Αποστολέας Θέμα: Είμαι συλλέκτης ή όχι;  (Αναγνώστηκε 19671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:25:23 πμ »
σαφως και οι συλλογες ειτε εκποιουνται ειτε κληροδοτουνται,φυσικος νομος γαρ,εκποιηθεισης της συλλογης ομως ο τεως κατοχος χαρακτηριζεται ακομη ως συλλεκτης?

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:28:20 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη:
χμ,συλλογη κατα την νεοελληνικη γλωσσα ειναι η συστηματικη συναθροιση ομοειδων αντικειμενων, για την δημιουργια ενος οσον το δυνατον μεγαλυτερου συνολου.
Κατ αυτη την εννοια ,νοειται συλλεκτης οποιος αποσκοπει στο να μαζεψει αντικειμενα,η διαβαθμιση ερχεται με το μεγεθος,την εξειδικευση,την σπανιοτητα της συλλογης.

'Ομως πέραν της συνεχόμενης συγκέντρωσης ομοειδών πραγμάτων, η επιθυμία αυτή θα πρέπει να γίνεται βάση αγάπης και πάθους γιά αυτό το αντικείμενο και ο ενδιαφερόμενος να μαθαίνει γιά αυτό, από αυτό που επιθυμεί. Συνεπώς συμφωνώ με το ότι:
ο συλλεκτης δεν θα 'πρεπε να κινειται απο εμπορικα κριτηρια...
διότι τότε αυτός που βάζει οικονομικά κριτήρια στην επιθυμία συλλογής είναι κατά φαντασίαν συλλέκτης και χρησιμοποιεί τον όρο αυτό αυθαίρετα.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:29:30 πμ »
Εγώ νομίζω ότι η έννοια συλλογή έχει μέσα της την έννοια της λογικής συνέχειας και της εσωτερικής συνοχής. Ή τουλάχιστον της συνοχής που πιστεύει ο συλλέκτης ότι έχει η συλλογή του. Κάποιος ο οποίος έχει 30 ρολόγια (αξίας από €3000 και πάνω το καθένα, όλα τους σπάνια) που τα αγόρασε επειδή το καθένα από αυτά του άρεσε, δεν είναι συλλέκτης για εμένα. Συλλέκτης είναι αυτός που  μαζεύει seiko 5 της δεκαετίας του '70 ας πούμε. Ή προσπαθεί να μαζέψει όλα τα submariner που έχουν κυκλοφορήσει. Ή όλες τις χαρτοπετσέτες που έχουν κατασκευάσει τα γερμανικά εργοστάσια από το 1985 μέχρι το 1995.
Τα εμπορικά κίνητρα είναι άσχετα πιστεύω με την συλλογή. Μπορεί εγώ να θέλω να μαζέψω όλα τα αεροσκάφη του Β' ΠΠ σε κλίμακα 1:72 με σκοπό να βρω κάποιον που θέλει να τα αγοράσει, αλλάζει αυτό την ουσία που ενώνει μεταξύ τους όλα τα αεροπλανάκια;
Συλλογή για εμένα είναι ο κοινός παρονομαστής που συνδέει κάποια αντικείμενα που έχω  στην κατοχή μου.

Α, ας προσθέσω και κάτι: Το "μαζεύω ρολόγια", "μαζεύω πίνακες" κτλ  δεν με κάνει συλλέκτη, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Όσο πιο πολλά τα κοινά στοιχεία των αντικειμένων της συλλογής, όσο πιο εξειδικευμένη και φυσικά όσο πιο πλήρης, τόσο πιο σημαντική η συλλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2009, 11:44:12 πμ από Voodooman »

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:43:57 πμ »
Παράθεση
Τα εμπορικά κίνητρα είναι άσχετα πιστεύω με την συλλογή. Μπορεί εγώ να θέλω να μαζέψω όλα τα αεροσκάφη του Β' ΠΠ σε κλίμακα 1:72 με σκοπό να βρω κάποιον που θέλει να τα αγοράσει, αλλάζει αυτό την ουσία που ενώνει μεταξύ τους όλα τα αεροπλανάκια;

αυτο ειναι συλλογη,το αρχικο και κατ ουσια ερωτημα ειναι αν ο κατοχος θεωρειται συλλεκτης η εμπορος?

