Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO  (Αναγνώστηκε 9874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sportbilli

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« στις: Ιανουάριος 02, 2009, 02:23:44 πμ »
Να ξεκινήσω ευχαριστώντας το φορουμ και όλους εσας για της συμβουλες σας, γιατι πάνω που ήμουν ετοιμος να παρω ενα TW STEEL  και οχι το αυτοματο αλλα ενα quartz (πριν 15 μερες δεν πίστευα οτι θα έδινα πανω απο 450 ευρό για ρόλοι) και τυχαια  ψαχνωντας για διαφορα στο ιντερνετ επεσα πανω στην κοινότητα σας, κανα 10 ημερο διαβαζα και ενημερωνομουνα χωρις να εχω κανει login (λαθος μου βεβαια γιατι δεν μπορεσα να παρω μερος στην κληρωση κλαψ ) απ τις 25 του Δεκεμβρη εχει γινει το mywatch αναπόσπαστο μερος της καθημερινοτητας μου ....
Μιας και ειμαι ενας άνθρωπος που αγαπάω τα ωρολόγια απο μικρος και εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου απο casio και citizen ,απο μαιμουδες ,μεχρη και ενα paul picot ..... και ειμαι λατρης της Ελβετικης κουλτουρας ηθελα να παρω ενα εντυπωσιακό κοματι με το πολυποθητο swiss made κάτω κάτω  ....

Μετα απο πολύ σκέψη και ενημερωση και μετα απο πολυ ψαξιμο στην δυσκολη κατηγορια των 500 -1000 ευρό κατεληξα στην Hamilton (την οποια απο παραπληροφόρηση μου απο κοσμηματοπωλείο την νόμιζα για Ελβετική εταιρία  )
Και μαλιστα ειχα καταληξει σε αυτο http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka το οποιο μαλιστα ξεφευγε λιγακι απ το μπατζετ.
Kανοντας μια βολτα σε καποια μαγαζια καταλαβα οτι θα ηταν δυσκολο να το βρω στο χρωμα ηθελα (ρωζ χρυσο) παρ ταυτα συνεχισα της βολτες μου σε καποια μαγαζια , και σε μια μου ερευνα στην πανεπιστήμιου βρηκα ενα μαγαζι που ειχε αρκετα Ηamilton και μπηκα να δοκιμάσω το ρολοι που ήθελα εστω να  δω σε αλλο χρωμα πως καθετε στο χερι μου , οφειλω να πω οτι δεν με κερδισε ισως αν το ειχε σε ρωζ χρυσο να μου εκανε αλλη εντυπωση ... στο εσωτερικο του μαγαζιου ώμος ειδα ενα large watch σε ενα υπεροχο μεγαλο κουτι που εδινε εξτρα ατσαλινο μπρασελε και εργαλειο για να αλλαζουμε λουρακια .
Ηταν η στιγμη που πρωτοσυναντηθήκαμε με το BeLOWZERO !!! ζηταω απ τον υπαληλο να το δοκιμασω και αυτο, και ευχαριστως μου το εφερε , Ε αυτο ηταν !!! δεν μπορεσα να το βγαλω απ το χερι μου ενα βαρυ καταδυτικο εντυπωσιακο ρολοι να χαιδευει τον καρπο μου και να μου λεει παραπονιαρικα παρε με !παρε με !σφυγετε η καρδια μου γιατι ειναι τοσο  εντυπωσιακο που πιστευα οτι θα αγγιζε το 1,5 χιλιαρικο και ρωταω ποσο εχει ?? μου λεει 995 , ενα τεραστιο χαμογελω σχηματιστικε  τοτε στο προσωπο μου ;D , μου κανανε και μια εκπτωση και με 850 ευρω λιγοτερα στην τσεπη μου εφυγα απ το μαγαζι κατενθουσιασμένος (λες και αγορασα κανα panerai η κανα Rolex)
συγνώμη αν σας κουρασα αλλα δεν εχει τιποτα η tv και ειπα να σας περιγραψω την εμπειρια μου ...

Τεχνικα χαρακτιριστικα
size 46 mm
μηχανισμος αυτοματος 2826
water resistant   1000 m http://www.hamiltonwatch.com/webapp/upl/contenuti/20084602/164604_64501_p.pdf



τη με χαλαει ? Που δεν φαινετε απο κατω ο μηχανισμος οπως στα υπολοιπα Hamilton .
*ερωτηση ασχετου : τη σκοπο εχει η περιστρεφομενη στεφανη ?

Και μερικές φώτο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2009, 02:45:47 πμ από sportbilli »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 03:00:36 πμ »
Καλοφόρετο! Αγόρασες ένα απόλυτα καταδυτικό ρολόι, συνεπώς έπρεπε να έχει όλες τις προδιαγραφές για να πιστοποιεί αυτό που είναι.
Η πίσω κάσα είναι πολύ ωραία κι αν ήταν κρυστάλλινη, τότε δεν θα έπρεπε να έγραφε 100ΑΤΜ αλλά πολύ λιγότερο! ;)
Η στεφάνη πρέπει να είναι εν μέρει φωσφορίζουσα και περιστρέφεται για να μετρά ο καταδύτης το χρόνο επιβίωσής του. Χάρις αυτήν, γνωρίζει απο τη στιγμή χρήσης του μίγματος οξυγόνου, το χρόνο που του τελειώνει αυτό.
Τέλος μ'αρέσει η ασφάλειά του (αγκράφα) ως σύμβολο "Η" απο το Hamilton, ωραία ιδέα :up:
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 03:27:53 πμ »
Συγχαρητήρια για το μπιλοζίρι. Καλοφόρετο. Ασημένια πλάκα σπάνια βλέπουμε σε καταδυτικό, πχ. DOXA Searumbler. To καπάκι είναι πάρα πολύ όμορφο.
Η στεφάνη στα καταδυτικά είναι μίας φοράς, αριστερόστροφης και χρησιμοποιήται για να μετράμε το χρόνο κατάδυσης και όχι το χρόνο επιβίωσής του δύτη (μακάβριο ακούγεται αυτό TZAG). Tη στιγμή που βουτάς περιστρέφεις τη στεφάνη και ευθυγραμμίζεις το τριγωνάκι της με το λεπτοδείκτη. Καθώς περνά η ώρα μπορείς να διαβάσεις πάνω στη στεφάνη, που σημαδεύει ο λεπτοδείκτης και έτσι γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή πόση ώρα είσαι καταδυμένος. Για λόγους ασφαλείας η στεφάνη κινείται μόνο αριστερόστροφα, έτσι ώστε τυχαία μετακίνηση της στεφάνης να δείξει επιπλέον χρόνο κατάδυσης. Πέρα από την κατάδυση η στεφάνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας απλός τρόπος χρονογράφησης οποιουδήποτε γεγονότος διάρκειας εως 60λεπτών.

Φιλικά
Δημήτρης

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 09:46:06 πμ »
καλημερα & Καλη Χρονια. ΕΙναι παρα πολυ ωραιο ρολοι το Hamilton BZ. Εγω τωρα εχω ''βαλει στο ματι'' το ETA 7750 Chrono Below Zero....




Ειμαι σε επαφη με επισημο μελος τoυ forum για την αγορα eκ μερους του απο μαγαζι στην Αθηνα, οταν αποφασισω ποιο θα παρω τελικα.........
 ΕΙμαι μεταξυ Hamilton BZ Chrono. Longines Grande Vitesse, RW Nabucco Chrono SS, Steinhart NAV-B UHR II Chrono ή Breitling Superocean Chrono (used)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 10:36:47 πμ »
καλημερα & Καλη Χρονια. ΕΙναι παρα πολυ ωραιο ρολοι το Hamilton BZ. Εγω τωρα εχω ''βαλει στο ματι'' το ETA 7750 Chrono Below Zero....

Ειμαι σε επαφη με επισημο μελος τoυ forum για την αγορα eκ μερους του απο μαγαζι στην Αθηνα, οταν αποφασισω ποιο θα παρω τελικα.........
 ΕΙμαι μεταξυ Hamilton BZ Chrono. Longines Grande Vitesse, RW Nabucco Chrono SS, Steinhart NAV-B UHR II Chrono ή Breitling Superocean Chrono (used)



Πιο επίσημο μέλος του  φόρουμ είναι αυτό που σε έφερε σε επαφή???

Διότι το φόρουμ δεν έχει επίσημα μέλη...και πολύ περισσότερο δεν έχει καμία επίσημη εμπορική ανάμιξη/σχέση με κανέναν!!!

Εκτός εάν άλλο εννοείς και άλλο γράφεις...πάλι!

Μπορείς να μου απαντήσεις και με ΠΜ εάν δεν θέλεις να το πεις δημόσια.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 03:50:05 μμ »
Αγαπητο μελος SEAMASTERCHRONO,
Καλησπερα & Καλη Χρονια!

Καταρχας δεν υπαρχουν επισημα μελη στο Φορουμ!
Ας ειμαστε πιο προσεκτικοι στις εκφρασεις μας, προκειμενου να μη δημιουργουνται εσφαλμενες εντυπωσεις!...
Υπαρχουν απλως μελη!!
Κατα δευτερον, oταν αναφερεσαι δημοσια σε καποιο προσωπο του Φορουμ, καλο ειναι να το ονομαζεις!
Δεν το εκανες εσυ, το κανω τωρα εγω για σενα!!...
Αυτο το προσωπο ονομαζεται 'Watch-Collector'!

Οσον αφορα στο προκειμενο, μου ζητηθηκε απο τη γνωση και εμπειρια που εχω -αφου ως γνωστον ειμαι συλλεκτης και κατοχος ενος 'HAMILTON BELOW ZERO'- μεσω Π.Μ. που μου εστειλες, η γνωμη μου για το συγκεκριμενο ρολο'ι' και εαν εχω υποψιν μου καποιο καταστημα στην Αθηνα, αλλα και 'τιμη-προσφορας'!
Και βεβαια εχω υποψιν μου -και οχι απλως ενα, αλλα αρκετα καταστηματα, η 'πηγες' στο ρολο'ι', τοσο στην Ελλαδα οσο και στο Εξωτερικο- αλλοιμονο εαν δε γνωριζα ως συλλεκτης και κυριως μετα απο τοσα χρονια ενασχολησης!...
Φυσικα, ποτε δεν πηρα καμια πρωτοβουλια να διαφημισω καποιον, η να αναφερθω δημοσια, ουτε προκειται να το πραξω τωρα, η στο μελλον- παρα μονον εφοσον κριθει επιτρεπτο να αναφερθω στην 'πηγη', η μου ζητηθει μεσω Π.Μ.!
Αλλωστε, ειναι γνωστη τοσο η θεση του Φορουμ οσο και η δικη μου σε αυτο το θεμα!
Ωστοσο, απαντησα αμεσα στο αιτημα σου -οπως και στο παρελθον σε μηνυματα αλλων μελων- προκειμενου να βοηθησω σε κατι το οποιο γνωριζω...
Ποτε δεν εκρυψα απο το Φορουμ -οταν μου ζητηθηκε- η απο καποιο μελος 'πηγες' (απο αυτες που τουλαχιστον γνωριζω προσωπικα), για καλο και φτηνο ρολο'ι'. Αυτο αλλωστε επιζητουμε ολοι στο Φορουμ!
Ειναι δε γνωστο -απο κατ' ιδιαν συζητησεις με φιλους/μελη, αλλα και απο παλαιοτερο ποστ μου- οτι εντελει, αναλογα την περιπτωση, θα επιλεξω εκεινη την 'πηγη' απο την οποια θα εχω την καλυτερη δυνατη προσφορα αγορας! Το ιδιο εκανα, αλλα και θα συνεχισω να κανω ανιδιοτελως, ειτε προκειται για καποιο μελος του Φορουμ, ειτε για οποιονδηποτε αλλο (φιλο, η γνωστο), εξω απο την κοινοτητα- σεβομενος ωστοσο, ολους τους επαγγελματιες του χωρου και τηρωντας παντα ισες αποστασεις και δη εκεινους που, υστερα απο διαπραγματευση καταληξουμε, η οχι σε συναλλαγη -οι οποιοι ορθως κοιτουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους, αλλα και εγω σεβομενος τον εαυτο μου, τη δικη μου- μιας και στην περιπτωση μου γινεται λογος για ενα διολου ευκαταφρονητο 'κεφαλαιο-επενδυση' χρηματων!...
Τιποτε λιγοτερο, τιποτε περισσοτερο!

Κατοπιν αυτου και προς αποφυγη τυχον αμφισβητησεων, ασαφειων, η παρεξηγησεων στην κοινοτητα, παρακαλω και ταυτοχρονα προκαλω οποιοδηποτε μελος/φιλο του Φορουμ, θεωρει οτι στο παρελθον -μεσω Π.Μ., η δημοσια- εχω υπαινιχθει, εκφρασει, η δηλωσει διαφορετικες θεσεις απο τις παραπανω, να αντιπαρατεθει απ' ευθειας και να τις κατονομασει δημοσιως!

 
Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2009, 09:17:40 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 10:07:12 μμ »
δηλαδη εαν ανεφερα εξαρχης ποιος ηταν θα εκανα καλα ? Δεν μπορουσα δημοσια να αναφερω ονομα χωρις την δικη σοθ συγκαταθεση. ''Επισημο μελος'' τι διαφορα εχει απο το ''SUPER MODERATOR'' ? Ποσο σημαντικη διαφορα εχει το super απο το επισημο... Ετσι και αλλιως λογω των γνωσεων σου ολοι σε αντιμετωπισουμε σαν ''επισημο μελος''. Παλι λαθος ειμαι ????

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 10:14:58 μμ »
περι ονου σκιας ολοκληρη φασαρια?ελατε ρε παιδια δεν αξιζει τον κοπο.

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 11:11:50 μμ »
''ελατε ρε παιδια δεν αξιζει τον κοπο.'' .........ξαναπες το αυτο...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 11:37:30 μμ »
Εξαρτάται πώς αντιλαμβάνεται κανείς τον "κόπο".

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 11:54:03 μμ »
δηλαδη εαν ανεφερα εξαρχης ποιος ηταν θα εκανα καλα ? Δεν μπορουσα δημοσια να αναφερω ονομα χωρις την δικη σοθ συγκαταθεση. ''Επισημο μελος'' τι διαφορα εχει απο το ''SUPER MODERATOR'' ? Ποσο σημαντικη διαφορα εχει το super απο το επισημο... Ετσι και αλλιως λογω των γνωσεων σου ολοι σε αντιμετωπισουμε σαν ''επισημο μελος''. Παλι λαθος ειμαι ????

