Αποστολέας Θέμα: V i n t a g e  (Αναγνώστηκε 398932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:37:17 μμ »
Κύριοι καλησπέρα.

Αυτό είναι το πρώτο post μου στο forum αν και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα για πάνω από ένα χρόνο.
Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν αρκετοί 'ασθενείς' με τα vintage κομμάτια και ιδιαίτερα με τους χρονογράφους που αποτελούν και το ευαίσθητό μου σημείο.
Παραθέτω μερικές photo από κομμάτια που κατόρθωσα να 'αιχμαλωτίσω' με ιδιαίτερο κόπο και που πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ στο μέλλον.
Enjoy!  8)

Omega Speedmaster Professional 145.012-67 cal. 321 του 1968

Omega Seamaster Automatic 176.007 cal. 1040 του 1972

Zenith Pilot/Diver 01-0190-415 cal. El Primero 3019PHC του 1975

Sicura cal. 1341 του 1979, Fortis Stratoliner cal. Lemania 5100 του 1989 και Tutima Νato 'Bund' cal. Lemania 5100 του 1988


 :o  :o Πού ήσουνα τόσο καιρό αγαπητέ!
Tutima 5100, Speedmaster 145.012-67, Zenith με τον 3019 PHC!!!! Εύγε, εύγε!!

Κ-Α-Λ-Ω-Σ Η-Ρ-Θ-Ε-Σ!!!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:38:28 μμ »
εχω παθει την πλακα μου  :o :o
θελουμε και αλλα για συστησου μας ;)
καλως ορισες

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:39:25 μμ »
Χ Vintage καλωσορησες φιλε στο φορουμ μας
και συγχαρητηρια για την ωραιοτατη συλλογη και τα καταπληκτικα σου κομματια
τρεχατε BB george_ και λοιποι
οφθαλμολουτρο

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:55:30 μμ »
τρεχατε BB george_ και λοιποι
οφθαλμολουτρο

Όσο και να τρέξουμε αγαπητέ Κώστα, κάποια τέτοια κομμάτια δεν βρίσκονται εύκολα.
Ε, ρε τι μας έκανε ο φίλτατος Χ Vintage χρονιάρες μέρες! :D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:57:46 μμ »
Όσο και να τρέξουμε αγαπητέ Κώστα, κάποια τέτοια κομμάτια δεν βρίσκονται εύκολα.
Ε, ρε τι μας έκανε ο φίλτατος Χ Vintage χρονιάρες μέρες! :D
πες μου απλα ποιο θες? ;)

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:00:03 μμ »
Κύριοι,
είμαι πραγματικά κολακευμένος από τα (κάτι παραπάνω από) θετικά σας σχόλια.
Σχεδόν κάθε κομμάτι από τα εικονιζόμενα με ταλαιπώρησε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είτε για να βρεθεί, είτε για να φτάσει στην κατάσταση που ήθελα με αποκορύφωμα το Speedmaster που μου πήρε πάνω από ενάμιση χρόνο για να του κάνω πλήρες restoring στην Ελβετία (αφού βέβαια τους προμήθευσα στεφάνη, καντράν και caseback γιατί εκείνοι λόγω μη ύπαρξης stock από τα period correct ανταλλακτικά ήταν έτοιμοι να βάλουν στο ρολόι ό'τι ήθελαν...)
By the way το συγκεκριμένο Speedmaster παραδόθηκε μόλις 36 ημέρες πριν παραδοθεί το Speedmaster του κυρίου Michael Collins (Module Pilot του Apollo 11)!
Και συνεχίζω με τα 'δεύτερα'...

