πω τα εξής για τις παραεισαγωγές και κατ επέκταση τις εγγυήσεις τους κι ο καθένας παίρνει  ΜΟΝΟΣ τις αποφάσεις του¨
Σε κάθε παραεισαγωγέα υπάρχει ένα φαξάκι που του έρχεται ανά τακτά διαστήματα με προσφορές-καραβιές αυθεντικών δε λέω ρολογιών, τα περισσότερα στόκια βέβαια κι αυτός λογίζοντας ποια είναι τα πιο <<πιασάρικα>> τα εισάγει, εάν δε, είναι σάιτ δεν έχει κανένα πρόβλημα να σου πετάξει καμιά χιλιάδα φωτογραφίες(τζάμπα είναι εξάλλου) με τιμές δολώματα μερικές φορές για να τη σπάσει σε μαγαζιά ή σάιτ που δουλεύουν με τις επίσημες, πηγαίνοντας για ένα κομμάτι ψωμί.
Θα μου πείτε και τι με ενδιαφέρει αφού το πουλά φθηνότερα;
Ο άνθρωπος αυτός φίλοι μου, που λειτουργεί με τη λογική της αρπαχτής, εννοείται ότι δε φέρνει το παραμικρό ανταλλακτικό για να καλύψει τις μικρές ποσότητές ( είναι ποτέ δυνατό καποιος να έχει παράλληλα σέρβις για 50 και βάλε σήματα που εισάγει;), οπότε στο θέμα της εγγύησης κοτσάρει ότι χαρτάκι ή και εγγύηση τρίτου από το εξωτερικό, δε λέω με ακριβή στοιχεία, διάρκεια και σφραγίδα και άντε εσείς τώρα να αξιολογήσετε τη γνησιότητα-βαρύτητα -αξιοπιστία αυτού του εγγράφου.
Δε λέω ότι ο παραεισαγωγέας δε δίνει λύση, είτε με αντικατάσταση, είτε σε ένα ρολογά αν είναι κάτι απλό, αλλά μη παραμυθιάζεστε, την αξιοπιστία του σέρβις και προπαντώς την επάρκεια των ανταλλακτικών ( με την οποία θα δουλέψει κι ένας εξωτερικός ρολογάς) δεν την έχει ούτε κατά διάνοια.
Το δια ταύτα, καλοφόρετο φίλε Γιώργο το monster  σου, σίγουρα από οικονομικής πλευράς έχεις κάνει μία πολύ συμφέρουσα επιλογή και μακάρι να μη χρειαστεί (που δε θα χρειαστεί να πάρεις δεύτερο), όσο για τα παιδιά που μας διαβάζουν νομίζω ότι έχουν πλέον εμπεριστατομένη γνώμη για την εγγύηση εισαγωγέων και παραεισαγωγέων.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ, απλά ενημερώνουμε, δεν μαλώνουμε, δεν επιβάλουμε απόψεις
Να είστε όλοι καλά
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 07, 2009, 02:09:53 πμ »
δηλαδη η παραλληλη αγορα πρεπει να εχει ενα "λεκε"?μια παρανομια?δεν μπορει απλα και ωραια οπως λενε και εδω ,ενας μεγαλος ογκος πωλησεων και ειναι ολοι ευχαριστημενοι!διοτι κυριοι τα πιο πολλα απο αυτα τα ρολογια απο καπου ερχονται και τα πιο πολλα με επισημη εγγυηση σε ισχυ.στο κατω κατω ολοι ειναι χαρουμενοι!ακομα και το εργοστασιο

καντε πωλησεις κυριοι!αυτο ζητανε!πουλατε!......λετε να μην ξερουν?

ολοι ξερουν ,αλλα φορανε διαφορετικες "στολες" και ο καθενας πρεπει να παιζει τον ρολο του για να εχει ισορροπια το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 07, 2009, 02:17:25 πμ »
Εννοείται πως καμία ΄παράλληλη εισαγωγή ποτού, ρολογιού, αυτοκινήτου κλπ ΔΕΝ  είναι παράνομη, η διαφορά με τα αυτοκίνητα όμως είναι ότι παντού μα παντού σε εξουσιοδοτημένα και μη βρίσκεις εύκολα ή δύσκολα ανταλλακτικά, πολλά από ότι γνωρίζω ταιριάζουν σε πολλές αδελφές εταιρείες και μη ξεχνάμε ότι κάθε μάρκα έχει 7-8 μοντέλα.
Και στα ρολόγια δε λέω πολλές περιπτώσεις βολεύονται ή πατετάρονται εύκολα, όταν όμως σε κάθε μάρκα η επίσημη εισάγει 100-200 κωδικούς το χρόνο, να δούμε τι λύση πχ μπορεί να δοθεί όταν ένα ιδιαίτερο μπρασελέ, ένα περίεργο λουρί, τζάμι ή κορώνα χρειαστεί αντικατάσταση.
Αν δεν έχει ο παραεισαγωγέας άλλο ρολόι να σου δώσει, τότε είναι καθαρά θέμα τύχης αν βρει άκρη από έξω(τι να σου κάνει ο εξωτερικός ρολογάς αν δεν έχει το εξάρτημα;) και μη παραμυθιάζεστε μερικοί ότι στο ιντερνετ μπορεί ο καθείς να βρει τα πάντα, είναι τουλάχιστον αφελές, εξάλλου μη ξεχνάμε ότι ειδικά στη χορήγηση ανταλλακτικών, οι επίσημες έχουν κι αυτές τις δικλείδες τους.
Άλλο πράγμα η αλλαγή ενός προφυλακτήρα ενός opel astra του 98, κι άλλο η αλλαγή από μία ενοιαία σπάνια κάσα-μπρασελέ από ένα πχ. cavalli του 2007
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 07, 2009, 02:21:38 πμ »
΄παράλληλη εισαγωγή ?

