Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 304500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kounelis

• 40mm case
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 07:02:53 μμ »
για τα λεφτα τους πιστευω πως ειναι πολυ ομορφα!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 10:59:57 μμ »
Με συγχωρείτε αλλά η Boctok ποτέ δεν είχε μηχανές poljot. Η Boctok είχε τις δικές τις μηχανές όπως και η Poljot. Το κεντρικό εργοστάσιο της Boctok ήταν, και είναι ακόμα στην Τσιστούπολη του Ταρταστάν, ενώ το εργοστάσιο της Poljot ήταν και είναι ακόμα στην Μόσχα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:33:53 πμ από george_ »
μόλις πάνω από τη θάλασσα

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 11:23:29 μμ »
Με συγχωρείτε αλλά η Boctok ποτέ δεν είχε μηχανές poljot. Η Boctok είχε τις δικές τις μηχανές όπως και η Poljot. Το κεντρικό εργοστάσιο της Boctok ήταν, και είναι ακόμα στην Τσιστούπολη του Ταρταστάν, ενώ το εργοστάσιο της Poljot ήταν και είναι ακόμα στην Μόσχα.

Sorry δικο μου το λαθος,η Aviator φορουσε(&φοραει) Poljot η οποια ανηκει στον ιδιο ομιλο συμφεροντων με τη Vostok πλεον γι αυτο μπερδευτηκα.Το εργοστασιο ειναι στη Μοσχα.Η παραγωγη ρολογιων Poljot εχει σταματησει πλεον,αλλα διατηρειται ακομη μια γραμμη παραγωγης μηχανισμων(χρονογραφων) για λογαριασμο της Aviator.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:34:19 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 11:33:46 μμ »
Να πω πάλι ότι η Poljot συνεχίζει να φτιάχνει μηχανές και ρολόγια, απλά τα δίνει στις θυγατρικές τις εταιρίες όπως η Volmax που έχει την Aviator. Η Poljot αναγκαστικά διασπάστηκε σε κομμάτια, διότι δεν ήταν δυνατόν να διατηρηθεί οικονομικά μετά την κατάρρευση της σοβιετικής ένωσης. Ένα μέρος της παρέμεινε λοιπόν όπως παλιά και συνεχίζει να έχει και ρολόγια με Poljot ονομασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:34:35 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 11:57:42 μμ »
ποτε δεν τυ συνδεσα με τα ρωσικα και ειμαστε και εκτος θεματος :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:34:55 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 12:05:57 πμ »
Να πω πάλι ότι η Poljot συνεχίζει να φτιάχνει μηχανές και ρολόγια, απλά τα δίνει στις θυγατρικές τις εταιρίες όπως η Volmax που έχει την Aviator. Η Poljot αναγκαστικά διασπάστηκε σε κομμάτια, διότι δεν ήταν δυνατόν να διατηρηθεί οικονομικά μετά την κατάρρευση της σοβιετικής ένωσης. Ένα μέρος της παρέμεινε λοιπόν όπως παλιά και συνεχίζει να έχει και ρολόγια με Poljot ονομασία.

Τι να πω δεν ξερω καλα τα περι Ρωσικων,ειχα διαβασει μια συνεντευξη σε παλιο ChronosOro του προεδρου της Volmax o oποιος ελεγε οτι το εργοστασιο της Poljot στο κεντρο της Μοσχας εχει γινει πλεον πολυτελη διαμερισματα(εκταση καμποσων οικοδομικων τετραγωνων),κι οτι αυτοι εχουν την αποκλειστικοτητα του ονοματος Poljot,που διατηρει μονο μια μικρη γραμμη παραγωγης μηχανων και μονο.Αυτα ειχα διαβασει και μου χαν κανει εντυπωση,ιαως να ισχυει και κατι αλλο δεν εχω ψαξει παραπανω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:35:13 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:13:12 πμ »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:27:25 πμ »
Α καλά! Άλλη "μούφα" αυτή. Κινέζικες :censored: μηχανές με σοβιετικές σάλτσες  :down:

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 06, 2008, 03:13:54 μμ »
ένα ρώσικο ρολογάκι που μου αρέσει πολύ αλλά με αυτά που γράφετε για τα ρώσικα πιο πάνω μάλλον με έχετε αποθαρρύνει....

http://russianwatch.net/shop/poljot-aviator-military-chronograph-watch-3133677377942-p-259.html?manufacturers_id=14&osCsid=e7e1fc217948114ed5c317aef039d87a

τι λέει αυτός ο μηχανισμός? έχει κανείς εμπειρία?
κουρδιστό....και -10 εως +30 sec τη μέρα (πολλά ρε παιδια.....!!)

και γύρω στα 450 € από γερμανία.... πολλά δεν είναι για ρώσικο?
αν και στο ebay το βρίσκω στα 300 περίπου με μεταφορικά

μήπως το άλλο που κοιτάω το hamilton...στα 400 €.... κάνω εδώ αναφορά http://www.mywatch.gr/index.php/topic,217.40.html
είναι καλύτερη επιλογή?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 03:22:24 μμ από anastasios101 »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 06, 2008, 03:48:22 μμ »
Ποιός σε αποθαρρύνει;; Κατ' αρχήν τα πάνω "soyuz" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΩΣΙΚΑ!!  [-X Σφετερίζονται το όνομα μόνο και αραδιάζουν ένα κάρο παραμύθια περί του πρώτου εργοστασίου της σοβιετικής ένωσης και έγκρισης απο το Stalin.  :smt078 Κάτι σαν τους δήθεν "μακεντώνες" που δεν έχουν ιδέα απο ιστορία και πουλάνε παραμύθια στα άλλα τα ανιστόρητα αμερικανάκια!  :pipedown:
Τα Aviators είναι φανταστικά ρολόγια! Το συγκεκριμένο που δείχνεις έχει μηχανή 3133 που είναι πάρα πολύ καλή! Όσο για τις τιμές, συμφωνώ ότι έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν, διότι πριν απο 2 χρόνια ρολόγια με τέτοια μηχανή τα έπαιρνες με 250€ και τώρα...Κι επειδή είναι ρώσικα τι σημαίνει, ότι είναι κακής ποιότητας; Και ποιά τιμή θα έπρεπε να έχουν; Μην κολλάτε σε τέτοια θέματα. Εγώ έχω ήδη 2 3133 και λειτουργούν άψογα!
Όσο για τα Hamilton...όσο πάνε και χειροτερεύουν. :down: Κρίμα διότι είχε φοβερά κομμάτια ενώ τώρα είναι για κλάματα! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 04:02:59 μμ από TZAG »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:02:19 μμ »
γιατι ειναι για κλαμματα τα hamilton?ρωσικα εχουν καποια μειον,αφορα φινιρισμα,ποιοτητα σε σχεση με τις τιμες που ζητανε πλεον ,στα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις κατι πιο εγγυημενο.και βεβαια η 3313 (valjoux)ειναι δοκιμασμενη μηχανη και εχει κανει και αποσβεση εδω και χρονια..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 04:09:22 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:08:01 μμ »
Αν συγκρίνεις το σχέδιο του Hamilton αυτού επάνω με της προηγούμενης σειράς Khaki θα καταλάβεις τι εννοώ. Και τι σημαίνει "εγγυημένο"; Δεν παίρνεις το ρολόϊ απο τη λαϊκή, αλλά απο κατάστημα, και ο Βήχος είναι αντιπρόσωπος της Aviator (Volmax) στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:16:51 μμ »
λοιπον οταν μυριστηκαν την μοδα απο τα ρωσικα πηραν την αντιπροσωπεια μεγαλα γκρουπ,με πομπωδεις διαφημισεις σε διαφορα εντυπα.το ποιος εχεις την εκπροσωπηση δεν αλλαζει την ποιοτητα η τα αλλα χαρακτηριστηκα της μαρκας,ισως μονο την τιμη.ειχα καποια ρωσικα και μπορω να σου πω οτι ειναι και θεμα τυχης σε τι θα πεσεις.εγγυημενο θα πει οτι περναει εναν ελεγχο ποιοτητας,οτι κατασκευαζεται σε υψηλου επιπεδου γραμμη παραγωγης,θα πει οτι εχουμε τεχνιτες και τεχνικες δοκιμασμενους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2008, 04:22:31 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:37:56 μμ »
παιδιά η 3133 είναι στάνταρ χειροκίνητη κουρδιστή?

πρέπει να κουρδίζεις κάθε μέρα? έχω να κουρδίσω ρολόι κάτι δεκάδες χρόνια πίσω όταν μου χε πάρει το πρώτο μου ρολόι ο παππούς μου....και θυμάμαι που το βράδυ πριν πάω για ύπνο με ρώταγε ο πατέρας μου ...το κούρδισες το ρολόι σου?

φάση θα χει...

η ακρίβεια -10 έως +30 τη μέρα που δίνουν δεν είναι λίγο πολλά? εννοώ πχ κάθε δέκα μέρες να είσαι κανένα πεντάλεπτο διαφορά....μμμμ ξέρω κι εγώ...
tzag τα δικά σου πως πάνε σ αυτό το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 06, 2008, 04:44:00 μμ »
Κουρδιστή μόνον. Αλλά κρατά 60 ΩΡΕΣ παρακαλώ! ;) Αυτό το λέω μετά απο δικό μου έλεγχο στη μία τουλάχιστον. Όσο για την ακρίβεια δεν είναι προσόν των ρωσικών ρολογιών γενικώς, ΑΛΛΑ με μιά καλή ρυθμισούλα απο ΚΑΛΟ τεχνίτη, μπορώ να πώ ότι γίνεται άψογη και σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 06, 2008, 05:16:30 μμ »
αναστασιε οσο ψαχνεις ολο και μπερδευεσαι!ρωσικα,ελβετικα ,γερμανικα.κοιτα κατι που σου αρεσει και παρτο στο τελος!τις πληροφοριες πιστευω οτι τις ελαβες ,παραπανω θα σε μπλοκαρουμε!

Αποσυνδεδεμένος greedy

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 12, 2008, 03:22:27 μμ »
εχω ενα Aeronavigator, γυρω στους 6 μηνες και δεν εχει παθει τπτ ( μεχρι στιγμης ) .Το κουρδισμα κραταει γυρω στις 48 ωρες και το φινιρισμα του ειναι καλο.Επομενως θεωρω οτι ειναι μια τιμια επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 17, 2008, 07:20:58 μμ »
Φίλε Αναστάσιε καλησπέρα,
Θέλοντας να βοηθήσω στη επιλογή, εφόσον δεν έχεις ακόμη αποφασισει σου λέω τα εξής:
Είμαι κάτοχος μιας ντουζίνας και πλέον ρώσικων ρολογιών (σχεδόν κάθε μηχανισμού, τύπου και σχεδίου) και δεν ξέρω αν είμαι απλά τυχερός ή τα ρολόγια είναι αξιόπιστα (μάλλον το δευτερο), αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όσον αφορά την ποιότητα-αξιοπιστία, ούτε την ακρίβεια (στο μέτρο του δυνατού). Είναι καλά και όμορφα ρολόγια, ειδικά οι χρονογράφοι, έχουν αυτονομία 55-60 ώρες-συμφωνώ απόλυτα με τον TZAG-ειδικά ο Poljot 3133, και αν δεν τους φερθείς βάναυσα (υπερβολικό κούρδισμα και συχνή επαφή με το νερό) θα λειτουργούν, πιστεύω, απροβλημάτιστα. Επομένως  αν σου αρέσει και το βρίσκεις  σε καλή τιμή, παρ'το, μη το φοβάσαι. Μια συμβουλή μόνο: Αν το πάρεις από το διαδίκτυο (στο συνιστώ λόγω πολύ καλύτερων τιμών από την εδώ αντιπροσωπεία) προτίμησε από Ευρωπαικό σαιτ, όχι Ρώσικο, για να αποφύγεις έξτρα δασμούς και επέμεινε να ενεργοποιήσει ο πωλητής την εγγύηση με ημερομηνία αγοράς και σφραγίδα.
Όσον αφορά την δευτερη επιλογή σου, και τα Hamilton είναι καλά, αξιόπιστα, ελβετικά με ότι αυτό σημαίνει και value for money ρολόγια (έχω και απ'αυτά δύο), αλλά μεταξύ τους δεν συγκρίνονται παρα μόνο ίσως στο θέμα τιμής, γιατί το ένα είναι μηχανικός χρονογράφος, το άλλο αυτόματο καταδυτικό. Άλλο θέμα αν ήταν και το Hamilton αυτόματος χρονογράφος, αλλά εκεί ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή. Προσωπικά χωρίς να θέλω να σε επηρρεάσω θα προτιμούσα το Aviator γιατί είναι χρονογράφος και μου αρέσει πιο πολύ, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Ελπίζω να βοήθησα. Sorry για το μεγάλο post
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος azaas

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 19, 2008, 09:39:56 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2008, 08:27:51 πμ από azaas »
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος TZAG

• 42mm case
  • 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 20, 2008, 05:00:01 μμ »
Καλύτερα να προσέχετε το συγκεκριμένο πωλητή. Έχουν προκύψει κάτι
Όσο για τα Aeronavigators είναι καλά κι αυτά. Το συγκεκριμένο χρυσό, δεν μ'αρέσει.