Αποστολέας Θέμα: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;  (Αναγνώστηκε 8094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 02:53:04 πμ »
Λογω ονοματος, μηχανης ή απλως εμφανισης;

Τοσο λογω ονοματος, οσο και λογω αισθητικης!
LONGINES εχω στη συλλογη μου, οπως επισης και καταδυτικα αλλων εταιριων που προσωπικα θεωρω καλυτερα, ή πιο ενδιαφεροντα απο το εν λογω μοντελο!...
Με αυτη μου την επισημανση -προς θεου- δεν αμφισβητω την ιστορια, ή τη θεση της εταιριας στο χωρο, που ουτως, ή αλλως εκτιμω για τη μακροχρονη παρουσια της και τα επιτευγματα της! Αλλωστε η LONGINES μας εχει συνηθισει αρκετες φορες στο παρελθον με αξιολογα μοντελα και σε ιδιαιτερα ανταγωνιστικες τιμες! Απλως, το συγκεκριμενο μοντελο προσωπικα δε μου αρεσει!...
Ωστοσο, IWC δεν εχω και σιγουρα ειναι μια εταιρια που επισης εκτιμω και θα ηθελα πολυ να εχω στη συλλογη μου -ειδικα κατι απο τη σειρα 'AQUATIMER'- που και αισθητικα μου αρεσει και αναγνωρισιμο μοντελο της εταιριας ειναι και οικονομικα κρινεται συμφερουσα αγορα -εν συγκρισει με αλλα της μοντελα- ιδιαιτερα αυτη την περιοδο, λογω της επικειμενης κυκλοφοριας των νεων καταδυτικων της μοντελων!...
Εκτος αυτου, θεωρω οτι το 'AQUATIMER' -παρολο που το 'LEGEND DIVER' ως πιο νεοφερτο δεν εχει ακομη κριθει απο την παρουσια του, τουλαχιστον στην ελληνικη αγορα- στο χρονο θα κρατησει μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια, ενω πολυ πιθανον -στο απωτερο μελλον- να αποκτησει και καποια ιδιαιτερη συλλεκτικη αξια!

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2009, 12:50:17 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 03:07:30 πμ »
Λογω ονοματος, μηχανης ή απλως εμφανισης;

Υ.Γ.:
Πολυ πιθανον και λογω ποιοτητας κατασκευης!
Ας μην το παραβλεψουμε και αυτο...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 07:19:35 μμ »
Επιτρέψτε μου να προσθέσω κάτι.
Το Aquatimer έχει μόνον σπορ εμφάνιση ιδίως με αυτό το λουρί. Και το χειρότερο είναι ότι δεν ταιρίαζει άλλο λουρί εκτός από το γνήσιο (έτσι φαίνεται)!
Το Longines όμως μπορεί να φορεθεί σε όλες τις περιπτώσεις ως πιό κλασσικό. Πιστεύω πως αυτός θα είναι κι ο λόγος που θα το κάνει συλλεκτικό στο πέρασμα του χρόνου όπως συνέβει με τον πρόγονό του.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 07:23:16 μμ »
longines re-edition vintage μοντελου,αυτο θα διαλεγα για το μπομπε κρυσταλλο για το οτι ειναι διαφορετικο.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 08:09:03 μμ »
Κυριοι, σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.

Κοσμας

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 08:26:03 μμ »
Δεν ειμαι πολυ φιλος του aquatimer & τα ρολογια που δεχονται μονο τα εργοστασιακα λουρακια τα αποφευγω.
Το longines θα αγοραζα.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:00:28 μμ »
ας προσθεσω και εγω τη γνωμη μου
longines legent diver ως ποιο καλαισθητο στο δικο μου ματι αλλα και ποιο διαχρονικο  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:49:51 πμ »
IWC. Ειδικά το συγκεκριμένο Aquatimer έχει δικό του χαρακτήρα και ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα καταδυτικά. Επίσης ο συνδυασμός τιτάνιο/κίτρινες λεπτομέρειες/μαύρο καουτσούκ λουράκι, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ωραίος.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:40:46 πμ »
Τελικα, πηρα το Aquatimer. Κατι το τιτανιο, κατι το κιτρινομαυρο look... ψηθηκα. Οσο περισσοτερο το κοιταζω τωρα, τοσο περισσοτερο μου αρεσει  :)

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:55:30 πμ »
Καλοφόρετο  :) :) Οι υπόλοιπες ευχές μετά τις φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:47:59 πμ »
Τελικα, πηρα το Aquatimer. Κατι το τιτανιο, κατι το κιτρινομαυρο look... ψηθηκα. Οσο περισσοτερο το κοιταζω τωρα, τοσο περισσοτερο μου αρεσει  :)


Αυτό το ποστ είναι ΑΧΡΗΣΤΟ χωρίς φωτογραφίες!!!


Καλοφόρετο.

Φιλικά
Δημήτρης

Φωτό; οέο;

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:02:13 πμ »
Οι επισκέπτες της έκθεσής μου Very Important Watches το 2000 είχαν την δυνατότητα να ψηφίσουν για το ρολόι της χρονιάς.

Στο τέλος της ψηφοφορίας. δυο από τους ανθρώπους που ψήφισαν κέρδισαν ένα ρολόι, αξίας 4.500 ευρώ, ανεξαρτήτου μάρκας, δικής τους επιλογής.

Και οι δύο που κέρδισαν μου ζήτησαν να τους χαρίσω διαφορετικό ρολόι απο αυτό που ψήφισαν.

