Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 467580 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #820 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:42:00 μμ »
Στο ιρλανδικό εBay όμως θα βλέπεις μόνο όσα αντικείμενα έχουν μπέι στο σύστημα του ιρλανδικού ebay και απο τα μεγάλυτερα σαιτ , μονο τις δημοπρασίες που έχουν δηλώσει ( και πληρώσει ) οτι θέλουν να φαίνονται στο ιρλανδικο . ΜΕ λιγα λόγια χάνεις πολλές ευκαιρίες. ;)
Επομένως τι προτείνεις? Μόνο το ebay.com και να πληρώνουμε σε USD?  ???
Eπίσης με ποιο τρόπο γίνεται η αλλαγή της προεπιλογής πληρωμής της ισοτιμίας από το paypal??

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #821 στις: Ιούλιος 30, 2010, 05:50:44 μμ »
Επομένως τι προτείνεις? Μόνο το ebay.com και να πληρώνουμε σε USD?  ???
Eπίσης με ποιο τρόπο γίνεται η αλλαγή της προεπιλογής πληρωμής της ισοτιμίας από το paypal??
Οχι φυσικά , απλα στο λέω , σε περίπτωση που δεν βρείς κατι σε αυτο να κοιτάξεις και στα αλλα ΕΒΑΥ , μην νομίζεις οτι επειδή μπορεί να μην το έχει το ιρλανδικό δεν υπάρχει και αλλού.
Αν θυμάμαι καλά , την επόμενη φορά που θα πάς να πληρώσεις με ισοτιμία , στην οθόνη πληρωμής ( εκεί που θα λέει pay now κτλ)
θα σου λέει κάτω απο το ποσό , πόσα Ευρω κρατάει απο την κάρτα σου και το exchange rate της ημέρα για το paypal . Εκεί ακριβώς θα σου λεει κάτι για την αλλαγή του τρίτου που θα κάνει την αλλαγή ισοτιμίας . Εκεί επιλέγεις ,  my bank will handle the exchange and I will not know the exchange rate until I see my bank's billing .  ;)

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #822 στις: Ιούλιος 30, 2010, 06:13:35 μμ »
Οχι φυσικά , απλα στο λέω , σε περίπτωση που δεν βρείς κατι σε αυτο να κοιτάξεις και στα αλλα ΕΒΑΥ , μην νομίζεις οτι επειδή μπορεί να μην το έχει το ιρλανδικό δεν υπάρχει και αλλού.
Αν θυμάμαι καλά , την επόμενη φορά που θα πάς να πληρώσεις με ισοτιμία , στην οθόνη πληρωμής ( εκεί που θα λέει pay now κτλ)
θα σου λέει κάτω απο το ποσό , πόσα Ευρω κρατάει απο την κάρτα σου και το exchange rate της ημέρα για το paypal . Εκεί ακριβώς θα σου λεει κάτι για την αλλαγή του τρίτου που θα κάνει την αλλαγή ισοτιμίας . Εκεί επιλέγεις ,  my bank will handle the exchange and I will not know the exchange rate until I see my bank's billing .  ;)
Σαφώς και το κάνω, αλλά αλήθεια, φίλε μου, θέλω να μάθω τι προτείνεις σχετικά με το ebay.
Πάντως σε τυχαία αναζήτηση στο αμερικάνικο και στο ιρλανδικό για π.χ. seiko sumo,  μου έβγαζε τα ίδια ρολόγια αν έβαζα στο ιρλανδικό να ψάξει "worldwide". Tυχαίο?? Είχαν πληρώσει και οι 3 πωλητές για να εμφανίζονται και στο ιρλανδικό?? Η λύση για εμάς είναι να ψάχνουμε και στην επιλογή "worldwide"?? ???
Eυχαριστώ πολύ για την συμβουλή για το paypal!! Σίγουρα συμφέρει, έτσι??
Φιλικά Ηλίας

ΥΓ. Sorry για τα off-topic!!  :offtopic :offtopic
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2010, 06:30:24 μμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος GLINGON