Παράθεση
Κάποιος ο οποίος έχει 30 ρολόγια (αξίας από €3000 και πάνω το καθένα, όλα τους σπάνια) που τα αγόρασε επειδή το καθένα από αυτά του άρεσε, δεν είναι συλλέκτης για εμένα. Συλλέκτης είναι αυτός που  μαζεύει seiko 5 της δεκαετίας του '70 ας πούμε. Ή προσπαθεί να μαζέψει όλα τα submariner που έχουν κυκλοφορήσει. Ή όλες τις χαρτοπετσέτες που έχουν κατασκευάσει τα γερμανικά εργοστάσια από το 1985 μέχρι το 1995
.

εδω νομιζω μπαινει η διαφοροποιηση μεταξυ συλλογων,στην 1η περιπτωση ειναι συλλεκτης σπανιων ρολογιων,στην 2η συλλεκτης seiko.

Παράθεση
επειδή το καθένα από αυτά του άρεσε

συνηθως πραγματα που μας αρεσουν συλλεγουμε.


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:50:19 πμ »
αυτο ειναι συλλογη,το αρχικο και κατ ουσια ερωτημα ειναι αν ο κατοχος θεωρειται συλλεκτης η εμπορος?
.

εδω νομιζω μπαινει η διαφοροποιηση μεταξυ συλλογων,στην 1η περιπτωση ειναι συλλεκτης σπανιων ρολογιων,στην 2η συλλεκτης seiko.

συνηθως πραγματα που μας αρεσουν συλλεγουμε.


Για εμενα και αυτός είναι συλλέκτης. Τα κίνητρά του δεν με ενδιαφέρουν, το αποτέλεσμα μετράει. Αν μου τα πουλήσει, τότε εγώ θα είμαι ο συλλέκτης. Δεν έχει σημασία πώς έφτασαν στα χέρια μου, σημασία έχει ότι έχω όλα τα αεροσκάφη του Β' ΠΠ.
Ο συλλέκτης σπάνιων ρολογιών είναι πολύ γενικός όρος. Αν κάποιος μαζεύει όλα τα ρολόγια που έχουν κυκλοφορήσει σε λιγότερα από 3000 κομμάτια, τότε ναι, είναι συλλέκτης. Αν απλά συλλέγει ακριβά ρολόγια που το μόνο που τα συνδέει είναι το γεγονός ότι είναι ρολόγια, δεν τον βλέπω και πολύ για συλλέκτη, αλλά για ωρολογόφιλο.
Εννοείται ότι συλλέγουμε πράγματα που μας αρέσουν.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 02, 2009, 11:54:36 πμ »
εκεινο που προσπαθω να πω φιλε voodo,ειναι οτι ειναι πολυ χαλαρα κι ελαστικα τα ορια του συγκεκριμενου χαρακτηρισμου (συλλεκτης).

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 02, 2009, 12:04:28 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον φίλο voodooman γιατί και εγώ πιστεύω ότι το να θεωρηθεί κάποιος συλλέκτης, αυτό που συλλέγει είτε είναι ρολόγια είτε ότιδηποτε άλλο προυποθέτει και την έννοια του limited..δεν μπορεί π.χ ένας πολύ πλούσιος που αγοράζει ένα ρολόι κάθε 1-2 μήνες απλά και μόνο επειδή έχει την αγοραστική δυνατότητα και θέλει να τον θαυμάζουν οι φίλοι του για το πόσα ξοδεύει στα ρολόγια να θεωρείται συλλέκτης...μάλλον ωρογόφιλος θεωρείται..Τώρα αν π.χ αγοράζει όλα του ρολόγια βάση ενός κοινού παρονομαστή π.χ όλα τα rolex από το 1960 μέχρι το 1970 και γνωρίζει την ιστορία τους και το πως, το γιατί, το επειδή και το διότι τότε για μένα αυτός είναι συλλέκτης, γιατί γνωρίζει γιατί το κάνει, τι ιστόρια κρύβεται πίσω από το κάθε κομμάτι και όταν αγοράσει ακόμα και το χιλιοστό του ρολόι το χαίρεται πραγματικά όπως το πρώτο..!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 02, 2009, 12:10:00 μμ »
εκεινο που προσπαθω να πω φιλε voodo,ειναι οτι ειναι πολυ χαλαρα κι ελαστικα τα ορια του συγκεκριμενου χαρακτηρισμου (συλλεκτης).

