Αποστολέας Θέμα: Genta style ρολόι  (Αναγνώστηκε 1411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paulm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Genta style ρολόι
« στις: Ιούλιος 27, 2021, 01:23:01 πμ »
Καλησπέρα στην παρέα!

Είχα γράψει και στο παρελθόν, το μακρινό πλέον 2010 όταν έψαχνα να αγοράσω το πρώτο μου καλό ρολόι.

Η συλλογή μου πλέον αριθμεί ένα Rolex GMT Master 116710LN (με τη μαύρη κεραμική στεφάνη που πλέον είναι εκτός παραγωγής) και ένα Bulgari Diagono GMT.

Έχω και άλλα 2 πιο "καθημερινά" diver. Ένα Certina DS PH200m και ένα Steinhart Ocean One.

Ψάχνω ένα επιπλέον ρολόι πολυτελείας, στα κυβικά σχεδόν του Rolex. Θέλω ένα ατσάλινο σπορ "απλό" ρολόι, σε στυλ Genta (μου αρέσει πολύ αυτό το design). AP και Vacheron Overseas που θα ήταν το ευκταίο είναι εκτός προϋπολογισμού. Οπότε κοιτάω πιο χαμηλά.

Έχω κολλήσει με τα εξής δύο.

Girard Perregaux Laureato και Zenith Defy Classic (αυτό με το skeleton dial).

Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και μου αρέσουν εξίσου. Ίσως το Zenith με κερδίζει λίγο παραπάνω λόγω ιδιαιτερότητας στο design. Επιπλέον ατού του Zenith το ανύπαρκτο βάρος του (τιτάνιο γαρ) και το ανεπανάλπτο μπρασελέ. Στο GP μου αρέσει το ανάγλυφο καντράν και η πολύ όμορφη εκτέλεση σε μπλε που έχουν. Το Zenith το βρίσκω γύρω στα 5,500, το GP κοντά στα 8.

Ποιά η γνώμη σας? Να σας πω την αλήθεια και πέρα από το αισθητικό κομμάτι, κοιτάω και την πιο "επενδυτική" πλευρά. Νοιώθω πως ο κόσμος ψοφάει για Genta designs και μιας και οι "συνήθεις ύποπτοι" έχουν ξεφύγει τιμολογιακά, προσπαθώ να προβλέψω το next big thing...

Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 27, 2021, 08:16:57 πμ »
Σχετικά με την "επενδυτική" πτυχή του θέματος θα επαναλάβω πως καλό θα ήταν να αγοράσεις με γνώμονα το τι σου αρέσει και θα σε κάνει χαρούμενο να το φοράς.

Μεταξύ GP laureato και Zenith, θα διάλεγα το δεύτερο.

Το GP δείχνει σαν φθηνή απομίμηση του AP.

Έχεις κοιτάξει καθόλου σε IWC 3239 Ingenieur; Προιδιόκτητο ίσως βρίσκεται και σε καλή τιμή που θα σου παρέχει μια σχετική ασφάλεια έναντι πιθανης απαξίωσης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2021, 09:26:25 πμ »
καλος ξανα ηρθες στην παρεα μας φίλε μου


εγω εχω να σου προτείνω τα παρακατω ....
ειναι πολύ κοντα σχεδιαστικα σε αυτο που ψάχνεις ....


ομορφα ποιοτικα  ρολογια σε καλες τιμες και με πολύ καλες εκπτωσεις ...


κανενα ρολοι δεν ειναι επενδυση ....



Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2021, 02:25:46 μμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2021, 05:02:47 μμ »
Και εγώ «μηχανικό» ψηφίζω :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:34:55 μμ »
Zenith defy  απο αυτα που εβαλες...(το πιο ομορφο ζενιθ για μενα ειναι το defy 21,που βγαινει και σε ωραια χρωματα..)
hublot fusion επισης μ αρεσει αλλα με χαλαει η σελιτα π φοραει..
Εννοειται καμμια σχεση με επενδυση αυτα τα ρολογια και καλυτερα να πας σε μτχ για να χασεις λιγοτερα χρηματα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:49:42 μμ »
Σχετικά με την "επενδυτική" πτυχή του θέματος θα επαναλάβω πως καλό θα ήταν να αγοράσεις με γνώμονα το τι σου αρέσει και θα σε κάνει χαρούμενο να το φοράς.

Μεταξύ GP laureato και Zenith, θα διάλεγα το δεύτερο.

Το GP δείχνει σαν φθηνή απομίμηση του AP.

Έχεις κοιτάξει καθόλου σε IWC 3239 Ingenieur; Προιδιόκτητο ίσως βρίσκεται και σε καλή τιμή που θα σου παρέχει μια σχετική ασφάλεια έναντι πιθανης απαξίωσης
Συν 1000 στις πρωτες γραμμες...

Πολυ ωραιες επιλογες και τα δυο.. αλλά κατ εμέ δεν υπαρχει συγκριση. Το Ζενιθ ειναι πολυ ανωτερο φοβερό ρολοι που το εχω δει και ειναι πολυ ποιοτικό και ξεχωριστο! Η ποιότητα της κασας και του μπρασελε απλα δεν υπαρχουν....