εγω ειπα παράλληλη αγορα ρολογιου.... και γι αυτο μιλαμε.ποτα ,αυτοκινητα κτλ ανηκουν αλλου.

το μηνυμα ηταν σαφες,πολυ σαφες !αλλα οκ ας μιλησουμε για ολα τα αλλα εμπορευματα που αναφερεις για τα οποια δεν γνωριζω

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 07, 2009, 09:50:43 πμ »
Blackbird, έχεις απόλυτο δίκιο. Η αλήθεια βέβαια τίναι οτι χρειάζεται μια προσαρμογή για να μάθει κανείς να μην πλατιάζει και να απαντάει σε αυτό που είναι υπό συζήτηση και μόνο. Αυτό βέβαια εξαρτάται από την διιάθεση του καθενός να διορθώσει τα λάθη του.

Σε αυτό το τόπικ διευκρινήσαμε από την αρχή πότε ισχύει μια εγγύηση. Μετά υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να αποδείξουν οτι και να μην ισχύει τι έγινε, οτι η εγγύηση του άγνωστου είναι καλύτερη από του εργοστασίου κοκ. Αυτό για να το υποστηρίξουν ανατρέχουν στα συνεργεία αυτοκινήτων και το πόσο ανέβηκε η τιμή ενός (αγνώστου στους υπόλοιπους) ρολογιού κλπ.

Φιλικά

Κωστής


ΥΓ Όλες οι αντιπροσωπείες έχουν σέρβις για τα ρολόγια τους. Θα μπορούσαμε να τις χωρίσουμε σε δύο κατηγορίες: Αυτές που το έχουν μέσα και σε αυτές που συνεργάζονται με κάποιον εξωτερικό ωρολογοποιό. Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο. Αν αφορά η ερώτηση συγκεκριμένη εταιρεία, πείτε την μήπως μπορούμε να μάθουμε.

οταν λεω κατι το εννοω,ειπα για ad που εχουν δικα τους service ειτε δεν εχουν και τα δινουν σε εξωτερικο συνεργατη ...
και εσεις το επαναλαμβανετε ,ερχεστε η δεν ερχεστε στα λογια μου?


Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

director

  • Επισκέπτης
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 07, 2009, 11:19:43 πμ »
Παράθεση
Η διατρέβλωση της πραγματικότητας καταντάει ενοχλητική και αναρωτιέται κανείς σε τι οφείλεται
.

εχω ανοιξει ηδη απο διημερου σχετικο τοπiκ στο chat & fun,θα το βρειτε ευκολα ,εαν επιθυμειτε συνεχιζουμε την συζητηση απο εκει.

Αποσυνδεδεμένος Yoshitoshi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 26, 2009, 08:50:06 πμ »
H αγορά ενός ρολογιού από duty free ξένου αεροδρομίου συνοδεύεται από κάλυψη εγγύησης εδώ στην Ελλάδα?

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 20, 2009, 04:10:07 μμ »
H αγορά ενός ρολογιού από duty free ξένου αεροδρομίου συνοδεύεται από κάλυψη εγγύησης εδώ στην Ελλάδα?

Oπωσδήποτε αν είναι από duty free χώρας μέλους ΕΕ. Οι ευρωπαϊκές εγγυήσεις είναι υποχρεωτικές για όλες τις χώρες μέλη και τα ρολόγια δεν αποτελούν εξαίρεση.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 12:47:11 μμ »
Διάβασα όλα τα posts σ' αυτό το νήμα ελπίζοντας να βρω απάντηση στο ερώτημα που έχω αλλά, δυστυχώς, δεν βρήκα και γιαυτό την καταθέτω και περιμένω βοήθεια από τους γνώστες.

Σε ερωτήσεις προς ενεχυροδανειστές σχετικά με την εγγύηση που δίνουν στην αγορά (ακριβού) ρολογιού μου είπαν αφενός ότι το ρολόι μπορεί να ελεγχθεί στην αντιπροσωπεία αφετέρου ότι δίνουν εγγύηση με υπεύθυνη δήλωση. Αυτού του είδους την εγγύηση την άκουσα και σε μαγαζιά αγοραπωλησίας μεταχειρισμένων και το ερώτημά μου είναι εάν θεωρείται αρκετή από τους επαΐοντες;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 01:05:48 μμ »
Η εγγύηση με υπεύθυνη δήλωση νομίζω ότι δεν ισχύει πουθενά , στα καταστήματα αγοραπωλησίας μεταχειρισμένων ωρολογίων και μόνο λέγοντας οτι δίνεται εγγύηση, εννοούν ότι αν πάθει κάτι το ρολόι αναλαμβάνουν αυτοί το service(σε δικούς τους τεχνικούς ή στην επίσημη αντιπροσωπεία) χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.

Η εγγύηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία ισχύει μόνο αν δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία αγοράς του ρολογιού καινούργιο και αποδεικνίεται απο τα σχετικά π.χ. απόδειξη , κάρτα με την ημερομηνία.


Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 01:14:59 μμ »
Η εγγύηση με υπεύθυνη δήλωση νομίζω ότι δεν ισχύει πουθενά , στα καταστήματα αγοραπωλησίας μεταχειρισμένων ωρολογίων και μόνο λέγοντας οτι δίνεται εγγύηση, εννοούν ότι αν πάθει κάτι το ρολόι αναλαμβάνουν αυτοί το service(σε δικούς τους τεχνικούς ή στην επίσημη αντιπροσωπεία) χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.

Η εγγύηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία ισχύει μόνο αν δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία αγοράς του ρολογιού καινούργιο και αποδεικνίεται απο τα σχετικά π.χ. απόδειξη , κάρτα με την ημερομηνία.



Πολύ σωστά. Εκείνο που σε νοιάζει είναι η άριστη κατάσταση, όμως αυτό μόνο μια αντιπροσωπεία μπορεί να στο πιστοποιήσει εγγράφως μαζί με πιστοποιητικό αυθεντικότητας. Όλα τ' άλλα είναι πασαλείμματα - με το συμπάθειο. Ρώτα λοιπόν πόσο κάνει αυτό. Φερ' ειπείν η Rolex το κάνει σωστά και επαγγελματικά... αλλά δεν ξέρω πόσο πάει το μαλλί... Ξαναέλα στην Αίγλη, 2-3 από εκεί, εγνωσμένοι Rolexάκηδες ξέρουν αρκετά... ;)
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Εγγυήσεις - Ισχύουν και ναι απο ποιον και γιατι?
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 01:26:26 μμ »
Θάνο και jtheogr σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

1. Οπωσδήποτε θα επανέλθω στη συνάντηση και θα ρωτήσω σχετικά
2. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι εννοείς όταν λες "ρώτα πόσο κάνει αυτό". Εννοείς πόσο κάνει ο έλεγχος ενός ρολογιού στην αντιπροσωπεία ή, γενικά, πόσο κάνει ένα service;
3. Πάντως, εάν με την "εγγύηση" που δίνουν εννοούν την επισκευή του ρολογιού σε μια ενδεχόμενη κακή λειτουργία που οφείλεται σε πιθανή κακή συντήρηση ή κάτι σχετικό, νομίζω ότι σε ένα βαθμό καλύπτεται ο αγοραστής. Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι μια υπεύθυνη δήλωση είτε ενός μεταπωλητή μεταχειρισμένων είτε ενός ενεχυροδανειστή.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Dinamik42

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 29, 2015, 03:14:15 πμ »
Άρα η διεθνής εγγύηση είναι ασφράγιστη, δίνεται για το θεαθήναι και είναι άχρηστη;
Γιατί το ζήτημα δεν είναι αν τα Σέικο είναι καλά ρολόγια.
Διότι αν χαλάσει (συμβαίνει και στις καλύτερες ιαπωνικές οικογένιες) και το ξαναπάρεις όπως λες, τότε, τι να την κάνεις τη μισή τιμή;

Φιλικά
Δημήτρης
Εγω θα συμφωνήσω φίλε μου και θα προσθέσω οτι συμβενει και στης καλήτερες....Ελβετικές οικογένειες....
Εγω κυμηθηκα το βράδι φορώντας ενα χρονογραφο Oris (μόλις περίπου δυο μηνών αγορασμένο απο κατάστημα του Πειραια) και το πρωι που ξύπνησα πήγα να δω την ώρα και νόμιζα οτι έβλεπα εφιάλτη...ειχε ξεκολησει ο ένας δείκτης...τρελάθηκα...το πήγα σφαίρα απο εκει που το πήρα...μην ανησυχείς μου λεει...αστοχία υλικού...σε καλύπτει η εγγύηση!!!
Μια φορώ χρειάστηκε να κάνω χρήση της εγγύησης και έτυχε σε ενα απο τα καλύτερα και πιο ακριβά ρολογια που έχω αγοράσει.
Οταν η συνέχεια είναι ζόρικη...Οι ζόρικοι συνεχίζουν!
      John Kennedy