Αποστολέας Θέμα: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ  (Αναγνώστηκε 6467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
καλημέρα Παιδιά,

Το τελευταίο διάστημα το ενδιαφέρον που επικεντρώνεται σε μικρές εταιρείες που να έχουν περιόρισμένη παραγωγή και έντονη ιστορία. Το βασικό μου κριτήριο στην αναζήτηση αυτή είναι η μικρή παραγωγή (σε αντίθεση με γνωστές εταιρίες του χώρου που πλέον παράγουν σε μεγάλους αριθμούς πχ. 1.000.0000 ρολόγια ετησίως), η χρησιμοποίηση δικού τους μηχανισμού (και όχι η μετατροπή η τροποποίση κάποιου ΕΤΑ ή RONDA) και το προσωπικό μεράκι και η αγάπη του ιδρυτή.Με άλλα λόγια εταιρείες που να μήν έχουν γίνει γνωστές λόγω marketing αλλά  του μηχανισμού ή της σημαντικής τους συμβολής στο χώρο της ωρολογοποιίας

Στη μέχρι στιγμής έρευνα που έχω κάνει δεν σας κρίβω ότι το ενδιαφέρον μου έχουν κεντρίσει εταιρείες όπως η August Reymond και η Armand Nicolet. Μου αρέσουν επίσης σχεδιαστικά και η Frederique Constant,Eberhard, Carl F.Bucherer, Jean Richard,Perrelet(που εκτιμώ ιδιαίτερα). Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές μπερδεύομαι καθώς η κάθε εταιρεία τροποποιεί κάποιο γνωστό μηχανισμό και τον ονομάζει διαφορετικά με αποτέλεσμα να μην ξέρεις αν όντως είναι δικός της

Εχω διαβάσει και προηγούμενα  θέματα μελών του forum που είναι  άκρως ενδιαφέροντα

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας με βάση τα παραπάνω κριτήρια και κυρίως να μου πείτε ποιές αιτιολογούν τη σχέση ποιότητας-τιμής
Συνοψίζοντας το θέμα μας είναι : Μικρές αλλά σημαντικές Εταιρίες με δικούς τους Μηχανισμούς

Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 01:55:23 μμ »
Απ οσο γνωριζω καμμια απ τις εταιρειες που αναφερεις δεν εχουν inhouse μηχανισμους.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογοτατες μαρκες,ειδικα η Perrelet που εχει ενα πολυ βαρυ ονομα & ιστορια.Η πιο διαφημισμενη της σειρα,με τα ρολογια ''Double Rotor'' παταει σε μια ΕΤΑ2892 τροποποιημενη ασφαλως.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:07:41 μμ »
Απ οσο γνωριζω καμμια απ τις εταιρειες που αναφερεις δεν εχουν inhouse μηχανισμους.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογοτατες μαρκες,ειδικα η Perrelet που εχει ενα πολυ βαρυ ονομα & ιστορια.Η πιο διαφημισμενη της σειρα,με τα ρολογια ''Double Rotor'' παταει σε μια ΕΤΑ2892 τροποποιημενη ασφαλως.
η Frederique Constant εχει  ;D

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:38:03 μμ »
Την Perrelet γιυατό και την ανέφερα eisenberg, λόγω της μεγάλης της ιστορίας. Για τους μηχανισμούς που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο καθώς χρησιμοποιεί μηχανισμούς΄ΕΤΑ. Απόσο ξέρω κάποια από τα κορυφαία μοντέλα της κατασκευάζονται από την εταιρεία DTH (Dubois Technique Horlogere) η οποία ανήκει στον ίδιο όμιλο που ανήκει και η Perrelet. Το θετικό είναι η περιορισμένη ποσότητα ρολογιών που παράγει και η δήλωση του διευθύνοντα συμβούλου που εστιάζει στην ποιότητα και όχι στην αύξηση της ποσότητας.

Σε ποιό ρολόι της Frederique Constant αναφέρεσε warover ?

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:44:21 μμ »
η Frederique Constant εχει  ;D

Ναι,οπως ειπε κι ο eliasfra,δωσε ενα λινκ...

Αποσυνδεδεμένος takis63

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:47:12 μμ »
Απ οσο γνωριζω καμμια απ τις εταιρειες που αναφερεις δεν εχουν inhouse μηχανισμους.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογοτατες μαρκες,ειδικα η Perrelet που εχει ενα πολυ βαρυ ονομα & ιστορια.Η πιο διαφημισμενη της σειρα,με τα ρολογια ''Double Rotor'' παταει σε μια ΕΤΑ2892 τροποποιημενη ασφαλως.

eis, εννοείς ότι ο Chrono 4 της Eberhard δεν είναι in house?

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:48:45 μμ »
Για τους μηχανισμούς που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο καθώς χρησιμοποιεί μηχανισμούς΄ΕΤΑ. Απόσο ξέρω κάποια από τα κορυφαία μοντέλα της κατασκευάζονται από την εταιρεία DTH (Dubois Technique Horlogere) η οποία ανήκει στον ίδιο όμιλο που ανήκει και η Perrelet. Το θετικό είναι η περιορισμένη ποσότητα ρολογιών που παράγει και η δήλωση του διευθύνοντα συμβούλου που εστιάζει στην ποιότητα και όχι στην αύξηση της ποσότητας.

Οταν ηρθαν στην Ελλαδα-σχετικα προσφατα-ειχα παει και ειχα δοκιμασει αρκετα κομματια.Εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα & το σχεδιο αλλα και οι μηχανισμοι φαινοντουσαν πολυ φροντισμενοι.Οι τιμες ηταν σε λογικα επιπεδα επισης.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:49:08 μμ »
Model Movement  Accuracy  
FC300, FC303, FC310  Base ETA 2824      0 +15 sec/day  
FC305, FC610, FC680, FC710  Base 2892  -5 +5 sec/day  
FC308  Base ETA 2893  -5 +5 sec/day  
FC320 Chronometer      Base ETA 2824      0 + 5 sec/day  
FC395  Base Valjoux 7750  -5 +5 sec/day  
FC435  Base Unitas 6497  0 +20 sec/day

http://www.frederique-constant.com/en/specialties/accuracy.php


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:00:15 μμ »
eis, εννοείς ότι ο Chrono 4 της Eberhard δεν είναι in house?

Οχι ειναι  ETA cal.2894 modular chronograph.
Η eberhard κατασκευασε και τοποθετει ενα module επιπλεον για να επιτυχει αυτη τη γραμμικη διαταξη των υποκαντραν στο chrono4 και τη νεα θεση των δεικτων.

Αποσυνδεδεμένος takis63

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:11:30 μμ »
Ευχαριστώ eis. Συμφωνώ επίσης και με όσα γράφεις για τα Perrelet.

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:35:17 μμ »
Απ οσο γνωριζω καμμια απ τις εταιρειες που αναφερεις δεν εχουν inhouse μηχανισμους.Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογοτατες μαρκες,ειδικα η Perrelet που εχει ενα πολυ βαρυ ονομα & ιστορια.Η πιο διαφημισμενη της σειρα,με τα ρολογια ''Double Rotor'' παταει σε μια ΕΤΑ2892 τροποποιημενη ασφαλως.
Η εταιρία που ανακάλυψε τον αυτόματο μηχανισμό ,να μην έχει δικούς της μηχανισμούς... ???
Σημεία των καιρών ...

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:06:49 μμ »
Οι τιμές eisenberg είναι κάπως υποκειμενικό.Κάποια μοντέλα είναι πιο ακριβά από την Perrelet. Είναι όμως πολύ κομψά ρολόγια και μου αρέσουν αρκετά.

Ευχαριστώ και το george για την τεκμηριωμένη απάντηση.

Πέτρο συμφωνώ μαζί σου καθώς φαίνεται περίεργο εταιρεία σαν την Perellet να μην έχει δικούς της μηχανισμούς

Γνωρίζει κάποιος πόσα ρολόγια σε ετήσια βάση παράγει η κάθε μια από τις προαναφερθήσες εταιρείες ;

Ηλίας

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:34:31 μμ »
Ναι,οπως ειπε κι ο eliasfra,δωσε ενα λινκ...

heartbeat collection
δειτε εδω
http://www.frederique-constant.com/en/watch_FC-930MC4H6.htm

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:08:31 μμ »
heartbeat collection
δειτε εδω
http://www.frederique-constant.com/en/watch_FC-930MC4H6.htm


Cal.FC-930 base ETA2824.
Φυσικα της εχουν αλλαξει πολλα μερη,αλλα δεν παυει να σημαινει οτι ξεκινησαν να χτιζουν σε μια ΕΤΑ2824..

http://www.watchtime.com/archive/wt_2006_06/WT_2006_06_238.pdf

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:12:20 μμ »
Cal.FC-930 base ETA2824.
Φυσικα της εχουν αλλαξει πολλα μερη,αλλα δεν παυει να σημαινει οτι ξεκινησαν να χτιζουν σε μια ΕΤΑ2824..

http://www.watchtime.com/archive/wt_2006_06/WT_2006_06_238.pdf

ναι αλλα την ονομαζει manufacture collection  στο site της ???

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:19:51 μμ »
καλημέρα Παιδιά,

Το τελευταίο διάστημα το ενδιαφέρον που επικεντρώνεται σε μικρές εταιρείες που να έχουν περιόρισμένη παραγωγή και έντονη ιστορία. Το βασικό μου κριτήριο στην αναζήτηση αυτή είναι η μικρή παραγωγή (σε αντίθεση με γνωστές εταιρίες του χώρου που πλέον παράγουν σε μεγάλους αριθμούς πχ. 1.000.0000 ρολόγια ετησίως), η χρησιμοποίηση δικού τους μηχανισμού (και όχι η μετατροπή η τροποποίση κάποιου ΕΤΑ ή RONDA) και το προσωπικό μεράκι και η αγάπη του ιδρυτή.Με άλλα λόγια εταιρείες που να μήν έχουν γίνει γνωστές λόγω marketing αλλά  του μηχανισμού ή της σημαντικής τους συμβολής στο χώρο της ωρολογοποιίας

Στη μέχρι στιγμής έρευνα που έχω κάνει δεν σας κρίβω ότι το ενδιαφέρον μου έχουν κεντρίσει εταιρείες όπως η August Reymond και η Armand Nicolet. Μου αρέσουν επίσης σχεδιαστικά και η Frederique Constant,Eberhard, Carl F.Bucherer, Jean Richard,Perrelet(που εκτιμώ ιδιαίτερα). Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές μπερδεύομαι καθώς η κάθε εταιρεία τροποποιεί κάποιο γνωστό μηχανισμό και τον ονομάζει διαφορετικά με αποτέλεσμα να μην ξέρεις αν όντως είναι δικός της

Εχω διαβάσει και προηγούμενα  θέματα μελών του forum που είναι  άκρως ενδιαφέροντα

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας με βάση τα παραπάνω κριτήρια και κυρίως να μου πείτε ποιές αιτιολογούν τη σχέση ποιότητας-τιμής
Συνοψίζοντας το θέμα μας είναι : Μικρές αλλά σημαντικές Εταιρίες με δικούς τους Μηχανισμούς

Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή

εαν οι "μικρες εταιριες με μεγαλη ιστορια" ηταν τετοιες δεν θα ειχαν παραμεινει μικρες!πολλες εταιριες με δικες τους μηχανες που ειτε εκλεισαν ειτε απλα στο τελος απλα φορεσαν ετα σημαινει πολλα!μαλλον οι μηχανες δεν ειχαν την αρτιοτητα,ποιοτητα,αξιοπιστια και αλλα πολλα για να σταθουν στο υψος των περιστασεων.λογικο δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:31:46 μμ »
ωραιο θεμα ανοιξες φιλε , μου αρεσε
νομιζω παιδες οτι η Carl F.Bucherer τελευταια εφτιαξε ενα τελειως δικο της μηχανισμο που μαλιστα θα ελεγα σκιζει
θα σας ενημερωσω σχετικα  ;D

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:18:56 πμ »
Νομίζω ότι έχουν επιρεαστεί και η μικρί από την τάση της εποχής και άναπροσάρμοσαν τους στόχους τους για αύξηση κερδοφορίας και αύξηση παραγωγής. Εν μέρη κατανοητό από οικονομικής πλευράς αν και εγώ προσωπικά λυπάμαι που πλέον αρκετές εταιρείς του χώρου έχουν μπεί κάτω από την ομπρέλα μεγάλων ομίλων και κάπου έχουν χάσει την αρχική τους ταυτότητα.

Μεγάλε, αναμένω για την Carl F. Bucherer. Με ενδιαφέρει άμεσα

Αν μπορούσαμε να κατατάξουμε τις παραπάνω εταιρείες( Frederique Constant,Eberhard, Carl F.Bucherer, Jean Richard,Perrelet,Armand Nicolet,Auguste Reymond)με κριτήρια, ποιότητα-αξιοπιστία-ετήσια παραγωγή και τιμή με ποιά σειρά θα τα κατατάσσατε ;

Επναλαμβάνω ότι μπορείτε να προτείνετε όποια άλλη εταιρεία εσείς γνωρίζετε μα βάση τα παραπάνω κριτήρια

Ήλίας