Πολυ καλο και το Ουμπλό που προτεινε ο καπτεν!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος paulm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2021, 01:54:51 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Το IWC το εκτιμώ αλλά για κάποιο λόγο δεν με ελκύει όσο τα υπόλοιπα.

Θα συμφωνήσω πως στο συγκριτικό Zenith/GP, το Zenith μάλλον κερδίζει. Το έχω δει και δοκιμάσει 2 φορές σε μπουτίκ και έχω πάθει πλάκα. Ο μόνος μου προβληματισμός για το εν λόγω ρολόι είναι μήπως κουράσει το skeleton dial σε βάθος χρόνου. Ωραίο και εντυπωσιακό τις πρώτες φορές που θα το δεις, αλλά μήπως μετά από μήνες ή και χρόνο (που θα φύγει η πρώτη εντύπωση) φαντάζει "φλύαρο"?

Ξέχασα να αναφέρω χθες ένα επιπλέον ρολόι σε αυτό το εύρος τιμής που μου αρέσει πολύ. Το νέο Santos της Cartier, το Large. Με το λευκό, κλασσικό καντράν. Υπέροχο, απλο, σπορτίφ ρολόι.

Όσον αφορά το "επενδυτικό" κομμάτι των ρολογιών. Προφανώς και δεν αποσκοπώ στο να βγάλω χρήματα από αυτή την ιστορία! Αλλά μου αρέσει η ιδέα να ξέρω πως δεν πέταξα τα λεφτά μου σε ένα αντικείμενο που δεν κρατάει αξία. Και πλέον βρίσκω πως στο χώρο των ρολογιών παίζουν εκπληκτικές ανατιμήσεις.

Το Laureato πριν 2 χρόνια που το κοιτούσα το έβρισκα γύρω στις 7 χιλιάδες. Πλέον δεν υπάρχει σχεδόν κανένα κάτω από 8.

Το Cartier επίσης πριν από 2 χρόνια το έβρισκα γύρω στα 5,5 χιλιάρικα. Πλέον μιλάμε για πάνω απο 7 χιλιάδες.

Τo Zenith είναι το μόνο στο οποίο δεν έχω δει κάποια αλλαγή μέχρι τώρα.

Θεωρώ ότι τα ρολόγια ΕΙΝΑΙ επένδυση, και μάλιστα από τις πλέον κερδοφόρες (αν αγοράσει κανείς τα σωστά). Φυσικά το μεγαλύτερο κριτήριο είναι να αρέσει πρωτίστως σε εμάς!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2021, 07:37:21 πμ »
Πάντως το Zenith είναι από τα λίγα skeleton που έχω δει, στο οποίο μπορείς να καταλάβεις & τι ώρα είναι :lol:
Συνήθως τα skeleton είναι «πονοκέφαλος» από πλευρά αναγνωσιμότητας…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:05:04 πμ »
Το Καρτιέ Σαντος επισης υπεροχο ρολοι!! Κλασικό και διαχρονικό..

Το ζενιθ θα ελεγα αν σου αρεσουν τα σκελετον παρτο αφοβα!! Και αν το βαρεθεις το παιρνω εγω μετα!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2021, 05:34:49 μμ »
Από μένα αυτό




Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:37:19 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Το IWC το εκτιμώ αλλά για κάποιο λόγο δεν με ελκύει όσο τα υπόλοιπα.

Θα συμφωνήσω πως στο συγκριτικό Zenith/GP, το Zenith μάλλον κερδίζει. Το έχω δει και δοκιμάσει 2 φορές σε μπουτίκ και έχω πάθει πλάκα. Ο μόνος μου προβληματισμός για το εν λόγω ρολόι είναι μήπως κουράσει το skeleton dial σε βάθος χρόνου. Ωραίο και εντυπωσιακό τις πρώτες φορές που θα το δεις, αλλά μήπως μετά από μήνες ή και χρόνο (που θα φύγει η πρώτη εντύπωση) φαντάζει "φλύαρο"?

Ξέχασα να αναφέρω χθες ένα επιπλέον ρολόι σε αυτό το εύρος τιμής που μου αρέσει πολύ. Το νέο Santos της Cartier, το Large. Με το λευκό, κλασσικό καντράν. Υπέροχο, απλο, σπορτίφ ρολόι.

Όσον αφορά το "επενδυτικό" κομμάτι των ρολογιών. Προφανώς και δεν αποσκοπώ στο να βγάλω χρήματα από αυτή την ιστορία! Αλλά μου αρέσει η ιδέα να ξέρω πως δεν πέταξα τα λεφτά μου σε ένα αντικείμενο που δεν κρατάει αξία. Και πλέον βρίσκω πως στο χώρο των ρολογιών παίζουν εκπληκτικές ανατιμήσεις.

Το Laureato πριν 2 χρόνια που το κοιτούσα το έβρισκα γύρω στις 7 χιλιάδες. Πλέον δεν υπάρχει σχεδόν κανένα κάτω από 8.

Το Cartier επίσης πριν από 2 χρόνια το έβρισκα γύρω στα 5,5 χιλιάρικα. Πλέον μιλάμε για πάνω απο 7 χιλιάδες.

Τo Zenith είναι το μόνο στο οποίο δεν έχω δει κάποια αλλαγή μέχρι τώρα.

Θεωρώ ότι τα ρολόγια ΕΙΝΑΙ επένδυση, και μάλιστα από τις πλέον κερδοφόρες (αν αγοράσει κανείς τα σωστά). Φυσικά το μεγαλύτερο κριτήριο είναι να αρέσει πρωτίστως σε εμάς!
Καλά τα λες, τα ρολόγια είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά με τις μάρκες που κοιτάς θα σε κλαίμε σε λίγα χρόνια

Ρόλεξ ρε αγόρι, τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2021, 09:58:08 μμ »
Καλά τα λες, τα ρολόγια είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά με τις μάρκες που κοιτάς θα σε κλαίμε σε λίγα χρόνια

Ρόλεξ ρε αγόρι, τίποτε άλλο.


Ναι σωστά ..... να δώσει ο φίλος 35000€ Και να αγοράσει  μια λευκή ντειτονα ......

Και στην συνέχεια να μπει να μας γράψει ο φιλος πως θα κοιμάται τα βραδιά με τον μουτζούρη  στο χέρι



ΥΓ- 1-δεν ξέρω αν είναι επένδυση αλλά τα χρήματα σου δεν τα χάνεις με αγορά ρόλεξ σε τιμή ριτειλ !!!!
      2- Genta style Rolex νομίζω δεν υπάρχει ....

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:54:29 μμ »

Ναι σωστά ..... να δώσει ο φίλος 35000€ Και να αγοράσει  μια λευκή ντειτονα ......

Και στην συνέχεια να μπει να μας γράψει ο φιλος πως θα κοιμάται τα βραδιά με τον μουτζούρη  στο χέρι



ΥΓ- 1-δεν ξέρω αν είναι επένδυση αλλά τα χρήματα σου δεν τα χάνεις με αγορά ρόλεξ σε τιμή ριτειλ !!!!
      2- Genta style Rolex νομίζω δεν υπάρχει ....
Ο μουντζουρης είναι προϊόν της φαντασίας σου. Το ότι όλα τα ρόλεξ από το 1960 μέχρι σήμερα έχουν ΜΟΝΑΧΑ ανοδική πορεία είναι προϊόν της ιστορίας.

Κοινώς εσύ μιλάς με φανταστικά γεγονότα κι εγώ με πραγματικά.

Όποιο ρόλεξ και να αγοράσει και σε οποιαδήποτε τιμή, όταν το βαρεθεί θα το δώσει με κέρδος. Τελεία.

(Με 28-29 βρίσκει Daytona. 35 θα κάνει όταν τη βαρεθεί)


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2021, 07:21:21 πμ »
Ναι ΟΚ με το ότι δε θα χάσει χρήματα αγοράζοντας ένα Rolex, δε θα διαφωνήσω.
Τη σχέση μεταξύ οποιουδήποτε Rolex και του design που θέλει ο άνθρωπος δε βλέπω…

Δλδ σε λίγο με σημαία  την όντως υψηλή μεταπώληση των Rolex, θα μπει κανένας λέγοντας «θέλω έναν τετράγωνο χρονογράφο τύπου Monaco, ή κάτι σε αυτό το στυλ, πείτε καμία πρόταση» και θα του πούμε «πάρε μια Daytona που μόνο ανεβάζει αξία & βάλτην στην πρέσα να την τετραγωνίσεις» :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 29, 2021, 07:52:43 πμ »
Ο Gerald Genta είχε σχεδιάσει για την Rolex το King Midas … η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:22:14 πμ »
Ναι ΟΚ με το ότι δε θα χάσει χρήματα αγοράζοντας ένα Rolex, δε θα διαφωνήσω.
Τη σχέση μεταξύ οποιουδήποτε Rolex και του design που θέλει ο άνθρωπος δε βλέπω…

Δλδ σε λίγο με σημαία  την όντως υψηλή μεταπώληση των Rolex, θα μπει κανένας λέγοντας «θέλω έναν τετράγωνο χρονογράφο τύπου Monaco, ή κάτι σε αυτό το στυλ, πείτε καμία πρόταση» και θα του πούμε «πάρε μια Daytona που μόνο ανεβάζει αξία & βάλτην στην πρέσα να την τετραγωνίσεις» :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ευκολάκι για το Μιχάλη!!
😂😂😂😂😂😂
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:24:55 πμ »
Ο Gerald Genta είχε σχεδιάσει για την Rolex το King Midas … η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.
Μολις το γκουγκλαρα...Απο τα πιο ασχημα ρολογια π εχω δει...Η ισως απλα αλλης εποχης...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:47:04 πμ »
Ο Gerald Genta είχε σχεδιάσει για την Rolex το King Midas … η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

Αλλά πόσο επιμορφωτική

Εύγε  :2thumbs:

Γιαυτό υπάρχει το φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Genta style ρολόι
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2021, 09:48:23 πμ »

Ευκολάκι για το Μιχάλη!!



Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.