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #823 στις: Ιούλιος 31, 2010, 10:21:39 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ POLJOT ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #824 στις: Ιούλιος 31, 2010, 11:53:44 μμ »
Σαφώς και το κάνω, αλλά αλήθεια, φίλε μου, θέλω να μάθω τι προτείνεις σχετικά με το ebay.
Πάντως σε τυχαία αναζήτηση στο αμερικάνικο και στο ιρλανδικό για π.χ. seiko sumo,  μου έβγαζε τα ίδια ρολόγια αν έβαζα στο ιρλανδικό να ψάξει "worldwide". Tυχαίο?? Είχαν πληρώσει και οι 3 πωλητές για να εμφανίζονται και στο ιρλανδικό?? Η λύση για εμάς είναι να ψάχνουμε και στην επιλογή "worldwide"?? ???
Eυχαριστώ πολύ για την συμβουλή για το paypal!! Σίγουρα συμφέρει, έτσι??
Φιλικά Ηλίας

ΥΓ. Sorry για τα off-topic!!  :offtopic :offtopic
Στην Marfin που χρησιμοποιώ εγώ , σίγουρα ναι . Κατα 99% το ίδιο ισχύει και στην δική σου τράπεζα.Κάτι που παρέλειψα να πώ πριν , ότι και κάποιο ρολόι, απο USA, που έχει πληρώθει για να επιδεικνύεται και στο πχ Ιρλανδικο ebay παλι στο νόμισμα του seller ( $ ) θα πληρωθεί , απλά το ebay αν βλέπεις το αντικείμενο μέσω ενός ebay με διαφορετικό νόμισμα , θα  δείχνει τιμή στο νόμισμα της χώρας που βρίσκεται . Οπότε πιο σωστή λύση , αν θες τόσο πολυ να απαλλαγείς απο την ισοτιμία (προσωπικά δεν με πειράζει , αφού ηδη οι τιμες του αμερικανικού εbay είναι οι καλύτερες όλων και η τράπεζα μου , μου δίνει το καλύτερο δυνατό exchange rate ) , είναι να χρησιμοποιείς με την βοήθεια του systran.co.uk to ebay.de , ebay.it , ebay.fr , ebay.be κοκ .

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #825 στις: Ιούλιος 31, 2010, 11:58:30 μμ »
Φίλε GLINGON καλησπέρα. Αν θέλεις να γράφεις με μικρά γράμματα, με τα κεφαλαία φαίνεται σα να φωνάζεις

Απ όσο γνωρίζω τα poljot δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα. Στο net μπορείς να τα βρεις εδώ:

http://vostok-watches.com/

και εδώ

http://smirs.com/

Ρώσικα ρολόγια φέρνει στην Αθήνα ο Βήχος

http://www.vichosgroup.gr/

Αποσυνδεδεμένος GLINGON

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #826 στις: Αύγουστος 01, 2010, 01:36:33 πμ »
Ναι φίλε μου δεν είχα πρόθεση για κάτι τέτοιο.Άκουσα ότι υπάρχει αντιπρόσωπος στην Θεσσαλονίκη αλλά δεν το διασταύρωσα ακομα.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #827 στις: Αύγουστος 05, 2010, 02:00:46 μμ »
Για αντιπροσωπεία (φυσικό κατάστημα) των poljot πήρε το μάτι μου (πράγματι) στη Θεσσαλονίκη το παρακάτω:

PRAMAK - ΠΡΑΝΤΣΙΔΗΣ: Βασ.Όλγας 67

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #828 στις: Αύγουστος 05, 2010, 02:27:46 μμ »
Νομίζω οτι είχα δει στην βιτρίνα του Μεριανού στην Μητροπόλεως στην Θεσσαλονίκη Poljot International

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #829 στις: Αύγουστος 06, 2010, 03:11:48 μμ »
το καινούριο μου αμφίβια (ήδη τεσταρίστηκε στη θάλασσα για τα καλά)


και το αδερφάκι του, με αλλαγμένο λουράκι κ αυτό...


φθηνές κατασκευές κ υλικά αλλά συμπαθέστατα, κ μη ξεχνάμε το value for money κ τους in house built μηχανισμούς που τους δίνει συλλεκτικό αέρα....

αξιόλογα, αξίζουν ανοικτά...


Με εκτίμηση Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #830 στις: Αύγουστος 06, 2010, 09:04:00 μμ »
Μπραβο φιλε αξιζουν και τα δυο και ειναι και πολυ ομορφα.Ποσα μετρα ειναι αδιαβροχα γιατι δεν με βοηθαει η μνημη μου :D

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #831 στις: Αύγουστος 07, 2010, 12:26:47 πμ »
Μπραβο φιλε αξιζουν και τα δυο και ειναι και πολυ ομορφα.Ποσα μετρα ειναι αδιαβροχα γιατι δεν με βοηθαει η μνημη μου :D

το αμφίβια στα 200 μέτρα, το κομαντίρσκι...δεν είναι...

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #832 στις: Αύγουστος 31, 2010, 10:04:41 μμ »
Παιδιά το νέο μου ρολόι:
Aviator Wright Brothers / Poljot 31679 Moonface
Το μόνο πρόβλημα είναι πως ρυθμίζεται αυτή η έρμη η φάση σελήνης! ???







« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:05:30 μμ από iliasg1979 »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #833 στις: Αύγουστος 31, 2010, 10:08:08 μμ »
Τι ομορφια ειναι αυτη φιλε μου?Απο που και ποσο αν επιτρεπετε?Αλλιως με π.μ :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #834 στις: Αύγουστος 31, 2010, 10:59:19 μμ »
Πανέμορφο το ρολόι από τους πρωτοπόρους Wright  :up:
Καλοφόρετο   :)

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #835 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:15:24 μμ »
Παράθεση
Το μόνο πρόβλημα είναι πως ρυθμίζεται αυτή η έρμη η φάση σελήνης!
Kαλοφόρετο Ηλία, είναι πολύ όμορφο!
Οι φάσεις σελήνης ρυθμίζονται όπως η ημερομηνία στα ρώσικα ρολόγια. Πηγαίνεις από το 11 στο 1 μπρος-πίσω. Κάθε φορά αλλάζει μία ημέρα. ;)

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #836 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 08:55:27 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!
Η φωτογραφίες ενημερωτικά το αδικούν.
Η αγορά έγινε από http://www.aviator-watch.com/ έναντι 590 $.

Ηλία το προσπάθησα και έτσι αλλά όταν πάω από το 11 στο 1 αλλάζει η ημερομηνία και η ημέρα της φάσης, αλλά όταν γυρίζω πάλι από 1-->11 για να κάνω νέα αλλαγή γυρίζει πάλι πίσω η μέρα της σελήνης.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιστρέφω εικοσιτετράωρα για να γυρίζει μόνιμα, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο αυτό για να γίνεται όντως έτσι.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι ενώ το ρολόι ήταν κουρδισμένο το έβγαλα από το χέρι και το άφησα για κάποιες ώρες και αυτό σταμάτησε να δουλεύει (φυσιολογικά ήθελε άλλες 30 περίπου ώρες για να ξανακουρδιστεί).
Μόλις το κούνησα !!!!?????? λίγο (σαν κλασσικό αυτόματο) πήρε και πάλι στροφές!
Γύρισα την κορώνα μήπως και δεν είχα κάνει πλήρη φόρτιση, αλλά γύρισε μόνο 8 φορές και τερμάτισε, οπότε.............
Είναι φυσιολογικό αυτό???

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #837 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 09:04:24 πμ »
Ηλία τί ρολογάρα είναι αυτή?  αυτό είναι ρολόι με προσωπικότητα! είχα ξαναδεί ένα παρόμοιο αλλά όχι αυτό!! βάλε μας καμιά φωτογραφία να φαίνεται ποιό καλά όλο το λουράκι!! όσον αφορά την φόρτιση κ αποφόρτιση έχω αντιληφθεί ότι όταν είναι καινούριο το ρολόι λειτουργεί σαν μπαταρία κινητού..κρατάει λίγοτερο..με το καιρό κρατάει περισσότερο...μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως, καλύτερα να μας το απαντήσει ένας με τεχνικές γνώσεις αυτό...όσον αφορά την περιστροφή της κορόνας είναι σχετικό...

