Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 470503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #800 στις: Ιούλιος 14, 2010, 12:37:09 πμ »
Που σημαίνει?

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #801 στις: Ιούλιος 14, 2010, 01:17:40 πμ »
Συγγνώμη για το άκυρο μήνυμα αλλά στην αρχή εμφάνιζε μόνο την παράθεση.

Επικοινώνησα με τον κ.Βήχο ο οποίος με τη σειρά του μίλησε με την εταιρεία, μου είπε πως υπάρχει διαθέσιμη πλάκα την οποία θα έχει σύντομα στα χέρια του και θα γίνει αντικατάσταση.

Το ρολόι βρίσκεται στο κατάστημα κ περιμένω ειδοποίησή τους. Σίγουρα όχι ότι πιο ευχάριστο, ήμουν κ εγώ απρόσεχτος που δεν το παρατήρησα πριν την αγορά, ας ελπίσουμε πως όλα θα πάνε καλά κ δεν θα υπάρξουν επιπλέον παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #802 στις: Ιούλιος 14, 2010, 07:53:07 πμ »
εν τελει τα χρηματα επιστραφηκαν στην καρτα μου απο τον ruwatch.com
και ειμαι σε αναζητηση χρονογραφου στα 600 ευρω περιπου

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #803 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:08:53 πμ »
Καλορίζικο DragonAce!!

Σκεφτόμουν να χτυπήσω κάποιο "κομαντίσκι" για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις, με τίποτα δεν είναι ρολόγια αξιώσεων αλλά έχουν κ για μένα αυτό το κάτι. Όμως 38mm μου φαίνονται πολύ λίγα  :-\

ευχαριστώ παιδιά, να σκεπτούμε ότι καμιά φορά το μάρκετινγκ δημιουργεί υπεραξίες, σίγουρα δεν είναι πατέκ, είναι όμως ένα όμορφο ρολογάκι για καθημερινή χρήση, ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ κ από μία εταιρία που φτιάχνει μόνη της τους μηχανισμούς εδώ κ δεκαετίες κ όχι από κάποιο εργοστάσιο της Ιαπωνίας που προμηθεύει τη μισή υφήλιο...για να είμαι ειλικρινής δεν έχω εμπιστοσύνη να δώσω περισσότερα λεφτά για ρωσσικό ρολόι, αλλά αυτά τα συγκεκριμένα, τα κλασσικά της βοστόκ τα βρίσκω value for money σε αντίθεση με άλλα που οι τιμές τους έχουν φτάσει στο θεό! Βέβαια πάντα όλοι είμαστε έτοιμοι αν δούμε κάτι πολύ όμορφο να διαθέσουμε παραπάνω χρήματα (αναλογικά με το πορτοφόλι μας) κ δύσκολα με βλέπω να κρατηθώ στο Sturmanskie Arctic του φίλου avionic...

Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #804 στις: Ιούλιος 14, 2010, 12:56:58 μμ »
εν τελει τα χρηματα επιστραφηκαν στην καρτα μου απο τον ruwatch.com
και ειμαι σε αναζητηση χρονογραφου στα 600 ευρω περιπου



Μια καλή πρόταση είναι η CΤΡΕΛΑ.

http://www.vostok-watches.com/d_3133_2121204_Poljot_Strela_Chronograph_3133_2121204.php

Κλασική, με ιστορία και πολύ ακριβής. Το δικό μου κερδίζει 15sec τη βρομάδα. 8)

Και με λιγότερα από 600€.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #805 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:49:11 μμ »


Κανε claim στο paypal οτι χαθηκε το δεμα και δε το πηρες ποτε :D
Εκτός ότι αυτού δεν είναι τίμιο , αλλα εκεί μπαίνουμε στα χωράφια της ηθικής , είναι και αναποτελεσματικό . Αρκεί ο αποστολέας να δωσει το tracking number της παραγγελιας μας (αν φυσικά υπάρχει) και να μην αποζημιωθούμε. Αυτό που μπορεί να γίνει , ειναι να κάνουμε claim  ως Item not as described και να διεκδικήσουμε την επιστροφή των χρημάτων μας έτσι , φυσικά επιστρέφοντας το ελλατωματικό προιόν . Αυτά τα ολιγα σε περίπτωση που κάποιος τα χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #806 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:51:06 μμ »
Είναι αλήθεια πως σε όσες περιπτώσεις μπορώ προτιμώ να ψωνίζω από κάποιο φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα εφόσον η τιμή δεν ξεφεύγει (στα όρια της αισχροκέρδειας) από αυτήν που μπορεί να πετύχω στο διαδίκτυο, για την τόνωση της εγχώριας αγοράς αλλά και για να χτίζω μια σχέση με τον πωλητή με την προυπόθεση πως θα μου εμπνεύσει εμπιστοσύνη μέσα από την εξυπηρέτηση, την γνώση του αντικειμένου κλπ.


