Αποστολέας Θέμα: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..  (Αναγνώστηκε 61964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« στις: Ιανουάριος 18, 2009, 01:16:57 μμ »
τα ιδια κανουν ολες οι εταιριες απο την σεικο μεχρι την ομεγα και παει λεγοντας


Συμφωνω και πολλες φορες τα εχουμε σχολιασει αρνητικα στο φορουμ.
Τουλαχιστον ομως η Seiko & η Ω εχουν σα μαρκες το ειδικο βαρος να υποστηριξουν-απαιτησουν κατι premium για ενα limited ρολοι τους,αλλα η Swissarmy που παει στα 3.000;
Φυσικα δεν εχω κατι με την εν λογω μαρκα και θεωρω οτι στα 1.000-1200ευρω λιανικης εχει τιμιους και ποιοτικους χρονογραφους αλλα και diver(φθηνοτερα).Αλλα στα 3.000 ειναι υπερβολη,φυσικα 300 καλοθελητες παγκοσμιως αργα η γρηγορα θα βρεθουν να το παρουν ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 06:30:47 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 06:24:46 μμ »
Τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει με ποια λογική βρίσκετε ένα ρολόι συλλεκτικό, ενδιαφέρον, ιστορικό, τέλειο, κόλπο του marketing κοκ.

Δυστυχώς η επαγγελματική μου ιδιότητα δεν μου επιτρέπει να γράψω ότι γνωρίζω με συγκεκριμένα ονόματα και μοντέλα, αλλά βρίσκω ιδιάζον να εξαντλούμε την αυστηρότητά μας σε ένα ρολόι, όταν όλοι γνωρίζουμε (ή ψυχανεμιζόμαστε) ότι η αλήθεια δεν συμβαδίζει πάντα με αυτά που μας σερβίρουν οι εταιρείες.

Εξηγώ: Αν αγοράσεις μια Ferrari ή ένα Fiat θα μπορέσεις εύκολα –και γρήγορα– να καταλάβεις την αντικειμενική αξία του αυτοκινήτου που αγόρασες. Πόσοι όμως γνωρίζουν τι ακριβώς κρύβει μέσα της η πολύ όμορφη κάσα του ρολογιού που μόλις απέκτησαν; Και πως μπορείς να  επιβεβαιώσεις την σωστή επιλογή, εκτός από την ακρίβεια στη μέτρηση του χρόνου που σχεδόν πάντα είναι απογοητευτική; Όλοι μιλάνε για την αξία των μηχανισμών, αλλά το μηχανικό ρολόι που έχει αυτή την στιγμή την μεγαλύτερη ακρίβεια στην καταγραφή του χρόνου (+1 δευτερόλεπτο την ημέρα, ενώ όλα τα άλλα έχουν 4-5), κατασκευάζεται από τον Jean-François Ruchonnet και δεν το γνωρίζει –φαντάζομαι– σχεδόν κανείς.

Αν πάρουμε τις 10 εταιρείες που θεωρούνται διεθνώς και από όλους οι σημαντικότερες στην Υψηλή Ωρολογοποιία, εγώ γνωρίζω πολλές που λένε ανακρίβειες για την ιστορική τους συνέχεια, 4 που λένε ότι κατασκεύασαν το πρώτο ρολόι χειρός, αρκετές που δεν είχαν δικό τους μηχανισμό για αιώνες και απέκτησαν πριν λίγα χρόνια, μια που όλοι νομίζουν ότι έχει ιστορία αιώνων, ενώ απλά ο ιδιοκτήτης της αγόρασε πριν λίγα χρόνια ένα ξεχασμένο όνομα με έτος ίδρυσης αρχαίο και παρουσίασε μία εντελώς νέα (και αξιόλογη) συλλογή. Μέχρι και fake απόγονοι λέγεται ότι υπάρχουν. Όλοι γνωρίζετε ότι την ίδια μηχανή την «φορούν» ρολόγια 500 έως 20.000 ευρώ. Ανάλογα με το υπόλοιπο «πακέτο».

Ωραία, εξαντλήστε την αυστηρότητά σας στο Victorinox, που φαντάζομαι δεν λέει πουθενά ότι ιδρύθηκε τον 18ο αιώνα, αντίθετα διαφημίζει ότι «φοράει» Valjoux7750. Θα πρέπει να δεχθούμε ότι υπάρχουν ρολόγια που δεν τα αγοράζεις για την μηχανή τους, όπως ακριβώς υπάρχουν και αυτοκίνητα που είναι κομψά, καλοφτιαγμένα, ευχάριστα στο μάτι, αλλά η μηχανή τους είναι απλά αξιοπρεπής και όχι «έργο Τέχνης».

Ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα προκύπτει όταν μπαίνει και η παράμετρος της επένδυσης. Σε άλλο topic, πολλοί εξέφρασαν την αποστροφή τους για το νέο Panerai των 60 χιλιοστών, καθαρά για λόγους αισθητικής, αν και νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι μια πολύ καλή επένδυση η αγορά του και αυτοί που το αγόρασαν θα βγάλουν σε λίγα χρόνια πολλές φορές τα λεφτά τους.

Φιλικά
Κ.Σ.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι η λέξη «προκαταβολή» σημαίνει ότι δίνω σε έναν έμπορο κάποια χρήματα (μέρος της αξίας του προϊόντος που δεσμεύω) προκειμένου να το αγοράσω εγώ και όχι κάποιος άλλος. Είναι κατά συνέπεια προφανής η από τις δύο πλευρές δέσμευση αυτή. Αν κάποιος μετανιώσει για μία επιλογή του το θέμα δεν είναι να βρει μια καλή ή κακή δικαιολογία για να κοροϊδέψει έναν έμπορο, αλλά να αναλάβει την ευθύνη του. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό στο πλαίσιο της συμμετοχής μας σε ένα φόρουμ να διδάσκουμε κακή συμπεριφορά. Ο έμπορος θα πουλήσει το ρολόι κάπου αλλού, αλλά και εμείς ως καταναλωτές έχουμε ένα όνομα που μας συνοδεύει και είναι σημαντικό να μετράει ο λόγος μας και ακόμη περισσότερο η προκαταβολή μας. Θα ήταν διαφορετικά αν σας είχαν πουλήσει το ρολόι για ...tourbillon.


ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 07:28:36 μμ »
φιλε vivow

Συλλεκτικο θα γινει ενα αντικειμενο οταν μετα απο την παροδο των ετων ,και ενω εχουν παραχθει λογικες ποσοτητες εχει αποκτηση

φημη λογω κατασκευης και ποιοτητας και αναζητηται απο τους συλλεκτες  ως holy grail!

και για τους παραπανω λογους διατηρει ιση η υψηλοτερη αξια!

aka Seiko LANDMASTER SAGARMATHA

http://larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=0&id=1055816361

εχουν βγει σχεδον 4000 και αμα βρειτε κανενα σε καλη κατασταση θα μου το πειτε σας παρακαλω?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:39:56 μμ »
ACIDBLACK, μπερδεύετε απ ότι βλέπω την συλλεκτικότητα με τα προσωπικά σας γούστα, την φήμη και πάνω απ’ όλα την άνοδο της τιμής. Γνωρίζω αρκετά καλά τον Osvaldo Patrizzi, ιδρυτή του μεγαλύτερου Οίκου Δημοπρατήσεων στον κόσμο Antiquorum, ο οποίος για 30 χρόνια πραγματοποιούσε πωλήσεις ρολογιών που αγγίζουν τα 200 εκατομμύρια ευρώ τον χρόνο, μερικούς από τους σημαντικότερους εκτιμητές ρολογιών στον κόσμο και τον Aurel Backs που ηγείται στο τμήμα ωρολογοποιίας του διεθνούς Οίκου Δημοπρατήσεων Christie’s και έχω συζητήσει πολλές φορές μαζί τους για την συλλεκτική αξία διαφόρων εταιρειών και μοντέλων. Κανείς τους δεν θα χρησιμοποιούσε το παράδειγμα που χρησιμοποιήσατε για να εξηγήσει τι είναι συλλεκτικό. Αδικείτε και την Seiko, η οποία είναι μια κορυφαία στο είδος της εταιρεία.

Συλλεκτική είναι και μία χαρτοπετσέτα (ιδιαίτερα δε από ένα εστιατόριο στο Ακαπούλκο) για τον γιο της ξαδέρφης μου που μαζεύει χαρτοπετσέτες –και αν βρείτε μια, ακόμη και σε κακή κατάσταση να μου το πείτε σας παρακαλώ. Για τον Osvaldo συλλεκτικό είναι το Henry Graves που πούλησε το 1999 προς 11.000.000 δολάρια. (Για να ικανοποιηθείτε ο ίδιος ο Henry Graves το είχε πληρώσει το 1933 30.000 δολάρια).

Πάντως καμία εταιρεία δεν ονομάζει τα ρολόγια της συλλεκτικά, ώστε να θεωρηθεί ότι μας κοροϊδεύει. Τα ονομάζουν limited edition και αυτό δεν μπορεί κανείς να τους το αρνηθεί, εφ’ όσον τα παράγουν πράγματι σε συγκεκριμένο αριθμό κομματιών. Εγώ έχω μια συλλεκτική χύτρα SEB (σε άριστη κατάσταση – δεν έχω μαγειρέψει ποτέ μέσα) η οποία έχει καπάκι και χερούλια από σμάλτο σε χρώμα παστέλ γαλάζιο και βγήκε σε περιορισμένο αριθμό, όταν η SEB είχε πουλήσει 40.000.000 χύτρες στη Γαλλία. 

Χαλαρώστε λοιπόν με τις συλλογές. Γνωρίζω Έλληνα που ζει στο Λονδίνο και όλα τα ιστορικά ρολόγια των 300.000 ευρώ που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια, τα έχει στα τρία χρώματα του χρυσού συν την πλατίνα και δεν θεωρεί τον εαυτό του συλλέκτη. Και άλλους που έχουν πέντε Swatch και αυτοαποκαλούνται συλλέκτες. Παλαιότερα είχα χαρίσει σε κάποιον που δούλευε στην εταιρεία μου ένα ρολόι που έκανε 300 ευρώ. Μια ημέρα μου λέει «Ξέρεις το ρολόι που μου χάρισες μου δίνουν οι φίλοι μου όσο-όσο να το αγοράσουν. Τους είπα ότι τάχα μου είναι συλλεκτικό και επειδή ξέρουν ότι μου το χάρισες εσύ φαντάζονται ότι κάνει πολλά λεφτά!»

Κατά την γνώμη μου κοιτάξτε να ευχαριστηθείτε τα ρολόγια που σας αρέσουν και μην έχετε ταμπού, την στιγμή μάλιστα που τις περισσότερες φορές οι περισσότεροι δεν μπορούν να γνωρίζουν σε βάθος τον χώρο και τα μυστικά του. Ξέρετε πόσες και ποιες εταιρείες φροντίζουν να ανεβάσουν την τιμή πώλησης των ρολογιών τους στις Δημοπρασίες ή στο Internet;

Το ατυχές μάθημα συμπεριφοράς που δώσατε στον Κ2LINO για το πώς μπορείς να κοροιδέψεις έναν αντιπρόσωπο επειδή άλλαξες γνώμη, ακολούθησε το επίσης ατυχές μάθημα σε εμένα για το τι είναι συλλεκτικό. Σύμφωνα με τα γραφόμενά σας ένα ρολόι γίνεται συλλεκτικό μόνο όταν πουληθεί ακριβότερα. Αλήθεια τι γίνεται αν δεν πουληθεί ποτέ, ή αν αργότερα χάσει την αξία του; Ξε-γίνεται συλλεκτικό; Μια Jaguar E-Type ή μια Rolls Royce εποχής δεν είναι συλλεκτικές επειδή κοστίζουν λιγότερο απ’ ότι κόστιζαν όταν πρωτοκυκλοφόρησαν;

Φιλικά

Κ.Σ.

