Αποστολέας Θέμα: Ρολόϊ έως 200€ να αντέχει στο μπάνιο, στη θάλασσα και service after 10years min  (Αναγνώστηκε 1007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oykman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Δεν πήρα απάντηση.

Βρήκα τη λύση.

Closed.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2023, 04:20:06 μμ από oykman »

Αποσυνδεδεμένος oykman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Έκλεισε.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2023, 05:00:32 πμ »
Δεν πήρα απάντηση.

Βρήκα τη λύση.

Closed.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Καλοφόρετο να είναι ;) ;)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Καλοφόρετο.

Είναι όμως προφανές ότι σε τόσο εξειδικευμένες ερωτήσεις έχουμε την υπομονή να περιμένουμε πάνω από 38 ώρες προκειμένου τα μέλη που γνωρίζουν την απάντηση να δουν το νήμα και να συνεισφέρουν.
Για παράδειγμα προσωπικά δεν έχω ιδέα σχετικά με ρολόγια 200€ που αντέχουν στο μπάνιο, στη θάλασσα και "service after 10years min".

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Δεν πήρα απάντηση.

Βρήκα τη λύση.

Closed.

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 779
    • Προφίλ
Casio g shock!

Αποσυνδεδεμένος oykman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Έχει αγοράσει κανείς ρολόϊ από Κίνα (π.χ. aliexpress κλπ.) να μου πει αν αξίζει κάποιο μοντέλο, μάρκα συγκεκριμένα; Γενικά γέρνω να προσανατολιστώ προς το εξωτερικό και να <<ρισκάρω>>. Και αυτό διότι εκεί βρίσκω και μεγαλύτερη ποικιλία συν τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει το ρολόϊ μου.Θα ήθελα να μην είναι και πολύ βαρύ, 50-70gr. Εξάλλου εδώ και εγγύηση να έχεις, αν το πάρεις από Ελλάδα, διάβασα ότι ούτε την φθορά π.χ. της ηλιακής μπαταρίας καλύπτουν, ούτε οποιαδήποτε φθορά από υγρασία-νερό. Οπότε ποιο το νόημα; Αρχικά είχα καταλήξει στο ga b2100 1aer αλλά συγχρόνως ήθελα να του άλλάξω λουρί, κάσα  και το συνολικό κόστος ανέβαινε. Επίσης είμαι τύπος που βαριέται εύκολα οπότε ένα σκέτο, ξερό, μαύρο ρολόϊ αργά ή γρήγορα θα μείνει στο συρτάρι και είναι κρίμα να έχεις δώσει ένα κάρο λεφτά. Γι'αυτό καλύτερα κάποιο που μπορείς να το μοντάρεις. Για παράδειγμα το αδερφάκι του με απλή μπαταρία ga 2100 μπορείς να του κάνεις πολλή τροποποίηση και να μοιάζει ακόμα και με royal oak και να είναι και luminous, δηλαδή φωσφοριζέ που με τρελαίνει. Για το τέλος άφησα το ενδεχόμενο κάποιου ρολογιού-κλώνος (μακριά από ρόλεξ και μεταλλικά μπρασελέ, εκτός και αν έχετε τεσταρισμένη πρόταση που να μην ξεριζώνει τις τρίχες). Τα ρολόγια κλώνους τα ανακάλυψα τυχαία από εδώ μέσα αλλά παρατήρησα ότι και σε αυτά δεν δίνουν εγγύηση αδιαβροχότητας.

Τέλος, και ίσως το σημαντικότερο απ'όλα είναι κατά πόσο ένα ρολόϊ από aliexpress ή κλώνος μπορεί να είναι επισκευάσιμο οικονομικά, εύκολα και να έχει διάρκεια και ανταλλακτικά; Οι ρολογάδες γενικά, δέχονται να επισκευάζουν τέτοια κομμάτια χωρίς να χρεώνουν πάνω από το κανονικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2023, 01:23:05 πμ από oykman »

Αποσυνδεδεμένος stk77

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ρολόϊ έως 200€ να αντέχει στο μπάνιο, στη θάλασσα και service after 10years min
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2023, 08:18:18 μμ »
Citizen Promaster Eco Drive BN0150-10E.
Δοκιμασμένο και γνωστό.
Πέρα απο μαύρο, εχει και σε μπλε η μπλέ κόκκινο.
200m certified, βιδωτη κορώνα, loom πολύ καλό, ηλιακό (αλλαγή συσσωρευτή στα 15-18 χρόνια) και στα χρήματα σου περίπου.
Imho, το πιο value for money μη αυτόματο καταδυτικό.

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