Quoted for emphasis .

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #807 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:57:15 μμ »
   
   Αποφεύγω τις αγορές μέσω ίντερνετ, σ'αυτή την περίπτωση όμως είναι σχεδόν μονόδρομος. Αν παρόλα αυτά θέλεις να το πάρεις από εδώ για εγγύηση-σέρβις κλπ, τότε ο μόνος τρόπος να μειώσεις κάπως την χασούρα, είναι να απευθυνθείς σε κάποιο συνεργαζόμενο κατάστημα λιανικής, ώστε να πετύχεις μεγαλύτερη έκπτωση ;)
Εκεί που έχω καταλήξει ¨είναι
φθηνά ρολόγια online  σε πολυ καλύτερες τιμές
και
high end ρολόγια απο εδώ σε καταστήματαρχες που έχουν επίγνωση της πραγματικότητας και σε θέλουν ως πελάτη τους με την συμπεριφορά τους και τις αντιστοιχες εκπτώσεις . ;)

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #808 στις: Ιούλιος 14, 2010, 09:11:21 μμ »
Με γειά σου avionic!!! είναι πολύ όμορφο το ρολόι! Να το χαίρεσαι!! Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο ότι έστειλες τα links. Καλό λοιπόν είναι να πηγαίνουμε στο Βήχο  να πηγαίνουμε μέσω των ξένων εταιριών! :)

Πιστέυω ξέρετε οτι τα λειτουργικά έξοδα των υπαρκτών καταστημάτων δεν έχουν καμία σχέση με τα έξοδα που έχουν οι υπόγειες τρύπες , στις περισσότερες περιπτώσεις , χωρίς αποθήκη , που είναι τα σάιτ των ονλαιν εταιρειών . Φυσικά τριπλάσια τιμή δεν δικαιολογείται σε τιποτα σε ΤΙΠΟΤΑ , αλλά μην τα ισοπεδώνετε ολα .  :-\

Επισης να τονισεις να ειναι full refund γιατι το paypal κραταει 11% σε αποστολη χρηματων σε ιδιωτες! :o
Αυτό απο πού βγήκε ? Απο τα 15 μου πουλάω και αγοράζω ονλαιν ΄και εκτός και αν έχεις επιλέξει ως αποστολέας να επιβαρυνθείς τα paypal fees ως αποστολέας , πάντα τα επιβαρύνετε ο αποδέκτης των χρημάτων . Επίσης , η επιβάρυνση είναι 3,9% τόσο και σε συναλλαγές μέσω ebay όσο και μεταξύ ιδιωτών . Επιπρόσθετα , σε περιπτωση refund , επιστρέφεται ακέραιο το ποσο στον αποστολέα και ο αποδέκτης δεν χρέωνεται τίποτα για την συναλλαγή που δέν εγινε .

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #809 στις: Ιούλιος 20, 2010, 07:23:10 μμ »
Και γω απο ότι έχω δει στο Paypal κρατάει 3,4% αν δεν κάνω λάθος..Σε καμιά περίπτωση πάντως 10%!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #810 στις: Ιούλιος 21, 2010, 06:46:33 μμ »
Το paypal θα συμφωνησω οτι κανει μετατροπη του νομισματος με +3,5% παραπανω στην ισοτιμια....οποτε εμμεσως κραταει 3.5%.
Πολυ σωστα αναφερθηκε απο το φιλο μας.
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #811 στις: Ιούλιος 22, 2010, 12:48:57 πμ »
Το paypal θα συμφωνησω οτι κανει μετατροπη του νομισματος με +3,5% παραπανω στην ισοτιμια....οποτε εμμεσως κραταει 3.5%.
Πολυ σωστα αναφερθηκε απο το φιλο μας.
Εμένα πάλι δεν μου κρατάει τίποτα ως αγοραστή , εμμέσα η' άμεσα . . . Και εξηγώ , το οτι η μετατροπή του νομίσματος είναι ως προεπιλογή να γίνεται απο το paypal , δεν σημαίνει οτι δεν μπορείται να το αλλάξετε ωστε να την χειρίζεται η τράπεζα σας με πιο ευνοικούς όρους.

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #812 στις: Ιούλιος 22, 2010, 04:46:29 μμ »
Αυτός που στέλνει χρήματα μέσω paypal φυσικά και δεν έχει καμιά επιβάρυνση..Επιβαρύνεται με 3,5% περίπου, αυτός που δέχεται τα χρήματα.Δηλ τις περισσότερες περιπτώσεις, ο πωλητής.Πολύ ξεκάθαρο για να μην τα μπερδεύουμε!!
Η μόνη περίπτωση να μην επιβαρυνθεί αυτός που δέχεται τα χρήματα, είναι αυτά να υπάρχουν ήδη στο λογαριασμό paypal του αποστολέα.Τότε δε γίνονται κρατήσεις,αλλιώς ισχύουν τα παραπάνω..
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #813 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:00:21 πμ »
Δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι η αναφορά μου αλλά έχω παρατηρήσει το εξής...
Στην επιφάνεια εργασείας του υπολογιστή έχω την τρέχουσα ισοτιμία δολλαρίου/ ευρώ κ είναι 1,29 πχ
κ την ίδια στιγμή αγοράζω μέσω paypal με ισοτιμία 1,26...
φαντάζομαι ότι κρατιέται προμήθεια για τη συναλλαγή, τώρα ποιός τα πέρνει? μάλλον οι τράπεζες ως συνήθως...

