Αποστολέας Θέμα: αγορα citizen  (Αναγνώστηκε 10531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jason

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
αγορα citizen
« στις: Νοέμβριος 28, 2008, 06:17:56 μμ »
γεια σας,ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω,δεν ξερω πολλα απο ρολογια και θελω την αποψη σας.θέλω να αγορασω το citizen calibre 2100,ειναι καλη εταιρια η citizen?το εχει κανεις σας αυτο το ρολοι?θελω να το αγορασω απο ebay,αν εχει 100% ο πωλητης λετε να ειναι αυθεντικο?εχει αγορασει κανεις σας απο ebay?εχετε να μου προτεινεται καποιον πωλητη?και κατι τελευταιο νομιζω παρχει σε 2 εκδοσεις με ατσαλι και με τιτανιο,ποιο να προτιμισω?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν ξερω πολλα.

http://cgi.ebay.com/NEW-Citizen-AV0031-59E-Eco-Drive-Calibre-2100-Watch_W0QQitemZ350132536489QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item350132536489&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1325|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 06:48:03 μμ »
Καλωσήρθες! Για να δούμε λοιπόν...
-Ναι, η citizen είναι πολύ καλή εταιρία. Φημίζεται κυρίως για τα ρολόγια-"εργαλεία" της, για δύτες, αεροπόρους κ.α. και κινείται συνήθως σε λογικές τιμές, ας πούμε από 100 μέχρι λίγο πάνω από τα 500 ευρώ. Είναι μερικά "κλικ" πιο κάτω από τον κολοσσό seiko ως προς την ποικιλία και το εύρος της γκάμας, αλλά αλλά είμαστε πολλοί εδώ μέσα που πίνουμε νερό στο όνομα των citizen promaster!
-Αν ο πωλητής λέει ότι είναι αυθεντικό και έχει 100% feedback, τότε μάλλον είναι γνήσιο. Και αυτή είναι και δική μου απορία, υπάρχουν άραγε ρέπλικες seiko και citizen σε αυτά τα επίπεδα τιμών;
-Έχω αγοράσει αρκετές φορές από ebay. Επειδή όμως είναι πολύ μεγάλη ιστορία, σε παραπέμπω εδώ
http://www.mywatch.gr/index.php?action=search2
- Σε αυτήν την κατηγορία τιμής, θα προτιμούσα το ατσάλινο. Λίγο δύσκολο σε αυτήν την κατηγορία της τιμής να βρεις τιτάνιο καλής ποιότητας.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 07:08:39 μμ »
Το εχω το ρολοι αυτο σε ατσαλι και ειναι καταπληκτικο σε ολους τους τομεις:Ποιοτητα-φινιρισμα,αισθηση,200μ αδιαβροχο,χρονογραφος,ξυπνητηρι,ecodrive,καταπληκτικη ακριβεια.Το χω ξαναγραψει και παλιοτερα οτι ειναι απ τις καλυτερες quartz μηχανες.Εχε υπ οψιν σου οτι ειναι λιγο μεγαλο(44mm) και βαρυ στην εκδοση απο ατσαλι αλλα το προτιμω σαν μεταλλο.Αν θελεις κατι ποιο ελαφρυ για καθε μερα παρε το τιτανιο.Το χα παρει κι εγω απο ebay γενικα δε θα χεις προβλημα να βρεις αξιοπιστο πωλητη για το μοντελο αυτο καθως υπαρχουν αφθονα.
Και μια φωτο απ το δικο μου για να σ ανοιξω την ορεξη:





Και αυτή είναι και δική μου απορία, υπάρχουν άραγε ρέπλικες seiko και citizen σε αυτά τα επίπεδα τιμών;


Voodooman κανε ενα search στο google ''seiko η citizen replica'' και θα δεις τι γινεται.Πολλοι απ αυτους βαζουν στο site φωτογραφιες απ τα γνησια μοντελα,αλλα μολις το παραλαβεις... :D

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 08:20:50 μμ »
Voodooman κανε ενα search στο google ''seiko η citizen replica'' και θα δεις τι γινεται.Πολλοι απ αυτους βαζουν στο site φωτογραφιες απ τα γνησια μοντελα,αλλα μολις το παραλαβεις... :D
Αυτά είναι πανάκριβα!!! 180 δολάρια για μαϊμού!!! και το δικό σου, σε μαϊμουδάκι, κάνει 229 δολάρια! Και ποιός μπαίνει στον κόπο να αντιγράψει ένα ρολόι τέτοιας "χαμηλής" τιμής και τί κέρδος έχει από αυτό; Τρέλα μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 08:39:44 μμ »
Αυτά είναι πανάκριβα!!! 180 δολάρια για μαϊμού!!! και το δικό σου, σε μαϊμουδάκι, κάνει 229 δολάρια! Και ποιός μπαίνει στον κόπο να αντιγράψει ένα ρολόι τέτοιας "χαμηλής" τιμής και τί κέρδος έχει από αυτό; Τρέλα μου φαίνεται.


Οι αντιγραφεις δουλευουν εχοντας σαν τιμη αναφορας την επισημη λ.τ ενος προιοντος κι οχι βασει γκριζας αγορας.Το citizen2100 πχ κανει στα μαγαζια 650Ε αρα το πουλαμε 200$ κι οποιος παρει.Επισης υπαρχουν κι αλλα σαιτ μ ακομη καλυτερες τιμες στις ρεπλικες,αυτο που ειδες μαλλον ηταν ακριβο ;D

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:11:21 μμ »
Απίθανο ρολόι!..Φίλε jason, τέτοια ρολόγια φτιάχνει η citizen, εργαλεία!
Eisenberg, σε έχει πουλήσει ποτέ το eco-drive; Άδειασε ποτέ;Το ρωτάω γιατί με τόσες λειτουργίες το ψιλοφοβάμαι. Και το δικό μου στην αρχή μου έκανε δύο τρεις διακοπές, μετά έβαλα μυαλό και κοιτούσα να το εκθέτω περισσότερο στο φως. Από τότε δεν είχαμε ξανά πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος jason

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 09:37:38 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας,το πρωτο μου καλο ρολοι ειναι,απο ολα τα ρολογια που ειδα πιο πολυ μου αρεσαν της citizen.καπου στο site ειχα διαβασει οτι καποιο απο τα δυο(ατσαλι ή τιτανιο) θελει καθαρισμα,ισχυει αυτο?λεω να το παραγγειλω μεσα στην βδομαδα απο ebay,ξερετε αν θα εχω φορο οταν μου το στειλουν?μηπως να του πω να μου το στειλει σαν δωρο για να μν εχει φορο?ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 10:15:36 μμ »
Απίθανο ρολόι!..Φίλε jason, τέτοια ρολόγια φτιάχνει η citizen, εργαλεία!
Eisenberg, σε έχει πουλήσει ποτέ το eco-drive; Άδειασε ποτέ;Το ρωτάω γιατί με τόσες λειτουργίες το ψιλοφοβάμαι. Και το δικό μου στην αρχή μου έκανε δύο τρεις διακοπές, μετά έβαλα μυαλό και κοιτούσα να το εκθέτω περισσότερο στο φως. Από τότε δεν είχαμε ξανά πρόβλημα.

To επετειακο ecodrive aqualand μερικους μηνες μετα την αγορα του ειχε παρουσιασει το εξης κουφο:Ο δεικτης των δευτερολεπτων σταματησε να δουλευει πεισματικα,ενω η ωρα λειτουργουσε κανονικοτατα οπως κι ολες οι αλλες λειτουργιες του ρολογιου.Για καλη μου τυχη το χα παρει απο καταστημα Ελλαδα.Το πηγα στην αντιπροσωπεια,αυτοι το εστειλαν στα κεντρικα στη Γερμανια(εδω δεν ανοιγουν ecodrive για επιδιορθωση) και μετα απο 2 μηνες περ. ξαναγυρισε σε αψογη κατασταση και ενημερωτικο χαρτι(στα γερμανικα) οπου εξηγουσε το τμημα που αλλαχτηκε & οτι εγινε ελεγχος στεγανοτητας εκ νεου.Ολα δωρεαν φυσικα εντος εγγυησης.Απο τοτε εχει περασει πανω απο χρονος και ολα οκ..
Το αλλο μου eco, το promaster cal.2100 δε μ εχει στενοχωρησει ποτε μεχρι τωρα :D
Οσον αφορα τη φορτιση μαλλον ειμαι τυχερος γιατι και τα 2 εχουν power reserve και μπορω να την ελεγχω,αλλα δε μ εχουν αφησει ποτε.Ποτε ομως δεν τα κλεινω σε συρταρι.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 11:21:29 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας,το πρωτο μου καλο ρολοι ειναι,απο ολα τα ρολογια που ειδα πιο πολυ μου αρεσαν της citizen.καπου στο site ειχα διαβασει οτι καποιο απο τα δυο(ατσαλι ή τιτανιο) θελει καθαρισμα,ισχυει αυτο?λεω να το παραγγειλω μεσα στην βδομαδα απο ebay,ξερετε αν θα εχω φορο οταν μου το στειλουν?μηπως να του πω να μου το στειλει σαν δωρο για να μν εχει φορο?ευχαριστω πολυ.
Όταν το αγοράσεις δεν χρειάζεται ούτε καθάρισμα ούτε τίποτα. Μετά από πολλά χρόνια, το ξανασυζητάμε!
Τώρα, αν σου το στείλουν απο χώρα εκτός ΕΕ, υπάρχει ο κίνδυνος να το πιάσουν στο τελωνείο. Αν ο αποστολέας σου το στείλει με απλό ταχυδρομείο και το δηλώσει ως δώρο ή ως χαμηλής αξίας ή και τα δύο, πολύ πιθανόν να μην σ'το πιάσουν. Από την άλλη, αν σου το στείλουν έτσι χωρίς καμμία ασφάλιση, αν χαθεί δεν αποζημιώνεσαι. Από όσο θυμάμαι πάντως, όσοι από εδώ μέσα έχουμε αγοράσει έτσι ρολόγια δεν είχαμε πρόβλημα με το τελωνείο, συνήθως περνάνε ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:18:03 μμ »
Αυτό που μου αρέσει με τα Citizen είναι ότι δεν έχω δει μέχρι σήμερα στεναχωρημένο χρήστη.
Για μένα λέει πολλά.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος drivein

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 04:18:49 μμ »
Kαταρχάς χρόνια πολλά σε όλους!
Έχω δει απτο site της citizen αυτά τα ρολόγια:
BL5364-71A
BL5315-50E
AT0810-55X
Μάλλον θα το πάρω απτο ebay (χωρίς να είναι και σίγουρο) αλλά θέλω πρώτα να τα δώ στο χέρι μου πως είναι μιας και δεν είμαι και πολύ έμπειρος στην αγορά ρολογιού γενικα.
Το κακό ειναι ότι έχω γυρίσει τα περισσότερα μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας αλλά δε μπορώ να τα βρώ πουθενα εκτός απο το δεύτερο.
Άσε που οι περισσότεροι δεν έχουν καν κατάλογο ούτε και ενδιαφέρονται να τους δείξω μέσω ιντερνετ (αν έχουν) ποια θέλω να μου πουν τιμη.
Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα για το που μπορώ να τα βρώ?καμια αντιπροσωπεία ίσως που να τα έχει όλα?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 05:41:01 μμ »
Καλησπερα σε ολα τα μελη της ομορφης αυτης παρεας....
Σημερα μολις εκανα την εγγραφη μου,απο ρολογια δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις και εμπειρια και θα ηθελα τις συμβουλες σας..

Ενδιαφερομαι για το ρολοι Citizen Calibre 2100 Eco-Drive Mens Chronograph AV0031-59A
http://www.citizenwatch.com/COC/English/detail.asp?Country=COC&Language=English&ModelNumber=AV0031-59A

Με εχει εντυπωσιασει ο σχεδιασμος του η τεχνολογια eco-drive και η αξιοπιστια που λεγετε οτι προσφερει...

Καταρχην να σας ενημερωσο οτι το ρολοι προοριζετε για καθημερινη χρηση(σχολη,δουλεια),αλλα και για "επισημο", επισης το ποσο ειναι αρκετα πανω απο αυτο που ημουν διατεθημενος να δωσω αλλα θεωρω το συγκεκριμενο το αξιζει...Γι'αυτο υπαρχουν και καποιες επιφυλαξεις...

θα ηθελα να μαθω την αντοχη του και την αξιοπιστια του στην καθημερινη χρηση(μικροχτυπηματα, γρατζουνιες κ.λ.)

Επισης κατασκεβαζετε απο διαφορα υλικα πχ Αρίστης ποιότητας χάλυβας με τιμη 349
http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=123&flypage=prod_details&product_id=7748&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

Απο ανοξειδωτο ατσάλι με τιμη 650 (με κωδικο AV003060A )
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=2023&osCsid=745a1d51e260f7c47442b5338f6ff037

Και φυσικα με τιτανιο οπου η τιμη ειναι απλησιαστη για μενα...

Οπως καταλαβατε ενδιαφερομαι μονο για τον χαλυβα λογο τιμης..

Συνοψιζοντας σας ρωταω και ειδικοτερα οποιον κατεχει το συγκεκριμενο ρολοι την γενικοτερη γνωμη του,τι αξιοποιστια και αντοχη προσφερει καθως προοριζετε για καθημερινη μακροχρονια χρηση.

(Κανω λαθος που νομιζα πως το ατσαλι ειναι η εμπορικη ονομασια του χαλιβα? Και αν ναι γιατι εχουν διαφορετικους κωδικους και τοσο μεγαλη αποκλιση στην τιμη? Τιθετε θεμα διαφορετικου κραματος(ποιοτηκα κατωτερου απο το ακριβοτερο?))

Στην αγορα δεν εχω καταφερει να το δω ''απο κοντα'' ωστε να καταλαβω καποια διαφορα.

Ευχαριστω εκ'των προτερων..!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2010, 10:42:15 μμ από apostolos »

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:58:52 μμ »
Καλησπερα και παλι...
δεν υπαρχει κανεις που να μπορει να μου πει σε τι διαφερει ακριβος το AV003060A με το AV0031-59A???

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:18:50 μμ »
Χάλυβας ή ατσάλι λένε οι εδώ έμποροι. Stainless Steel γράφουν τα ρολόγια στο πίσω μέρος.
Η διαφορά τιμής ίσως οφείλεται και στο ότι το ένα κατάστημα είναι επίσημος έμπορος και δεν έχει καθόλου εκπτωση.
Τις διαφορές δεν τις ξέρω αλλά θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι στο wus

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:32:07 μμ »
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση...
Και τα δυο ατσαλι ( χαλυβα ) λενε και γυαλί σαπφείρου...Σε 2 καταστηματα που επισκεφτηκα αγνοουσαν την υπαρξη του AV0031-59A...

Ανησυχω κυριος για την ποιοτητα των υλικων.δλη μηπως κατασκευαζετε απο "κακης" ποιοτητας καραματος και ειναι πολυ ευπαθες σε τυχων γρατζουνιες διοτη αλλη διαφορα δεν εχω παρατηρισει(τοσο σε εικονες στο διαδυκτιο οσο και στα χαρακτηριστικα)..

Στο συμπερασμα πως η διαφορα ειναι στο κραμα με οδηγει το γεγονος πως δεν γινετε ποτε ανφορα στην χημικη συσταση των μεταλων που χρησιμοποιουνται..Απλα ενας χαρακτηρισμος π.χ ανοξειδοτο ατσαλι, τιτανιο κ.τ.λ.

Επισης δεν ξερω αν σας βοηθαει οτι το AV0031-59A κινειται κυριως στην παγκοσμια αγορα και το AV003060A κυριως στην Ελληνικη

Η τιμη ανερχετε σε 300 euro διαφορα (σχεδον 1 ακομα ιδιο ρολοι)...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:41:37 μμ »
Ρολόι για την ελληνική δύσκολα να έβγαινε, για την ευρωπαϊκή όμως μπορεί. Το συνηθίζει η εταιρεία.
Μια διαφορά είναι οι μηχανισμοί. 2100 και E210. Δες λίγα πράγματα εδώ:
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?p=2489504#post2489504


Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:44:49 μμ »
Το AV0030-60A είναι η ευρωπαϊκή έκδοση:

I pulled the trigger on the AV0030-60A which is the european version (SS/Sapphire/silver face with pattern).

Here's a pic from the seller:


http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=213670

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:51:51 μμ »
Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου...!
Ως εμπειρος και με πολυ περισσοτερες γνωσεις σε θεματα ρολογιων μπορεις να μου δωσεις την προσωπικη σου γνωμη για την επιλογη αναμεσα σε αυτα τα 2 ρολογια?
Και παλι ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 07:16:05 μμ »
To AV0031-59A είναι η αμερικάνικη έκδοση
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=291565

Δεν έχω εμπειρεία από τα συγκεκριμένα ρολόγια αλλά από ότι βρήκα στο wus δεν υπάρχουν διαφορές που να κάνουν το ένα καλύτερο από το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: αγορα citizen
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 07:56:03 μμ »
Τελικα εντωπιστικε η διαφορα...
Το Citizen Calibre 2100 Eco-Drive Mens Chronograph AV0031-59A έχει ορυκτό κρύσταλλο ενώ το Citizen Promaster Alarm Chronograph AV003060A έχει κρύσταλλο σαπφείρου.

Το ορυκτό κρύσταλλο είναι ένα τεχνικό υλικό το οποίο αποτελείται όμως αποκλειστικά από ορυκτά υλικά τα οποία έχουν δεχθεί επεξεργασία.
Το υλικό αυτό είναι πολύ πιο σκληρό και πιο ανθεκτικό από το προηγούμενο, γι αυτό
και χαράζεται πάρα πολύ δύσκολα. Το ορυκτό κρύσταλλο το συναντάμε στα καλά ποιοτικά ρολόγια.


Κρύσταλλο ζαφείρι είναι φυσικό υλικό που δεν έχει δεχθεί καμία τεχνική επεξεργασία εκτός της κοπής του. Χαρακτηρίζεται και ως αχάρακτο μια και το μόνο υλικό που μπορεί να το χαράξει είναι το διαμάντι. Τέτοια ποιότητα τζαμιού συναντάμε στα ακριβά ρολόγια λόγω του αυξημένου κόστους υλικών και κοπής.


Ευχαριστω οσους με βοηθησαν στην αναζητηση της διαφορας..