Αποστολέας Θέμα: Κινητή τηλεφωνία  (Αναγνώστηκε 82986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 20, 2008, 11:43:04 μμ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 20, 2008, 11:45:28 μμ »
ποιο καταστημα σου εδωσε εγγυηση για το πρωτο iphone? απ΄ οτι ξερω δεν το εφερε η επισημη αντιπροσωπεια και δεν δινει εγγυηση σε κατι που δεν εχει εισαγει η ιδια,μηπως ειναι εγγυηση του μαγαζιου και οχι της apple?
Δεν είναι εγγύηση της Apple αλλά του Car...r ;)
Σε ένα φίλο μου που δεν είχε σχεδόν ποτέ σήμα του το αλλάξανε με καινούριο ...!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:07:59 πμ »
Στέφανε πρόσεξε μόνο μην την πατήσεις με το screen protector. Πήρα της belkin για το ipod touch νομίζοντας ότι είναι το ίδιο, αλλά κατέληξα να το τραβάω για να ξεκολλήσει σαν μανιακός!!
Συμπέρασμα: iphone/ipod touch δεν πέρνουν το ίδιο screen protector. Σαν πρωτάρης την πάτησα...


Γιάννης.
Ναδίρ...

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 21, 2008, 11:49:35 πμ »
Στεφανε
με γειες
το εχω παρει και εγω τωρα και ενα μηνα και ομολογω οτι ειναι κατι το ξεχωριστο  :partyman:
εχω και το Ν95 βεβαια αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν σε ορισμενα πραγματα
internet και e-mail το  i-phone για μενα ειναι κορυφαιο  :weedman:
Είναι κορυφαίο στις υπηρεσίες που αναφέρεις λόγο εργονομίας βλέπε μεγάλη touch screen αλλά εκεί πχ ένα pocket pc ta πάει ακόμα καλύτερα αν και εγώ δεν έχω τέτοιο θεμα με το n95 μιας και έχω ένα Bluetooth foldable keyboard και ετσι κανω τέλεια την δουλειά μου τώρα στο θεμα οθόνη θα την ήθελα μεγαλύτερη αλλά τίποτα δεν είναι τελειο γιατι αν ηταν τοτε θα σταματουσε η παραγωγή σε ένα μοντέλο  ;)

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:34:28 μμ »
Είναι κορυφαίο στις υπηρεσίες που αναφέρεις λόγο εργονομίας βλέπε μεγάλη touch screen αλλά εκεί πχ ένα pocket pc ta πάει ακόμα καλύτερα ...

Όσον αφορά στο surfing, δεν έχει παρουσιαστεί handheld device οιασδήποτε πλατφόρμας και είδους που να προσεγγίζει το browsing experience του iphone. Και αυτό όπως πολύ σωστά αναφέρεις φίλε warover είναι λόγω εργονομίας, αλλά κυρίως όχι λόγω της (ομολογουμένως εκπληκτικής) μεγάλης οθόνης του iphone, αλλά κυρίως λόγω του απίστευτου user interface, και φυσικά του safari! Τα pocket-pc εχουν ακόμα δρόμο!

Υ.Γ.1. Το ίδιο ισχύει και στο browsing με safari στο OS X σε κανονικό μακ. Το πι-σι θέλει ακόμα δρόμο ;D
Υ.Γ.2. Δεν υπάρχει προκατάληψη στις απόψεις μου, καθώς μπορεί να έχω mac (& 3 xp-vista pc's :-\), αλλά στο pc είμαι power user, όχι στο mac. Έξις δευτέρα φύσις!!
Υ.Γ.3. Η κόντρα pc-mac είναι ένα θέμα με πολύ βάθος, οπότε ένα ξεχωριστό thread θα το τιμούσα δεόντως με προσωπικές απόψεις και από τα 2 στρατόπεδα!