Ετσι διαβάζοντας τα ποστ, αναρωτήθηκα. Όλοι αυτοί που επιλέγουν ένα ρολόι από τα δύο, αν τους πεις, "και τώρα θα σου χαρίσουμε το ένα από τα δύο', θα έμεναν σταθεροί στην επιλογή τους, ή θα άλλαζν γνώμη;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:23:58 πμ »
εγώ που έχω αλλάξει καμιά 100 ρολόγια+ ....να'σαι σίγουρος Κωστή ότι μόνο σίγουρος δεν θα παρέμενα  :D ....και επειδή ο κόσμος ζήτησε και φωτό άντε να βάλω μερικές από το "παλιό" δικο μου....φίλος με subaru wrx sti (subamaniacs club) όταν το είδε στο χέρι μου μου είπε...μην μου πείς IWC! ...Ναί φυσικά του απαντώ.....μετά από λίγο καιρό το ρολόι βρισκόταν και βρίσκεται φυσικά στον καρπό του!(λυπάμαι για την μέτρια ποιότητα....κινητό γαρ)
:-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:26:46 μμ »
Αυτό το ποστ είναι ΑΧΡΗΣΤΟ χωρίς φωτογραφίες!!!


Καλοφόρετο.

Φιλικά
Δημήτρης

Φωτό; οέο;
[/quote]

Ψυχραιμια  ;D Βρηκα καταλληλο setting για θεματικη φωτο, αλλα υπαρχουν μερικες διατυπωσεις ακομη!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:58:59 μμ »
Οι επισκέπτες της έκθεσής μου Very Important Watches το 2000 είχαν την δυνατότητα να ψηφίσουν για το ρολόι της χρονιάς.

Στο τέλος της ψηφοφορίας. δυο από τους ανθρώπους που ψήφισαν κέρδισαν ένα ρολόι, αξίας 4.500 ευρώ, ανεξαρτήτου μάρκας, δικής τους επιλογής.

Και οι δύο που κέρδισαν μου ζήτησαν να τους χαρίσω διαφορετικό ρολόι απο αυτό που ψήφισαν.

Ετσι διαβάζοντας τα ποστ, αναρωτήθηκα. Όλοι αυτοί που επιλέγουν ένα ρολόι από τα δύο, αν τους πεις, "και τώρα θα σου χαρίσουμε το ένα από τα δύο', θα έμεναν σταθεροί στην επιλογή τους, ή θα άλλαζν γνώμη;

Φιλικά

Κωστής
του ορολογοφιλου ,οινοφιλου,afficionado η ψυχη ειναι μια αββησος.

εγω παροτι γιαπωνεζος και φιλος της IWC στην προκειμενη περιπτωση και επειτα απο βαθια σκεψη .....LEGEND DIVER....
κατι θα εφαγα και με πειραξε......αλλα αυτα τα κεμπαπ στην δραπετσωνα ηταν κολαση!

καλο σας βραδυ
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:22:40 μμ »
Οι επισκέπτες της έκθεσής μου Very Important Watches το 2000 είχαν την δυνατότητα να ψηφίσουν για το ρολόι της χρονιάς.

Στο τέλος της ψηφοφορίας. δυο από τους ανθρώπους που ψήφισαν κέρδισαν ένα ρολόι, αξίας 4.500 ευρώ, ανεξαρτήτου μάρκας, δικής τους επιλογής.

Και οι δύο που κέρδισαν μου ζήτησαν να τους χαρίσω διαφορετικό ρολόι απο αυτό που ψήφισαν.

Ετσι διαβάζοντας τα ποστ, αναρωτήθηκα. Όλοι αυτοί που επιλέγουν ένα ρολόι από τα δύο, αν τους πεις, "και τώρα θα σου χαρίσουμε το ένα από τα δύο', θα έμεναν σταθεροί στην επιλογή τους, ή θα άλλαζν γνώμη;

Φιλικά

Κωστής

Το ρολοι που επιλεγεις διχως οικονομικο τιμημα, ευκολα μπορεις να το επιλεξεις για διαφορετικους λογους απ' αυτους που θα σε εκαναν να επιλεξεις καποιο αλλο, για το οποιο θα χρειαζοταν να βαλεις το χερι στην τσεπη...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:36:26 πμ »
φίλος(μέλος μας) είδε και φόρεσε το Legend  στην ΑΘΗΝΑ!(γνωστό κεντρικό κοσμηματοπωλείο)και σας μεταφέρω αυτό που μου είπε......όση είναι η διαφορά τιμής μεταξύ των δύο ρολογιών άλλη τόση είναι και η μεταξύ τους ποιότητα......τα συμπεράσματα δικά μας....
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:12:42 μμ »
φίλος(μέλος μας) είδε και φόρεσε το Legend  στην ΑΘΗΝΑ!(γνωστό κεντρικό κοσμηματοπωλείο)και σας μεταφέρω αυτό που μου είπε......όση είναι η διαφορά τιμής μεταξύ των δύο ρολογιών άλλη τόση είναι και η μεταξύ τους ποιότητα......τα συμπεράσματα δικά μας....

Ωχ!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:35:41 μμ »
να το δουμε απο κοντα και μετα βγαζουμε συμερασματα,εδω αλλα ακουσα :)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Longines Legent Diver ή IWC Aquatimer 2000;
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:37:55 μμ »
φίλος(μέλος μας) είδε και φόρεσε το Legend  στην ΑΘΗΝΑ!(γνωστό κεντρικό κοσμηματοπωλείο)και σας μεταφέρω αυτό που μου είπε......όση είναι η διαφορά τιμής μεταξύ των δύο ρολογιών άλλη τόση είναι και η μεταξύ τους ποιότητα......τα συμπεράσματα δικά μας....

και γιατί μας τα λες εσύ και όχι το μέλος???

ας μας πει τις εντυπώσεις του ο ίδιος... :)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.