Αποστολέας Θέμα: Grand Seiko 9r65  (Αναγνώστηκε 4265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 04:57:16 μμ »
Ας μιλήσει η εικόνα ... 2


https://www.youtube.com/watch?v=rwA_gAHcmLs

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 04:57:50 μμ »
Ας μιλήσει η εικόνα ... 3


ROLEX OYSTER PERPETUAL 39 vs GRAND SEIKO SNOWFLAKE


https://www.youtube.com/watch?v=Jr3KCGyZVCg

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 05:09:09 μμ »
Δημήτρη ξέρεις τι θα μου άρεσε πραγματικά εμένα;

Εάν το snowflake GMT είχε τους κεντρικούς δείκτες σε μπλε για να φαίνονται καλά, και τους υπόλοιπους δείκτες σε ατσάλι.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 05:15:27 μμ »
Δημήτρη ξέρεις τι θα μου άρεσε πραγματικά εμένα;

Εάν το snowflake GMT είχε τους κεντρικούς δείκτες σε μπλε για να φαίνονται καλά, και τους υπόλοιπους δείκτες σε ατσάλι.


Παναγιώτη πραγματικά αυτό θα ήταν ένα καταπληκτικό ρολόι ...

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 05:16:48 μμ »

Παναγιώτη πραγματικά αυτό θα ήταν ένα καταπληκτικό ρολόι ...

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου

πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή του να φαίνεται το GMT περισσότερο από τους βασικούς δείκτες

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 06:38:02 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!!

Πες μας το ποσό που διαθέτεις να σου βρούμε ένα καλό ρολόι και άσε το GS για αργότερα...

Μην τους ακούς εδώ όλους, οι μισοί είναι υπερήλικες και οι άλλοι μισοί έχουν ταμπού... Χαχαχαχαχα

Κοίτα όσο και να αγαπάω τα GS, εξ αποστάσεως βέβαια γιατί δεν έχω, όσες φορές τα έχω δει από κοντά είναι ουαου αλλά ουαου για μένα που τυχαίνει να ασχολούμαι με το άθλημα... και έχω θεματάκι στον εγκέφαλο...

Είναι το απόλυτο ρολόι για μένα όταν κάνεις τον κύκλο σου και είσαι σε μια καλή ηλικία που έχεις ωριμάσει αρκετά!

Τώρα είναι αμαρτία να μην πάρεις ένα σπορ ρολογακι να το ευχαριστηθείς, η εταιρία δε παίζει τόσο ρόλο να ξέρεις, αλλά η επιλογή που έχεις κάνει είναι λίγο περίεργη για την ηλικία σου και δε θα το ευχαριστηθείς!

Εκτός αν θες ένα ρολόι όχι για συνέχεια στον καρπό απλά για ειδικές αποστολές...πχ με τη στολή σου κτλ
Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Καταρχάς δεν έχω πολλά ρολόγια, για την ακρίβεια 4, εκ των οποίων τα 3 είναι quartz, οπότε ουσιαστικά έχω 1 χαχαχαχα Είμαι νέος στο άθλημα όπως καταλαβαίνεις..
Μου έχω ορίσει ως πλαφόν το ποσό τον 6000 (+1000 αν βρω κάποια ευκαιρία που αξίζει πραγμάτικα).
Την συγκεκριμένη στιγμή ψάχνω για ένα ρολόι/συνταξιδιότη  το οποίο θα με συνοδεύσει στο επόμενο(α) μπάρκο, που θα πει ότι θα φορεθεί σε συνθήκες 100% υγρασίας (που λέει ο λόγος), σε συνθήκες απόλυτου σκότους (νυχτερινή βάρδια), όπως είπα και πάνω, σε συνθήκες συχνών αυξομειώσεων θερμοκρασίας περιβάλλοντος, σε συνθήκες διαρκούς τορπιλίσματος από ραδιοκύματα (vhf, mf, hf, uhf, ραντάρ). Επίσης το ρολόι θα φοριέται 12-13 ώρες την μέρα μίνιμουμ. Μπορεί κάποιες από τις πληροφορίες που σας έδωσα να είναι άχρηστες, να με συμπαθάτε ;D ;D

Φιλικά Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 06:48:42 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!!

