Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 206968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #320 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 07:48:35 μμ »
Ακριβώς έτσι, με τη διαφορά ότι για μένα το μεγάλο διάστημα είναι μήνας.Εκεί θα φανεί αν το ρολόϊ πάει καλά ή όχι.Με το να το παρακολουθήσεις για 10 μέρες δε βγάζεις σαφή συμπεράσματα.Τα +4,8''/ημέρα για ένα δεκαήμερο μπορεί να γίνουν +5,5'',μπορεί να γίνουν και +4,3'' άν αφήσεις και περάσουν άλλες 20 ημέρες ώστε να κλείσεις μήνα.Τότε πιστεύω ότι θα έχεις ολοκληρωμένη εικόνα.Στο μήνα επάνω.

Αποσυνδεδεμένος georgemvg

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #321 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 10:39:14 μμ »
Οπότε εάν το παρακολουθήσω για 100 ημέρες μπορώ να βγάλω ημερίσια μέτρηση με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων. Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα σε 100 ημέρες είναι 1" μπροστά, τότε ο μηχανισμός πηγαίνει 0,01" μπροστά ημερησίως που είναι μέσα στα λογικά όρια. Συγνώμη που το τράβηξα, αλλά χαλάμε την ζαχαρένια μας έτσι.

Φιλικά.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #322 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:17:31 μμ »
Όχι δεν το παρατράβηξες, απλά μάλλον δεν ξέρεις.Δεν είναι κακό όμως.Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και το forum, για να το επισκέπτεσαι και να μαθαίνεις.Σε όποιο μάστορα κι αν πας και ζητήσεις έλεγχο ή ρύθμιση του ρολογιού σου το πρώτο πραγμα που θα σε ρωτήσει είναι πόσα λεπτά το μήνα χάνει και όχι πόσα δευτερόλεπτα την ημέρα.Ο μήνας είναι που θα μας δώσει τη σωστή μέτρηση.Πρέπει να είσαι ή χαζός ή αργόσχολος για να κάθεσαι να μετράς κάθε μέρα τα δευτερόλεπτα.
Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος georgemvg

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #323 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 11:57:33 μμ »
Έχεις δίκιο για το δείγμα που όσο μεγαλύτερο τόσο μεγαλύτερη η ακρίβεια της μέτρησης. Απλά καλύτερα να λέμε 2,5' το μήνα παρά 4.8" την ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #324 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 12:22:07 πμ »
Από τα ελάχιστα που ξέρω, έχω την εντύπωση ότι ο σωστός τεχνίτης δεν ρωτάει απολύτως τίποτα όταν πας το ρολόι σου για ρύθμιση αλλά το βάζει πάνω στο παρακάτω μηχάνημα που του λεει τα πάντα σε δευτερόλεπτα.

Όπως λένε ωρολογοποιοί μέλη σε διάφορα φορα, "without a watch timer you are in the dark"




Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ρύθμιση σε Ρολεξ

http://www.minus4plus6.com/regulation.htm

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #325 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 06:21:00 μμ »
Ή εστρωσε ή φταιει ο καιρος....απο τα +3 που ημουνα το καλοκαιρι που το ειχα αγορασει  πλεον ειμαι στο +1.5/ημερα το τελευταιο 2μηνο.Ισως το καλοκαιρι με την ζεστη τρεχει περισσοτερο παντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 06:26:33 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #326 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 09:34:47 μμ »
Παρακολουθώ το 312 από 10-11-2010.
Στην αρχή πήγαινε + 10 δευτ. την ημέρα. Συνέχισα να το φοράω από τότε σε καθημερινή βάση.

Τα πρώτα συμπεράσματα :
Όσο πιο ενεργητικός είσαι όταν φοράς, τόσο συνεχίζει να κερδίζει. Εχει power reserve 3 μέρες. Αμα το αφήσεις στην άκρη, χάνει σταδιακά τα +10 έρχεται στα ίσα του και αρχίζει να χάνει φτάνοντας περίπου στο -9 δευτ. μέχρι να σταματήσει.

Αν το κουρδίσω φουλ και το αφήσω μία μέρα στην άκρη και μετά αρχίσω να το φοράω με τις συνηθισμένες καθημερινές δραστηριότητες μου, τότε κρατάει συγκεκριμένο χρόνο και ούτε κερδίζει ,ούτε χάνει !!!!!

Τώρα το σαββατοκύριακο, που το ειχα ακουμπισμένο στο πανάκι του, μιας και δεν το φόρεσα καθόλου, άρχισε να χάνει. Του ρίχνω ένα φουλ κούρδισμα και άρχισε πάλι να κερδίζει σιγά σιγά τα χαμένα δεύτερόλεπτα.

Απίστευτο ρολόι, ζωντανό !!!!! Μην με ζορίζεις αλλά και μην με αφήνεις (ούτε γκόμενα  ;D έτσι) !!!


ΥΓ Το μέτρημα γίνεται με το  http://time.is/

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #327 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 09:53:47 μμ »
Παρακολουθώ το 312 από 10-11-2010.
Στην αρχή πήγαινε + 10 δευτ. την ημέρα. Συνέχισα να το φοράω από τότε σε καθημερινή βάση.

Τα πρώτα συμπεράσματα :
Όσο πιο ενεργητικός είσαι όταν φοράς, τόσο συνεχίζει να κερδίζει. Εχει power reserve 3 μέρες. Αμα το αφήσεις στην άκρη, χάνει σταδιακά τα +10 έρχεται στα ίσα του και αρχίζει να χάνει φτάνοντας περίπου στο -9 δευτ. μέχρι να σταματήσει.

Αν το κουρδίσω φουλ και το αφήσω μία μέρα στην άκρη και μετά αρχίσω να το φοράω με τις συνηθισμένες καθημερινές δραστηριότητες μου, τότε κρατάει συγκεκριμένο χρόνο και ούτε κερδίζει ,ούτε χάνει !!!!!

Τώρα το σαββατοκύριακο, που το ειχα ακουμπισμένο στο πανάκι του, μιας και δεν το φόρεσα καθόλου, άρχισε να χάνει. Του ρίχνω ένα φουλ κούρδισμα και άρχισε πάλι να κερδίζει σιγά σιγά τα χαμένα δεύτερόλεπτα.

Απίστευτο ρολόι, ζωντανό !!!!! Μην με ζορίζεις αλλά και μην με αφήνεις (ούτε γκόμενα  ;D έτσι) !!!


ΥΓ Το μέτρημα γίνεται με το  [url]http://time.is/[/url]


Αγαπητε Παναγιωτη αυτη η διαφορα που βλεπης οταν το φορας και οταν δεν το φορας εχη να κανη σχεση με το πως ειναι ρυθμισμενο το ρολοι σου.
Απλα θα πρεπη να βρης την καλυτερη θεση του ρολογιου σου ωστε οταν θα ξεκουραζεται να εχη την λιγοτερη αποκλιση.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #328 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 12:01:19 πμ »
Παράθεση από: PanosI
Απίστευτο ρολόι, ζωντανό !!!!! Μην με ζορίζεις αλλά και μην με αφήνεις (ούτε γκόμενα έτσι) !!!

Ιταλίδα καπριτσιόζα...!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #329 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 03:43:04 μμ »
Εμενα παλι οι αποκλίσεις μου φαινονται μεγαλες...απο +10 στο -9 ????Τετοιες αποκλισεις εχουνε τα αυτοματα των 200 ευρω..αλλα απο εκεινα δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις....Αν γινει κατι αναλογο απο rolex/omega /Jlc/ κτλ θεωρειται απαραδεκτο και φευγει για service...Στα panerai θεωρειται φυσιολογικο...Μαλιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2011, 12:24:44 πμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #330 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 04:12:35 μμ »
ΩMEGA P.O. +2.5 sec/day σταθερα απο την μερα που το αγορασα(8μηνες)
το φοραω συνεχεια απο τοτε.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 12:13:59 πμ »
Στις 23/12 αγόρασα το IWC Portuguese Chrono (IW371438). Αφού το φόρεσα αρκετά και άφησα να περάσει κανάς μήνας για να στρώσει (!?!?), το ρύθμισα στις 31/01/2011, στις 23:15:00, και σήμερα 11/02/2011 στις 24:00:00 παρατήρησα ότι είναι στο -40sec, άρα σε 11 ημέρες και 1 ώρα, έχει χάσει 40sec, άρα λιγότερο από 4sec/day. Σε αυτές τις 11 ημέρες, δεν έμεινε ποτέ ξεκούρδιστο, το φόρεσα τις μισές περίπου και τις υπόλοιπες που δεν το φορούσα φρόντιζα να το κουρδίζω αρκετά ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα σταματήσει και δεν χρησιμοποίησα καθόλου το χρονογράφο, ενώ πάντα ήταν στο κουτί του.

Στα πλαίσια του εφικτού, έχω παρακολουθήσει σωστά τη χρονομετρία του; Θα έπρεπε να μην το φοράω καθόλου σε αυτό το διάστημα και απλά να φροντίζω να είναι κουρδισμένο; Τα -4sec/day για αυτό το ρολόι πώς κρίνονται; Η ρύθμιση της ώρας έγινε με το http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/europe/european-union/greece/athens/time/

Αποσυνδεδεμένος MITSAKLIS

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 28, 2011, 09:43:14 μμ »
καλησπέρα σας.

Δεν είχα δει ότι υπάρχει το παρόν θέμα και πόσταρα εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,8257.0.html
(--> MyWatch.gr > ΡΟΛΟΓΙΑ > Ρολόγια χειρός και τσέπης > Excel για τον υπολογισμό ακρίβειας των ρολογιών μας)

ένα excel που έφτιαξα. Θα με ενδιέφερε να μου δώσετε feedback.

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 29, 2011, 01:38:52 μμ »
seiko premier (6r20)
4 χρόνια, συστηματικά -35sec/day.
για κάποιο διάστημα πριν 3 χρόνια "βελτιώθηκε" στα -10sec/day. μετά από λίγο καιρό πάλι διολίσθησε...
να το πάω για έλεγχο?
μπα βαριέμαι... θα το αφήσω όπως είναι. έχω αποκτήσει μία πιο ιδιαίτερη σχέση με αυτό το ρολογάκι. είναι το προβληματικό της οικογένειας :)

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 03, 2011, 03:43:26 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!

Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις για το Breitling SOHC Limited Edition...

Υπενθυμίζω ότι το ρολόι αποκτήθηκε μέσα Αυγούστου και μέχρι και το τέλος του έτους ήταν σταθερά στα +3,5 min /μήνα (κάθε μήνα το μετράω και το επαναφέρω στη σωστή ώρα).

Τους τελευταίους 2 μήνες είμαι στο +2 min / μήνα....  :)

Ελπίζω να βελτιωθεί κι άλλο....

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 07, 2011, 06:02:33 μμ »
καλησπέρα σας.

Δεν είχα δει ότι υπάρχει το παρόν θέμα και πόσταρα εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,8257.0.html
(--> MyWatch.gr > ΡΟΛΟΓΙΑ > Ρολόγια χειρός και τσέπης > Excel για τον υπολογισμό ακρίβειας των ρολογιών μας)

ένα excel που έφτιαξα. Θα με ενδιέφερε να μου δώσετε feedback.


Αποφάσισα να ασχοληθώ σήμερα με τη χρονομετρία των ρολογιών μου, χρησιμοποιώντας το excel σου, αλλά δεν λειτουργούν οι στήλες από το F και μετά. Φταίει το κλείδωμα ή κάνω εγώ κάτι λάθος;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος MITSAKLIS

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #336 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:27:04 μμ »
Καλησπέρα οι στήλες απο την F και μετά είναι κλειδωμένες οπότε δεν χρειάζεται να τις συμπληρώσεις.
Βάλε σωστά τις ώρες και τις ημερομηνίες.
Νομίζω ότι το έχω ψάξει και δουλεύει καλά.

Αν έχεις θέμα πες μου

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #337 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:38:07 μμ »
Στο κείμενό μου ανέφερα ότι δεν λειτουργούν και όχι ότι δεν μπορώ να τις συμπληρώσω.
Το λέω αυτό γιατί θεώρησα ότι καταχωρώντας την πραγματική ώρα και την ώρα του ρολογιού, το excel θα κατέγραφε τη θετική ή αρνητική διαφορά, γιατί, διαφορετικά ποια είναι η χρησιμότητα των στηλών αυτών;

Εάν πρέπει να βγάζω εγώ τη διαφορά και να την καταγράφω σε ένα άλλο χαρτί με το χέρι, τότε γιατί να χρησιμοποιήσω το excel;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος dimitris_sg

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #338 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:54:36 μμ »
Ενα feedback και απο μενα:

Moscow classic vodolaz με ρωσικη molnija 3602 στο ~+12

Ingersoll με seagull ST-25 απλα και ομορφα στο -1


Αποσυνδεδεμένος MITSAKLIS

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #339 στις: Απρίλιος 09, 2011, 10:54:19 μμ »
makfil  έχεις PM