(πάντα συζητήσιμος)
Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:37:36 μμ »
Για βοηθήστε λίγο την κατάσταση γιατί δεν μπορώ να βρω ένα κινητό τηλέφωνο που να με καλύπτει πλήρως.
Θέλω να έχει κάμερα που να παίρνει τηλεφακούς, ευγώνιους φακούς, τηλεσκοπικούς φακούς, αποκλίνοντες φακούς, reflex φακούς και φακούς επαφής. Τώρα αν παίρνει και φακούς που φωτίζουν ακόμα καλύτερα.
Άσε που οι οθόνες που κυκλοφορούν στα σημερινά κινητά είναι λίγο μικρές και δεν θα μπορώ να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες που θα βγάζω στο mobile Photoshop οπότε θα 'θελα οθόνη τουλάχιστον 17 ιντσών για να κάνω τη δουλειά μου.
Επίσης, καλό θα ήταν το κινητό να έχει θερμόμετρο, μανόμετρο, πιεσόμετρο, βολτόμετρο, βυθόμετρο και φυσικά μετρητή γωνιακής ροπής για τη σύσφιξη των μπουλονιών του καπακιού της κυλινδροκεφαλής.
Α ναι, θα πρέπει να παίρνει και τηλέφωνα όχι όταν του λέω να παίρνει, αλλά όταν διαισθάνεται ότι θέλω να πάρω και βαριέμαι να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
Ζητάω πολλά;  :D

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:47:29 μμ »
δέν μας είπες πόσα τέτοια θέλεις????

έχω και ένα με όλα αυτά που προανέφερες + ότι έχει και on board δυναμόμετρο, ρωόμετρο, μπαρόμετρο, πυρόμετρο, και μηχάνημα που καθαρίζει τα κουκούτσια απο το καρπούζι...που ξέρεις μπορέι να σου χρειαστέι ειδικά τώρα το καλοκάιρι!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:50:48 μμ »
Εντάξει, όσοι γελάσατε, γελάσατε.

Αυτό που ήθελα να πω με την παραπάνω υπερβολή είναι ότι τα σημερινά κινητά εξοπλίζονται πλέον με τόσες λειτουργίες και δυνατότητες που ο μέσος αγοραστής πραγματικά πελαγώνει. Και αμφιβάλλω αν χρησιμοποιεί όλες αυτές τις λειτουργίες. Ούτε καν τις περισσότερες.
Εν τω μεταξύ, οι εταιρείες φαίνεται να συναγωνίζονται ποια θα πρωτοκυκλοφορήσει κινητό με τα περισσότερα χαρακτηριστικά.

Εντάξει, μπορεί έτσι να είναι χαραγμένος ο δρόμος της τεχνολογίας, αλλά μου φαίνεται ότι το θέμα έχει παραγίνει λιγάκι.

Και φυσικά, για να προλάβω καταστάσεις, εννοείται πως ο καθένας επιλέγει κατά το δοκούν ό,τι θέλει. Το παραπάνω post παρακαλώ να μην εκληφθεί ως προσβλητικό ή ειρωνικό για τους κατόχους τέτοιων κινητών.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:56:41 μμ »
έχω και ένα με όλα αυτά που προανέφερες + ότι έχει και on board δυναμόμετρο, ρωόμετρο, μπαρόμετρο, πυρόμετρο, και μηχάνημα που καθαρίζει τα κουκούτσια απο το καρπούζι...που ξέρεις μπορέι να σου χρειαστέι ειδικά τώρα το καλοκάιρι!

Από αυτή την πρόταση λείπει smilie ή κάνω λάθος;

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:00:48 μμ »
Όσον αφορά στο surfing, δεν έχει παρουσιαστεί handheld device οιασδήποτε πλατφόρμας και είδους που να προσεγγίζει το browsing experience του iphone. Και αυτό όπως πολύ σωστά αναφέρεις φίλε warover είναι λόγω εργονομίας, αλλά κυρίως όχι λόγω της (ομολογουμένως εκπληκτικής) μεγάλης οθόνης του iphone, αλλά κυρίως λόγω του απίστευτου user interface, και φυσικά του safari! Τα pocket-pc εχουν ακόμα δρόμο!