Nivada Chronomaster του 1958 cal. Venus 210, Clebar/Zodiac cal. Valjoux 7736 του 1975, Nicoletwatch cal. Valjoux 7736 του 1975

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:14:35 μμ »
πες μου απλα ποιο θες? ;)

Α, τόσο απλά;  :D

Κάτσε να κάνω λίστα και να στη στείλω.
Στείλε μου με PM το e-mail σου.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:16:31 μμ »
Α, τόσο απλά;  :D

Κάτσε να κάνω λίστα και να στη στείλω.
Στείλε μου με PM το e-mail σου.
δεν ειναι τοσο απλα αλλα κατι παραπανω μπορω να κανω  8)
αν καποιος το πουλαει στο net εγω μπορω να το βρω τοσο απλα ;)

πμ εσταλει

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:27:02 μμ »
λοιπον ναι
καλο θα ηταν george_ ειδικα εσυ αλλα και οι υπολοιποι να το σοβαρεψουμε λιγο το θεμα και να βρουμε στοιχεια που να δειχνουν ποια κομματια ειναι vintage και πως αξιολογουνται στην -παγκοσμια- αγορα ..
και ''το θεμα ειναι να εχουμε καποιο ρολοι που ισως παρει αξια στο μελλον '' σηκωνει πολυ μα πολυ κουβεντα  :o  

αυτο ισχυει  για ολους μας ;)

κυριε κωστα ειναι τοσο πολλα τα στοιχεια ,τα ρολογια ,οι εποχες κτλ στο vintage, οσο ζεις μαθαινεις .καλο θα ηταν να κανετε μια προσωπικη ερευνα σε αυτο το ειδος ρολογιων και επειτα να προχωρησετε με την αγορα γιατι δεν φτανει ενα φορουμ ουτε ενας george,BB etc ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:41:48 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:34:45 μμ »
X vintage !καλως ηρθες!αλλα να ξερεις οτι θα σου κανω πολλες ερωτησεις ,εχεις τοσα πολλα να μας πεις

1) βρηκες τα σωστα κομματια της εποχης και τα εστειλες μαζι με το ρολοι στην εταιρια (?) για την αποκατασταση?
πες μας για την διαδικασια ευρεσης εαν μπορεις ,εχει το μεγαλυτερο ενδιαφερον,που εκανες την ερευνα σου?με ποιο τροπο?

2)h αγορα των ρολογιων απο ποιες πηγες εγινε?μαγαζια για vintage?ebay?παλαιοπωλεια εξωτερικο η ελλαδα?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 05:57:35 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:05:15 μμ »
george,

1)όσον αφορά το Speedmaster: Nαι βρήκα όλα τα period correct ανταλλακτικά που χρειαζόμουν (από Ολλανδία, Η.Π.Α και Καναδά... προσπάθησε να βρείς NOS Tritium dial για 145.012-67 και θα με συμπονέσεις!) και τα έστειλα στην Omega (μετά σπό σωρεία συννενοήσεων και e-mails) και αυτό μόνο μετά από την πολύτιμη βοήθεια του τεχνικού διευθυντή της Omega Ελλάδος.
Για το Zenith βρήκα επίσης όλα τα ανταλλακτικά εποχής που ήθελα (επίσης από τον μισό πλανήτη, μόνο η κορώνα ήλθε μέσω Zenith Ελλάδος) αλλά η τοποθέτηση/ανακατασκευή έγινε από δικό μου ωρολογοποιό.
Στο Fortis οι δείκτες ήρθαν από Fortis Ελβετίας μέσω της εδώ αντιπροσωπείας (ευγενέστατοι κύριοι btw).
Για τα άλλα χρειάστηκα προς το παρόν μόνο service που έκανα στον παραπάνω ωρολογοποιό...
Βέβαια για να τα βρώ (όπως και για τα λουράκια-μπρασελέ που ήθελα) έλιωσα πάλι στο ψάξιμο...

2)Όλες οι παραπάνω αγορές έγιναν από ολόκληρο τον κόσμο (εκτός Ελλάδος όμως) και κατά βάση μέσω internet τόσο από forums, ebay αλλά και πολύ περιστασιακά από κάποια καταστήματα που ειδικεύονται στα vintage κομμάτια...
Το δυσκολότερο τμήμα, δηλαδή η έρευνα για το πως θα πρέπει να είναι τα ρολόγια ΣΩΣΤΑ, έγινε μέσω ξένων forums όπως αυτό και την συνεργασία ανθρώπων πραγματικά "βαριά ασθενών'' με το αντικείμενο με πρώτο τον αείμνηστο Chuck Maddox ο οποίος κυριολεκτικά μου άνοιξε τα μάτια σε σχέση με το Speedmaster που είχα στα χέρια μου (και το οποίο κάθε άλλο παρά σωστό ήταν...).

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:10:00 μμ »
george,

1)όσον αφορά το Speedmaster: Nαι βρήκα όλα τα period correct ανταλλακτικά που χρειαζόμουν (από Ολλανδία, Η.Π.Α και Καναδά... προσπάθησε να βρείς NOS Tritium dial για 145.012-67 και θα με συμπονέσεις!) και τα έστειλα στην Omega (μετά σπό σωρεία συννενοήσεων και e-mails) και αυτό μόνο μετά από την πολύτιμη βοήθεια του τεχνικού διευθυντή της Omega Ελλάδος.
Για το Zenith βρήκα επίσης όλα τα ανταλλακτικά εποχής που ήθελα (επίσης από τον μισό πλανήτη, μόνο η κορώνα ήλθε μέσω Zenith Ελλάδος) αλλά η τοποθέτηση/ανακατασκευή έγινε από δικό μου ωρολογοποιό.
Στο Fortis οι δείκτες ήρθαν από Fortis Ελβετίας μέσω της εδώ αντιπροσωπείας (ευγενέστατοι κύριοι btw).
Για τα άλλα χρειάστηκα προς το παρόν μόνο service που έκανα στον παραπάνω ωρολογοποιό...
Βέβαια για να τα βρώ (όπως και για τα λουράκια-μπρασελέ που ήθελα) έλιωσα πάλι στο ψάξιμο...

2)Όλες οι παραπάνω αγορές έγιναν από ολόκληρο τον κόσμο (εκτός Ελλάδος όμως) και κατά βάση μέσω internet τόσο από forums, ebay αλλά και πολύ περιστασιακά από κάποια καταστήματα που ειδικεύονται στα vintage κομμάτια...
Το δυσκολότερο τμήμα, δηλαδή η έρευνα για το πως θα πρέπει να είναι τα ρολόγια ΣΩΣΤΑ, έγινε μέσω ξένων forums όπως αυτό και την συνεργασία ανθρώπων πραγματικά "βαριά ασθενών'' με το αντικείμενο με πρώτο τον αείμνηστο Chuck Maddox ο οποίος κυριολεκτικά μου άνοιξε τα μάτια σε σχέση με το Speedmaster που είχα στα χέρια μου (και το οποίο κάθε άλλο παρά σωστό ήταν...).

ok ,μιλαμε για χιλιαδες ωρες...καταλαβα...

 Chuck Maddox
παει αυτος.....και ειχε να πει πολλα.....

 :'(

ειδα τις πρωτες σειρες ,τις "δευτερες" και αρκετεσ 7734/36 ,ειδα και τον γιαπωνεζο φοντο! ;)


NOS Tritium dial για 145.012-67


 :o :o :o !!!!!!!!!καλα αυτο ειναι απο τα απιστευτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:15:20 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:27:33 μμ »
Όχι αγαπητέ μου,
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΘΛΙΨΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ των τύπων στην Omega Ελβετίας όσον αφορά το καντράν γιατί 1)επέμεναν να αλλαχθεί το original με Superluminova  αν και το original ήταν μια χαρά, 2)το άλλαξαν χωρίς να μου πουν ότι θα μπορούσαν να το επισκευάσουν, 3)όταν τους το ξανάστειλα για επισκευή με την οδηγία να συμπεριλάβουν τα Τ στο Swiss made με έπρηξαν ώσπου να αποφασίσουν να το κάνουν, οπότε τελικά αποφάσισα να καταδυθώ στην άβυσσο και να ψάξω για NOS Tritium τελικά με επιτυχία (όχι το ΛΟΤΤΟ δεν το έχω κερδίσει ακόμη ;D)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:33:20 μμ »
Όχι αγαπητέ μου,
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΘΛΙΨΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ των τύπων στην Omega Ελβετίας όσον αφορά το καντράν γιατί 1)επέμεναν να αλλαχθεί το original με Superluminova  αν και το original ήταν μια χαρά, 2)το άλλαξαν χωρίς να μου πουν ότι θα μπορούσαν να το επισκευάσουν, 3)όταν τους το ξανάστειλα για επισκευή με την οδηγία να συμπεριλάβουν τα Τ στο Swiss made με έπρηξαν ώσπου να αποφασίσουν να το κάνουν, οπότε τελικά αποφάσισα να καταδυθώ στην άβυσσο και να ψάξω για NOS Tritium τελικά με επιτυχία (όχι το ΛΟΤΤΟ δεν το έχω κερδίσει ακόμη ;D)