Υ.Γ. Αλήθεια τι υπονοείτε όταν λέτε «αν το βρείτε σε καλή κατάσταση»; Τα άλλα οι ιδιοκτήτες τους τα κλώτσαγαν ή χάλασαν από μόνα τους; Θα προσπαθήσω να σας το βρω, αλλά θα πρέπει να το βρω ακριβά για να επιβεβαιώσω την άποψή σας ότι είναι συλλεκτικό. Αν το βρω σε καλή τιμή, φαντάζομαι δεν θα σας ενδιαφέρει αφού θα πάψει να είναι (για εσάς) συλλεκτικό. Πάντως το ρολόι που αναφέρατε -συλλεκτικό ή μη- είναι όμορφο.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 12:47:56 πμ »
στις υψηλες σφαιρες της ωρολογοποιας και γενικα οπου ο τζιρος ειναι μεγαλος υπαρχει και η αλλη πλευρα ,η ευκαιρεια μου δινεται απο την αναφορα δυο ονοματων σταθμος απο το μελος VIWOW :Osvaldo Patrizzi και  Antiquorum. Ο Osvaldo Patrizzi(πρωην CEO ΤΟΥ Antiquorum..)  ηταν ο υπευθυνος την δεκαετια του 70 οικου δημοπρασιων που μεσα απο μια σειρα καταστασεων καταφερε να γινει ο ιδιοκτητης.Tο Antiquorum και ο Patrizzi  ειναι σε εντονη αντιπαραθεση εδω και αρκετο καιρο,παραθετω ενα αποσπασμα ,θα βρει κανεις παρα πολλα και σε μεγαλα ξενα φορα.

Απο την αλλη οταν ο τζιρος ειναι μεγαλος κανεις δεν ειναι αθωος,δεν υπαρχει ασπρο και μαυρο!ετσι χαμος εγινε και παλι με την αξιοπιστια ολων αυτων των οικων...στην omegamania που οργανωσε το  antiquorum και η ομεγα, ηταν προς πωληση fake omega seamaster 300m!εδω η πηγη timezone

This watch is currently featured in the online catalog for the upcoming Antiquorum "Omegamania" thematic auction. The listing can be seen here - see lot#128. Amazingly, it's a blatantly obvious Asian fake

http://forums.timezone.com/index.php?t=msg&goto=2473633&rid=418#msg_2473633

The complaint also accuses Mr. Patrizzi of misappropriating company funds and false accounting
VRF:

Today's Wall Street Journal - Antiquorum Accuses Ex-CEO of Fraud

Antiquorum Accuses Ex-CEO of Fraud
By STACY MEICHTRY
April 10, 2008; Page B6

Antiquorum Auctioneers SA said it filed a criminal complaint in a Geneva court against its former chief executive and co-founder, Osvaldo Patrizzi, alleging that he was involved in fraudulent activities at the high-profile watch-auction house.

In the complaint -- which Antiquorum said in a statement it had filed in October -- the auction house's board alleges that Mr. Patrizzi was involved in theft of valuable watches. The complaint also accuses Mr. Patrizzi of misappropriating company funds and false accounting, according to the statement, which was released late Tuesday.

Mark Schumacher, a business associate of Mr. Patrizzi's, confirmed that the complaint had been filed and said Mr. Patrizzi denied any wrongdoing. He characterized the announcement of Antiquorum's legal action as an attempt to smear Mr. Patrizzi just as he launched a new auction house Tuesday. Mr. Schumacher said Mr. Patrizzi had filed a countermotion against Antiquorum's October complaint.

Mr. Schumacher is chief operating officer of Mr. Patrizzi's new auction house, called Patrizzi & Co. Auctioneers. Reached by phone, Mr. Patrizzi declined to comment.

The legal proceedings are the latest salvo in a protracted battle between Mr. Patrizzi and the new management of Antiquorum. Under Mr. Patrizzi, Antiquorum pioneered the watch-auction market, helping boost the profile of brands such as Patek Philippe and Omega among collectors. Late last year, Antiquorum's biggest shareholder, Japanese media group Artist House Holdings, led a boardroom revolt that resulted in Mr. Patrizzi's departure.

Describing its complaint, Antiquorum said in its statement that Mr. Patrizzi "employed deception...to enrich himself personally, in some instances by millions of Swiss francs at the expense of parties invested in Antiquorum."

Lionel Halperin, a lawyer representing Antiquorum, said the complaint reflected the findings of an independent audit conducted by PricewaterhouseCoopers LLP. A spokeswoman for PWC declined to comment.