Υ.Γ.1. Το ίδιο ισχύει και στο browsing με safari στο OS X σε κανονικό μακ. Το πι-σι θέλει ακόμα δρόμο ;D
Υ.Γ.2. Δεν υπάρχει προκατάληψη στις απόψεις μου, καθώς μπορεί να έχω mac (& 3 xp-vista pc's :-\), αλλά στο pc είμαι power user, όχι στο mac. Έξις δευτέρα φύσις!!
Υ.Γ.3. Η κόντρα pc-mac είναι ένα θέμα με πολύ βάθος, οπότε ένα ξεχωριστό thread θα το τιμούσα δεόντως με προσωπικές απόψεις και από τα 2 στρατόπεδα!

(πάντα συζητήσιμος)


Γιάννης.
Επειδή το όλο θέμα το σπουδάζω και ασχολούμαι με τεχνολογία  από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πολλά μπορώ να πω αλλά δεν θέλω να μπω σε ορους και τεχνικα χαρακτηριστικά όσον αφορά το software μιας συσκευεις πολα μπορεις να κανεις και πολύ καλου browser μπορεις να βρεις αλλα και λειτουργικο ακομη μπορεις να αλλαξεις(όπως εκανα στο παρελθον αλλα καταλαβα δεν εχει νοημα και πήρα umpc)
YG
Τακινητα και γενικα οι handheld συσκευες είναι μακρια από το  pc εκτος και αν μιλαμε για umpc  που είναι ακομη αρκετα μεγαλα

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:01:34 μμ »
Από αυτή την πρόταση λείπει smilie ή κάνω λάθος;

εσύ τι λες? να το είπα σο σοβαρα??? :)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:04:55 μμ »
Εντάξει, όσοι γελάσατε, γελάσατε.

Αυτό που ήθελα να πω με την παραπάνω υπερβολή είναι ότι τα σημερινά κινητά εξοπλίζονται πλέον με τόσες λειτουργίες και δυνατότητες που ο μέσος αγοραστής πραγματικά πελαγώνει. Και αμφιβάλλω αν χρησιμοποιεί όλες αυτές τις λειτουργίες. Ούτε καν τις περισσότερες.
Εν τω μεταξύ, οι εταιρείες φαίνεται να συναγωνίζονται ποια θα πρωτοκυκλοφορήσει κινητό με τα περισσότερα χαρακτηριστικά.

Εντάξει, μπορεί έτσι να είναι χαραγμένος ο δρόμος της τεχνολογίας, αλλά μου φαίνεται ότι το θέμα έχει παραγίνει λιγάκι.

Και φυσικά, για να προλάβω καταστάσεις, εννοείται πως ο καθένας επιλέγει κατά το δοκούν ό,τι θέλει. Το παραπάνω post παρακαλώ να μην εκληφθεί ως προσβλητικό ή ειρωνικό για τους κατόχους τέτοιων κινητών.

Βρε nin αν δεν συνεχίσει αυτός ο τρελός ρυθμός τις τεχνολογίας
Εμεις που σκοπεύουμε να ζήσουμε από αυτό τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?
ΥΓ
45nm kai shmera  ;D


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:07:36 μμ »
εσύ τι λες? να το είπα σο σοβαρα??? :)

Εντάξει τότε.
Θέλω δύο απ' αυτά που έχεις. :D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:08:36 μμ »
Βρε nin αν δεν συνεχίσει αυτός ο τρελός ρυθμός τις τεχνολογίας
Εμεις που σκοπεύουμε να ζήσουμε από αυτό τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?

Καλά ΟΚ. Όταν αύριο μεθαύριο η κόρη μου μού ζητάει κανά τέτοιο κινητό, εσένα θα κυνηγάω πρώτα  ;D

