Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
V i n t a g e

Αποστολέας Θέμα: V i n t a g e  (Αναγνώστηκε 146959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: V i n t a g e
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 09:39:33 μμ »
και πως οριζουμε ενα παλαιο ρολοι ?

Η διαδικασία είναι πολύ ευκολότερη όταν έχουμε κάνει πρώτα σεξ κανά δυο φορές.
Ξελαμπικάρει το μυαλό και βλέπουμε τα πράγματα πολύ πιο καθαρά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 09:41:36 μμ »
πιστευω οτι μιλωντας για vintage αναφερομαστε σε ρολογια 30 ετων και ανω
και μιλωντας για antiques 50 χρονων και πανω .

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχουν αυστηρώς προκαθορισμένα στεγανά.

Και, όσον αφορά στο υπέροχο chronomaster του φίλου Κώστα, επαναλαμβάνω:

...το post μου περιείχε μια δόση χαριτολογίας. Φυσικά και δεν είναι vintage με την αυστηρή έννοια. Αν υπάρχει αυστηρή έννοια.

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 09:51:46 μμ »
τι εγινε ρε παιδια κατα την διαρκεια της απουσιας μου ??
το ρολοι μπορει να ειναι κλασσικο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι vintage με την ακριβη εννοια της λεξης

Με την ακριβή έννοια της λέξης, όχι. Το είπα άλλωστε.
Ωστόσο, το ρολόι σου φίλε Κώστα έχει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά ενός Vintage ...και δεν το ξέρει.  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 10:25:15 μμ »
θα προτεινα να δουμε λιγο διαφορετικα το θεμα vintage.ενα ρολοι των 30+ετων θεωρειται vintage αλλα στην εννοια αυτη εχουμε μονο εναν χρονικο προσδιορισμο η και μια "συλλεκτικη¨" αξια?

Ενδιαφέρον!!

μαλλον οπως διαβασα σε αλλο ποστ εμπεριεχει μια χρονικη κατα βαση εννοια.ετσι πρεπει να ειναι μιας και μπορω να βρω vintage ρολογια που δεν εχουν να πουν και πολλα ,γι αυτο θα τα βρω σε πολυ "φιλικες"  τιμες για τον αγοραστη.

Απάντησες ήδη, το κλειδί είναι το "κατά βάση". Τα όρια μεταξύ χρονικού στίγματος και ποιότητας ή, ιδανικότερα, σπανιότητας της μηχανής/ρολογιού ως σύνολο είναι λίγο ασαφή ή μάλλον αλληλοεξαρτώμενα.
Ένα χρονικά "vintage" ρολόι με σπάνια/ποιοτική/ιδιαίτερη μηχανή, προφανώς χαρακτηρίζεται "συλλεκτικό vintage".

ερωτηση : ενα vintage ρολοι που φοραει μια καλη μηχανη εχει την ιδια αξια ανεξαρτητα μαρκας η μοντελου που το φοραει?π.χ ο χρονογραφος της rolex valjoux 72c βαση εχει την ιδια μεταπωλητικη αξια με αλλα ρολογια της ιδιας εποχης και την ιδια μηχανη?μαλλον οχι,ακομα και για ρολογια ιδιας μαρκας αλλα διαφορετικα μοντελα με την ιδια μηχανη ,π.χ omega speedmaster με την 861 αλλα διαφορετικα μοντελα θα βρεις διαφορες στις τιμες, μικρες η μεγαλες

Ή ακόμα και το ίδιο μοντέλο με διαφορετική μηχανή: π.χ. Omega Speedmaster 321 vs. Omega Speedmaster με cal. 1045 (ήτοι Lemania 5100).  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2008, 10:34:54 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος carlos

• 50mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 12:02:50 πμ »
Μέχρι τώρα κοιτούσα μόνο καινούργια μοντέλα εταιριών. Μέσα απο εδώ διαπίστωσα ότι μοντέλα παλαιότερων ετών είναι φτιαγμένα με πάρα πολύ συναίσθημα και αυτό είναι κάτι που το  ''βγάζουν'' προς τα έξω. Υποπτεύομαι επίσης ότι πολλά από αυτά έχουν και ξεχωριστούς μηχανισμούς. Δε θέλω να απαξιώσω τα καινούργια μοντέλα αλλά σαφώς πρίν 30 ή 40 χρόνια οι εταιρίες δε γνώριζαν τη λογική του φασόν που παρατηρείται σήμερα σε όλα τα προιόντα. Μία μηχανή για να εξυπηρετήσουμε 10 εταιρίες,πάντα στη λογική μείωσης του κόστους.

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 01:20:10 πμ »
Η διαδικασία είναι πολύ ευκολότερη όταν έχουμε κάνει πρώτα σεξ κανά δυο φορές.
Ξελαμπικάρει το μυαλό και βλέπουμε τα πράγματα πολύ πιο καθαρά.  ;D
ok αρχισε  και μου απαντας μετα  ;D
ΥΓ
Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα αν ετσι ξελαμπικαρει το μυαλο το δικο μου ειναι πιο καθαρο και απο τα αποστειρωμένα δωμάτια που κατασκευάζουν microchips ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 01:30:13 πμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:25:55 πμ »
Ενδιαφέρον!!

Απάντησες ήδη, το κλειδί είναι το "κατά βάση". Τα όρια μεταξύ χρονικού στίγματος και ποιότητας ή, ιδανικότερα, σπανιότητας της μηχανής/ρολογιού ως σύνολο είναι λίγο ασαφή ή μάλλον αλληλοεξαρτώμενα.
Ένα χρονικά "vintage" ρολόι με σπάνια/ποιοτική/ιδιαίτερη μηχανή, προφανώς χαρακτηρίζεται "συλλεκτικό vintage".

Ή ακόμα και το ίδιο μοντέλο με διαφορετική μηχανή: π.χ. Omega Speedmaster 321 vs. Omega Speedmaster με cal. 1045 (ήτοι Lemania 5100).  :o

ενας συντελεστης που αποτελει ενδεικτικο σημειο  αναφορας ειναι οι τιμες που θα βρεις κατα καρους στους διαφορους πινακες για vintage και την ταση που εχει καθε μοντελο(ανοδικη,πτωτικη,σταθερη),τα moonwatch εχουν δικο τους πινακα αναμεσα στα αλλα speedmaster που κανει αναφορα σε ref κασας,καντραν , αλλα ακομα και στους δεικτες(!!).π.χ αλλαγη εστω και ελαχιστα των δεικτων απο το serial no 150.00xxx και μετα αλλαζει την αξια του ρολογιου,μικρα αλλα σημαντικα για το "χρηματιστηριο τιμων" στα vintage

ειναι καλυτερα στην σειρα Omega Speedmaster να δουμε την κατηγορια  "moonwatch" ,συνηθως ετσι γινονται και οι αναφορες στα διαφορα βιβλια η και στο νετ .το moonwatch εχει απο μονο του τον δικο του χωρο και οι συγκρισεις αφορουν κυριως διαφορετικα ref μεταξυ τους Η και μικρες αλλαγες στο ιδιο μοντελο αλλα διαφορετικo serial number.

καποια ρολογια εχουν μια συνεχη ανοδικη πορεια ανεξαρτητα απο στιγμες κρισης Η αλλαγες  στην "μοδα" των vintage .δηλαδη μπορει αυριο και το δικο μου vintage να γινει "θελκτικο" και να παρει την ανιουσα αλλα δεν θα βρεις ,οσο προσωπικα γνωριζω,ενα ηδη δυνατο κομματι vintage να παρει την κατιουσα,απλα εχει "κλειδωσει " , στην χειροτερη, σε μια τιμη,με μικρες διακυμανσεις

με την παγκοσμιοποιηση και την προσβαση των  συλλεκτων απο τις ανεπτυγμενες αγορες ρολογιων και  στα πιο απομακρα σημεια , οι τιμες στα vintage αυξανονται  με γεωμετρικη προοδο , το ποσο υπερτιμημενα ειναι η οχι σιγουρα δεν θα αλλαξει την ταση αυτη,το πολυ να την  φρεναρει προσκαιρα .

τα καλα κομματια εχουν φυγει και οτι βρει κανεις σε πολυ καλη κατασταση "θα το πληρωσει ακριβα" οπως λεει πολυ ευστοχα και η διασημη διαφημιση ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:09:52 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Petros1

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:30:35 πμ »
πιστευω οτι μιλωντας για vintage αναφερομαστε σε ρολογια 30 ετων και ανω

και μιλωντας για antiques 50 χρονων και πανω .

Πω πω...Ευτυχώς αν ήμουν ρολόι, ηλικιακά ακόμα θα ήμουν vintage...μέχρι να γίνω antique,έχω ακόμα 14 χρόνια... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:56:01 πμ »
Μέχρι τώρα κοιτούσα μόνο καινούργια μοντέλα εταιριών. Μέσα απο εδώ διαπίστωσα ότι μοντέλα παλαιότερων ετών είναι φτιαγμένα με πάρα πολύ συναίσθημα και αυτό είναι κάτι που το  ''βγάζουν'' προς τα έξω. Υποπτεύομαι επίσης ότι πολλά από αυτά έχουν και ξεχωριστούς μηχανισμούς. Δε θέλω να απαξιώσω τα καινούργια μοντέλα αλλά σαφώς πρίν 30 ή 40 χρόνια οι εταιρίες δε γνώριζαν τη λογική του φασόν που παρατηρείται σήμερα σε όλα τα προιόντα. Μία μηχανή για να εξυπηρετήσουμε 10 εταιρίες,πάντα στη λογική μείωσης του κόστους.

τα ρολογια vintage ειναι σαν την "σκοτεινη πλευρα της δυναμης"  ;D,επικινδυνη αλλα σαγηνευτικη ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:16:40 πμ »
ενα vintage δεν ειναι μονο μηχανη ,οπως ειπα και σε αλλο ποστ

π.χ ο χρονογραφος της rolex valjoux 72c βαση εχει την ιδια μεταπωλητικη αξια με αλλα ρολογια της ιδιας εποχης και την ιδια μηχανη?μαλλον οχι.

οι ειδικοι του χωρου λενε και το εξης απλο,το γεγονος οτι η ρολεξ επελεξε την valjoux 72 σαν βαση στον χρονογραφο της τραβηξε την τιμη της μηχανης και τα ρολογια που την φορουσαν προς τα πανω!

μια μηχανη οχι σπανια και αποκλειστικη μιας μαρκας κερδισε ποντους .επισης μαρκα Α+μηχανης valjoux 72 >μαρκα Β+valjoux 72

πολυπλοκος ο χωρος του vintage αλλα οτι παρει αξια "κλειδωνει".το θεμα ειναι να εχουμε καποιο ρολοι που ισως παρει αξια στο μελλον ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 09:43:44 πμ »
ok αρχισε  και μου απαντας μετα  ;D

:lol:

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 09:47:10 πμ »
george_, καλό θα ήταν να γράφεις πιο συχνά σε αυτό το thread!!!

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 10:56:25 πμ »
george thx πολυ καλο και κατατοπιστικο post :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Petros1

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:06:52 μμ »
το θεμα ειναι να εχουμε καποιο ρολοι που ισως παρει αξια στο μελλον ;D ;D
Το δικό μου σκεφτόσουν όταν το έγραψες αυτο ??  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:10:46 μμ »
Το δικό μου σκεφτόσουν όταν το έγραψες αυτο ??  ;D ;D ;D

και να προλαβουμε να το μαθουμε! :P :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:24:10 μμ »

Θα σε απογοητευσω, αλλά το φασον υπηρχε και τοτε. Την Val.72 πχ την χρησιμοποιησαν πολλες εταιρειες, οπως και καποιες κασες χρησιμοποιηθηκαν απο πολλες εταιρειες.

Φιλικα
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος Megalos

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:26:29 μμ »
λοιπον ναι
καλο θα ηταν george_ ειδικα εσυ αλλα και οι υπολοιποι να το σοβαρεψουμε λιγο το θεμα και να βρουμε στοιχεια που να δειχνουν ποια κομματια ειναι vintage και πως αξιολογουνται στην -παγκοσμια- αγορα ..
και ''το θεμα ειναι να εχουμε καποιο ρολοι που ισως παρει αξια στο μελλον '' σηκωνει πολυ μα πολυ κουβεντα  :o  

Αποσυνδεδεμένος X vintage

• Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:31:19 μμ »
Κύριοι καλησπέρα.

Αυτό είναι το πρώτο post μου στο forum αν και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα για πάνω από ένα χρόνο.
Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν αρκετοί 'ασθενείς' με τα vintage κομμάτια και ιδιαίτερα με τους χρονογράφους που αποτελούν και το ευαίσθητό μου σημείο.
Παραθέτω μερικές photo από κομμάτια που κατόρθωσα να 'αιχμαλωτίσω' με ιδιαίτερο κόπο και που πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ στο μέλλον.
Enjoy!  8)

Omega Speedmaster Professional 145.012-67 cal. 321 του 1968

Omega Seamaster Automatic 176.007 cal. 1040 του 1972

Zenith Pilot/Diver 01-0190-415 cal. El Primero 3019PHC του 1975

Sicura cal. 1341 του 1979, Fortis Stratoliner cal. Lemania 5100 του 1989 και Tutima Νato 'Bund' cal. Lemania 5100 του 1988

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:33:48 μμ »
λοιπον ναι
καλο θα ηταν george_ ειδικα εσυ αλλα και οι υπολοιποι να το σοβαρεψουμε λιγο το θεμα και να βρουμε στοιχεια που να δειχνουν ποια κομματια ειναι vintage και πως αξιολογουνται στην -παγκοσμια- αγορα ..
και ''το θεμα ειναι να εχουμε καποιο ρολοι που ισως παρει αξια στο μελλον '' σηκωνει πολυ μα πολυ κουβεντα  :o 
Σωστος ο Κωστας. Κανε με προφητη, να σε κανω πλουσιο.
Αν ηξερα ποια ρολογια θα αποκτησουν αξια, δε θα ημουν εδω αλλα στις Μπαχαμε,ς αραγμενος στην παραλια, μπερδευοντας μοχιτο με  πινα κολαδα!

Φιλικα
Δημητρης

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 04:35:33 μμ »
Κύριοι καλησπέρα.

Αυτό είναι το πρώτο post μου στο forum αν και παρακολουθώ τα τεκταινόμενα για πάνω από ένα χρόνο.
Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν αρκετοί 'ασθενείς' με τα vintage κομμάτια και ιδιαίτερα με τους χρονογράφους που αποτελούν και το ευαίσθητό μου σημείο.
Παραθέτω μερικές photo από κομμάτια που κατόρθωσα να 'αιχμαλωτίσω' με ιδιαίτερο κόπο και που πολύ δύσκολα θα αποχωριστώ στο μέλλον.
Enjoy!  8)

Omega Speedmaster Professional 145.012-67 cal. 321 του 1968

Omega Seamaster Automatic 176.007 cal. 1040 του 1972

Zenith Pilot/Diver 01-0190-415 cal. El Primero 3019PHC του 1975

Sicura cal. 1341 του 1979, Fortis Stratoliner cal. Lemania 5100 του 1989 και Tutima Νato 'Bund' cal. Lemania 5100 του 1988

Holy crap! My man.

Καλως ηλθες και πολυ δυναμικα.

Φιλικα
Δημητρης