κατι σαπιο υπαρχει στο βασιλειο της δανιμαρκιας! Αλλα αυτα εξω ειναι ηδη γνωστα και για το χωρο της υψηλης ωρολογοποιας ;)


αυτοι τσακωνονται ΤΕΛΙΚΑ  χειροτερα απο εμας τους μικρους ερασιτεχνες ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2009, 01:14:40 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 01:31:53 πμ »
Φίλε Γιώργο έχω τον κατάλογο που λες και μόλις τον άνοιξα και είδα το αντικείμενο #128 ...
χμμμ άλλη μια απόδειξη της φράσης "Η γνώση είναι δύναμη!" ... δηλαδή:
αν κάποιος ξέρει να διαβάζει κωδικούς ανακαλύπτει και πιθανά fake ... ;)
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 01:37:29 πμ »
η προθεση μου ηταν ,μιας και μιλαμε σε ενα φορουμ ρολογιων ,να δειχνουμε και την αλλη οψη του νομισματος ,οπως κανουν και στις ωριμες αγορες χωρις φοβο και παθος μιας και  εμεις ειμαστε ο τελικος αποδεκτης των προιοντων  ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:18:20 πμ »
K2LINO,

Η πολύπλοκη (νομικά αλλά και ανθρώπινα) άποψή σας για το τι σημαίνει προκαταβολή φανερώνει μόνο την διάθεσή σας να μην τηρήσετε αυτό που ξεκινήσατε. Όσοι παρακολουθούν το φόρουμ έχουν καταλάβει ότι πρώτα παραγγείλατε κάτι και μετά αρχίσατε να σκέφτεστε τι πραγματικά θέλετε να αγοράσετε.

Δεν παρέχω νομικές συμβουλές αλλά έχω παραγγείλει στην ζωή μου πολλά ιδιαίτερα -και συχνά μοναδικά- αντικείμενα, καθώς και την ίδια στιγμή έχω καθημερινή επαφή με πολλούς εμπόρους και γνωρίζω τους κανόνες της αγοράς, ιδιαίτερα δε για τις λίστες αναμονής που υπάρχουν για κάποια μοντέλα.

Προφανώς δεν μπορείτε (ή δεν θέλετε) να σκεφθείτε ότι σε πολλές περιπτώσεις ένας εισαγωγέας παραγγέλνει ένα ρολόι και το διαφημίζει, είτε με καταχωρήσεις είτε με άρθρα στα περιοδικά, με στόχο να το πουλήσει. Δεν είναι βέβαια αυτοκίνητο για να σας το παραγγείλει στο χρώμα που το θέλετε με ανάλογη ταπετσαρία. Από την στιγμή που εσείς δώσατε την προκαταβολή σας μέχρι τον χρόνο που σας χρειάστηκε να πληροφορηθείτε (μέσω του φόρουμ) ότι υπάρχει και το Omega Speedmaster, ίσως κάποιοι άλλοι ζήτησαν από την εταιρεία που είχατε αρχικά επιλέξει να αγοράσουν το ίδιο μοντέλο. Αν υποθέσουμε ότι (όπως εσείς γράψατε με υπερηφάνεια στην αρχή) θα έρθουν στην Ελλάδα μόνο δύο και το ένα εξ’ αυτών είχε ήδη πουληθεί, εσείς τι θα περιμένατε να κάνει ο αντιπρόσωπος; Να σκεφτεί «αφού με τον K2LINO δεν πήγαμε στον συμβολαιογράφο (σαν να αγοράζατε σπίτι) ας το δώσω εγώ το ρολόι στον άλλο και θα του πω ότι «πέθανε ο σκύλος μου»;

Έλεγε παλιά ο Νίκος Δήμου: «Διανοούμενος είναι ο άνθρωπος που κάνει τις ιδέες του πράξη. Έλληνας διανοούμενος είναι ο άνθρωπος που ψάχνει ιδέες για να δικαιολογήσει τις πράξεις του». Αυτό μου θυμίσατε με το ποστ-δικαιολογία. Είναι λάθος να λειτουργούμε αυθαίρετα και να προσπαθούμε να βάλουμε και νομικίστικη σάλτσα στην λάθος συμπεριφορά μας. Προφανώς σας λείπει η εμπειρία γιατί εκτός του γεγονότος ότι έχετε άδικο επί της ουσίας, γιατί κανείς δεν σας ξεγέλασε αλλά εσείς αλλάξατε γνώμη (σύμφωνα με όσα μόνος σας γράψατε) και τα δικαστήρια προφανώς αντιλαμβάνονται διαφορετικά από εσάς ένα δελτίο παραγγελίας και μία απόδειξη είσπραξης προκαταβολής, είναι ανεδαφικό να πιστεύει κανείς ότι θα είχε νόημα ένας δικαστικός αγώνας που όλοι γνωρίζουμε πόσο διαρκεί και κατά πόσο έχει νόημα, όταν το μάλλον απίθανο, καλύτερο για εσάς αποτέλεσμα θα ήταν 500 ευρώ μετά από 3 χρόνια μείον τις αμοιβές δικηγόρου, τον χαμένο χρόνο και την ταλαιπωρία.

Η δική μου εμπειρία από την ζωή, μου έμαθε ότι ο τρόπος που δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα είναι η αλήθεια και η προσπάθεια εξεύρεσης κοινώς αποδεκτής λύσης, όχι μέσω του παιδικού ψέματος «πέθανε ο σκύλος μου» που πρότεινε ο ACIDBLACK, αλλά μέσω της πραγματικότητας που είναι ότι αλλάξατε γνώμη. Κάθε έμπορος θα έβρισκε μαζί σας μια λύση. Το φιλότιμο δούλευε πάντα καλύτερα από το ψέμα. Κανείς δεν θέλει να πιάνεται κορόιδο.

Η συμβουλή μου (αφού από ότι κατάλαβα είστε ανοικτός σε προτάσεις) είναι να μην αγοράσετε ακόμη ρολόι. Περιμένετε λίγο καιρό να μάθετε δύο πράγματα παραπάνω, να διαβάσετε και στο φόρουμ και αλλού και να έχετε δική σας γνώμη. Μη νομίζετε και εγώ λίγους μήνες πριν ξεκινήσω να ασχολούμαι με τα ρολόγια βρέθηκα σε ένα μαγαζί μπροστά σε ένα ρολογάκι και ένα αριστούργημα που είχαν την ίδια τιμή και αγόρασα το ρολογάκι. Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι η ανοησία του να αγοράζεις χωρίς να ξέρεις τι θέλεις.