Αυτό ακριβώς, συνεπώς δεν διαφωνώ με κανέναν, για ποιό λόγο άλλωστε....
Θα προτιμούσα όμως εκείνον που τα "έχει" γιατί του δίνουν χαρά και όχι αυτοσκοπό.
Ο αυτοσκοπός "επιτρέπεται"  για μένα μόνο στην περίπτωση δημόσιας παρακαταθήκης.
Άβυσσος η ψυχή του .......
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 02, 2009, 12:10:55 μμ »
θα ελεγα λοιπον οτι οπως ειπαν οι φιλοι voodoοman και antonis_ch  ο συλλεκτης χαρακτηριζεται κυριως απο το γεγονος οτι η συλλογη του εχει καποιο σταθερο-κοινο χαρακτηριστικο στις επιλογες της .. ανεξαρτητα αν γινεται εντονα συνειδητα η οχι ..

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 02, 2009, 12:31:56 μμ »
Και εγώ συμφωνώ με τον φίλο antonis_ch, και κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 02, 2009, 01:18:09 μμ »
εκεινο που προσπαθω να πω φιλε voodo,ειναι οτι ειναι πολυ χαλαρα κι ελαστικα τα ορια του συγκεκριμενου χαρακτηρισμου (συλλεκτης).
Εννοείται, στο κάτω κάτω ο καθένας κατηγοριοποιεί όπως θέλει, πόσο μάλλον ο συλλέκτης. Η γνώση του αντικειμένου -η τουλάχιστον η συνεχής έρευνα πάνω σε αυτό, επίσης είναι απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 02, 2009, 03:05:47 μμ »
Το βρίσκω εντελώς λάθος να προσπαθούμε εμείς να προσδιορίσουμε τα "συστατικά" που κανουν κάποιον συλλέκτη. Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι πρέπει κανείς να έχει ένα συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή η συλλογή των 9000 εργαλείων γραφής (δηλαδή σχεδόν τα πάντα που έχουν κατασκευαστεί) που δεν εξειδικεύεται σε μόνο από ένα υλικό, ή μόνο από μία χρονική περίοδο κλπ, δεν είναι συλλογή ενώ αν εγώ μαζέψω πένες από την Καλαμάτα, θα είναι.

Να το πω απλά. Για να αποκαλείσαι γιατρός, δικηγόρος, πολιτικός μηχανικός, φαρμακοποιός χρειάζονται συγκεκριμένα πτυχία, αναγνωρίσεις, άδειες κλπ. Για να αποκαλείσαι συλλέκτης, εραστής, ζωόφιλος, φυσιολάτρης, οικολόγος κλπ αρκεί να το επιθυμείς. Δεν μπορεί να σου το απαγορεύσει κανείς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και οτι είσαι. Γι αυτό είπα οτι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα να είσαι στην συνείδηση των άλλων, παρά στην δική σου.

Δείχνει ο Αρκάς δύο ζώα που κάνουν σεξ. Λέει το αρσενικό, όλο υπερηφάνεια: "Ξέρω όλα τα μυστικά του γυναικείου οργασμού". Και απαντάει το θηλυκό με ύφος μπλαζέ: "Ναι, αλλά είσαι πολύ εχέμυθος!!!"

Ενδιαφέρον έχει να κοιτάξουμε ήδη υπάρχουσες συγκλονιστικές συλλογές που μας οδηγούν σε ενδιαφέρουσες σκέψεις  Ο ελληνικής καταγωγής Γιώργος Κωστάκης γεννήθηκε στην Μόσχα και βρέθηκε μετά την επανάσταση του 1917 να συλλέγει διάφορα αντικείμενα που ανήκαν στην αστική ζωή που η Ρώσσικη κοινωνία εγκατέλειπε. Χαλιά, πορσελάνες κλπ. Κάποια στιγμή είδε έναν πίνακα της Όλγας Ροζάνοβα και πούλησε οτι είχε αγοράσει από αντικείμενα και άρχισε να αγοράζει πίνακες. Η τιμή τους ήταν εξευτελιστηκή και πολλοί καλλιτέχνες του χάριζαν με κάθε πίνακα και δύο-τρεις δώρο. Μετά από 15 χρόνια άρχισε να μελετάει την σύγχρονη ρωσσική ζωγραφική με αφορμή ένα βιβλίο που του χάρισε μια αγγλίδα ιστορικός της Τέχνης. Τα επόμενα χρόνια που έπεσε ακόμη περισσότερο η ζήτηση των συγκεκριμένων ζωγράφων, όλοι πήγαιναν να πουλήσουν στον "τρελό Έλληνα". Στο τέλος της δεκαετίας του "80, είχε στην κατοχή του περισσότερους από 2000 πίνακες που είναι βέβαια όλη η ιστορία της Ρωσσικής Πρωτοπορίας. Την συλλογή του ζηλεύουν τα μεγαλύτερα Μουσεία στον κόσμο, μεταξύ των οποίων και το Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης. Οι κληρονόμοι του προσπαθούν να αντιμετωπίσουν τα τεράστια έξοδα της συλλογής που βρίσκεται στην Κολωνία, χωρίς να πουλήσουν τίποτα, γιατί είναι η μόνη περιουσία που τους άφησε.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 02, 2009, 05:08:17 μμ »
symposium



στην κεντρικη σκηνη ο διαξιφισμος,αριστερα ενας ηδη εχει αφεθει στην αγκαλια του μορφεα,ενας αλλος πιο πισω εχει παραδωθει και χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο,πιο πισω ακομα καποιοι αποχωρουν .

wow εισαι αυτος στο κεντρο με το λευκο χιτωνα? ;D

ακρη δεν θα βγει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2009, 05:13:50 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 02, 2009, 06:31:48 μμ »
Όντως, o καθένας μπορεί να χαρακτηρίσει τον εαυτό του συλλέκτη. Μετά όμως να είναι έτοιμος να δεχτεί και την κριτική του κόσμου στον οποίο επιδεικνύει την συλλογή του. Ο καθένας που χαζεύει μία συλλογή έχει άπειρα διαφορετικά κριτήρια και ανάλογα κρίνει την συλλογή.
Τα 9000 είδη γραφής είναι μία καταπληκτική συλλογή για τα δικά μου κριτήρια. Με τα δικά μου κριτήρια επίσης, δεν αποκλείεται να βρω ενδιαφέρουσα και την συλλογή από πένες Καλαματιανές.
Αφού λοιπόν μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε κάποιος γενικός αφορισμός, μάλλον και αυτό το θέμα είναι υποκειμενικό, ε;

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 02, 2009, 06:36:16 μμ »
Κ Στηκα ειναι απλα τα πραγματα για μενα.
με τα δικα μου δεδομενα και με τους ''απλους γνωστους ''που εχω
για μενα καποιος που εχει 3-4 αλμπουμ με γραμματοσημα (600-1000 γραμματοσημα)
ειναι συλλεκτης

με τα δικα σας δεδομενα και τις γνωριμιες ''υψηλης κοινωνιας και ωρολογοποιιας''
μαλλον οπως το λαμβανω εγω κατα την δικη σας αποψη
καποιος πρεπει να εχει ολα τα μοντελα της aston martin
η της breguet αλλα και παλι δεν θα καλυπτει τα στανταρ σας
για να ονομαζεται συλλεκτης.

αυτη την εντυπωση μου εχετε δωσει
απο τα γραφομενα σας ;)

φιλικα
γιωργος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2009, 06:45:20 μμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 02, 2009, 06:36:37 μμ »
Η σκήνη που απεικονίζει ο πίνακας αυτός είναι η σκηνή της πόσης του κωνείου από τον μεγάλο φιλόσοφο (Σωκράτη).
Σ'αυτούς που αποχωρούν πρέπει να βρίσκονται τα γυναικόπαιδα της οικογενείας και ο φύλακας!
Οι κλαίοντες είναι μαθητές του φιλοσόφου (Απολλόδωρος,Εχεκράτης,Κρίτων,Φαίδων κ.α.) και ο άνθρωπος που του δίνει το κώνειο(δεν έχει και τόση σημασία).


Δεν νομίζω πως ο μέγας αυτός φιλόσοφος με τους πιστότερους από τους μαθητές του να καταπιάνονταν με τόσο σοβαρά ζητήματα, όπως αυτό που άνοιξε εδώ...........!


Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 02, 2009, 06:53:12 μμ »
Παράθεση
Το βρίσκω εντελώς λάθος να προσπαθούμε εμείς να προσδιορίσουμε τα "συστατικά" που κανουν κάποιον συλλέκτη

τι εννοεις φιλαρακι?οτι υπαρχουν στανταρς?

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 02, 2009, 06:55:25 μμ »
τι εννοεις φιλαρακι?οτι υπαρχουν στανταρς?

Μάλλον προς την αντίθετη πλευρά καταλήγουμε, ότι δηλαδή ό καθένας μπορεί να θεωρήσει τον εαυτό του συλλέκτη, αλλά αυτό θα το κρίνουν τελικά οι υπόλοιποι, ο καθένας με τα δικά του κριτήρια.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:10:52 μμ »
Παράθεση
και ο άνθρωπος που του δίνει το κώνειο(δεν έχει και τόση σημασία).

μα ειναι ξεκαθαρο,ειναι ο george που το δινει στον wow.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:31:12 μμ »
Ευτυχώς george mg δεν εκδίδω εγώ τα συλλεκτοδιπλώματα. Οπότε δεν έχει αντικειμενική χροιά η τοποθέτησή μου. Αυτό που ονομάζεις συναναστροφή μου με την υψηλή κοινηνία φαντάζομαι οτι δεν είναι η γνώση της ύπαρξης του Θάνου και της απίστευτης συλλογής του με πένες γιατί θα τον ήξερες και εσύ αν σε ενδιέφεραν οι πένες γιατί έχει το καλύτερο εξειδικευμένο στον χώρο κατάστημα στην Ελλάδα και ένα από τα καλύτερα στην Ευρώπη. Δεν θα εννοείς φαντάζομαι και την συλλογή Κωστάκη που γνωρίζουν, όπως και το εξαιρετικό ήθος του όσοι αγαπούν την ζωγραφική, ασχέτως κοινωνικής τάξης και περιβάλοντος. Φαντάζομαι οτι θα παρατήρησες επίσης οτι δεν θέτω το θέμα ούτε οικονομικά, ούτε ταξικά. Απλά επειδή και εμένα με έχουν παρουσιάσει ως συλλέκτη σε συνεντεύξεις που μου έχουν πάρει κατά καιρούς, πάντα μου άρεσε να βοηθάω τον κόσμο να σκεφτεί (και το ξεκινούσα πρώτα από τον εαυτό μου) οτι το να έχεις την ευχέρια να αγοράζεις ότι σου αρέσει δεν αποτελεί συλλογή. Και συμφωνώ και το έγραψα πολλές φορές οτι συλλέκτης ήμουν πολύ περισσότερο στα 8 μου όταν αγόραζα ξένα μεταχειρισμένα γραμματόσημα με τις 100άδες και έπειτα καθόμουν να τα βρέξω, να τους βγάλω την "σαρνιέρα" (δηλαδή το χαρτάκι που ήταν κολλημένο πίσω), να τα στεγνώσω σε στυπόχαρτο και να τα τοποθετήσω στο άλμπουμ ανάλογα με την χώρα προέλευσης, το θέμα κλπ.

Δεν καταλαβαίνω τι σε χαλάει.

Ο Voodooman τα λέει πολύ ωραία. Όλοι οι ερασιτέχνες ψαράδες πιάνουν μεγάλα ψάρια. Αν τα φάμε κιόλας θα είμαστε και σίγουροι. Κατά τα άλλα, κανένα πρόβλημα. Μας το θύμισε πριν λίγο καιρό και ο director. Στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις και συμβαίνει και σε ποιό ουσιαστικούς χώρους από την ωρολογοποιία.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL