Αποστολέας Θέμα: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus  (Αναγνώστηκε 2637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:01:25 μμ »
Η αρχική εικόνα – κολάζ που έφτιαξα με το Lambda ανάμεσα σε κάποια αντιπροσωπευτικά Bauhaus έργα είναι επεξήγηση του τίτλου «Ύμνος στο Bauhaus»



Μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον γεμάτο τέχνη. Ο μεγάλος μου αδελφός, εκτός από πρότυπο και δεύτερος «πατέρας», είναι ζωγράφος και γλύπτης. Για το Bauhaus άρχισα να μαθαίνω μελετώντας τους ζωγράφους Kandisky και Paul Klee πριν από πολλά πολλά (25+) χρόνια. Τότε ανακάλυψα ότι το Bauhaus βρίσκεται παντού γύρω μας, στα κτίρια, στα έπιπλα, στις οικιακές συσκευές, στην σήμανση των δρόμων και των αεροδρομίων κτλ. Είναι ο μοντέρνος μινιμαλισμός, οι καθαρές γραμμές, η γεωμετρική απλότητα, η λειτουργικότητα και η εργονομία. Είναι ο σχεδιασμός απαλλαγμένος από διακοσμητικά στοιχεία και προσπάθεια ωραιοποίησης. Είναι το καλλιτεχνικό κίνημα που τα τελευταία 100 χρόνια έχει επηρεάσει τον σύγχρονο κόσμο όσο κανένα άλλο.



Στον χώρο της ωρολογοποιίας υπάρχουν πολλές εταιρείες με σχέδια εμπνευσμένα από αυτό το κίνημα καθώς και θρυλικά ρολόγια με πιο γνωστό το Max Bill το οποίο κατέχω και λατρεύω. Μία τέτοια εταιρεία είναι και η NOMOS, γνωστή για την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, τους in-house μηχανισμούς και τις σχετικά προσιτές τιμές για αυτό που προσφέρει. Τα ρολόγια της NOMOS, χωρίς να τα θεωρώ άσχημα, δεν μου προκάλεσαν ποτέ κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον με μοναδική εξαίρεση το Lambda. Από την πρώτη στιγμή που το είδα με εντυπωσίασε ο σχεδιασμός του καθώς μου επανάφερε στην μνήμη έργα σαν αυτά που φαίνονται στο κολάζ. Δυστυχώς όμως ήταν πολύ ακριβό για εμένα. Η τιμή άνω των 11.000 ευρώ καθώς ο μηχανισμός του είναι δείγμα υψηλής ωρολογοποιίας, με πολύ δουλειά στο χέρι, πλούσια διακόσμηση όπως αρμόζει στην Γερμανική παράδοση και η κάσα χρυσή.
Όταν λοιπόν ανακοινώθηκε (newsletter) ότι το Lambda είναι διαθέσιμο σε ατσάλι, σε τιμή 5.800 ευρώ και σε περιορισμένα κομμάτια (λευκό, μαύρο, μπλε από 175 κομμάτια κάθε χρώμα) δεν δίστασα να το παραγγείλω αμέσως. Μοναδικός δισταγμός ήταν η επιλογή ανάμεσα στο μαύρο και στο λευκό dial. Προτίμησα το μαύρο. Λόγω της διαμέτρου 40.5 mm με το σχεδόν ανύπαρκτο bezel φοβήθηκα ότι το λευκό θα έδειχνε πολύ μεγάλο. Εκτός αυτού, έχω και το Max Bill σε λευκό.
Μόλις που πρόλαβα να κάνω την παραγγελία. Μετά από περίπου 15 λεπτά ήταν sold out.



Παρέλαβα μετά από 10 ημέρες. Η συσκευασία όμορφη, απλή και ποιοτική, κάρτα με χειρόγραφη ευχή “Greetings from Glashuette” από τον CEO και φάκελο με την κάρτα εγγύησης χειρόγραφη και αυτή. Λεπτομέρειες που αρμόζουν στην εμπειρία αγοράς ενός πολυτελούς προιόντος και σε κάνουν να νοιώθεις όμορφα.

Το ρολόι πανέμορφο, ανάλογο των υψηλών προσδοκιών μου, με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής







Η κάσα είναι φυσικά από ατσάλι, όλη γυαλισμένη, με διάμετρο 40.5mm και πάχος 9mm. Η γλυπτική διάθεση είναι έντονη καθώς οι μοναδικές επίπεδες επιφάνειες βρίσκονται στις εσωτερικές και εξωτερικές πλευρές των lugs τα οποία είναι μακρόστενα και ταιριάζουν-ισορροπούν με την λεπτή κάσα και τις λεπτές γραμμές των δεικτών του ρολογιού. Οι εγκοπές στο crown αν και έντονες, για πρακτικούς λόγους, έχουν μία ελαφριά καμπυλότητα ώστε να σβήνει οπτικά αυτή η ένταση.  Υδατοστεγανότητα ανύπαρκτη (3atm).



Το δερμάτινο λουράκι είναι λίγο γυαλιστερό, ταιριάζει πολύ στο ρολόι, είναι ποιοτικό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Σίγουρα δεν είναι ανάλογο της ποιότητας και της τιμής που έχει το ρολόι. Το ίδιο ισχύει και για το κούμπωμα. Σε αυτό το επίπεδο θα ήθελα να υπάρχει ένα deployment clasp.



Το κρύσταλλο είναι ζαφείρι αλλά δεν νομίζω να έχει κάποιο AR coating καθώς οι αντανακλάσεις είναι πολύ έντονες. Επίσης ζαφείρι είναι και το κρύσταλλο στην πίσω πλευρά του ρολογιού, εκεί όπου η θέαση του μηχανισμού είναι απλά υπέροχη. Δεν έχω μετρήσει τις ώρες που αφιέρωσα στο να κοιτάζω με μεγεθυντικό φακό και να αντιπαραθέτω, όχι να συγκρίνω φυσικά, τον El Primero (Α384) με τον DUW 1001 (Lambda). Νοιώθω πολύ τυχερός που μπορώ να έχω τέτοια δείγματα υψηλής ωρολογοποιίας στα χέρια μου. Από την μία ο El Primero, ένας γυμνός, γραμμωμένος, ταχύτατος εργάτης και από την άλλη ένας εκλεπτυσμένος Κύριος, κουστουμαρισμένος με άκρως παραδοσιακό και αυστηρό στυλ.
Στην NOMOS θεωρούν τον συγκεκριμένο μηχανισμό τόσο ποιοτικό, κορυφαίο και σημαντικό για την εταιρεία που έλεγαν ότι δεν θα του φορέσουν ποτέ άλλη κάσα εκτός από χρυσή. Ευτυχώς άλλαξαν γνώμη. Πρόκειται για κουρδιστό μηχανισμό με 84 ώρες Power Reserve και προδιαγραφές χρονομέτρου. Αυτό όμως που τον κάνει ξεχωριστό είναι η παραδοσιακή Γερμανική διακόσμηση, το τέλειο φινίρισμα στο χέρι και η εγχάρακτη λεπτομέρεια. Όταν το περιττό και ανούσιο γίνεται πεδίο δημιουργίας και έκφρασης του χειρονάκτη, τότε αποκτά λόγο ύπαρξης, ουσία και αξία μοναδική.





Το dial βέβαια είναι αυτό που πάντα κλέβει τις εντυπώσεις και στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ένα έργο τέχνης, τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την τέχνη.
Πέρα από την αισθητική του πράγματος, το dial είναι lacquered μαύρο, πολύ μαύρο, πιο μαύρο και από το Seamaster (χωρίς waves). Είναι γυαλιστερό, όχι υπερβολικά γυαλιστερό, τόσο όσο.
Οι δείκτες είναι πολύ λεπτοί, το ίδιο και οι ενδείξεις. Πριν το παραλάβω ανησυχούσα ότι θα υπάρχει πρόβλημα θέασης αλλά ευτυχώς το κοντράστ είναι έντονο και το dial είναι ευανάγνωστο ακόμα και για εμένα που έχω πρεσβυωπία.
Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι η γυαλάδα του dial και η έλλειψη AR coating δυσκολεύουν πολύ την φωτογράφιση.

Αγοράζοντας αυτό το κομμάτι πήρα πολύ μεγάλη χαρά. Το ρολόι είναι υψηλής αισθητικής, ο μηχανισμός έχει πολύ δουλειά στο χέρι και νοιώθω περήφανος ως ένας από τους ελάχιστους που κατέχουν το συγκεκριμένο ρολόι.




Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:06:45 μμ »
Σωραίος!!!!!!!!!
Τα NOMOS τελικά έφτιαξαν δικό τους κοινό και "σχολή"!
Παρουσίαση "από τις παλιές καλές μέρες" (που λένε οι γέροι που δεν θέλουν να παραδεχτούν πως ....... γέρασαν)!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:18:42 μμ από Charilaos »
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:10:45 μμ »
Πολυ ομορφη παρουσιαση εξαιρετικά λεπτομερης. Να το χαιρεσαι ειναι εργο τεχνης!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:30:52 μμ »
Μπράβο πολύ ωραία ενημέρωση απολαυστική σε όντως ένα πολύ αντιπροσωπευτικό και ωραίο ρολόι  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 10:48:40 μμ »
Συγχαρητηρια!!!
Αφ ενος για το ομορφο ρολοι σου, αφ ετερου για την εξαιρετικη σου παρουσιαση!!
Μπραβο, να το φορας με υγεια!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 08:19:55 πμ »
Ένα Έργο τέχνης από εταιρεία που έχει καταφέρει να έχει την δικια της ταυτότητα και χαρακτήρα στον χώρο της ωρολογοποιίας.... πολλα ρεσπεκτ !!!

Μπράβο και συγχαρητήρια  στον φίλο Δημήτρη που είναι κάτοχος ενός τέτοιου ρολογιού

Και τον ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση του !

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 08:25:42 πμ »
Δημήτρη πολύ ωραίες πληροφορίες, για ένα πολύ όμορφο ρολόι. Το οποίο δε βλέπουμε και κάθε μέρα...
Πιο πολύ μου αρέσει η χαρά που «βγάζει» το κείμενο σου για την απόκτηση αυτού του ρολογιού. Εννοώ φαίνεται μια συνειδητή επιλογή, την οποία απολαμβάνεις. Μεγάλη υπόθεση στο «club των ωρολογιακά ανικανοποίητων» που είμαστε αρκετοί εδώ μέσα  :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 09:06:44 πμ »
Δεν θα μπορούσες να διαλέξεις καλύτερο ρολόι ,να το χαίρεσαι πάντα με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 07:36:01 μμ »
Χαιρομαι που σας άρεσε το ρολόι και η παρουσίαση. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 08:00:42 μμ »
Δημήτρη για το ρολόι έχει ήδη πει.
Και η παρουσίαση όμως εφάμιλλη, συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 09:20:13 μμ »
Δημήτρη απόλαυσα την κάθε λέξη, να είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι το σπάνιο αυτό ρολόι


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 11:58:03 μμ »
Μας ξεβλαχεψες

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 04:18:37 μμ »
Πολύ μπροστά σε σχέση με τα ειωθότα. Αναφέρομαι τόσο στο ρολόϊ, όσο και στον ιδιοκτήτη του. Ελπίζω να το δω εκ του σύνεγγυς, μόλις ανοίξουν τα σύνορα.

(εγώ το είχα προβλέψει : Εμβέρ Χότζα θα λέτε και θα κλαίτε...)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 04:59:17 μμ »
Πολύ μπροστά σε σχέση με τα ειωθότα. Αναφέρομαι τόσο στο ρολόϊ, όσο και στον ιδιοκτήτη του. Ελπίζω να το δω εκ του σύνεγγυς, μόλις ανοίξουν τα σύνορα.

(εγώ το είχα προβλέψει : Εμβέρ Χότζα θα λέτε και θα κλαίτε...)

 :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2020, 07:40:28 μμ »
Πολύ μπροστά σε σχέση με τα ειωθότα. Αναφέρομαι τόσο στο ρολόϊ, όσο και στον ιδιοκτήτη του. Ελπίζω να το δω εκ του σύνεγγυς, μόλις ανοίξουν τα σύνορα.

(εγώ το είχα προβλέψει : Εμβέρ Χότζα θα λέτε και θα κλαίτε...)



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2020, 12:46:48 πμ »
Ωραία παρουσίαση Δημήτρη, πολύ αξιόλογη η εταιρία! Και φτιάχνει πολύ προσεγμένα ρολογια!

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2021, 06:48:36 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: NOMOS Lambda 175 years limited edition - Ύμνος στο Bauhaus
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 07:55:37 πμ »
Μια εταιρεία με ξεχωριστά ρολόγια που μένουν στο χρόνο. Λιτές γραμμές που δεν κουράζουν. Πολύ καλή επιλογή.