Όσο για τα ποστ των Omegasnik και george_ η Μαίρη Λίντα τραγουδούσε «Μη μου χαλάσεις τ’ όνειρο που μοιάζει σαν αλήθεια, Τραγούδα μου το σ’ αγαπώ, πάντα στον ίδιο τον σκοπό, λέγε μου παραμύθια…» Και είναι η ωρολογοποιία κοντά στο όνειρο, αλλά και κοντά στα παραμύθια. Τι φταίνε οι εταιρείες, αν εμείς φερόμαστε σαν μικρά παιδιά και το τραβάει ο οργανισμός μας το παραμυθάκι; Όταν με κάλεσαν στο A.I.H.H. (την Διεθνή Οργάνωση που είχαν φτιάξει η Cartier, η Vacheron Constantin, η IWC, η J-LC, η Audemars Piguet, η Piaget, η Girard-Perregaux, η Zenith κλπ για την διάδοση της Υψηλής Ωρολογοποιίας) και μου πρότειναν να αναλάβω ένα σεμινάριο που πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα και στόχο είχε την εκπαίδευση των ιδιοκτητών και πωλητών καταστημάτων που πουλούν τις παραπάνω εταιρείες (δηλαδή τα 18 πιο γνωστά καταστήματα του είδους στη χώρα μας) στις τεχνικές πώλησης στην Υ.Ω., συμμετείχα σε μια συζήτηση που έγινε με τους ομόλογούς μου σε όλες τις χώρες του κόσμου, από το Χονγκ Κονγκ μέχρι την Αργεντινή.

Εκεί μας έδειξαν ένα βίντεο με έναν πωλητή-υπόδειγμα. Όλοι άρχισαν να εξαίρουν την συμπεριφορά του κατά την πώληση. Εγώ είπα ότι είναι ένας κακός πωλητής, γιατί λέει ψέματα. Δεν γίνεται να προσπαθείς να πείσεις τον πιθανό πελάτη ότι ένα ατσάλινο ρολόι που κυκλοφορεί σε χιλιάδες κομμάτια «έχει επάνω του» 18 μήνες χειροποίητη εργασία. Αργότερα κατάλαβα ότι είχα άδικο. Συχνά ο καταναλωτής επιθυμεί μαζί με το ρολόι να αγοράσει και το ψέμα που του ξεφουρνίζουν. Είναι το έτοιμο ψέμα που θα πει μεθαύριο στην παρέα του, καμαρώνοντας για το καινούργιο του ρολόι και σχεδόν όλοι θα τον πιστέψουν.

Τώρα για το θέμα των δημοπρασιών, ποιος έχει στις ημέρες μας στα χέρια του το μέλι και δεν το γλύφει; Κάτι σαν τον στρατό που όλοι βρίζουν αυτόν που παίρνει τις πιο πολλές άδειες, λες και αν μπορούσαν να κάνουν και αυτοί το ίδιο, θα κάθονταν μέσα να «βαρέσουν» σκοπιά. Ο Patrizzi με την δουλειά του ανέβασε τις τιμές στα ύψη. Ένα World Timer της Patek Philippe –υπέροχο δεν λέω– 4.000.000 ευρώ; Το ίδιο ρολόι το πούλησε ο ίδιος πριν 10 χρόνια 200.000 ευρώ και πιο παλιά δεν άξιζε σχεδόν τίποτα. Κακό αν αγοράζεις – καλό αν πουλάς. Τώρα έχει ιδρύσει έναν νέο Οίκο Δημοπρατήσεων (Patrizzi & Co) με επαναστατικές διαδικασίες και όρους. Φυσικό είναι να δέχεται πυρά. Οι γνώσεις του βέβαια για την Υ.Ω. δεν συγκρίνονται. Για να κάνεις όμως αυτή την δουλειά πρέπει να μπορείς να συνδιαλέγεσαι με τον Σουλτάνο του Μπρουνέι και όλους τους βαθύπλουτους της Γης. 

Ου παντός πλειν εις Κόρινθον…

Φιλικά

Κ.Σ.

ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:55:45 πμ »
ναι ολα αυτα που αναφερετε ειναι μια οψη του παιχνιδιου αλλα οχι η μονη ομως στις οργανωμενες και ωριμες αγορες!να πω και γω μια ιστορια,πολυ συντομη αλλα με περιεχομενο:η iwc μια υπεροχη σε ιστορια και σχεδια εταιρια η οποια "τολμησε" να πει ενα ψεμμα,λιγο πιο μεγαλο ισως απο οσο θα επρεπε.ενα ψεμμα που καταφερε  να ενεργοποιησει τα αντανακλαστικα του ιταλου,αμερικανου,γερμανου ωρολογοφιλου καταναλωτη.μηχανη της με βαση ετα τροποποιημενη την παρουσιαζε σαν δικη της ,παντα στο οριο του νομιμου,οχι του ηθικα νομιμου! σαν αποτελεσμα ειχαμε μια μεγαλη κουβεντα που παρεσυρε ολα τα μεγαλυτερα φορα το ενα μετα το αλλο ,η αρχη πρεπει να εγινε στο timezone οσο θυμαμαι.η κουβεντα αυτη μετατρεπεται σε ,ας μου επιτραπει η λεξη ,"οργη" για τον εμπαιγμο αυτο !το προφιλ της iwc απο τοτε εχει τραυματιστει και θα ακουσεις χαρακτηρισμους του στυλ"ωραιο σχεδιο αλλα μας ζητανε πολλα λεφτα για μια ετα!"

δεκτο να πουνε και ψεμματα,αρκει το ψεμμα να μην ειναι τοσο μεγαλο και κινδυνεψουν να τους γυρισει boomerang

στην εποχη της ελευθερης διακινησης πληροφοριων ειναι δυσκολο να χτισεις μυθους με πηλινα ποδια!δυστυχως  η μαυρη δεκαετια του 70 ,μαλλον δεν εγινε μαθημα σε αρκετες εταιριες !αντι να δημιουργησουν μηχανες,σχεδια ,ρολογια,βρηκαν την ευκολη και πιιο επικερδη λυση.δηλαδη αγοραζω μια ετοιμη μηχανη και εξοικονομω πολλα λεφτα σε ερευνα ,εξελιξη ,γραμμη παραγωγης.ειναι να μην χαιρεται κανεις με οσους δεν ακολουθησαν τον ευκολο δρομο?ειναι τυχαιο οτι αυτος που εσωσε  την ελβετικη ωρολογοποιια προσφερει σημερα και εαν νεο escapement system/coaxial σε ρολογια των 2.000 ?ειναι η οχι καινοτομια εαν σκεφτει κανεις οτι αλλες μαρκες που εχουν ενα νεο escapement system, οχι το κλασσικο swiss anchor, το βαζουν σε ρολογια που κοστιζουν πολλα μηδενικα?τελικα ο λιβανεζικης καταγωγης τραπεζιτης,nicolas  hayek εδωσε η οχι νεα πνοη στους ελβετους?

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 04:05:52 πμ »
Να διορθώσω τον εαυτό μου. Λέμε "ες Κόρινθον" και όχι "εις".

Και να ρωτήσω κάτι τους παλαιότερους και ειδικότερους: Δεν είμαστε εκτός θέματος τόπικ όλοι εδώ και αρκετά ποστς; Επιλογή ρολογιού - Τι είναι προκαταβολή - Δημοπρασίες.

Ρωτάω γιατί έχω και κάτι καλές συνταγές μαγειρικής, μήπως τις ρίξω εμβόλιμα.

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 04:08:09 πμ »
Να διορθώσω τον εαυτό μου. Λέμε "ες Κόρινθον" και όχι "εις".

Και να ρωτήσω κάτι τους παλαιότερους και ειδικότερους: Δεν είμαστε εκτός θέματος τόπικ όλοι εδώ και αρκετά ποστς; Επιλογή ρολογιού - Τι είναι προκαταβολή - Δημοπρασίες.

Ρωτάω γιατί έχω και κάτι καλές συνταγές μαγειρικής, μήπως τις ρίξω εμβόλιμα.

Φιλικά

Κ.Σ.


και φυσικα ειμαστε !απλα για να μην χαλασει η δυναμικη σε ενα τοσο γονιμο θεμα αλλα και να βρεθει και ενας καταλληλος τιτλος  δεν μεταφερθηκε ακομα ;)

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 05:17:20 πμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σας. Ο ρόλος του Nicolas Hayek είναι προφανώς κομβικός, αφού έχει στα χέρια του εκτός από πολλά από τα πλέον σημαντικά και επιτυχημένα ονόματα του χώρου και τις μεγαλύτερες εταιρείες μηχανισμών στον κόσμο. Κατά συνέπεια οι κινήσεις του επηρεάζουν μεγάλο μέρος της αγοράς. Κορυφαίο παράδειγμα αποτελεί το γεγονός οτι πριν από μερικά χρόνια θέλησε να υποχρεώσει όλες τις εταιρείες που χρησιμοποιούν μηχανισμούς ΕΤΑ, να αναφέρουν στην διαφημιστική τους καταχώρηση οτι το ρολόι της φωτογραφίας φέρει μηχανισμό (ούτε καν ΕΤΑ, αλλά) κατασκευασμένο από το Swatch Group. Το αποτέλεσμα ήταν σύντομα να υπαναχωρίσει λόγω ακυρώσεων στις παραγγελίες των θιγόμενων εταιρειών, αλλά και πολλές εταιρείες να επενδύσουν σε υποδομή κατασκευής μηχανισμών, τις περισσότερες φορές εξαγοράζοντας μικρές εταιρείες που έφτιαχναν μηχανισμούς.  Η πολιτική του Hayek είναι βέβαια πολύπλοκη και έχει το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό να στηρίζεται στο γεγονός οτι το Swatch Group έχει πραγματικά σημαντικές εταιρείες σε όλο το εύρος της ωρολογοποιίας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η ελβετική ωρολογοποιία για αιώνες στηρίχθηκε στην εικόνα του ωρολογοποιού που κατασκευάζει το ρολόι στην σοφίτα, ενώ έξω χιονίζει, έχοντας μάθει τα μυστικά από τον πατέρα του και αυτός από τον παππού του και οτι πρόσφατα -και παρά την παρ' ολίγο καταστροφή την δεκαετία του 70- Πρόεδρος μιας από τις μεγαλύτερες εταιρειες του χώρου έδωσε συνέντευξη σε μια από τις μεγαλύτερες εφημερίδες του κόσμου λέγοντας ούτε λίγο - ούτε πολύ τα ρολόγια μας είναι τα καλύτερα, γιατί εμείς κάνουμε τα καλύτερα ρολόγια στον κόσμο. Λες και οι πολυεκατομμυριούχοι ανά τον κόσμο είναι ηλίθιοι κσι πετούν τα 300.000 δολάρια από το παράθυρο.