Καταρχάς δεν έχω πολλά ρολόγια, για την ακρίβεια 4, εκ των οποίων τα 3 είναι quartz, οπότε ουσιαστικά έχω 1 χαχαχαχα Είμαι νέος στο άθλημα όπως καταλαβαίνεις..
Μου έχω ορίσει ως πλαφόν το ποσό τον 6000 (+1000 αν βρω κάποια ευκαιρία που αξίζει πραγμάτικα).
Την συγκεκριμένη στιγμή ψάχνω για ένα ρολόι/συνταξιδιότη  το οποίο θα με συνοδεύσει στο επόμενο(α) μπάρκο, που θα πει ότι θα φορεθεί σε συνθήκες 100% υγρασίας (που λέει ο λόγος), σε συνθήκες απόλυτου σκότους (νυχτερινή βάρδια), όπως είπα και πάνω, σε συνθήκες συχνών αυξομειώσεων θερμοκρασίας περιβάλλοντος, σε συνθήκες διαρκούς τορπιλίσματος από ραδιοκύματα (vhf, mf, hf, uhf, ραντάρ). Επίσης το ρολόι θα φοριέται 12-13 ώρες την μέρα μίνιμουμ. Μπορεί κάποιες από τις πληροφορίες που σας έδωσα να είναι άχρηστες, να με συμπαθάτε ;D ;D

Φιλικά Κώστας.

Με όλα αυτά που αναφέρεις, το τελευταίο ρολόϊ που θα κοιτούσα, θα ήταν ένα GS σαν αυτά των παιδιών.
Sorry, αλλά μου φαίνεται ότι χρειάζεσαι περισσότερο ένα καθαρόαιμο tool-watch για τη χρήση που περιγράφεις...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:06:58 μμ »
Έτσι όπως μας τα είπες φίλε μάλλον δεν σου κάνει το snowflake .....

Είσαι για άλλο ρολόι ....

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 08:06:47 μμ »
Μην ακούς ελβετόφιλους,  ζούν στην άγνοιά τους, με τις προκαταλήψεις και τις εμμονές τους.  ΦΥΣΙΚΑ, η Grand Seiko –γι’ αυτό άλλωστε τη λένε  Mεγάλη- έχει φροντίσει να εκδώσει ρολόϊ ειδικά για καπεταναίους που δεν θέλουν να δαπανήσουν πάνω από 6Κ και ταυτόχρονα χρειάζονται ένα ρολόϊ που θα άντεχε να ζήσει στον καρπό του Μagneto, και παράλληλα :

-φοράει μια από τις καλύτερες καλίμπρες στον κόσμο, την άθραυστη 9S65, δηλαδή τη μηχανή που στη raw εκδοχή της η SEIKO τοποθετεί στο γουρούνι καταδυτικό Μarine Master, το θρυλικό Submariner Killer, το ρολόϊ που ταπείνωσε την ελβετική ωρολογοβιομηχανία και έκλεισε σπίτια και fora σε όλη την υφήλιο.

-είναι κατασκευασμένο ολόκληρο in house, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των μούφα swiss made (της Rolex εξαιρουμένης εν προκειμένω, για να εξηγούμεθα και να μην παρεξηγούμεθα).

-είναι φινιρισμένο με τέτοιο τρόπο και τέτοιες τεχνικές  ώστε να κάνει τους μαστόρους της Rolex να δακρύζουν λες και καθαρίζουν κρεμμύδια κάθε φορά που το βλέπουν. Κάσα και μηχανή, μέσω και όξω, άνω κάτω και πλαγίως, όλα δουλεμένα στο χέρι σε ασύλληπτα επίπεδα τελειότητας.

-Σε αντίθεση με άλλα GS, διαθέτει lume για να βλέπουν οι καπεταναίοι την ώρα  στη σκοτεινή γέφυρα, όταν διαπλέουν τους μαύρους ωκεανούς.

72 ώρες reserve, αδιάβροχο εννοείται, όχι σαν το πανέρι του doc που το βούτηξε μια φορά στο Τολό, εκεί δίπλα που τσαλαβουτούσανε κάτι μωρά με στρώματα θαλάσσης και φουσκωτά flamingos και τώρα κορδώνεται λες και κατέβηκε στην τάφρο των Μαριανών ίσαμε κάτω.

Στα 41mm, ό,τι πρέπει αντρικό, χωρίς να είναι χτήνος. Και σε άσπρο και σε μαύρο. Κούκλα. Θεά. Και ταυτόχρονα εργαλείο. Για πάντα.
https://www.ablogtowatch.com/grand-seiko-sbgr077-sbgr079-magnetic-resistant-watches-hands/

Και το βρίσκεις αυτή τη στιγμή unworn, στην Ευρώπη, κάτω από 5Κ, πιθανώς με παζάρι αρκετά χαμηλότερα, δεν έχω ιδέα.
Ε, τι άλλο ;

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:16:15 μμ »
Συγνώμη για το οφτοπικ αλλά το περιέγραψες τόσο γλαφυρά που μπήκα στον πειρασμό να το πάρω εγώ

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:58:00 μμ »
Τα λέει ωραία ο Ντενις και συμφωνώ σε πολλά μαζί του αλλά στη θέση του 25 χρ καπετάνιου δε θα πήγαινα σε τέτοιο στυλ...εξάλλου ξέρει καλά και ο Ντενις ότι αγαπάω GS αρκετά...

Λοιπόν παικταρά μου θα σου στείλω το πρωί μερικές ωραίες επιλογές από σπορ all around επιλογές να δεις και διαλέγεις!

Πάντως τρομερό το GS αλλά δεν με πάει ταμείο το συγκεκριμένο... Η χιονομπαλα με πήγαινε με χίλια αλλά όχι για τη δικιά σου φάση

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:03:29 μμ »
Πάντως εάν τα βρεις αυτά τα GS είναι φανταστικά και μια από τις top quartz μηχανές 9F.

sbgx115 και sbgx117




Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 11:27:32 μμ »
Μην ακούς ελβετόφιλους,  ζούν στην άγνοιά τους, με τις προκαταλήψεις και τις εμμονές τους.  ΦΥΣΙΚΑ, η Grand Seiko –γι’ αυτό άλλωστε τη λένε  Mεγάλη- έχει φροντίσει να εκδώσει ρολόϊ ειδικά για καπεταναίους που δεν θέλουν να δαπανήσουν πάνω από 6Κ και ταυτόχρονα χρειάζονται ένα ρολόϊ που θα άντεχε να ζήσει στον καρπό του Μagneto, και παράλληλα :

-φοράει μια από τις καλύτερες καλίμπρες στον κόσμο, την άθραυστη 9S65, δηλαδή τη μηχανή που στη raw εκδοχή της η SEIKO τοποθετεί στο γουρούνι καταδυτικό Μarine Master, το θρυλικό Submariner Killer, το ρολόϊ που ταπείνωσε την ελβετική ωρολογοβιομηχανία και έκλεισε σπίτια και fora σε όλη την υφήλιο.

-είναι κατασκευασμένο ολόκληρο in house, σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των μούφα swiss made (της Rolex εξαιρουμένης εν προκειμένω, για να εξηγούμεθα και να μην παρεξηγούμεθα).

-είναι φινιρισμένο με τέτοιο τρόπο και τέτοιες τεχνικές  ώστε να κάνει τους μαστόρους της Rolex να δακρύζουν λες και καθαρίζουν κρεμμύδια κάθε φορά που το βλέπουν. Κάσα και μηχανή, μέσω και όξω, άνω κάτω και πλαγίως, όλα δουλεμένα στο χέρι σε ασύλληπτα επίπεδα τελειότητας.

-Σε αντίθεση με άλλα GS, διαθέτει lume για να βλέπουν οι καπεταναίοι την ώρα  στη σκοτεινή γέφυρα, όταν διαπλέουν τους μαύρους ωκεανούς.

72 ώρες reserve, αδιάβροχο εννοείται, όχι σαν το πανέρι του doc που το βούτηξε μια φορά στο Τολό, εκεί δίπλα που τσαλαβουτούσανε κάτι μωρά με στρώματα θαλάσσης και φουσκωτά flamingos και τώρα κορδώνεται λες και κατέβηκε στην τάφρο των Μαριανών ίσαμε κάτω.

Στα 41mm, ό,τι πρέπει αντρικό, χωρίς να είναι χτήνος. Και σε άσπρο και σε μαύρο. Κούκλα. Θεά. Και ταυτόχρονα εργαλείο. Για πάντα.
https://www.ablogtowatch.com/grand-seiko-sbgr077-sbgr079-magnetic-resistant-watches-hands/

Και το βρίσκεις αυτή τη στιγμή unworn, στην Ευρώπη, κάτω από 5Κ, πιθανώς με παζάρι αρκετά χαμηλότερα, δεν έχω ιδέα.
Ε, τι άλλο ;
Διάβαζα, διάβαζα, διάβαζα, μπήκα όλο λαχτάρα να δω το ρολόι που περιέγραφες γλαφυρά & έπεσα στο SEIKO του μπάρμπα μου του Αναξίμανδρου, που το φορούσε το ‘70.
Μωρέ τι είναι αυτό που προτείνεις στον άνθρωπο; 25 χρόνων είναι. Βράζει το αίμα του :lol:
Και να πω ότι δεν έχει και ένα σκασμό ρολόγια η γκάμα των GS...
Δες παλικάρι μου αυτά που σου λέει ο bshop. Καλά τα λέει & ο Dennis αλλά μας τα χαλάει στην τελική πρόταση :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 08:22:00 μμ »
παικταρα μου δε ξεχασα! αλλα αν βαλω θα πεσουν να με φανε! αλλα θα βαλω μερικα!
λοιπον! ακουμε προσεκτικα, λες οτι εχεις καποια ρολογια δε ξερουμε τι ρολογια οποτε θα σε παω στα βασικα

για μενα ριξε μια ματια:

1. Seiko SKX007 (250€)


2. Seiko SPB101 (700€)


3. Tag Heuer Aqwuaracer calibre 5 (1400€)


4. Oris SIXTY-FIVE (1600€)


Παρε και εναν χρονογραφο all around για αλλαγη!

5. Sinn 103 (1900€)


Αν νομιζεις ότι δε σε καλυπτουν ή δε σαρεσουν τι να πω!
αν ειχα τα 6k εγω θα κοιταγα μονο Rolex GMT μετα!
το GMT θα σου χρειαζεται φανταζομαι οποτε για μενα μονοδρομος!

Τωρα αν με ρωτησεις αν τα παραπανω ειναι καλυτερα απο το GS θα σου πω οχι αλλα θα σου ειναι πιο βολικα! γιατι μεσα στο καραβι ισως το χτυπησεις καπου, ισως μαγνητιστει, ισως το ακουμπησεις καπου να ξεκουρασεις τον καρπο σου και με το περα δωθε να πεσει κτλ κτλ καλα προφανως παντου μπορει να συμβουν αυτα απλα σου λεω!!

Καλη αναζητηση!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 05:16:36 μμ »
Εγώ να τολμήσω να προτείνω κάτι σε aqua terra που με την 8500 σε λίγο θα ρυθμίζω την ώρα στο casio βλέποντας το omega και όχι το ανάποδο! Πραγματικά ρολόι πενταετίας που ακόμα και στην 59η ώρα του 60ωρου power reserve δε χάνει τίποτα

Αρνητικό η μπούκλα στο μπρασελέ που δεν είναι ασφαλείας, αλλά καπετάνιος είσαι όχι λοστρόμος! Εγώ βέβαια είμαι φάν του καουτσούκ όπως και των nato με τα οποία δε θα έχεις να ανησυχείς καθημερινά για hairlines όταν θα ρεμβάζεις στην κουπαστή!

Εκπτώσεις στα Omega πολλές και με σχεδόν 4000 που θα δώσεις για base model έως 6500 για το κορυφαίο (αν και λίγο παχουλό) worldtimer θα πάρεις ''πολύ'' ρολόι για τα λεφτά του

Για τα Panerai, από τους paneristi ως τους απλούς φίλους της μάρκας θα σου πουν ότι αν πάρεις ένα, αυτό θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 44αρι,κατα προτίμηση luminor, με sandwich dial σε κάσα 1950 και όλα αυτά θα σε δυσκολέψουν στην καθημερινότητα σου, ειδικά αν αλλάζεις ρολόγια και δε μάθεις να ζείς καθημερινά με τον όγκο του

Στα όρια του offtopic απαντώ μιας και ρωτάς για Seiko, αλλά πάνω σε αυτά δεν γνωρίζω κάτι

Υ.γ: Θα έκανα και αναφορά στο Pelagos μου, το οποίο είναι όμορφο, ελαφρύ, ευανάγνωστο, με καταπληκτικό clasp, αλλά επειδή έθιξες χρονομετρία σε αυτό το κομμάτι δεν είμαι ικανοποιημένος
Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)