Αποστολέας Θέμα: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...  (Αναγνώστηκε 4518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:34:46 μμ »
Καλησπέρα σας. Καταρχήν είμαι καινούργιο μέλος,
εντελώς αρχάριος και εγγράφηκα θέλοντας να λύσω τις απορίες μου. Έρχονται Χριστούγεννα όπως γνωρίζετε και ο γιος μου 15 ετών μου ζήτησε ρολόι για δώρο Χριστουγέννων. Χαχα ναι μπορεί να σας φανεί παράξενο, αλλά ναι από τώρα. Έχει "βάλει στο μάτι" ένα ρολόι εδώ και καιρό και όλη την ώρα μου το δείχνει λέγοντας του πόσο του αρέσει και πως θα ήθελε να το αποκτήσει. Λοιπόν. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το ότι έχει αρκετά μικρό καρπό για την ηλικία του. 17 εκ. για την ακρίβεια και το ρολόι που θέλει είναι 22 εκ. Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να μικρύνει τόσο πολύ;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:38:44 μμ »
Αναδιπλούμενο κούμπωμα butterfly που διατηρεί την λεπτότητα του ρολογιού. Το είδος κουμπώματος (μάλλον), άμα χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:44:16 μμ »
Καλησπέρα και καλωσήρθες!

Εγώ είμαι 43 και έχω ακόμα 17εκ καρπό οπότε μια χαρά είναι!

Όταν λες 22εκ το ρολόι πως το υπολόγισες αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:47:35 μμ »
Το έγραφε στο σάιτ φίλε!

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 09:52:28 μμ »
Για να καταλάβεις έχει μέγεθος 43 εκατοστά και μέγεθος λουριου 22 εκατοστά. Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 10:01:52 μμ »
Αυτό που εννοούσε είναι φαντάζομαι 22mm δηλαδή 2,2 εκατοστά το πάχος του λουριου.

Δεν έχει σχέση με το μήκος του.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 10:25:55 μμ »
Δεν μπόρεσα να καταλάβω πλήρως το τι εννοείς φίλε, μπορώ να σας στείλω αναλυτικά τα χαρακτηριστικά ώστε να καταλάβετε καλύτερα γιατί εγώ δεν γνωρίζω;

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 10:29:06 μμ »
Ναι σωστά αυτό έγραφε, δεν έχω τα γυαλιά μου βλέπεις και τα μπερδεψα, χίλια συγνώμη. Με λίγα λόγια θέλω να ρωτήσω πως άμα του είναι μεγάλο πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 11:17:03 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Αν δούμε το ρολόι θα σου πούμε αν είναι μεγάλο ή μικρό για τον καρπό του.. πάντως με 17εκ καρπό μπορεί να φορέσει άνετα αρκετά μεγέθη όποτε σε καλό δρόμο είμαστε
Σημαντικό είναι το μέγεθος της κάσας και η απόσταση lug to lug, δες την εικόνα παρακάτω να καταλάβεις γιατί μιλάω




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2020, 11:18:40 μμ »
βασικά εάν βάλεις φώτο/link του ρολογιού, θα μπορέσουμε από εμπειρία να σου πούμε πως κάθεται σε ένα 17άρι καρπό!

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 10:20:34 πμ »
https://www.skroutz.gr/s/254733/Emporio-Armani-Chronograph-AR2434.html ορίστε και το λινκ.
Εφόσον απαντήσετε στο παραπάνω ερώτημα μου, θα ήταν εύκολο να μου πείτε και μια γενική άποψη για το ρολόι;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 12:38:49 μμ »
Στο χέρι του θα κάθεται μια χαρά, με το καλό να το φορέσει και να το χαρεί!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 01:24:30 μμ »
https://www.skroutz.gr/s/254733/Emporio-Armani-Chronograph-AR2434.html ορίστε και το λινκ.
Εφόσον απαντήσετε στο παραπάνω ερώτημα μου, θα ήταν εύκολο να μου πείτε και μια γενική άποψη για το ρολόι;

Καταρχήν ας βγάλει απο εδώ το θέμα αυτο... και να το πάει στο σωστο!

Κυρ Νικόλα, κοιτα να δεις προσωπικα θεωρω πως ενα δωρο ειδικα δε ρολοι απο πατερα προς γιο ειναι κατι πολυ σημαντικο! βεβαια οπως και καθε δωρο!
Το ρολοι που κοιτας ειναι ενα επιφανειακο δωρο και τι εννοω, οτι ειναι ενα ρολοι μοδας χωρις κατι παραπανω!
Εφοσον μπηκες στη διαδικασια να ρωτησεις, σε ενδιαφερει το δωρο να ειναι "παντοτινο" το συγκεκριμενο μετα απο 5 χρονια δε θα εχει καμια σημασια!
Υπαρχουν αρκετα ρολογια στην κατηγορια τιμης που κοιτας τα οποια ακομα και μετα απο 10 χρονια θα ειναι ενα "καλο" ρολοι!
Τα παιδια μπορουν να σε βοηθησουν με μοντελα που μοιαζουν αρκετα στον χρονογραφο που κοιτας!

Οπως και να εχει και αυτο να παρεις ενα δωρο ειναι παντα ενα δωρο και ειναι σημαντικο! ειδικα απο πατερα προς γιο!  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 02:34:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όπως τόνισα και πριν δεν έχω απολύτως καμία ιδέα από ρολόγια και γι'αυτό εγγράφηκα σε αυτό το φόρουμ. Δεν γνωρίζω πως μπορώ να αλλάξω το θέμα. Δεν είπα ότι το ρολόι είναι κάτι φοβερό απλά είναι αυτό που θα ήθελε και ο ίδιος, οπότε έχω σκοπό να του το πάρω σαν το "δώρο των Χριστουγέννων". Ποιο άλλο θα με προτείνατε; Και επίσης πως θα μπορέσω να διακρίνω το άμα θα έχει «αξία» στο μέλλον;
Έχεις μεγάλο δίκιο είναι ένα άκρως σημαντικό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 02:57:19 μμ »
Χαίρετε,

Αν μου επιτρέπετε, προσωπική μου γνώμη, να πάρει το παιδί αυτό που έχει δει και του αρέσει. Δεν μιλάμε για το ρολόι που θα "αφήσει κληρονομιά" στην επόμενη γενιά, ούτε δώρο αποφοίτησης ή γάμου κλπ.
Ίσως απογοητευτεί το παιδί κιόλας, αν λάβει ρολόι μεν, αλλά άλλο από αυτό που "ζαχαρώνει" τόσο καιρό. Αν το εκτιμάει σαν δώρο από τον πατέρα του, θα το προσέχει και θα το κρατήσει για πάντα και θα το θυμάται σαν το πρώτο ρολόι από τον πατέρα του.
Και στο μέλλον, θα έρθει και η ώρα του πιο "σοβαρού" ρολογιού, που και ο κ.Παραστατίδης θα έχει μάθει περισσότερα αλλά και ο μικρός θα έχει ωριμάσει και θα έχει άλλη αντίληψη του θέματος. Και τότε ίσως μιλάμε και για άλλη τιμή/κατηγορία.  Σωστό ό,τι λέει ο batman1345 αλλά νομίζω η συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετική.

Πάντα προσωπική μου άποψη, με σεβασμό.

Σε σχέση τώρα με το μέγεθος, νομίζω οτι ο κ.Παραστατίδης αναφέρεται στο μέγεθος του μπρασελέ και αν μπορεί να μικρύνει για να κάνει στον καρπό. Φυσικά και γίνεται αυτό, αλλά θα πρέπει να επισκευτεί ένα κατάστημα ρολογιών για να το ρυθμίσουν. Μπορεί επίσης να ζητηθεί από το κατάστημα αγοράς του να μικρύνουν το μπρασελέ (αφαιρώντας κάποια από τα κομμάτια του) πριν το στείλουν, ώστε να κάνει σε ένα 17άρι καρπό. Μπορεί και να το πετύχουν, μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα διορθώνεται εύκολα με την επίσκεψη σε ένα κατάστημα.

Ευχαριστώ,
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:12:58 μμ »
Αν και ολα οσα λει ο Δημητρης (μπατμαν) ειναι πολυ σωστά, θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη.
Το παιδί έχει ήδη διαλέξει αυτό που του αρέσει, ειναι το πρώτο του ρολοι και σίγουρα όχι το τελευταίο.
Ας αποκτήσει τωρα αυτό και αργότερα έχει όλο τον καιρό να εντρυφήσει στον υπέροχο κόσμο των ρολογιών.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:26:23 μμ »
Αν και ολα οσα λει ο Δημητρης (μπατμαν) ειναι πολυ σωστά, θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη.
Το παιδί έχει ήδη διαλέξει αυτό που του αρέσει, ειναι το πρώτο του ρολοι και σίγουρα όχι το τελευταίο.
Ας αποκτήσει τωρα αυτό και αργότερα έχει όλο τον καιρό να εντρυφήσει στον υπέροχο κόσμο των ρολογιών.
Καλα τα ειπατε..! Σπυρο και Βαγγελη συμφωνω κι εγω..το ρολοι ειναι μια χαρά για ενα 15χρονο παιδι μιλαμε που ισως αν του παρεις δωρο κατι αλλο εκτος απ αυτο θα στεναχωρηθει πιο πολυ. Καλες οι μαρκες που ξερουμε εμεις και τα αυτοματα αλλα για ενα νεο παιδι αυτος ισως ειναι και ο τροπος για να ασχοληθει με το χομπι.

Κε Νικο το ρολοι ειτε οταν το αγορασετε ειτε μετεπειτα μικραινει ευκολα σε ενα καταστημα μεσα σε 5 λεπτα... απλα αφαιρουν καποια μικρα κομματια απο το μπρασελε του γοα να ταιριαζει απολυτα στο χερι..

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:12:12 μμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ. Να του κάνεις δώρο αυτό που του αρέσει και θέλει περισσότερο.

Έτσι θα το αγαπήσει δύο φορές. Μια γιατί του αρέσει και άλλη μία γιατί του το χάρισε ο πατέρας του.

Μετά έχει όλη την ζωή μπροστά του να προχωρήσει ή όχι την ωρολογιακη του πορεία.

Με το καλό ότι επιλέξεις και να το φοράει πάντα με υγεία
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Παραστατίδης Νικόλαος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:44:04 μμ »
Πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ευχάριστά σας λόγια. Τελικά αυτό θα κάνω. Θα του πάρω αυτό που ποθεί εδώ και καιρό. Πάντως σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, οπότε ξαναχρειαστω βοήθεια με κάποιο ρολόι θα ξέρω που θα απευθυνθώ για μια πρώτην γνώμη και γιατί όχι, μια τελευταία! Και κάτι ακόμα, περίπου πόσο θα είναι το κόστος με την αφαίρεση των κομματιών από το μπρασελέ;

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Το χριστουγεννιάτικο δώρο του γιου μου...
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 06:59:51 μμ »
Πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ευχάριστά σας λόγια. Τελικά αυτό θα κάνω. Θα του πάρω αυτό που ποθεί εδώ και καιρό. Πάντως σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, οπότε ξαναχρειαστω βοήθεια με κάποιο ρολόι θα ξέρω που θα απευθυνθώ για μια πρώτην γνώμη και γιατί όχι, μια τελευταία! Και κάτι ακόμα, περίπου πόσο θα είναι το κόστος με την αφαίρεση των κομματιών από το μπρασελέ;
Συνήθως δεν χρεώνουν τίποτα ειδικά αν σας το κάνουν στο μαγαζί που θα αγοραστεί το ρολόι.
Τώρα στη χειρότερη να σας πάρουν 5€ σε ένα κοσμηματοπωλείο.