Σαφώς και θα αναγκαστεί η ελβετική ωρολογοποιία να ξανασκεφτεί την πορεία της, αλλά και τα αποτελέσματα της μεγάλης έκρηξης της τελευταίας δεκαετίας, κατά την οποία εμφανιζονταν 3 νέα ονόματα κάθε ημέρα. Μεγάλη βέβαια είναι η συζήτηση και γύρω από το περιβόητο Swiss Made που πλέον πολλοί κριτικάρουν και το οποίο δεν σημαίνει και πολλά, αφού ένα ρολόι για να αποκτήσει τα πολύτιμα 9 γραμματα στο καντράν του απαιτείται να έχει μηχανισμό με το 50% των εξαρτημάτων κατασκευασμένων στην ελβετία και συναρμολογημένο στην ελβετία. Τα υπόλοιπα τα κάνεις όπου σε βολεύει. Αντίστοιχη είναι η κατάσταση και όσον αφορά τα τεστ πιστοποίησης ακρίβειας που πολλοί θεωρούν ξεπερασμένα και έτσι ολοένα και περισσότερες εταιρείες υποβάλλουν τα ρολόγια τους σε πιο αυστηρά τεστ in house, αλλά και δημιουργούνται και νέα, συνήθως ανά περιοχή, πιστοποιητικά.

Πάντως οι εποχές αλλάζουν και οι ελβετοί, όσο αργοί και αν λέγεται οτι είναι, θα προσαρμοστούν. Μέχρι πριν λίγα χρόνια θα μπορούσαμε εμείς να συζητάμε μεταξύ μας τέτοια ώρα, ή ακόμη περισσότερο θα μπορούσαμε σε δευτερόλεπτα να συνομιλήσουμε με κάποιον στο Πεκίνο ή το Μεξικό;

Επιμένω πάντως οτι πρέπει και εμείς να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι δεν είναι μόνο η μοναδικότητα της μηχανής που μετράει σε όλα τα ρολόγια. Πριν 10 χρόνια έκανα δώρο στον πατέρα μου ένα ρολόι πολύ γνωστής και αξιοσέβαστης εταιρείας που στιχοίζει σήμερα 14.000 ευρώ και ήταν δικής του επιλογής. Όταν του το έδωσα μου είπε: "Σε ευχαριστώ. Με κάνεις ευτυχισμένο". Κσι εγώ του απάντησα: "Θα ήμουν και εγώ, αλλά δυστυχώς ξέρω τι μηχανή έχει μέσα". Δεν είναι η μόναδική αξία η μηχανή για ένα ρολόι. Σε άλλους έχει πιό πολύ σημασία η αισθητική, το φινίρισμα, κάποιο σπάνιο υλικό, η δεξιότητα στην επεξεργασία κλπ. Και σε μία ωραία γυναίκα δεν κοιτάμε όλοι το ίδιο.

Καλό είναι βέβαια να έχει κανείς συνείδηση τι "ψωνίζει" και μόνος τρόπος είναι η ενημέρωση. Ας είναι καλά η εποχή μας που μας δίνει χιλιάδες ευκαιρίες γι αυτό.

Φιλικά

Κ.Σ.

Υ,Γ. Όταν λέμε βέβαια οτι ένα ρολόι φέρει ένα μηχανισμό της αγοράς, τα μεγάλα ονόματα δεν βάζουν τον μηχανισμό όπως τον αγοράζουν. Κρατούν την βάση και αντικαθιστούν όλα τα ζωτικά μέρη, αλλά και επεξεργάζονται τα εξαρτήματα. Άλλες λίγο, άλλες πολύ. Πάντως υπάρχουν και πολύ σημαντικοί ωρολογοποιοί που ξεκινούν με μία βάση ΕΤΑ και φτιάχνουν ένα πολύπλοκο ρολόι που κοστίζει μια περιουσία και δεν το κρύβουν. Και είναι λογικό αφού σήμερα η επέμβαση των υπολογιστών στον σχεδιασμό, την εικονική λειτουργία και την κατασκευή των εξαρτημάτων των μηχανισμών κατεβάζει το κόστος και κάνει ανόφελο να κάθεται η κάθε εταιρεία να παλεύει από την αρχή. Και ο Μαμαλάκης δεν κάνει δικό του αβγό. Χρησιμοποιεί το ίδιο που χρησιμοποιούμε και εμείς, αλλά με τι τρόπο!
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:04:43 πμ »


Υ,Γ. Όταν λέμε βέβαια οτι ένα ρολόι φέρει ένα μηχανισμό της αγοράς, τα μεγάλα ονόματα δεν βάζουν τον μηχανισμό όπως τον αγοράζουν. Κρατούν την βάση και αντικαθιστούν όλα τα ζωτικά μέρη, αλλά και επεξεργάζονται τα εξαρτήματα. Άλλες λίγο, άλλες πολύ. Πάντως υπάρχουν και πολύ σημαντικοί ωρολογοποιοί που ξεκινούν με μία βάση ΕΤΑ και φτιάχνουν ένα πολύπλοκο ρολόι που κοστίζει μια περιουσία και δεν το κρύβουν. Και είναι λογικό αφού σήμερα η επέμβαση των υπολογιστών στον σχεδιασμό, την εικονική λειτουργία και την κατασκευή των εξαρτημάτων των μηχανισμών κατεβάζει το κόστος και κάνει ανόφελο να κάθεται η κάθε εταιρεία να παλεύει από την αρχή. Και ο Μαμαλάκης δεν κάνει δικό του αβγό. Χρησιμοποιεί το ίδιο που χρησιμοποιούμε και εμείς, αλλά με τι τρόπο!

θα κρατησω το υστερογραφο σας διοτι οπως διαβασα στην απαντηση σας διεκρινα οτι κινουμαστε στα ιδια βηματα σε γενικες γραμμες. ομως ενα πολυ σημαντικο θεμα θιγετε στο υστερογραφο σας  και θελω να αναφερθω σε αυτο .Η χρηση μιας μηχανης ετα σημαινει οτι περνω μια μηχανη βαση που σχεδιαστηκε πριν αρκετα χρονια και εχει μια "αρχιτεκτονικη" λυση  συμφωνα με τις δυνατοτητες της εποχης ,αλλα και την προσεγγιση των σχεδιαστων του τοτε ,δηλαδη δεν θα βρω σε ρολογια με βαση ετα π.χ  ενα free sprung H ενα νεο escepement system(μονο η swatch το προσαρμοσε) που αποτελουν συγχρονες προσεγγισεις στον χωρο της ωρολογοποιιας.αυτο ειναι το ενα σκελος το αλλο αφορα το κοστος,η αντικατασταση με αλλα τμηματα απο πιο ποιοτικα υλικα δεν αλλαζει την τεχνικη λυση.διασημος ρολογας αναφερει "για να αυξησουμε την ακριβεια μια μηχανης Η αλλαζουμε τα υλικα στην ιδια μηχανη Η ακομα καλυτερα φτιαχνουμε μια εντελως καινουργιας αντιληψης!μια εταιρια λοιπον που ανηκει στην μεσαια-μεγαλη κατηγορια οφειλει προς τους καταναλωτες που θα την εμπιστευτουν να φτιαξει μια εντελως καινουργιας αντιληψης μηχανη! αλλιως δεν δικαιολογειται το υψηλο κοστος του ρολογιου με οσο φινιρισμα και εαν κανει και αυτο διοτι το μεγαλυτερο κοστος(οπως λενε στο χωρο) ειναι στην σχεδιαση,παραγωγη και τα μηχανηματα παραγωγης.δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι λιγοι κατασκευαζουν ,φτηνες,αξιοπιστες μηχανες μαζικης παραγωγης,θα ελεγα το swatch group κατα βαση .μετα η ρολεξ σε αριθμους παραγωγης .για προσπαθειες παραγωγης απο αλλους πολλες αλλα απο αυτο που διαβαζω πολλες εταιριες αφησαν την ετα και απλα αγοραζουν τον κλωνο της sellita sw 200!!γιατι?πολυ απλα ,φτηνη ,δοκιμασμενη,,και αξιοπιστη μηχανη!η σελιτα παρηγαγε μηχανες για την ετα στα εργοστασια της,ενα ακομα συν για να την επιλεξει μια ελβετικη εταιρια π.χ oris

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:01:45 πμ »
[/b].....αλλιως δεν δικαιολογειται το υψηλο κοστος του ρολογιου με οσο φινιρισμα και εαν κανει και αυτο διοτι το μεγαλυτερο κοστος(οπως λενε στο χωρο) ειναι στην σχεδιαση,παραγωγη και τα μηχανηματα παραγωγης.

 Το ίδιο συμβαίνει παντού όχι μόνο στο χώρο της ωρολογοποϊίας. Ακόμα και στα αυτοκίνητα-μηχανές τα τμήματα R&D είναι αυτά που έχουν το μεγαλύτερο κόστος. Και για να επανέλθουμε στο χώρο του ρολογιού, η SEIKO π.χ. γιατί χρεώνει τόσο ακριβά το spring drive??? Μα φυσικά για να μπορέσει να κάνει απόσβεση τα χρήματα που τόσα χρόνια επένδυσε ώστε να βγει στην παραγωγή.
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ποιο απο τα 2???!!!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:07:04 πμ »
@VIWOW
Καλημέρα,
χορταστική και απολαυστική - όπως πάντα άλλωστε - η τοποθέτησή σας, αλλά και ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ! Τώρα αν με ρωτάτε προσωπικά αρέσκομαι να πιστεύω στα πραγματικά και στα αληθινά και όχι βέβαια στους fake μύθους που κατασκευάζονται με μόνο γνώμονα την πειθώ! Γι' αυτό πιστεύω πως η ΓΝΩΣΗ είναι ΔΥΝΑΜΗ! Πάντα θα προσπαθώ να την αποκτήσω!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:54:38 μμ »
εγινε ενας διαχωρισμος και δοθηκε προσωρινος τιτλος..πολυ ενδιαφερουσα η κουβεντα μας ,χωρις "αγκυλωσεις" και taboo! ;)

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 04:51:07 μμ »
Ο Βασιλιάς είναι γυμνός τελικά!!! Λίγο ξενέρωτο αλλά πολύ αληθινό....

Η όλη κουβέντα μου φέρνει στο μυαλό μία φράση που είχα κάποτε γράψει: "Αγοράζω ρολόγια απλά γιατί μου αρέσουν. Τα θεωρώ κοσμήματα για τον άνδρα και τα περί ιστορίας και άλλα κουραφέξαλα τα κούω βερεσέ."
Και είχα τότε αφοριστεί!

Ποια εποχή ελεύθερης πληροφόρησης και διακίνησης ιδεών ρε Γιώργο? Η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων τους είναι ματαιόδοξοι, αλαζόνες και συνάμα τελείως ΑΣΧΕΤΟΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:32:26 μμ »
ίσως of topic αλλά θέλω να πώ στον εκδότη του WOW ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη τα ποστ του στην ενότητα αυτή ήταν για μένα σαφώς ποιό ενημερωτικά και ενδιαφέροντα απο αρκετά άρθρα του στο περιοδικό.
αυτό το αναφέρω σαν user opinion για την μελλοντική έκδοση του περιοδικού
ευχαριστώ θερμά

Αποσυνδεδεμένος takis63

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:05:17 μμ »
εγινε ενας διαχωρισμος και δοθηκε προσωρινος τιτλος..πολυ ενδιαφερουσα η κουβεντα μας ,χωρις "αγκυλωσεις" και taboo! ;)

+1000

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:55:43 μμ »
ίσως of topic αλλά θέλω να πώ στον εκδότη του WOW ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη τα ποστ του στην ενότητα αυτή ήταν για μένα σαφώς ποιό ενημερωτικά και ενδιαφέροντα απο αρκετά άρθρα του στο περιοδικό.
αυτό το αναφέρω σαν user opinion για την μελλοντική έκδοση του περιοδικού
ευχαριστώ θερμά
Θα συμφωνήσω κι εγώ ... :up: