Αποστολέας Θέμα: Grand Seiko 9r65  (Αναγνώστηκε 4276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Grand Seiko 9r65
« στις: Νοέμβριος 06, 2020, 10:33:49 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Τι γνώμη/εμπειρίες έχετε από τον 9r65 της GS ;
Φιλικά Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 03:04:23 μμ »
Δεν νομίζω ότι θα πάρεις απάντηση. Εδώ μέσα παίζει τέρμα το Swiss made.
Στα link κάτωθι θα πληροφορηθείς για την μηχανή Grand Seiko 9R.
https://wornandwound.com/a-look-inside-grand-seikos-9r-spring-drive-movement/
https://watchbase.com/grand-seiko/caliber/9r65

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 04:31:21 μμ »
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Τι γνώμη/εμπειρίες έχετε από τον 9r65 της GS ;
Φιλικά Κώστας.
Προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα μολις το δουν οι σεικακηδες και κυριως ο Χαριλαος, θα εχεις τις πληροφοριες που θελεις!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:27:42 μμ »
Νομίζω & εγώ ότι ο Χαρίλαος & ο Dennis θα μπορούν να σε βοηθήσουν.
Αρκεί να πάρουν είδηση το thread...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:06:01 μμ »
Ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η τέχνη της ωρολογοποιϊας από τη γέννησή της έως και σήμερα, πιθανότατα δε όχι μόνο στον πλανήτη Γη. H εμπειρία μου από την 5r65, που είναι ας πούμε η 9r των φτωχών (όπως δηλαδή τυγχάνω εγώ). Με δεδομένο ότι η 5r έχει σχεδιαστεί από τα καλύτερα μυαλά της υφηλίου, για την 9r πρέπει να κλήθηκαν Άγγελοι από τον Παράδεισο, προκειμένου να εισφέρουν. Και ανταποκρίθηκαν.

Περισσότερα θα σου πει ο Χαρίλαος. Αρκεί να πάρει είδηση το thread.

Λιγότερα θα σου πουν οι ελβετόφιλοι, παρ' ότι έχουν πάρει είδηση το thread. Απλά δεν ξέρουν. Ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:07:46 μμ »
Προσωπικά και 'γω φαν των τυροκόμων είμαι  ;D, αλλά έχει αρχίζει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το snowflake μιας και έχει αναμφισβήτητα πανέμορφο dial, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την καλίμπρα.
Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φιλικά Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:14:17 μμ »
Είμαι και εγώ fan των spring drive οπότε δεν πρόκειται να έχεις θέμα...είναι ακριβώς όπως το να έχεις ένα πολύ καλό μηχανικό, με άριστη μηχανή και χρονομετρία που τα απλά μηχανικά δε μπορούν να φτάσουν.

Το μόνο μείον είναι το service που το στέλνουν Ευρώπη (εάν είσαι τυχερός) ή Ιαπωνία (εάν δεν είσαι).

Ελλάδα είμαι σίγουρος ότι δεν κάνουν service spring drive.

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:15:48 μμ »
Ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η τέχνη της ωρολογοποιϊας από τη γέννησή της έως και σήμερα, πιθανότατα δε όχι μόνο στον πλανήτη Γη. H εμπειρία μου από την 5r65, που είναι ας πούμε η 9r των φτωχών (όπως δηλαδή τυγχάνω εγώ). Με δεδομένο ότι η 5r έχει σχεδιαστεί από τα καλύτερα μυαλά της υφηλίου, για την 9r πρέπει να κλήθηκαν Άγγελοι από τον Παράδεισο, προκειμένου να εισφέρουν. Και ανταποκρίθηκαν.

Περισσότερα θα σου πει ο Χαρίλαος. Αρκεί να πάρει είδηση το thread.

Λιγότερα θα σου πουν οι ελβετόφιλοι, παρ' ότι έχουν πάρει είδηση το thread. Απλά δεν ξέρουν. Ακόμη.

Ναι, η απάντηση σου συμπυκνώνει αυτό που έχω διαβάσει και μάθει για τον spring drive και δη για τον 9r στα ξένα σιτε. Εσύ, Prospex να υποθέσω ;

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:29:09 μμ »
Επίσης μία άλλη ερώτηση.
Στο θέμα του μαγνητισμού πώς ανταποκρίνονται οι spring drive σε σχέση με τους αυτόματους ;
Λόγω επαγγέλματος (ναυτικός που θα πει ραντάρ και λοιπά ναυτικά όργανα, αεροδρόμια κλπ) θεωρείτε πως ο quartz είναι μονόδρομος ;

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 07:46:02 μμ »
έχουμε πολλούς καπετάνιους εδώ οπότε θα σου απαντήσουν :)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 10:51:14 μμ »
Προσωπικά και 'γω φαν των τυροκόμων είμαι  ;D, αλλά έχει αρχίζει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το snowflake μιας και έχει αναμφισβήτητα πανέμορφο dial, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την καλίμπρα.
Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φιλικά Κώστας.
Η καλιμπρα είναι κορυφή και το συγκεκριμένο μοντέλο πραγματικά εντυπωσιακό..