ερώτηση--> πολλά ρώσσικα δηλώνουν στα χαρακτηριστικά "alarm"....είναι αυτό που φαντάζομαι? βάζεις δείκτη τί ώρα θες κ χτυπάει κουδούνι ή άκυρη η σκέψη μου??? αν ισχύει ποιό προτείνεται με αξιόλογη τιμή κ αξίοπιστο?

ευχαριστώ Σπύρος

(όπως είπε ο φίλος στα ρώσικα γυρνάς την ώρα μπρος πίσω από τις 9 μέχρι τη 1 κ ρυθμίζεις ημερομηνία...φαντάζομαι η φάση καθορίζεται αυτόματα με την ώρα...οπότε δε πιστεύω να είναι 12 μεσημέρι η φάση να δείχνει σελήνη κ να απορείς? απλά το γυρνάς 12 ώρας μπροστά να πιάσει νύχτα..χιχιχιχιχιχι)

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #838 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 09:25:47 πμ »
Φίλε DragonAce το λουράκι που ήρθε μαζί με το ρολόι δεν μου άρεσε και για το λόγο αυτό παρήγγειλα άλλο από internet.
Ώσπου να έρθει προσάρμοσα ένα άλλο δικό μου παλιό για να μπορώ να το φοράω.
Μόλις το αλλάξω ανεβάζω κι άλλες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Όχι δεν είναι watch alarm.
Διαθέτει 30λεπτο χρονογράφο, φάσεις σελήνης και φυσικά ημερομηνία.
Caliber Poljot 31679.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #839 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:21:08 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!
Η φωτογραφίες ενημερωτικά το αδικούν.
Η αγορά έγινε από http://www.aviator-watch.com/ έναντι 590 $.

Ηλία το προσπάθησα και έτσι αλλά όταν πάω από το 11 στο 1 αλλάζει η ημερομηνία και η ημέρα της φάσης, αλλά όταν γυρίζω πάλι από 1-->11 για να κάνω νέα αλλαγή γυρίζει πάλι πίσω η μέρα της σελήνης.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιστρέφω εικοσιτετράωρα για να γυρίζει μόνιμα, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο αυτό για να γίνεται όντως έτσι.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι ενώ το ρολόι ήταν κουρδισμένο το έβγαλα από το χέρι και το άφησα για κάποιες ώρες και αυτό σταμάτησε να δουλεύει (φυσιολογικά ήθελε άλλες 30 περίπου ώρες για να ξανακουρδιστεί).
Μόλις το κούνησα !!!!?????? λίγο (σαν κλασσικό αυτόματο) πήρε και πάλι στροφές!
Γύρισα την κορώνα μήπως και δεν είχα κάνει πλήρη φόρτιση, αλλά γύρισε μόνο 8 φορές και τερμάτισε, οπότε.............
Είναι φυσιολογικό αυτό???

Hλία έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει σχετικά με την 31679 (έχω και εγώ δύο). Γυρίζεις όλο το 24ωρο για να φτάσεις σιγά-σιγά στην επιθυμητή μέρα σελήνης. Ξέρω είναι "μπελάς", αλλά είναι μέρος της "γοητείας" του. Μετά κράτα το κουρδισμένο και δεν θα την ξαναχάσεις. ;)
Φυσιολογικά κρατά ~48 ώρες. Στην πραγματικότητα (και τα δικά μου) κρατούν γύρω στις 55 ώρες, χωρίς λειτουργία χρονογράφου. Δεν ξέρω γιατί η φόρτιση στο δικό σου κράτησε τόσο λίγο. Κούρδισέ το κανα δυο φορές και άφησέ το να ξεκουρδίσει, να δεις αν αλλάξει. ???
Από το aviator-watch.com είχα πάρει και εγώ τα πρώτα μου ρώσικα. Δεν είχα πρόβλημα με το "μαγαζί" ή τα ρολόγια του.... ;D