Αγαπητε φιλε SEAMASTERCHRONO,

Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κανω προσωπικες υποδειξεις τετοιου ειδους, ουτε σε σενα, αλλα ουτε και σε κανενα αλλο μελος αυτης της κοινοτητας!
Πολυ περισσοτερο, δε θα κρινω, η θα προσδωσω χαρακτηρισμο!...
Απλως, προς αποφυγη παρεξηγησεων, για καποια πραγματα υπαρχουν τα Π.Μ.!
Ωστοσο, απο τη στιγμη που 'εδειξες' δημοσια προσωπο της κοινοτητας -οποιο και εαν ειναι αυτο και δη με αρμοδιοτητες σε αυτην- αναφερομενος σε διαμεσολαβηση, η επικειμενη συναλλαγη με επαγγελματια του χωρου για λογαριασμο σου- επρεπε να κοινοποιηθει το ονομα και να δοθουν οι απαραιτητες εξηγησεις, ωστε να υπαρξει πληρης διαφανεια προκειμενου να προασπιστει το Φορουμ, το οποιο ειναι πανω απ' ολους μας, δε φερει καμια ευθυνη, η εμπορικο χαρακτηρα, ουτε διαφημιζει, η προωθει καποιον, περαν της αγαπης του για το ρολο'ι'!
Κατα τ'αλλα, εχουμε αναφερθει και στο παρελθον!...
Αξιωματικοι στο Φορουμ δεν υπαρχουν! Τα οποια 'cases mm', η οι 'χαρακτηρισμοι' που δινονται ειναι εντελως ατυποι!... Εχουν μονον ουσιαστικο χαρακτηρα, αφου αφορουν στην ηθικη αναγνωριση της προσφορας καποιων μελων στην κοινοτητα και την αναγκη της ευρρυθμης λειτουργιας της!...Τιποτα περισσοτερο!
Οσον αφορα στη γνωση, η διψα και το παθος ολων μας γι αυτην ειναι μεγαλο!... Ολοι μαθαινουμε στο Φορουμ -ο ενας απο τον αλλον- απο το νεοτερο μεχρι και το παλαιοτερο μελος, απο τον πιο διαβασμενο μεχρι τον πιο αδαη!... Μεσα σε αυτους και εγω, που σιγουρα εχω να μαθω πολλα ακομη!...
Ωστοσο, περαν του 'ατυπου τιτλου' -που οπως προειπα εχει καθαρα συμβολικο και λειτουργικο χαρακτηρα- εαν εννοεις οτι, χαιρω της εκτιμησης σου και συμβαλλω και εγω με τον τροπο μου στο να εμπλουτισεις τις γνωσεις σου στο ρολο'ι', αυτο ειναι κατι που ομολογουμενως με χαροποιει ιδιαιτερα...και σ' ευχαριστω!


Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2009, 02:12:10 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος sportbilli

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 01:04:04 πμ »
Καλοφόρετο! Αγόρασες ένα απόλυτα καταδυτικό ρολόι, συνεπώς έπρεπε να έχει όλες τις προδιαγραφές για να πιστοποιεί αυτό που είναι.
Η πίσω κάσα είναι πολύ ωραία κι αν ήταν κρυστάλλινη, τότε δεν θα έπρεπε να έγραφε 100ΑΤΜ αλλά πολύ λιγότερο! ;)
Η στεφάνη πρέπει να είναι εν μέρει φωσφορίζουσα και περιστρέφεται για να μετρά ο καταδύτης το χρόνο επιβίωσής του. Χάρις αυτήν, γνωρίζει απο τη στιγμή χρήσης του μίγματος οξυγόνου, το χρόνο που του τελειώνει αυτό.
Τέλος μ'αρέσει η ασφάλειά του (αγκράφα) ως σύμβολο "Η" απο το Hamilton, ωραία ιδέα :up:
ευχαριστω και ναι η αγγραφα ειναι εντυπωσιακη ..

Συγχαρητήρια για το μπιλοζίρι. Καλοφόρετο. Ασημένια πλάκα σπάνια βλέπουμε σε καταδυτικό, πχ. DOXA Searumbler. To καπάκι είναι πάρα πολύ όμορφο.
Η στεφάνη στα καταδυτικά είναι μίας φοράς, αριστερόστροφης και χρησιμοποιήται για να μετράμε το χρόνο κατάδυσης και όχι το χρόνο επιβίωσής του δύτη (μακάβριο ακούγεται αυτό TZAG). Tη στιγμή που βουτάς περιστρέφεις τη στεφάνη και ευθυγραμμίζεις το τριγωνάκι της με το λεπτοδείκτη. Καθώς περνά η ώρα μπορείς να διαβάσεις πάνω στη στεφάνη, που σημαδεύει ο λεπτοδείκτης και έτσι γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή πόση ώρα είσαι καταδυμένος. Για λόγους ασφαλείας η στεφάνη κινείται μόνο αριστερόστροφα, έτσι ώστε τυχαία μετακίνηση της στεφάνης να δείξει επιπλέον χρόνο κατάδυσης. Πέρα από την κατάδυση η στεφάνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας απλός τρόπος χρονογράφησης οποιουδήποτε γεγονότος διάρκειας εως 60λεπτών.

Φιλικά
Δημήτρης
Σε ευχαριστω για της πληροφωριες Δημητρη

καλημερα & Καλη Χρονια. ΕΙναι παρα πολυ ωραιο ρολοι το Hamilton BZ. Εγω τωρα εχω ''βαλει στο ματι'' το ETA 7750 Chrono Below Zero....
αα γιατι φαινετε ο μηχανισμος απο κατω ? δεν ειναι 1000 μετρα ? ... χμ μου αρεσει κι αυτο και δεν το χα δει !!!


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 01:14:54 πμ »
Αγαπητε Sportbilli,
Καλοφορετο το 'BELOW ZERO', το οποιο ειναι πραγματι ενα καταδυτικο 'ρολο'ι'-εργαλειο', αφου η υδατοστεγανοτητα του φτανει τις 100ΑΤΜ!
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 10:51:16 πμ »
εγω προτεινω σε αυτο το forum περισσοτερο να μιλαμε για ρολογια παρα να υπαρχουν αντιπαραθεσεις και συνεχη σχολιασμοι των γραφομενων απο τα μελη.... Υπαρχει δημοκρατια και ο καθενας εχει δικαιωμα λογου....

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 11:23:51 πμ »
εγω προτεινω σε αυτο το forum περισσοτερο να μιλαμε για ρολογια παρα να υπαρχουν αντιπαραθεσεις και συνεχη σχολιασμοι των γραφομενων απο τα μελη.... Υπαρχει δημοκρατια και ο καθενας εχει δικαιωμα λογου....

Σαφέστατα και ό καθένας έχει δικαίωμα λόγου.

Όπως και σαφέστατα ό λόγος του είναι αυτός που τον διαφοροποιεί από τους άλλους.

Τέλος ό λόγος, που ηθελημένα αποφασίζουμε να εκφράσουμε, είναι αυτός που κάνει την διαφορά προς το καλύτερο.... ή προς το χειρότερο....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 11:26:45 πμ »
@ sportbilli

Δυνατό, μυώδες, αντρικό ρολόι. :up:

Tο έχω φορέσει, γράφει επικίνδυνα στον καρπό. :) ;)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 11:39:40 πμ »
Καλορίζικο φίλε sportbilli το νέο σου HAMILTON και σαφός είναι καταδυτικό,
και γι' αυτό του πάει πιο πολύ το καουτσούκ λουράκι ... ;)
Περί ορέξεως βέβαια ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος sportbilli

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 02:44:33 μμ »
@ sportbilli

Δυνατό, μυώδες, αντρικό ρολόι. :up:

Tο έχω φορέσει, γράφει επικίνδυνα στον καρπό. :) ;)
Πραγματι ειναι μεγαλο και βαρυ ....

Καλορίζικο φίλε sportbilli το νέο σου HAMILTON και σαφός είναι καταδυτικό,
και γι' αυτό του πάει πιο πολύ το καουτσούκ λουράκι ... ;)
Περί ορέξεως βέβαια ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
Της πρωτες μερες το φοραγα με το καουτσουκ αλλα μολις του εβαλα πανω το μπρασελε και ειναι καλυτερα ζυγισμενο στον καρπο και εχει αναδειχθη σχεδιαστικα .. .. ..

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 09:09:00 μμ »
αφου ως γνωστον ειμαι συλλεκτης

Γεια σου watch-collector! δεν ηξερα οτι εισαι συλλεκτης.. θα ηταν ωραιο να μας ελεγες τι ρολογια εχεις !  ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ HAMILTON BeLOWZERO
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 09:14:36 μμ »
Γεια σου watch-collector! δεν ηξερα οτι εισαι συλλεκτης.. θα ηταν ωραιο να μας ελεγες τι ρολογια εχεις !  ;D

αυτο  ειναι επιλογη  του καθε μελους και εαν επιθυμει μπορει να το κανει ειτε δημοσια ειτε prive