Με εκτίμηση, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #814 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:42:58 πμ »
Επειδη εγινε παλι θεμα και σε αλλο τοπικ κοιταξα τις ρυθμισεις του paypal. Αν η συναλλαγη ειναι εκτος EU τοτε κανει κρατησεις 3.5% για την μετατροπη.. ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #815 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:09:47 μμ »
Επειδη εγινε παλι θεμα και σε αλλο τοπικ κοιταξα τις ρυθμισεις του paypal. Αν η συναλλαγη ειναι εκτος EU τοτε κανει κρατησεις 3.5% για την μετατροπη.. ;)

Δυστυχώς και μέσα στην ΕΕ να είναι ο πωλητής (π.χ. Γερμανός), αν το αντικείμενο που πουλά δεν είναι σε ευρώ αλλά π.χ. σε δολλαρια, πάλι το paypal παίρνει προμήθεια από τη μετατροπή. Το ίδιο συμβαίνει και με Άγγλους πωλητές και στερλίνες.... :(
Γι' αυτό συναλλαγές μόνο με ευρώ. Και για να διαβάζετε αγγλικά και να πληρώνετε σε ευρώ www.ebay.ie  ;)

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #816 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:55:45 πμ »
Δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι η αναφορά μου αλλά έχω παρατηρήσει το εξής...
Στην επιφάνεια εργασείας του υπολογιστή έχω την τρέχουσα ισοτιμία δολλαρίου/ ευρώ κ είναι 1,29 πχ
κ την ίδια στιγμή αγοράζω μέσω paypal με ισοτιμία 1,26...
φαντάζομαι ότι κρατιέται προμήθεια για τη συναλλαγή, τώρα ποιός τα πέρνει? μάλλον οι τράπεζες ως συνήθως...

Ισοτιμία χαμηλότερη απο την πραγματική πάντα θα πληρώνεις . Όπως προείπα όμως , συμφέρει να αλλάξετε τη ρυθμίση που υπάρχει ως προεπιλογή και αντι για το paypal , την μετατροπή νομίσματος να την χειρίζεται η τράπεζα σας ( σχεδόν όλες οι τράπεζες έχουν πιο ευνοικούς όρους για την μετατροπή απο το paypal ) .

Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #817 στις: Ιούλιος 30, 2010, 12:57:45 πμ »
Δυστυχώς και μέσα στην ΕΕ να είναι ο πωλητής (π.χ. Γερμανός), αν το αντικείμενο που πουλά δεν είναι σε ευρώ αλλά π.χ. σε δολλαρια, πάλι το paypal παίρνει προμήθεια από τη μετατροπή. Το ίδιο συμβαίνει και με Άγγλους πωλητές και στερλίνες.... :(
Γι' αυτό συναλλαγές μόνο με ευρώ. Και για να διαβάζετε αγγλικά και να πληρώνετε σε ευρώ www.ebay.ie  ;)
Στο ιρλανδικό εBay όμως θα βλέπεις μόνο όσα αντικείμενα έχουν μπέι στο σύστημα του ιρλανδικού ebay και απο τα μεγάλυτερα σαιτ , μονο τις δημοπρασίες που έχουν δηλώσει ( και πληρώσει ) οτι θέλουν να φαίνονται στο ιρλανδικο . ΜΕ λιγα λόγια χάνεις πολλές ευκαιρίες. ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #818 στις: Ιούλιος 30, 2010, 08:00:54 πμ »
Mια αλλη λυση σε αυτο που αναφερετε ειναι η εξης...Μπαινεις στο αμερικανικο ebay που εχει τα παντα και παιρνεις τον αριθμο δημοπρασιας και μετα μπαινεις στο αντιστοιχο που θες και κανεις αναζητηση του αριθμου. Συνηθως εμφανιζει το νομισμα του κρατους στο οποιο εχεις συνδεθει...Οποτε καποιες φορες πληρωνεις σε € ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #819 στις: Ιούλιος 30, 2010, 11:05:26 πμ »
.Οποτε καποιες φορες πληρωνεις σε € ;)
[/quote]

μόλις το δοκίμασα σε ρολόι που προσπαθώ 1 βδομάδα να χτυπήσω χαμηλά, δεν έπιασε.   :(  :(  :( :'(