Αποστολέας Θέμα: V i n t a g e  (Αναγνώστηκε 399282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mgsoft

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 08:24:14 μμ »
Καλησπέρα σας...

Γνωρίζετε κάνεναν καλό τεχνίτη για service σε παλαιό ελβετικό ρολόι?

Αποσυνδεδεμένος kwnstas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
  • watchmaker
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:43:36 πμ »
Καλησπέρα σας...

Γνωρίζετε κάνεναν καλό τεχνίτη για service σε παλαιό ελβετικό ρολόι?

στην αντιπροσωπεία γιατί δεν πας η δε ρωτάς
Official watchmaker for GP of Greece ( M1 M2 M3 M4 )
Official seminar training in Rolex
Official watchmaker for Αναμονή  of Greece  http://img206.imageshack.us/my.php?image=dsc00008id4.jpg http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc00003zy5.jpg

Αποσυνδεδεμένος Yuri

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 07:18:09 μμ »
Λοιπον παιδια εψαχνα πολυ καιρο τωρα ενα ωραιο vintage ρολογακι και σημερα βρηκα πηρα
ενα αξιολογο.
Εναι ενα κουρδιστο Longines. δε ξερω ποιας χρονιας ειναι αλλα ειναι υπεροχο.
Το movement ειναι εντελως καινουργιλα!
ειναι σε αριστη κατασταση θα το βγαλω συντομα καμια φωτο να σας το στειλω
να μου πειτε εντυπωσεις.
σκεφτομαι να το κανω openback για να εχω παντα ενα μικρο παραθυρακι στο παρελθον...
Αλλα απο την αλλη θα πρεπει να χαλασω τα στοιχεια που εχει το καπακι στο εσωτερικο του.
I die Ulysse...

Αποσυνδεδεμένος mgsoft

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 08:46:57 μμ »
στην αντιπροσωπεία γιατί δεν πας η δε ρωτάς

Δεν ξέρω αν υπάρχει αντιπροσωπεία...Είναι ένα pier pont.

Το είχα πάει σε έναν ρολογά...Του έκανε κάτι, του έβαλε και κορώνα που ήταν σπασμένη...

Όταν δουλεύει και δεν το φοράω δεν χάνει λεπτό...Αν δουλεύει και το φοράω χάνει αβέρτα.

Ίσως το ξαναπάω στον ίδιο αλλά αφού δεν το πρόσεξε αυτό μάλλον δεν είναι και ιδιαίετερα αξιόπιστος.

Αποσυνδεδεμένος mgsoft

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 08:12:05 μμ »
Κανένας δεν ξέρει κάποιον καλό τεχνίτη για ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:11:01 πμ »

Ίσως το ξαναπάω στον ίδιο αλλά αφού δεν το πρόσεξε αυτό μάλλον δεν είναι και ιδιαίετερα αξιόπιστος.


Μην το λες, στον καθένα μπορεί να διαφύγει κάτι. Στην θέση σου θα το πήγαινα στον ίδιο-που δεν θα σε χρεώσει κιόλας- και αν δεν το έφτιαχνε τότε θα κοιτούσα αλλού ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mgsoft

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:12:25 μμ »
οκ θα τον ξαναδοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:06:51 μμ »
οκ θα τον ξαναδοκιμάσω.
Εάν αδειάσεις λίγο τα ΠΜ σου κάτι μπορεί να γίνει
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:22:26 μμ »
 Τι έχετε να πείτε για την επανακυκλοφορημένη σειρά Vintage της IWC. Ξέρει κάποιος τι μηχανες φοράνε τώρα και ποιές τότε;
Πολύ όμορφο είναι το Ingeneur
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος sirjohnbest

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 06:51:10 πμ »
Γεια σας !
 Μόλις αγόρασα από δημοπρασία ένα ρολόι OMEGA   sea master  vintage του 1964 !
Ειναι σε άριστη κατάσταση το ρολόι, πάρα το "προχωρημένο" της ηλικίας του, ο μηχανισμός που φορεί ειναι ο caliber 286  και από ότι με διαβεβαίωσαν  (και είδα και εγώ από φωτογραφίες)  έχει αλλαχτεί από τον προκάτοχο του με Καινούργιο!!! :o
Ο οποίος φυσικά  συνοδεύεται με τα απαραίτητα χαρτιά από την εταιρία OMEGA.

Το ρολόι φορεί γνήσιο κροκόδειλέ λουρί  OMEGA,  με το σήμα στην πόρπη,  έχει γίνει restored στο ρολόι και ο κάμπος του από satin silver , τα χρυσά νούμερα , και οι δείκτες ειναι άψογοι.
Η κάσα του ειναι από stainless steel και γυαλισμένη πολύ καλά ώστε δεν φαίνονται πουθενά  γρατζουνιές .
Η κορόνα έχει ανάγλυφο το σήμα της OMEGA και αυτή άψογη.
Στο καπάκι του μηχανισμού υπάρχει ανάγλυφος ο ιππόκαμπος της φίρμας καθαρός και ευδιάκριτος, ενώ  δεν έχει γρατζουνιές από ανοίγματα.

Τώρα έφτασε η ώρα να σας πω και την τιμή η οποία ειναι 800 ευρώ!
Ειναι  λίγο ακριβό αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά vintage ρολόγια OMEGA σε τέτοια κατάσταση. Τα περισσότερα που έχω δει ειναι  πολύ  ταλαιπωρημένα.
Το περιμένω σε λίγες ήμερες από Αγγλία και ελπίζω να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. :)
Το Ρολόι ειναι το μοναδικό αντρικό Κόσμημα!

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 09:04:42 πμ »
Γεια σας !
 Μόλις αγόρασα από δημοπρασία ένα ρολόι OMEGA   sea master  vintage του 1964 !
Ειναι σε άριστη κατάσταση το ρολόι, πάρα το "προχωρημένο" της ηλικίας του, ο μηχανισμός που φορεί ειναι ο caliber 286  και από ότι με διαβεβαίωσαν  (και είδα και εγώ από φωτογραφίες)  έχει αλλαχτεί από τον προκάτοχο του με Καινούργιο!!! :o
Ο οποίος φυσικά  συνοδεύεται με τα απαραίτητα χαρτιά από την εταιρία OMEGA.

Το ρολόι φορεί γνήσιο κροκόδειλέ λουρί  OMEGA,  με το σήμα στην πόρπη,  έχει γίνει restored στο ρολόι και ο κάμπος του από satin silver , τα χρυσά νούμερα , και οι δείκτες ειναι άψογοι.
Η κάσα του ειναι από stainless steel και γυαλισμένη πολύ καλά ώστε δεν φαίνονται πουθενά  γρατζουνιές .
Η κορόνα έχει ανάγλυφο το σήμα της OMEGA και αυτή άψογη.
Στο καπάκι του μηχανισμού υπάρχει ανάγλυφος ο ιππόκαμπος της φίρμας καθαρός και ευδιάκριτος, ενώ  δεν έχει γρατζουνιές από ανοίγματα.

Τώρα έφτασε η ώρα να σας πω και την τιμή η οποία ειναι 800 ευρώ!
Ειναι  λίγο ακριβό αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά vintage ρολόγια OMEGA σε τέτοια κατάσταση. Τα περισσότερα που έχω δει ειναι  πολύ  ταλαιπωρημένα.
Το περιμένω σε λίγες ήμερες από Αγγλία και ελπίζω να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. :)

Μην το πεις ουτε του παπα!!!
Αν σου δειξω με τα ιδια χρηματα τι πηρα προ 2 ετων απο το το γνωστο καταστημα
του Κολωνακιου  θα κερασεις?
Ας ειναι καλα το νετ!!!

Αποσυνδεδεμένος sirjohnbest

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #311 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 10:58:11 πμ »
Μην το πεις ουτε του παπα!!!
Αν σου δειξω με τα ιδια χρηματα τι πηρα προ 2 ετων απο το το γνωστο καταστημα
του Κολωνακιου  θα κερασεις?
Ας ειναι καλα το νετ!!!


Να κεράσω βρε παιδί μου, αλλά κάτσε να το πάρω πρώτα στα χέρια μου... :)
Εάν θέλεις να το δεις μπορείς να "πατήσεις" αυτό  http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160388846567   και θα το βγάλει (Μπορεί και να το έχουν κατεβάσει βέβαια) .

 Θέλω να το δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας.
Οι φωτογραφίες ειναι πραγματικες(ετσι λεει ο πωλητης).  Ειλικρινά μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση η άψογη κατάσταση του ρολογιού , πράγμα πολύ σπάνιο (από ότι έχω δει εγώ βέβαια ) γι αυτό και προχώρησα στην αγορά του.

Ελπίζω τελικά οταν έρθει , να μην ειναι "μούφα" το ρολόι .. :(.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2009, 11:57:20 πμ από sirjohnbest »
Το Ρολόι ειναι το μοναδικό αντρικό Κόσμημα!

Αποσυνδεδεμένος tsarouxias

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #312 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 03:04:38 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα!Είμαι νέος στο forum και το βρήκα εντελώς τυχαία!Πρόσφατα αγόρασα ένα ρολόι τσέπης για ένα φίλο,αλλά μ'άρεσε τόσο πολύ που τελικά το κράτησα και του πήρα άλλο!Το ρολόι είναι ασημένιο,μάρκας Waltham (A.W.W.Co.) κι απ'τον σειριακό που έχει πίσω βρήκα οτι είναι μοντέλο 1924 No. 1225 με 17 jewels.Το πήγα σε ένα φίλο του πατέρα μου ρολογά,ο οποίος μου άλλαξε το πλαστικό κάλυμμα (δυστυχώς δεν είχε το original) με τζάμι!Μου είπε οτι είναι σε πολύ καλή κατάσταση κι είμαι πολύ τυχερός που το βρήκα λειτουργικό και με καθαρό μηχανισμό!
Θα θελα μα μάθω περισσότερα γι'αυτό,αν και δύσκολο γιατί προέρχεται από άλλη ήπειρο και φυσικά να τσεκάρω αν χρειάζεται service ή κάτι άλλο.Το ρολόι είναι αυτό..(δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι με το πλαστικό κάλυμμα..αν θέλετε θα βγάλω και τωρινές)









Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #313 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 11:45:29 μμ »
 Τι να πεί κανείς για τις φώτο... Η εικόνες μιλάνε από μόνες τους.. tsarouxias
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος tsarouxias

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 12:19:59 πμ »
Τι να πεί κανείς για τις φώτο... Η εικόνες μιλάνε από μόνες τους.. tsarouxias

Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να καταλάβω! :smt053
Το βλέπω σε πολύ κατάσταση,απλά με προβληματίζει γενικότερα το service (όποτε χρειαστεί) μιας και δύσκολα θα βρώ ειδικό στην Ελλάδα.
Ειλικρινά έχω κάνει αρκετές αγορές στο παρελθόν,αλλά αυτό το ρολόι το έχω ερωτευτεί..άγνωστο γιατί! :smt007

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 12:40:52 πμ »
Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να καταλάβω! :smt053
Το βλέπω σε πολύ κατάσταση,απλά με προβληματίζει γενικότερα το service (όποτε χρειαστεί) μιας και δύσκολα θα βρώ ειδικό στην Ελλάδα.
Ειλικρινά έχω κάνει αρκετές αγορές στο παρελθόν,αλλά αυτό το ρολόι το έχω ερωτευτεί..άγνωστο γιατί! :smt007

  Πιστεύω πως αν πας σε έναν καλό ρολογά, μπορεί να σε εξυπηρετήσει και πιστεύω πως μπορείς να βρεις. Τα παιδιά του forum μπορεί να σε εξυπηρετήσουν. ;)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος tsarouxias

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 07:21:36 πμ »
  Πιστεύω πως αν πας σε έναν καλό ρολογά, μπορεί να σε εξυπηρετήσει και πιστεύω πως μπορείς να βρεις. Τα παιδιά του forum μπορεί να σε εξυπηρετήσουν. ;)

Αν δε χρειάζεται κάποιον που να έχει εξειδικευτεί στα συγκεκριμένα ρολόγια,τότε μια χαρά.Μπορώ να πάω στο ρολογά που ανέφερα πριν κι εμπιστεύομαι (φάνηκε να κάνει καλή δουλειά).Όποιος γνωρίζει από waltham ας ρίξει μια βοήθεια κι από δώ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #317 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 12:08:12 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά!!!

Ωραίο και χαρακτηριστικό ρολόι εποχής!!

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το service του Waltham. Οποιοσδήποτε ρολογάς με μεράκι που κάνει service και το αναλάβει θα σε εξυπηρετήσει!

Εξάλλου τα ρολόγια τσέπης είναι συνήθως πιο "εύκολα" στο service από ότι τα χειρός. Έχω κι εγώ 2 τσέπης, ένα εκ των οποίων αμερικάνικο.

 

Αποσυνδεδεμένος tsarouxias

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #318 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 12:37:22 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά!!!

Ωραίο και χαρακτηριστικό ρολόι εποχής!!

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το service του Waltham. Οποιοσδήποτε ρολογάς με μεράκι που κάνει service και το αναλάβει θα σε εξυπηρετήσει!

Εξάλλου τα ρολόγια τσέπης είναι συνήθως πιο "εύκολα" στο service από ότι τα χειρός. Έχω κι εγώ 2 τσέπης, ένα εκ των οποίων αμερικάνικο.

 

Καλή χρονιά φίλε μου!Αφού το λέτε εσείς,τότε θα πρέπει να βρώ κάποιον να το τσεκάρω.Το σκεφτόμουν έντονα να το στείλω Αμερική,αλλά σκέφτομαι τόσο τη μεταφορά,όσο το τελωνείο που μπορεί να περάσει!Με προβληματίζουν 2 πράγματα.
α)Όταν έχει σταματήσει και το κουρδίσω αργεί να πάρει μπρός (δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα)
β)Όταν έχει σταματήσει και το κοιτάξω μετά από λίγες ώρες/μέρες θα δώ οτι είχε προχωρήσει λίγο ακόμα.
Νομίζω οτι χρειάζεται ένα service καλού κακού..

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #319 στις: Ιανουάριος 03, 2010, 01:35:29 μμ »
όσο για το αργό ξεκίνημα μην ανησυχείς- απλό service χρειάζεται - "λάδωμα" δηλαδή (ίσως και αλλαγή ελατηρίου).

Στην Αμερική δεν θα έστελνα κανένα ρολόι (μην ξεχνάς ότι η Αμερική δεν έχει εδώ και δεκαετίες βιομηχανία ωρολογίων) - με εξαίρεση ίσως κανένα Bulova Accutron... ;D

Αν αποφάσιζες να το στείλεις Αμερική θα το δήλωνες εξαγωγή μεταχειρισμένου για επισκευή και δεν θα πλήρωνες τελωνείο. Το πρόβλημα είναι ο τεχνίτης και η τεχνογνωσία του (και το κόστος αυτής)...