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:13:28 μμ »
Η καλιμπρα είναι κορυφή και το συγκεκριμένο μοντέλο πραγματικά εντυπωσιακό..




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τι μου κάνετε κ. Ευθύμη βραδιάτικο;; Το φινίρισμα των δεικτών & των hour markers είναι για σεμινάριο... Μια απορία όμως. Νόμιζα ότι είχε case back με το λιοντάρι και όχι see through, κάνω λάθος ή είναι option ;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 07:19:10 πμ »
Τι μου κάνετε κ. Ευθύμη βραδιάτικο;; Το φινίρισμα των δεικτών & των hour markers είναι για σεμινάριο... Μια απορία όμως. Νόμιζα ότι είχε case back με το λιοντάρι και όχι see through, κάνω λάθος ή είναι option ;
Πάντα βοηθάω
Φαντάσου οι φωτογραφίες το αδικούν..

Το SBGA211 που έχω εγώ είναι όπως το βλέπεις το caseback, ψάξε το και λίγο online να δεις. Τα πιο limited μοντέλα έχουν το λιοντάρι (νομίζω boutique editions etc)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:44:57 πμ »
Φίλε και συνάδελφε!

Εγώ έχω το SBGA011G (το προηγούμενο μοντέλο από αυτό του Ευθύμη με το Grand Seiko πάνω από το 6 και SEIKO κάτω από το 12).


Με την 9R65 που ρωτάς να «κεντάει» από θέμα χρονομετρίας στο +0,1 σταθερά από τότε που το πήρα τον Σεπτέμβριο του 2016. 


Θέματα μαγνητισμού κτλπ δεν έχει παρουσιάσει ποτέ ακόμα και στα ολόσωμα σκάνερ των Αμερικάνικων αεροδρομίων!
Τιτάνιο σώμα και μπρασελέ με ειδική επεξεργασία που «δεν φαίνεται σαν τιτάνιο»!!!!!!!!!!

Και μερικές macro από το dial που έδωσε το παρατσούκλι στο ρολόι (snowflake)!


Για τέλος και μια artistic


Αυτά τα ολίγα για αρχή!
Καλώς όρισες και περιμένουμε να δούμε τι θα πάρεις με την 9R65.

Αααααααα και κάτι σημαντικότατο: Πλέον το service γίνεται και στην Ευρώπη (Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία και Αγγλία με την Γερμανία να έχει το κέντρο εισαγωγής - εξαγωγής σε Ιαπωνία αν χρειαστεί!!!!)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος cpt_kotikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:56:40 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες/ουσες.
Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις διαφωτιστικές απαντήσεις και τις εξαιρετικές φωτογραφίες!
Είναι και τα δύο αγγελούδια, στου κ. Ευθύμη με το άπειρο μάτι μου διακρίνω πιο έντονο pattern στο dial, πιο φανερά "τσαλακώματα" ας πούμε, μπορεί να με ξεγελάει και ο φωτισμός βέβαια.
Επιμένω στο φινίρισμα των hour markers που δίνει την (ψευδ)αίσθηση ότι αιωρούντε, είναι το κάτι άλλο, μοιάζουν να έχουν απογειωθεί, να βρίσκονται στον δικό τους γαλαξία...
Κ. Χαρίλαε στο βαπόρι το φοράτε με το μπρασελέ ή το μπατάρετε σε κάτι πιο ελαφρύ;;

Φιλικά Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:25:06 μμ »
Φανταστικά ρολόγια, τρομερή μηχανή αλλά άμα δε πάω 55 χρονών δε τα βάζω στο πρόγραμμα για αγορά!  ::)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 02:30:12 μμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες/ουσες.
Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις διαφωτιστικές απαντήσεις και τις εξαιρετικές φωτογραφίες!
Είναι και τα δύο αγγελούδια, στου κ. Ευθύμη με το άπειρο μάτι μου διακρίνω πιο έντονο pattern στο dial, πιο φανερά "τσαλακώματα" ας πούμε, μπορεί να με ξεγελάει και ο φωτισμός βέβαια.
Επιμένω στο φινίρισμα των hour markers που δίνει την (ψευδ)αίσθηση ότι αιωρούντε, είναι το κάτι άλλο, μοιάζουν να έχουν απογειωθεί, να βρίσκονται στον δικό τους γαλαξία...
Κ. Χαρίλαε στο βαπόρι το φοράτε με το μπρασελέ ή το μπατάρετε σε κάτι πιο ελαφρύ;;

Φιλικά Κώστας.
Καπτ Κώστα με το μπρασελέ του και μόνο με αυτό φυσικά!!!!
Πέρα από το γεγονός ότι είναι state of the art είναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ με το μπρασελέ του (τιτάνιο γαρ).
Για μένα μόνο το «μαμα» μπρασελέ για αυτό το ρολόι και τίποτα άλλο. Αν δεις και στην παρουσίαση που του είχα κάνει έγραφα πως είναι δυνητικά το «ένα και μοναδικό» ρολόι που χρειάζομαι!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 02:54:40 μμ »
Καπτ Κώστα με το μπρασελέ του και μόνο με αυτό φυσικά!!!!
Πέρα από το γεγονός ότι είναι state of the art είναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ με το μπρασελέ του (τιτάνιο γαρ).
Για μένα μόνο το «μαμα» μπρασελέ για αυτό το ρολόι και τίποτα άλλο. Αν δεις και στην παρουσίαση που του είχα κάνει έγραφα πως είναι δυνητικά το «ένα και μοναδικό» ρολόι που χρειάζομαι!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κάπτεν νέε καπετάνιε (cpt_kotikos) άμα είσαι πιο μικρός σε ηλικία και πηγαίνεις θέατρο ή σινεμά δε θα βλέπεις την ώρα να ξέρεις!  ;D
Επίσης αν πάθει κάτι θα πρέπει να πας Ιαπωνία ή να περιμένεις 365 μέρες να πάει Ιαπωνία και να γυρίσει!  ;D
Το λευκό dial είναι φανταστικό και μου λείπει ένα από τη τόσο δα μικρή συλλογή μου αλλά δείχνει πολύ επίσημο και ακόμα δε θέλω να μεγαλώσω...  ;D
Αν αυτά δε τα θεωρείς σημαντικά προχώρα!

χαχαχα
πέρα από τον χαβαλέ! το ρολόι τα σπάει, ένα μεγάλο θετικό του είναι και τα 100μ υδατοστεγανότητα που άμα γουστάρεις κάνεις και μια ελεύθερη κατάδυση για πλάκα!
το μόνο αρνητικό του είναι ότι παραείναι dress και προσωπικά με χαλάει λίγο το pr, βέβαια όπως είπα το ρολόι είναι μελλοντική αγορά για μετά τα 55χρ!
τώρα για τα μαγνητικά που λες, είναι πάρα πολύ δύσκολο να μαγνητιστεί ένα ρολόι εκτός και άμα το πας γυρεύοντας!
στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα δε πρέπει να έχω ακούσει πάνω από 10 ρολόγια (και πολλά λέω) να έχουν μαγνητιστεί
αν σαρεσει τόσο και είσαι σε καλή ηλικία μη σταματάς!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:22:34 μμ »
Έχω δύο  ερώτησεις στους τυχερούς που τα έχετε.

Σε σύγκριση με rolex σε επίπεδο φινιρίσματος,dial και γενικότερης αίσθησης πως τα βλέπετε;

Δεν αναφέρομαι καθόλου στις μηχανές τους..

Την δεύτερη ερώτηση θα την γράψω αφού μου απαντήσετε για να έχει και ενδιαφέρον...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Grand Seiko 9r65
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 03:46:33 μμ »
Έχω δύο  ερώτησεις στους τυχερούς που τα έχετε.

Σε σύγκριση με rolex σε επίπεδο φινιρίσματος,dial και γενικότερης αίσθησης πως τα βλέπετε;

Δεν αναφέρομαι καθόλου στις μηχανές τους..

Την δεύτερη ερώτηση θα την γράψω αφού μου απαντήσετε για να έχει και ενδιαφέρον...
Αν και προβοκατόρικη ερώτηση θα απαντήσω.
Αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες δεν είναι ούτε το 1/10 της πραγματικότητας για τα snowflake!
ΦΟΒΕΡΟ επίπεδο σε αυτά που ρώτησες και ΠΟΛΥΥΥΥΥ παραπάνω από οποιοδήποτε ρολόι μαζικής παραγωγής όπως τα ROLEX που ρώτησες.
Για να δούμε και την δεύτερη ερώτηση......



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης