Αποστολέας Θέμα: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού  (Αναγνώστηκε 7494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:30:48 πμ »
Απλά θα ήθελα να συζητήσουμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με το πως ο καθένας συνηθίζει να αγοράζει κάποιο ρολόι, π.χ αποφασίζει ότι θα κρατά για παράδειγμα 200-300 Ευρώ από το μισθό του και όταν μαζέψει ένα ορισμένο ποσό με υπομονή αγοράζει το ρολόι που του αρέσει? (έτσι κάνω και εγώ γιατί η αγοραστική μου δυνατότητα είναι κάπως περιορισμένη λόγω μισθού  :) ) Γιατί από ότι γνωρίζουμε δεν είναι εύκολο για όλους να αγόραζουν ρολόγια κάποιας αξίας.. Ποστάρω αυτό το θέμα γιατί είχα μια συζήτηση χθές με ένα φίλο μου οποίος αγόρασε μέχρι τώρα και τα 2 του ρολόγια με δάνειο..! Εσείς τι συνηθίζετε να κάνετε ή πως συνήθως λειτουργείτε στο συγκεκριμένο (οικονομικό) θέμα ?!

Με εκτίμηση,

Αντώνης

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:39:49 πμ »
Απλά θα ήθελα να συζητήσουμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με το πως ο καθένας συνηθίζει να αγοράζει κάποιο ρολόι, π.χ αποφασίζει ότι θα κρατά για παράδειγμα 200-300 Ευρώ από το μισθό του και όταν μαζέψει ένα ορισμένο ποσό με υπομονή αγοράζει το ρολόι που του αρέσει? (έτσι κάνω και εγώ γιατί η αγοραστική μου δυνατότητα είναι κάπως περιορισμένη λόγω μισθού  :) ) Γιατί από ότι γνωρίζουμε δεν είναι εύκολο για όλους να αγόραζουν ρολόγια κάποιας αξίας.. Ποστάρω αυτό το θέμα γιατί είχα μια συζήτηση χθές με ένα φίλο μου οποίος αγόρασε μέχρι τώρα και τα 2 του ρολόγια με δάνειο..! Εσείς τι συνηθίζετε να κάνετε ή πως συνήθως λειτουργείτε στο συγκεκριμένο (οικονομικό) θέμα ?!

Με εκτίμηση,

Αντώνης
ρολογοδανειο χμ δεν ακουγετε ασχημο ;D
βασικα επειδη τον τελευταιο καιρο δεν εχω σταθερο μισθο :( κανω οικομια και οταν ερθει η ωρα σπαω το γουρουνακι και χτυπαω ρολογακι :D

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:45:30 πμ »
ρολογοδανειο χμ δεν ακουγετε ασχημο ;D
βασικα επειδη τον τελευταιο καιρο δεν εχω σταθερο μισθο :( κανω οικομια και οταν ερθει η ωρα σπαω το γουρουνακι και χτυπαω ρολογακι :D

Δάνειο δεν πήρα ούτε για το σπίτι μου...σιγά μην πάρω για ρολόγια!!!

Δεν λέω καλή η τρέλλα αλλά μέχρι ένα σημείο. Η δική μου λογική συμφωνεί με την σοφή λαϊκή ρήση

"απλώνω τα πόδια μου μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά μου" ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:19:03 πμ »
Δάνειο δεν πήρα ούτε για το σπίτι μου...σιγά μην πάρω για ρολόγια!!!

Δεν λέω καλή η τρέλλα αλλά μέχρι ένα σημείο. Η δική μου λογική συμφωνεί με την σοφή λαϊκή ρήση

"απλώνω τα πόδια μου μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά μου" ;)

Φιλικά Γιώργος






+100

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:49:57 πμ »
Και ρωτάω εγώ τώρα :

Τι διαφορά έχει να αποταμιεύεις Χ ποσό τον μήνα και σε 12 μήνες να έχεις συγκεντρώσει 12Χ, από το να βρεις τα 12Χ αμέσως με κάποια ευνοική μορφή δανεισμού (χαμηλότοκο δάνειο, υπερανάληψη κ.λ.π) και να τα αποπληρώνεις κάθε μήνα δίνοντας Χ/12 + ένα πολύ μικρό ποσό τόκου στο τέλος (μιλάμε πάντα για ευνοική μορφή δανεισμού) ?

Αλλά ας δώσω και την απάντηση για να κάνουμε συζήτηση : Στην πρώτη περίπτωση είσαι μόνιμα στην βιτρίνα -απ' έξω όμως- και χαζεύεις το μωρό σου για ένα χρόνο και στην δεύτερη περίπτωση βάζεις αμέσως το αντικείμενο του πόθου σου στον καρπό σου και σου χαμογελάει κάθε μέρα κάνοντας σε ευτυχισμένο και βλέποντας "με σάρκα και οστά" γιατί πρέπει να βάλεις τα Χ/12 στην άκρη κάθε μήνα ( οπότε χαλάλι και το μικρό παραπάνω ποσό ).

Υ.Γ Και στις 2 περιπτώσεις απαραίτητη προυπόθεση είναι η λογική και η σύνεση του "όπου φτάνει το χέρι μου".
Δεν μπορείς να παίρνεις π.χ. 700 ευρώ το μήνα και να υπολογίζεις να βάζεις στην άκρη 500 ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2009, 12:44:17 μμ »
@ panosI με βρισκεις απολυτα συμφωνο.. :)

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2009, 12:50:10 μμ »
Cash is King!!....  ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2009, 04:02:47 μμ »
Έλεγα παλαιότερα σε έναν φίλο: "Θέλω να πάρω ένα tourbillon, αλλά θα πιεστώ. Δεν είναι ακόμη η ώρα... Θα το πάρω σε λίγα χρόνια." Μου λέει "Έχεις γνωστούς που αγοράζουν τέτοια ρολόγια και έχουν πολλά λεφτά. Πως αισθάνονται όταν αγοράζουν ένα ρολόι των 300.000ευρώ;" Του απαντάω "Όπως εσύ όταν αγοράζεις ενα παντελόνι" Μου λέει "Αυτή είναι η διαφορά. Αν το αγοράσεις όταν πραγματικά θα έχεις λύσει όλα σου τα θέματα και θα σου περισσεύουν τα λεφτά, ούτε θα το χαρείς, ούτε τίποτα. Τώρα αν το πάρεις θα το χαρείς σαν παιδάκι"

Άμα έχεις τέτοιους φίλους, να σε οδηγούν στον γκρεμό, τότε...

Ευτυχώς δεν τον άκουσα. Αγόρασα φθηνότερα ρολόγια και παρά το γεγονός οτι ήταν καλές επιλογές το μετάνοιωσα για πολλά. Γιατί αγοράζω (ευτυχώς πολύ καλά πράγματα) χωρίς σκέψη και στρατηγική. Αρκεί να βρεθεί κάτι μπροστά μου και ας μην το έχω προγραμματίσει.

Μου έλεγε ο Πρόεδρος της VC (ο προηγούμενος) οτι κάποτε σε ένα μαγαζί στο Μιλάνο πέρναγε κάθε μέρα ένας κύριος και χάζευε ένα απλό μοντέλο της εταιρείας. Ο κοσμηματοπώλης τον φώναξε μέσα και του είπε αν θέλει να το δει από κοντά, να το φορέσει. Λίγη ώρα αργότερα του είπε την τιμή που ήταν αστρονομική για τον "πελάτη" και του πρότεινε αφού το επιθυμεί τόσο να του δίνει ένα ποσό κάθε μήνα και σε 2 χρόνια να το έχει εξωφλήσει. Του είπε μάλιστα οτι μπορεί να το πάρει από τώρα. Ο πελάτης δέχθηκε, αλλά είπε οτι θα πάρει το ρολόι όταν θα έχει εξωφλήσει το ποσό, μόνο που θέλει κάθε μήνα που θα περνάει για την δόση να το βλέπει για λίγο. Έτσι και έγινε. Και μου λέει ο Πρόεδρος: "Αυτός είναι ο καλύτερος πελάτης μας. Έβαλε την καρδιά του και όλη του την προσπάθεια για να αποκτήσει ένα ρολόι μας που πολλοί αγοράζουν χωρίς να ενδιαφερθούν καν για το τι είναι..

Συνολικά πιστεύω οτι το ρολόι είναι ένα αντικείμενο που έχει νόημα να αφήσει κανεις στον εαυτό του τον χρόνο να κατασταλάξει η σκέψη του και να δει καλύτερα και τον ανταγωνισμό, αλλά και την χρήση του ρολογιού σε βάθος χρόνου. Το πως κάνει κανείς με τα χρήματα είναι γενικότερο και πολύ πιο πολύπλοκο-προσωπικό θέμα.

Φιλικά

Κωστής

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2009, 04:10:05 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2009, 04:53:56 μμ »
Και ρωτάω εγώ τώρα :

Τι διαφορά έχει να αποταμιεύεις Χ ποσό τον μήνα και σε 12 μήνες να έχεις συγκεντρώσει 12Χ, από το να βρεις τα 12Χ αμέσως με κάποια ευνοική μορφή δανεισμού (χαμηλότοκο δάνειο, υπερανάληψη κ.λ.π) και να τα αποπληρώνεις κάθε μήνα δίνοντας Χ/12 + ένα πολύ μικρό ποσό τόκου στο τέλος (μιλάμε πάντα για ευνοική μορφή δανεισμού) ?

Αλλά ας δώσω και την απάντηση για να κάνουμε συζήτηση : Στην πρώτη περίπτωση είσαι μόνιμα στην βιτρίνα -απ' έξω όμως- και χαζεύεις το μωρό σου για ένα χρόνο και στην δεύτερη περίπτωση βάζεις αμέσως το αντικείμενο του πόθου σου στον καρπό σου και σου χαμογελάει κάθε μέρα κάνοντας σε ευτυχισμένο και βλέποντας "με σάρκα και οστά" γιατί πρέπει να βάλεις τα Χ/12 στην άκρη κάθε μήνα ( οπότε χαλάλι και το μικρό παραπάνω ποσό ).

Υ.Γ Και στις 2 περιπτώσεις απαραίτητη προυπόθεση είναι η λογική και η σύνεση του "όπου φτάνει το χέρι μου".
Δεν μπορείς να παίρνεις π.χ. 700 ευρώ το μήνα και να υπολογίζεις να βάζεις στην άκρη 500 ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση.
+1000 ;D


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2009, 04:58:32 μμ »
......

Και μου λέει ο Πρόεδρος: "Αυτός είναι ο καλύτερος πελάτης μας. Έβαλε την καρδιά του και όλη του την προσπάθεια για να αποκτήσει ένα ρολόι μας που πολλοί αγοράζουν χωρίς να ενδιαφερθούν καν για το τι είναι.

......
Υπάρχουν τέτοιοι πρόεδροι πια ?!?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2009, 05:08:40 μμ »
Υπάρχουν τέτοιοι πρόεδροι πια ?!?

Φιλικά Στέφανος.
γιαυτο ειναι πρωην :D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2009, 06:30:12 μμ »
Μην γίνεστε κακοί... Βγήκε στην σύνταξη ο άνθρωπος. Να χαρεί την Aston Maritin του και αυτός...

Η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν μου το είπε σε εξομολόγηση όταν ήμουν παπάς στο Βατικανό, αλλά σε συνέντευξη το 1995. Τους έψαχναν τότε τους πελάτες με το ντουφέκι όλες οι εταιρείες που αργότερα δεν προλάβαιναν να εξυπηρετήσουν την πελατεία που μεγάλωσε απότομα. Έχει ο καιρός γυρίσματα... Και δεν βρήκε κανείς ρολόι να τα δείχνει ακόμη, να ξέρουμε τι μας περιμένει...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2009, 06:37:04 μμ »
Εξαιτιας καποιων ανθρωπων που σκεφτονται ακομη ρομαντικα στις μερες μας, ειναι μεχρι σημερα ζωντανη και η αγαπη μας  για το ρολοι...

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2009, 06:41:01 μμ »
Μην γίνεστε κακοί... Βγήκε στην σύνταξη ο άνθρωπος. Να χαρεί την Aston Maritin του και αυτός...

Η αλήθεια βέβαια είναι οτι δεν μου το είπε σε εξομολόγηση όταν ήμουν παπάς στο Βατικανό, αλλά σε συνέντευξη το 1995. Τους έψαχναν τότε τους πελάτες με το ντουφέκι όλες οι εταιρείες που αργότερα δεν προλάβαιναν να εξυπηρετήσουν την πελατεία που μεγάλωσε απότομα. Έχει ο καιρός γυρίσματα... Και δεν βρήκε κανείς ρολόι να τα δείχνει ακόμη, να ξέρουμε τι μας περιμένει...

Φιλικά

Κωστής





ηλθεν ο καιρός να βγάλουνε πάλι τα ντουφέκια και ίσως αυτό νάναι καλό

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2009, 07:53:05 μμ »
"απλώνω τα πόδια μου μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά μου" ;)

Και πολύ σωστά κάνεις!

Βέβαια υπάρχουν και οι σύζυγοι που μας βάζουν φρένο. Ή στην προκρούστειο κλίνη. ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2009, 07:57:45 μμ »
Όσον αφορά στο ρολογοδάνειο... προσωπικά δεν τα πάω καλά με τις δόσεις γενικά, που σημαίνει ότι είτε βάζω 3-4 δόσεις για να τελειώνω είτε αρχίζω να αποταμιεύω κι όποτε συγκεντρώσω τα χρήματα τότε παίρνω το ρολόι, είτε συνδυάζω τα δύο προηγούμενα.

Αποσυνδεδεμένος kav

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:49:20 μμ »
Είμαι κατά του δανεισμού, αλλά στα vintage με τα οποία ασχολούμαι είναι πολύ σημαντικό να έχεις τα χρήματα την κατάλληλη στιγμή, οπότε μια καλή πιστωτική βοηθάει. Πάρα πολύ πρόσφατα, έχασα ένα ρολόι που ήθελα πάρα πολύ γιατί περίμενα να πουλήσω κάποια που είχα, για να μαζέψω τα χρήματα. Τώρα - ακόμα δεν κατάφερα να πουλήσω- το ρολόι έκανε φτερά (κάποιοι έχουν χρήματα και αγοράζουν παρά την κρίση) και ξέρω ότι είναι αδύνατο να μου ξαναδοθεί η ευκαιρία να αγοράσω αυτό το μοντέλο σε αυτή την κατάσταση. Αν ήξερα ότι θα έκανε φτερά θα "δανειζόμουν" για να το αγοράσω.

Αποσυνδεδεμένος Petr3

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2009, 11:38:18 μμ »
Δεν ξερω για τις ηλικιες των υπολοιπων μελων ακομη (Δεν ξερω αν υπαρχει thread με παρουσιαση των μελων) αλλα εγω ειμαι 20 χρονων και φοιτητης...Οποτε ρολογακι με σκληρες οικονομιες απο οτι χαρτζιλικι παιρνω και απο οτι δουλειες κανω οταν δουλευω...
Οσο αναφορα το θεμα του δανειου επειδη ειδα οτι το συζητατε αρκετα...Μεχρι στιγμης στη ζωη μου εχω μαθει οτι δανειο θα παρω μονο για ζητηματα ζωης και θανατου...Θεματα υγειας δηλαδη και παμε λεγοντας...Οπως λεει και η παροιμια "καλιο αργα παρα ποτε" ετσι λοιπον καλυτερα αν κα8υστερησεις να αγορασεις το ρολοι..(πιστευω πως ωριμαζει και η σκεψη σου αυτο το διαστημα) παρα να παρεις δανειο και να σου τυχει κατι και μετα να τρεχεις σαν τον Βεγγο και να μη φτανεις...

Φιλικα Πετρος

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 08, 2009, 10:10:07 πμ »
μετρητα στην καλυτερη τιμη που μπορω να πετυχω......και φυσικα μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα μου
εχει αλλη γλυκα να ξερεις οτι το βαζεις στο χερι και ειναι δικο σου ....
αν βεβαια πετυχω ενα κομματι που βρω ενα κομματι που ψαχνω και ξερω οτι δεν εχω αλλη ευκαιρια θα το εκτελεσω με την πιστωτικη  την οποιο θα φροντισω να αποπληρωσω οσο ποιο γρηγορα γινεται.
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Αποταμίευση για αγορά ρολογιού
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 08, 2009, 10:52:02 πμ »
απο προσωπικη πικρα εκτος απο δανειο σπιτιου δεν υπαρχει περιπτωση
να ξαναπαρω δανειο για καταναλωτικο αγαθο
. και -

φιλικα
γιωργος