Αποστολέας Θέμα: Είμαι συλλέκτης ή όχι;  (Αναγνώστηκε 19617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 03, 2009, 04:58:44 μμ »
Ο Σουλτάνος Qaboos bin Said του Ομάν ήταν σίγουρα συλλέκτης. Αγόρασε το 1972 το ρολόι της φωτογραφίας που θα δημοπρατηθεί από τον καινούργιο Οίκο Δημοπρατησεων του Osvaldo Patrizzi (του ιδρυτή και ιδιοκτήτη για 31 χρόνια του Οίκου Antiquorum) στην Γενεύη.

Πρόκειται για ένα Rolex, Réf. 1665 "Oyster Perpetual Sea-Dweller", από τα σπανότατα κόκκινα Sea Dweller, μεγάλης συλλεκτικής αξίας, που αγοράστηκε από τον Οίκο  Asprey του Λονδίνου και υπολογίζεται οτι η τιμή του θα κυμανθεί μεταξύ 30 και 50 χιλιάδων ευρώ.



Salam alaikum

Κωστής

ΥΓ. Συλλεκτικά ρολόγια δεν θέλατε; Αυτό είναι από τα φτηνά... Για τους μερακλήδες που δεν θέλουν καμία αμφισβήτηση για την σοβαρότητα της συλλογής τους, έχει έναν χρονογράφο 1518 της ΡΡ με δίσεκτα έτη του 1946, στα 400.000 έως 600.000 ευρώ, σκέτη ευκαιρία....

ΥΓ2 Εντάξει geoge_, μη φωνάζεις. Θα στείλω και φτηνότερα...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2009, 05:04:02 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 03, 2009, 05:14:29 μμ »
Salam alaikum γράφει στο καντράν;
 ;D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 03, 2009, 05:18:39 μμ »
εγω λεω να χτηπησω το τσεπης του Μαχατμα Γκαντι αυριο στην δημοπρασιας της Νεας Υορκης του antiQuorum  ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 03, 2009, 05:23:11 μμ »
Κώστα μυαλό δε βάζεις. Μπορεί και αυτό χαλασμένο να είναι  :-#

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 03, 2009, 06:24:41 μμ »
Κώστα μου, άστο καλύτερα. Έχουν πέσει πάνω όλοι οι Ινδοί και αυτός που θα τα αγοράσει αυτά τα πράγματα, δεν νομίζω οτι θα τα ευχαριστηθεί. Μέχρι η Υπουργός Πολιτισμού της Ινδίας Ambika Soni, έχει ζητήσει όποιος αγοράσει τα αντικείμενα να τα χαρίσει σε κάποιο Μουσείο της χώρας της. Εγώ θα προτιμούσα τα γυαλιά, αλλά υπάρχουν και τα σανδάλια, το πιάτο, το κύπελο εκτός από το ρολόι.

Φιλικά

Κωστής

ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 03, 2009, 06:53:53 μμ »
το ρολοι γραφει πανω takbir(τεκμπιρρρ)......
και ειναι μια μορφη αναφορας στο allahu ekber
που σημαινει ο θεος ειναι μεγαλος .....
το takbir ειναι πολεμικη ιαχη που χρησιμοποιειται  απο τους φονταμελιστες μουσουλμανους και τους μουτζαχεντιν
μαλον ο σουλτανος ειχε καλους φιλους ....
που χρειαζονταν ρολογια ... :D
αν και συνηθως τα σιχαινονται .....σαν δειγματα δυτικου πολιτισμου.
στην μεση ανατολη κυκλοφορουν πολλα rolex με εμβληματα σπαθια και φοινικες οι σειχηδες τα παραγγελνουν κατα εκατονταδες
και τα μοιραζουν μαζι με επιχρυσωμενα καλασνικοφ στους βεδουινους
φιλικα
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:12:58 μμ »
οκ ο wow ειναι περιεργος ...προτεινεις δηλαδη την αισχατη λυση?κώνειο?


 :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D

Αναμφίβολα όχι......!Εξάλλου, όπως προείπα, δεν νομίζω ο Σωκράτης να ασχολείτο ποτέ με ρολόγια, ακόμα κι αν η VC ήταν τότε 58 ετών, όπως αρέσκεται στις διαφημίσεις της να δηλώνει!

Απ'ότι αντιλαμβάνομαι (μπορεί και να σφάλλω) ο κύριος Κωστής (VIWOW) ανήκει στους "purists", εκείνη την μερίδα ωρολογόφιλων που πλησιάζουν τα ρολόγια με ένα εκλεκτισμό, έλκονται δε, από εκείνα που "ενσαρκώνουν" τις αρετές της Υ.Ω. ή έδειχναν την ώρα σε κάποιον μεγάλο της ιστορίας!
Ένα μέγα "Εύγε" λοιπόν από εμένα στον VΙWOW που μένει πιστός στις αρχές του περί ωρολογοποιίας!
Όμως κάπου εδώ να παραδεχτούμε πως όλοι οι συλλέκτες δεν είναι Μεγάλοι και όλες οι συλλογές δεν είναι Σπουδαίες, αφού δεν απαρτίζονται από ρολόγια αντικειμενικά Συλλεκτικά!
Άλλως τε στον κόσμο, πόσοι Μεγάλοι συλλέκτες (εκάστου αντικειμένου!) υπάρχουν; Φαντάζομαι λίγοι, για να έχει ιδιαιτέρως μεγάλη αξία η συλλογή τους!(άμα ήσαν πολλοί δεν θα είχε μεγάλη αξία-όχι απαραιτήτως χρηματική- η συλλογή τους).
Έπειτα, όλοι από κάποιο σημείο ξεκίνησαν τις συλλογές τους και σιγά ή γρηγορότερα τις έφτασαν σε κάποιο αντικειμενικώς αποδεκτό(λέγε σπουδαίο) επίπεδο!
Εμέις οι υπόλοιποι πού τοποθετούμεθα; Ο ΒΒ με τα vintage του, ο Tzag με τα pilot, ο WatchCollector (μήπως ξεγελά με το όνομά του;) και άλλοι πολλοί (που μου διαφεύγουν) μεταξύ των οποίων και ο γράφων με τα Seiko του;
Μήπως είμαστε παρείσακτοι σε αυτό το Θρεντ; Δεν νομίζω, γιατί απλά δεν δηλώνουμε (μεγάλοι) συλλέκτες και απλά κάνουμε το χόμπυ μας με χαβαλέ και όρεξη να μάθουμε κάτι παραπάνω σχετικά με το αντικείμενο αυτό! Κάποιοι ίσως εξελιχθούν σε μεγάλους ή μεγαλύτερους συλλέκτες, οι περισσότεροι όμως δεν νομίζω να ενδιαφέρονται......να κερδίσουν τον τίτλο του μεγάλου συλλέκτη, αλλά θα αγοράζουν ρολόγια που τους επιτρέπει η τσέπη ή η κάρτα τους!

Ελπίζω να μη σας κούρασα.

Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:24:03 μμ »
Παιδια,η συλλογη για ν αναγνωριστει απο ενα ευρυτερο κοινο(κι οχι μονο απο εμας που την εχουμε) και να χει νοημα πρεπει να εχει ενα συγκεκριμενο θεμα κι ενα στοχο,σκοπο.Αλλιως ειναι απλα συναθροιση ρολογιων. ;)


Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:38:00 μμ »
Παιδια,η συλλογη για ν αναγνωριστει απο ενα ευρυτερο κοινο(κι οχι μονο απο εμας που την εχουμε) και να χει νοημα πρεπει να εχει ενα συγκεκριμενο θεμα κι ενα στοχο,σκοπο.Αλλιως ειναι απλα συναθροιση ρολογιων. ;)


Ας λέγεται όπως θέλει! Όποιος ζητά δάφνες Συλλέκτη, ας το ψάξει κι άλλο!
Εγώ δεν τα βάζω ούτε με τους μεν, ούτε και με τους δε!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:46:29 μμ »
ακομα  γι αυτο μιλαμε?απο τους εδω μεσα γνωστους που εχουν δηλωσει ρολογια αντε να ειναι με αυστηρα κριτηρια 2 η 3


Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:52:02 μμ »
ακομα  γι αυτο μιλαμε?απο τους εδω μεσα γνωστους που εχουν δηλωσει ρολογια αντε να ειναι με αυστηρα κριτηρια 2 η 3


Φειδωλό σε βρίσκω.  :D ;D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:55:10 μμ »
ακομα  γι αυτο μιλαμε?απο τους εδω μεσα γνωστους που εχουν δηλωσει ρολογια αντε να ειναι με αυστηρα κριτηρια 2 η 3

Ο ενας πρεπει να μαι γω  :^^:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:56:33 μμ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 04, 2009, 12:57:34 πμ »
Αγαπητέ Giosou. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το να γνωρίζεις, να εκτιμάς και να θαυμάζεις το Château Petrus ή το Château Margaux, δεν αποκλείει να μπορείς να πιεις και ένα ελληνικό κρασί ή ένα ποτήρι νερό και βέβαια δεν συνεπάγεται ότι βλέπεις απαραιτήτως με σνομπισμό όποιον πίνει ένα απλό κρασάκι με την παρέα του στο ταβερνάκι.

Εγώ δεν χωρίζω τους ανθρώπους σε purists και μη. Πιστεύω ότι πιο πολύ σημασία έχει πόσο κανείς δεσμεύεται από τα στερεότυπα στην ζωή του ή όχι. Εσένα αυτά που λέω σε κάνουν σίγουρο ότι ασχολούμαι με την ΥΩ και  μόνο. Αυτοί που με ξέρουν γνωρίζουν ότι πολύ συχνά δεν φοράω κανένα από τα ρολόγια μου, γιατί με βαραίνουν και ότι μπορεί σε ένα σημαντικό ραντεβού να φορέσω ένα ρολόι που κάνει 100 ευρώ, αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το έχεις ξαναδεί.

Είναι λάθος να βάζουμε «ετικέτες». Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν εντάσσονται απαραίτητα στην εικόνα που έχεις εσύ για κάθε θέμα.

Το πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν διεθνώς πολύ σημαντικά και πολύπλοκα ρολόγια είναι εύκολο να το μετρήσεις. Τα νέα μοντέλα των 50-100.000 ευρώ είναι συνήθως περιορισμένες σειρές των 100-250 ρολογιών και είναι πάνω από 80 κάθε χρόνο. Τα ρολόγια των 200-300.000 ευρώ είναι των 50-75 ρολογιών και είναι πάνω από 20 κάθε χρόνο. Τα ρολόγια των 500.000 ευρώ παράγονται σε 5-10 κομμάτια και παρουσιάζονται κάπου 10 τέτοια μοντέλα κάθε χρόνο. Υπάρχουν βέβαια και ρολόγια του εκατομμυρίου και παράγονται καμία δεκαριά τον χρόνο, ενώ βέβαι στις δημοπρασίες πουλιούνται κάθε φορά δεκάδες ρολόγια από 50.000 έως 11.000.000 ευρώ. Επίσης υπάρχουν και κλασικά μοντέλα που στοιχίζουν ακριβά χωρίς να ανήκουν σε περιορισμένη έκδοση.

Έτσι αυτοί που αγοράζουν κάθε χρόνο ένα πανάκριβο (άνω των 50.000 ευρώ) ρολόι είναι κάποιες δεκάδες χιλιάδες στον κόσμο. Στην Ελλάδα υπάρχουν περισσότερα από ένα καταστήματα που πουλούν τριψήφιο αριθμό τέτοιων ρολογιών κάθε χρόνο. Και βέβαια η Ελλάδα είναι μια «ψείρα» μπροστά στις μεγάλες αγορές του πλανήτη.

Δεν είναι λοιπόν θέμα αν «μένω πιστός στις αρχές μου περί ωρολογοποιίας». Μου ζήτησες να πω τι είναι για μένα συλλέκτης / συλλογή / συλλεκτικό κομμάτι και το έκανα με σαφή και κατανοητό τρόπο αν και δεν είχα την διάθεση, γιατί εξήγησα ότι θεωρώ λάθος την συζήτηση και μάλιστα θέτοντας τον εαυτό μου ως παράδειγμα. Ο καθένας στην θέση μου θα θεωρούσε τον εαυτό του συλλέκτη. Εγώ όχι.

Στην ερώτησή σου «Εμέις οι υπόλοιποι πού τοποθετούμεθα;» απαντάει η τοποθέτησή μου. Στην κατηγορία Α αφού το επιθυμείτε.

Στην ερώτηση «Μήπως είμαστε παρείσακτοι σε αυτό το Θρεντ;» Θα απαντούσα ότι χώρος στο thread υπάρχει ακόμη και για αυτούς που δεν έχουν ούτε ένα ρολόι. Αλλά και η απάντηση που δίνεις μόνος σου «Δεν νομίζω, γιατί απλά δεν δηλώνουμε (μεγάλοι) συλλέκτες και απλά κάνουμε το χόμπυ μας με χαβαλέ και όρεξη να μάθουμε κάτι παραπάνω σχετικά με το αντικείμενο αυτό!» δεν συγκρούεται με αυτά που έγραψα εγώ. «Ρολόγια που επιτρέπει η τσέπη μας ή η κάρτα μας» αγοράζουμε όλοι. Από τους Σουλτάνο του Μπρουνέι, μέχρι τον πιο φτωχό άνθφωπο.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:05:03 πμ »
Εμέις οι υπόλοιποι πού τοποθετούμεθα; Ο ΒΒ με τα vintage του, ο Tzag με τα pilot, ο WatchCollector (μήπως ξεγελά με το όνομά του;) και άλλοι πολλοί (που μου διαφεύγουν) μεταξύ των οποίων και ο γράφων με τα Seiko του;

Φιλικά,
Γιώργος
Αγαπητε GIOSOU,
Μπορει, ποιος ξερει?!...
'O κοσμος του ρολογιου', οσο και να τον ψαξεις, παραμενει αθεατος...και γι' αυτο μαγικος! ;D
Ωστοσο, το ταξιδι σε κανει πιο γνωστικο...και γι' αυτο πιο ωριμο! Κι αν οχι συλλεκτη ρολογιων, σιγουρα 'συλλεκτη γνωσεων'!! :D
Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2009, 09:32:17 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:51:58 πμ »
Ειμαι απο του ανθρωπους που εχω δει τα ρολογια του φιλου γιωργου σχεδον στο 90%
παιρνοντας υποψη την ειδικοτητα της και τον εστιασμο της(ιαπωνικα ρολογια,συγκεκριμενου κατασκευαστη,  υψηλη τιμης,περιορισμενα μοντελα,ειδικοι μηχανισμοι)
κατα την ταπεινη αποψη μου και με τα ρολογια που ασχολουμαι ειναι συλλογη και ο γιωργος συλλεκτης!
ψαχνω ακομα στα αναλογα forum για αν βρω συλλεκτη με αντιστοιχα κομματια ,δεν εχω παρει ακομα απαντηση ..
στην γερμανια υπαρχουν ενα δυο ατομα που εχουν εναδυο gs και ενα spring drive ....
η συλλογη του γιωργου ειναι με τα τωρινα δεδομενα μοναδικη στην Ευρωπη!
I rest my case!
φιλικα

Ιδομενεας

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 04, 2009, 12:36:33 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παντού πρέπει να βάζουμε ταμπέλες...

Συλλέγω=Συγκεντρώνω.

Γιατί πρέπει κατα ανάγκη να βάλουμε αυστηρά κριτήρια και περιορισμούς???

Συλλέκτης είναι και ο τάδε σεϊχης που έγραψε πιο πριν ο Kωστής, και χαλάει εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο, συλλέκτης είναι και ο μεροκαματιάρης που προσπαθεί να αγοράσει το moster σε κάθε πιθανή έκδοση που κυκλοφορεί.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:13:46 μμ »
Ειμαι απο του ανθρωπους που εχω δει τα ρολογια του φιλου γιωργου σχεδον στο 90%
παιρνοντας υποψη την ειδικοτητα της και τον εστιασμο της(ιαπωνικα ρολογια,συγκεκριμενου κατασκευαστη,  υψηλη τιμης,περιορισμενα μοντελα,ειδικοι μηχανισμοι)
κατα την ταπεινη αποψη μου και με τα ρολογια που ασχολουμαι ειναι συλλογη και ο γιωργος συλλεκτης!
ψαχνω ακομα στα αναλογα forum για αν βρω συλλεκτη με αντιστοιχα κομματια ,δεν εχω παρει ακομα απαντηση ..
στην γερμανια υπαρχουν ενα δυο ατομα που εχουν εναδυο gs και ενα spring drive ....
η συλλογη του γιωργου ειναι με τα τωρινα δεδομενα μοναδικη στην Ευρωπη!
I rest my case!
φιλικα

Ιδομενεας



και κατα την δικη μου ταπεινη αποψη
θα συμφωνησω με τον ψηλο  :D

φιλικα γιωργος

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:22:42 μμ »
ψαχνω ακομα στα αναλογα forum για αν βρω συλλεκτη με αντιστοιχα κομματια ,δεν εχω παρει ακομα απαντηση ..



http://mollewatch.webgain.se/information/index.xhtm?webgainGroupId=15062

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 04, 2009, 04:37:23 μμ »
Ειμαι απο του ανθρωπους που εχω δει τα ρολογια του φιλου γιωργου σχεδον στο 90%
παιρνοντας υποψη την ειδικοτητα της και τον εστιασμο της(ιαπωνικα ρολογια,συγκεκριμενου κατασκευαστη,  υψηλη τιμης,περιορισμενα μοντελα,ειδικοι μηχανισμοι)
κατα την ταπεινη αποψη μου και με τα ρολογια που ασχολουμαι ειναι συλλογη και ο γιωργος συλλεκτης!
ψαχνω ακομα στα αναλογα forum για αν βρω συλλεκτη με αντιστοιχα κομματια ,δεν εχω παρει ακομα απαντηση ..
στην γερμανια υπαρχουν ενα δυο ατομα που εχουν εναδυο gs και ενα spring drive ....
η συλλογη του γιωργου ειναι με τα τωρινα δεδομενα μοναδικη στην Ευρωπη!
I rest my case!
φιλικα

Ιδομενεας



Ιδομενέα υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν πάρα πολλά ρολόγια και δεν το έχουν δημοσιεύσει πουθενά. Η συλλογή του Γιώργου είναι πάρα πολλή καλή, αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν καλύτερες και μεγαλύτερες του ιδίου θέματος στην Ευρώπη. Όπως και να έχει, ο Γιώργος είναι ένας συλλέκτης ή τουλάχιστον είναι σε καλό δρόμο.  ;)

Όσο για το αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του συλλέκτη, είναι θέμα αυτοπροσδιορισμού, αλλά και ένα παιχνίδι λέξεων. Όταν κατέχεις έναν Χ αριθμό (όπου Χ=ό,τι θέλετε) ρολογιών το πιθανότερο είναι να το ονομάσεις "συλλογή" και όχι "συγκέντρωση", "συνάθροιση", "μάζωξη", "μπουλούκι", "συρφετός" ή ό,τι άλλο κατεβάσει η γκλάβα σας. Αυτομάτως θα χαρακτηρισθείς ως "συλλέκτης" μιας και κατέχεις μία "συλλογή". Εξάλλου είναι πιο κατανοητό και εύκολο από το "συγκεντρωτής", το "συναθροιστής", τη "μαζώχτρα", το "μπουλούκοsomething" και το "συρφ... βοήθα Παναγιά".

Επίσης σε τέτοιου είδους φιλοσοφικές συζητήσεις δε γίνεται να αντιμετωπίζονται οι γνώμες ως θέσφατο, παρά μόνο σα γνώμες και με το ειδικό βάρος της γνώμης.

Φιλικά
Δημήτρης