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:09:03 μμ »
Για βοηθήστε λίγο την κατάσταση γιατί δεν μπορώ να βρω ένα κινητό τηλέφωνο που να με καλύπτει πλήρως.
Θέλω να έχει κάμερα που να παίρνει τηλεφακούς, ευγώνιους φακούς, τηλεσκοπικούς φακούς, αποκλίνοντες φακούς, reflex φακούς και φακούς επαφής. Τώρα αν παίρνει και φακούς που φωτίζουν ακόμα καλύτερα.
Άσε που οι οθόνες που κυκλοφορούν στα σημερινά κινητά είναι λίγο μικρές και δεν θα μπορώ να επεξεργαστώ τις φωτογραφίες που θα βγάζω στο mobile Photoshop οπότε θα 'θελα οθόνη τουλάχιστον 17 ιντσών για να κάνω τη δουλειά μου.
Επίσης, καλό θα ήταν το κινητό να έχει θερμόμετρο, μανόμετρο, πιεσόμετρο, βολτόμετρο, βυθόμετρο και φυσικά μετρητή γωνιακής ροπής για τη σύσφιξη των μπουλονιών του καπακιού της κυλινδροκεφαλής.
Α ναι, θα πρέπει να παίρνει και τηλέφωνα όχι όταν του λέω να παίρνει, αλλά όταν διαισθάνεται ότι θέλω να πάρω και βαριέμαι να πληκτρολογήσω τον αριθμό.
Ζητάω πολλά;  :D

Φίλε νιν η χιουμοριστική ικανότητα δύσκολα κρύβεται!!
Το ανωτέρω ποστ σου είναι ξεκαρδιστικό και αποτυπώνει ορθώς (κατά την άποψή μου τουλάχιστον) το φαιδρό της τεχνολογικής (και μαρκετίστικης) εξέλιξης της δυτικής κοινωνίας.
Τώρα αν κάποιος παρεξηγηθεί, όπως λες παρακάτω, ο ίδιος έχει απωλέσει την ικανότητά του, έστω και  για το ελάχιστο μειδίαμα, επομένως δεν θα πρέπει να σε απασχολεί ιδιαιτέρως!

Υ.Γ. Αν μια φορά απαριθμήσω τα gadget που έχω σχεδόν αχρησιμοποίητα, θα γελάσει μέχρι και το ποικιλόχρωμο ερίφιο!!
Ναδίρ...

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:13:18 μμ »
Καλά ΟΚ. Όταν αύριο μεθαύριο η κόρη μου μού ζητάει κανά τέτοιο κινητό, εσένα θα κυνηγάω πρώτα  ;D
Μην μου λες τέτοια  εγω για ρομποτιστης πάω αν σου ζητήσει robot τοτε χτύπα αλύπητα

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:20:06 μμ »
...το φαιδρό της τεχνολογικής (και μαρκετίστικης) εξέλιξης της δυτικής κοινωνίας.

Βρε μπας κι είσαι κομμουνιστής; Μίλα! :D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:25:24 μμ »
@nin

Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:33:26 μμ »
Επειδή το όλο θέμα το σπουδάζω και ασχολούμαι με τεχνολογία  από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πολλά μπορώ να πω αλλά δεν θέλω να μπω σε ορους και τεχνικα χαρακτηριστικά όσον αφορά το software μιας συσκευεις πολα μπορεις να κανεις και πολύ καλου browser μπορεις να βρεις αλλα και λειτουργικο ακομη μπορεις να αλλαξεις(όπως εκανα στο παρελθον αλλα καταλαβα δεν εχει νοημα και πήρα umpc)
YG
Τακινητα και γενικα οι handheld συσκευες είναι μακρια από το  pc εκτος και αν μιλαμε για umpc  που είναι ακομη αρκετα μεγαλα

Ακριβώς γι'αυτό και δεν συγκρίνουμε apples with oranges όπως λένε και στην silicon valley.( ;)νιν)
Άλλο το κινητό, άλλο το pda, άλλο το pocketPC, άλλο το handheld, άλλο το tablet, άλλο το umpc, άλλο το laptop, άλλο το pc, και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

Anyway και συνοψίζοντας, σε mobile πλατφόρμα το καλύτερο web browsing το κάνει με ΔΙΑΦΟΡΑ το iphone (α, και το ipod touch).

Φιλικά, Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Κινητή τηλεφωνία
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:46:02 μμ »
ωραια ωραια
βλεπω αναψε το θεμα
αληθεια umpc τι εστι φιλε warover ? γιατι παρα την απασχοληση με τα κινητα κατι μου διαφευγει ..
nin παλι εγραψες  ;D
αχ αυτη η κορη σου , βραχνας σου εχει γινει το προικιο της  :D