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΘΛΙΨΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΡΓΑΝΑ των τύπων στην Omega Ελβετίας όσον αφορά το καντράν γιατί 1)επέμεναν να αλλαχθεί το original με Superluminova  αν και το original ήταν μια χαρά, 2

τα χω δει αυτα και τα λεω οσο μπορω αλλα μερικοι ρολογαδες ελληνες λενε μονο στον επισημο και ειναι να γελας!
στον αλλο ειχαν αλλαξει στην επισημη ρολεξ το καντραν απο ενα 5513 !!!ρολοι πλεον για πεταμα!!

δηλαδη σου αλλαξαν το καντραν!!!!???????εαν εγινε αυτο πρεπει να βρεθηκες σε πολυ ασχημη κατασταση ψυχολογικα!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 06:41:19 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 07:32:40 μμ »
Τα γραφόμενα του Χ Vintage, περί παρόμοιων φιάσκων και περί original ή μανιώδους αναζήτησης των σωστών βάσει χρονολογίας μερών μου θυμίζουν κουβέντες που έχω ακούσει/διαβάσει πολλάκις από τον george_ και που εκ πρώτης όψεως μπορεί να φαίνονται "δυσκοίλιες" ή "υποχόνδριες". Και να που είναι πασιφανές πόσο σωστές ήταν.
Αλλαγή του αυθεντικού καντράν του 145.012-67 ή του 5513: Έγκλημα εν ψυχρώ.

Αγαπητέ Χ Vintage, ελπίζω όχι μόνο να παραμείνεις αλλά να συμμετέχεις και ενεργά (κατά το δυνατόν βέβαια). Οι εμπειρίες σου μπορούν να βοηθήσουν πολλούς από εμάς που επιζητούμε σωστά vintage ρολόγια!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 07:33:18 μμ »
δεν εχω πολλα να πω αλλα τα λουρακια ειναι τρομερα ιδιως το hirch aviator μπροστα μπροστα!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 07:35:33 μμ »
εδω ενα πολυ ωραιο λινκ για το fifty fathoms
http://www.fiftyfathoms.net/FiftyFathoms/FiftyFathoms.html


Πολύ ενδιαφέρον Νίκο. Υπάρχει όμως στο thread για τα Blancpain. Είναι για την ακρίβεια το πρώτο ακριβώς post.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 12:51:20 πμ »
X συγχαρητήρια για το avatar, είναι ταχύτερο από το δικό μου.

Το Stratoliner κάτι μου θυμίζει. Μήπως το έχω δει στο WUS; Γιατί η στεφάνη, οι δείκτες και η ημερομηνία και η ημέρα μου φαίνονται αλλαγμένα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 01:08:17 πμ »
ΟΥΦ! Ακόμη ειμαι στην αρχή στην πολύ αρχή για τα vintage αλλά μαθαίνω γρήγορα.
Αγαπητέ X vintage, καλώς ήρθες και από μένα και ελπίζω να συνεχίσεις μεστά, όπως άρχισες.

Ουσιαστικά ποστ ουσιαστικές πληροφορίες και γνώσεις.!
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 03:08:58 πμ »
Δημήτρη έχεις δίκιο, το Stratoliner είναι αυτό που είχα ποστάρει στο WUS (it is a small world indeed!) και ήταν παραγγελία στην Fortis από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...
Stardrive, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.