Αποστολέας Θέμα: ORIS AQUIS  (Αναγνώστηκε 1614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15605
    • Προφίλ
ORIS AQUIS
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 06:14:22 μμ »
Ας το παρουσιάσουμε και σωστά το ρολογάκι...

Λοιπόν το γυρόφερνα το Aquis και στο παρελθόν και είχα φτάσει πολύ κοντά στο να πάρω το πορτοκαλί, αλλά έκανα πίσω την τελευταία στιγμή.
Όμως βλέποντας από κοντά το ρολόι του Παναγιώτη, το οποίο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και δεδομένου του χρωματικού συνδυασμού που μου άρεσε πολύ και αυτών των δεικτών (που τους προτιμώ από τους μεταγενέστερους) δεν ήθελα και πολύ για να ξανακυλήσω :lol:

Ορίστε μερικές φωτό με το rubber:








Το οποίο (rubber) είναι εξαιρετικής ποιότητας και έχει ένα clasp που όμοιο του δεν έχω ματαξαναδεί !!! Μιλάμε για ποιότητα, στιβαρότητα και μηχανισμό μικρορυθμισης, που δεν περίμενα να δω σε ρολόι τέτοιου budget...





Και μετά το rubber, περνάμε στην άλλη option. Μπρασελέ. Το οποίο είναι όγκου και στιβαρότητας...ερπύστριας ! Μα την αλήθεια. Ούτε τέτοιο μπρασελέ έχω ματαξαναδεί...








Είναι ογκώδες σχετικά (στο μεταγενέστερο μοντέλο το «μάζεψαν» λίγο) αλλά δεδομένου του χαρακτήρα του ρολογιού, δε σε πειράζει.

Εικάζω ότι αν σε φάει ο Μεγάλος Λευκός, εκεί στα πέριξ του Σύδνεϊ, παίζει αν δαγκώσει το μπρασελέ να σπάσει κάποιο από τα 312 δόντια του (δεν ξέρω αν έχει τόσα, αλλά έχει πολλά...) και να το μετανιώσει :lol:

Κατά τ´ άλλα έχουμε open back, αν και νομίζω ότι δε χρειάζεται για κάποιο λόγο, δεδομένης της σχετικά απλής καλίμπρας που φοράει το ρολόι:





Υποθέτω ότι κάποιοι κάνουν κέφι να χαζεύουν τι έχει μέσα το ρολόι, τα βιδάκια, τα ελατηριάκια κλπ. Προσωπικά έναν τέτοιο μηχανισμό δε νομίζω να κάθομαι να τον χαζεύω...

Μιλάμε για ένα  ρολόι 43mm που φοριέται άνετα λόγω μικρού l2l. Στα μάτια μου πρώτα φαντάζει ως tool-watch και μετά ως ένα all around sport ρολόι.
Είναι ένα ρολόι που φοριέται άνετα μεν, αλλά έχει «παρουσία» στον καρπό. Δεν περνάει απαρατήρητο. Και μεγάλο μέρος «ευθύνης» γι’ αυτό έχει και το θηριώδες μπρασελέ του.
Το Colt ας πούμε είναι σαφώς κομψότερο και πιο μαζεμένο (3mm λιγότερα είναι αυτά) αλλά σε θέλω να προσπάθεις να διακρίνεις το bezel του υποβρυχίως...

Αυτό μας πάει και στο επόμενο θέμα: η στεφάνη είναι κεραμική με μαύρους χαρακτήρες. Αισθητικά τους προτιμώ από τους άσπρους που έχει το επόμενο μοντέλο, δεν ξέρω όμως κατά πόσο οι μαύροι είναι ευανάγνωστοι σε συνθήκες χρήσης (υποβρυχίως εννοώ). Αν κατέβω ποτέ κάτω απ´ τα 18m θα σας ενημερώσω. Μην έχετε αγωνία.

Παραθέτω και μια φωτό από το επόμενο μοντέλο για να δείτε τη διαφορά στους δείκτες & στο bezel:




Τέλος, το «φλέγον» ερώτημα: πως θα ζήσω χωρίς αλλαγές λουριών;
Θα ζήσω. Το είχα κάνει άλλωστε με επιτυχία με το Roamer που είχε περάσει ένα φεγγάρι από τα χέρια μου. Μια απόφαση είναι. Άλλωστε έχω και το ΡΑΜ για να ξεχαρμανιάζω.
Αυτό που με εκνευρίζει, δεν είναι η μη-δυνατότητα αλλαγής λουριών (που στην τελική αν είσαι τρελαμένος υπάρχουν customized λύσεις σε διαφορά budget) αλλά οι σπαστικές μπαρέτες με τις δυο κεφαλές, που καθιστούν τη διαδικασία αλλαγής δύσκολη (για αρχάριους) και σπαστική για εμένα που έχω αναπτύξει μεν το knowhow, αλλά και πάλι απαιτείται προσοχή, ηρεμία και να μην έχεις...φλοκάτη στο πάτωμα. Γιατί αν σου πέσει το βιδάκι κάτω, άστα βράστα. Το είχα γράψει & στο review του ZRC. Μια μπαρετόβιδα που να βιδώνει στην μια άκρη του lug, θα καθιστούσε την όλη διαδικασία αστεία και κυρίως ασφαλέστερη. Εγώ ως ψυχαναγκαστικός, πάντα έχω τη φοβία ότι δεν έχω σφίξει τις βιδούλες αρκετά...

Τέλος πάντων, αυτά τα ολίγα για το νέο απόκτημα.
Για ο,τιδήποτε νεότερο προκύψει από τη χρήση του, θα σας ενημερώσω ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2020, 06:41:03 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 06:42:38 μμ »
Άγγελε ειλικρινά δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι που σου αρέσει το ρολόι όσο άρεσε και αρέσει ακόμα και σε εμένα.

Δεν σου κρύβω ότι φεύγοντας απο τον καφέ εχθές ένιωσα πολύ περίεργα και αρκετά μετανιωμένος αλλά πραγματικά αφού βλέπω ότι θα το χαρείς χαίρομαι που το πήρες.

Θα συμπληρώσω εγώ ότι για 300αρι ρολόι έχει και πολύ συγκρατημένο ύψος (12,7mm αν θυμάμαι καλά) που βοηθάει πολύ στην φορεσιμοτητα του.

Και εγώ διαβάζω διάφορα αλλά πραγματικά εχοντας θπαρξει κάτοχος του, δυσκολεύομαι πολύ να βρω άλλο ρολόι παρόμοιας αξίας με την αντίστοιχη ποιότητα.

Τώρα σχετικά με τα λουράκια θα πω ότι με το μπρασελέ του και το rubber εμένα προσωπικά δεν μου έλειψε κάτι άλλο. Ρολόγια για λουροαλλαγες είχα άλλα όπως έχεις και εσύ.

Να σου πω μόνο ότι έχει βγάλει η Oris εργοστασιακό δερμάτινο λουράκι για τα Aquis πλέον και εφόσον έχεις την μπούκλα του rubber χρειαζεσαι μόνο το δέρμα αν το θελήσεις.

Και πάλι καλοφορετο...
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14983
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 06:56:07 μμ »
Α αυτό είναι Cermit killer...

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 07:50:07 μμ »
Αγγελε καλοφορετο με υγεία.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 676
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:49:53 μμ »
Φανταστική περιγραφή.
Φανταστικό ρολόι.
Αγαπάμε Oris γιατί είναι φονιάς γιγάντων.
Να το χαρείς με υγεία.

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:57:33 μμ »
Ωραίος και επιβλητικός δύτης!
 :)
Να το χαίρεσαι!
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 09:04:28 μμ »
Να το χαρείς Άγγελε!
Είναι εντυπωσιακό ρολόι!

Ωραίο review

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 09:04:57 μμ »
Ωραία παρουσίαση Άγγελε! Πολύ όμορφο ρολόι και εξαιρετική ποιότητα!
Ένα από τα πρώτα μου ρολόγια, ήταν ένας χρονογραφος Oris... Εκεί κατάλαβα ότι πρόκειται για πολύ στιβαρό ρολόι που όμοιο στα χρήματα του δε βρίσκεις! Καλοφορετο και πάλι!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 09:26:21 μμ »
Πάντως όλο λέμε για Seiko αλλά καλύτερο value από Oris δε βρίσκεις...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 09:44:23 μμ »
Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων το Aquis παίζει μόνο του,
για μένα, λίγο και το HQ από την L
Καλοφόρετο Άγγελε  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 10:27:56 μμ »
Ασυγκράτητος κουμπαρε! Ασυγκράτητος! Μου θύμισες παλιές καλές εποχές! Πιες του το αίμα βουτώντας το σε κοραλλιογενείς υφάλους ως νέος Κουστώ!


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ORIS AQUIS
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 11:23:55 μμ »
Καλοφορετο Άγγελε!!

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!