Αποστολέας Θέμα: Service 16613, Rolex ή όχι;;  (Αναγνώστηκε 8604 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Service 16613, Rolex ή όχι;;
« στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:07:36 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα, καλό καλοκαίρι και μακάρι να είναι ξέγνοιαστο

Πρόσφατα αγόρασα ένα Rolex Submarine 16613LB εδώ στην τοπική αγορά που διαμένω. Το ρολόι είναι M serial δηλαδή παραγωγή 2007-2008 (έχω δει και πώληση κάποιων το 2009).
Είναι σε καλή κατάσταση γενικά, πάντα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά έπρεπε να ανέβω αρκετά για να πάρω ένα «καλό» πλήρες σετ, το δικό μου είναι χωρίς χαρτιά κουτιά κτλ

Θέλω να του κάνω ένα service, η μηχανή δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, τρέχει +12/15 περίπου sec/day σταθερά, κουρδίζει ομαλά κτλ, το insert έχει κάποιες μικρές γρατσουνιές (όχι ορατές), το κρύσταλλο έχει δυο μικρά σημαδάκια στην ακμή του και το cyclops δείχνει κάπως «σκοτεινό». Έχω ένα Κερμιτ του 2010 σε πολύ πάρα καλή κατάσταση όποτε έχω μέτρο σύγκρισης. Δείκτες και dial είναι άριστα, η κάσα δείχνει να έχει ίσως γυαλιστεί λιγάκι αλλά όχι πολύ ή βίαια..

Η ερώτηση: το δίνω Rolex service όποτε αλλάζουν ότι θεωρούν ότι πρέπει να αλλάξει ή το δίνω έξω σε έναν ικανό και έμπειρο τεχνικό έχοντας εκεί τον έλεγχο στο τι θα αλλαχθεί, πόσο και τι θα γυαλιστεί κτλ. Η πρώτη περίπτωση έχει το δέλεαρ ότι θα πάρω το ρολόι πίσω σε άριστη κατάσταση και με τα χαρτιά του service επίσημα, στην άλλη θα μου έρθει και φθηνότερα αλλά δεν θα έχω χαρτιά της Ρόλεξ. Είναι ρολόι που θα το κρατήσω γι αυτό και μπαίνω στην διαδικασία, το οικονομικό δεν είναι ο πρώτη παράμετρος, εμπειρίες από Ρόλεξ Service Ελλάδας θα ήταν χρήσιμες επίσης

Ένα τέτοιο service στην Ρόλεξ τι περιλαμβάνει και πόσο περίπου θα κοστίσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Ανεβάζω φωτογραφίες για να γίνει καλύτερα η εκτίμηση















Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:12:57 πμ »
Φόρεσέ το λίγο καιρό να δεις αν θα το κρατήσεις και από φθινόπωρο βλέπεις. Μπορεί να σου τύχει κανένα φουλ σετ μέχρι τότε. Επειδή το συγκεκριμένο ΔΕΝ είναι collectors item, προσωπικά δε θα έκανα τίποτα, ίσως ένα regulation μόνο για να μην τρέχει τόσο.

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:30:42 πμ »
Καλημερα, καλη εβδομαδα και καλο μηνα!!!

Ευθυμη εαν προχωρουσα σε service θα πηγαινα στη Rolex.
Θα σου παραδωσουν ενα προσεγμενο ρολοι, με καινουρια ανταλλακτικα.
Επειδη δεν ειναι και παλιο κλπ, δεν σε ενοχλει καθολου αυτο.
Το μοναδικο θεματακι ειναι το γυαλισμα, θα συνεννοηθεις μαζι τους.

Το κοστος πρεπει να ειναι περιπου στα 500 €, θα μας πουνε αυτοι που ξερουν καλυτερα.
Γενικα σαν service δεν εχουν ακουστει μεγαλα παραπονα. Κανουν καλη δουλεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:47:53 πμ »
Μόνο Rolex Ευθύμη.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2020, 12:16:53 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ, ξέρετε ότι οι γνώμες σας μετράνε πολύ στην απόφαση μου



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:12:44 μμ »
Πάντως επειδή είσαι δυνατός φλίπερ όπως κι εγώ, να σου πω ότι μια φορά έκανα σέρβις και πούλησα το ρολόι μετά από ένα μήνα. Φυσικά τα λεφτά του σέρβις δεν τα πήρα ποτέ. Βεβαιώσου ότι θα το κρατήσεις αλλιώς κάτσε στ' αυγά σου.

Επίσης, στο επίσημο σέρβις στη Σταδίου δεν θα άφηνα ποτέ των ποτών κανένα μου ρολόι, ούτε καν για αλλαγή λινκ στο μπρασελέ. Έχουν αποδειχθεί σφάχτες από τους λίγους και αυτό όχι μόνο σε μένα. Τα περιστατικά είναι πολλά και έχουν γραφτεί και στο αντίστοιχο νήμα εδώ. Για γυάλισμα άστο δεν το συζητάμε, αν το κάνεις μόνος σου θα το κάνεις σίγουρα καλύτερο κι ας μην έχεις ξανακάνει.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:49:43 μμ »
Πάντως επειδή είσαι δυνατός φλίπερ όπως κι εγώ, να σου πω ότι μια φορά έκανα σέρβις και πούλησα το ρολόι μετά από ένα μήνα. Φυσικά τα λεφτά του σέρβις δεν τα πήρα ποτέ. Βεβαιώσου ότι θα το κρατήσεις αλλιώς κάτσε στ' αυγά σου.

Επίσης, στο επίσημο σέρβις στη Σταδίου δεν θα άφηνα ποτέ των ποτών κανένα μου ρολόι, ούτε καν για αλλαγή λινκ στο μπρασελέ. Έχουν αποδειχθεί σφάχτες από τους λίγους και αυτό όχι μόνο σε μένα. Τα περιστατικά είναι πολλά και έχουν γραφτεί και στο αντίστοιχο νήμα εδώ. Για γυάλισμα άστο δεν το συζητάμε, αν το κάνεις μόνος σου θα το κάνεις σίγουρα καλύτερο κι ας μην έχεις ξανακάνει.
Τι service είχες κάνει; Τόσο χάλια ε; Έχω ένα καλό τεχνικό που μου έκανε απίστευτη δουλειά στο Ω μου πριν 3 μήνες περίπου και δουλεύει και Ρόλεξ 3135 εννοείται όποτε εκείνος είναι η επιλογή πέραν του επίσημου σέρβις
Για το αν θα το κρατήσω ναι θα το δω μέσα στο καλοκαίρι και αποφασίζω αλλά τα 5ψηφια ασκούν πάνω μου μια απαράμιλλη γοητεία, καλό 16613 ίσως βρω απλά έλεγα να ασχοληθώ με αυτό λιγάκι να το κάνω «δικό μου», some TLC να του δώσω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 01, 2020, 01:55:40 μμ »
Κατά την άποψή μου για σέρβις αξίας περίπου 500 - 600 ευρώ δεν έχει νόημα να απευθυνθείς οπουδήποτε αλλού εκτός της ρολεξ, με μία όμως υποσημείωση: να ζητήσεις να μη στο γυαλίσουν.
Θα έχεις τη διετή εγγύησή σου και θα αποτελέσει συν σε μια ενδεχόμενη μελλοντική πώληση.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:09:57 μμ »
Κατά την άποψή μου για σέρβις αξίας περίπου 500 - 600 ευρώ δεν έχει νόημα να απευθυνθείς οπουδήποτε αλλού εκτός της ρολεξ, με μία όμως υποσημείωση: να ζητήσεις να μη στο γυαλίσουν.
Θα έχεις τη διετή εγγύησή σου και θα αποτελέσει συν σε μια ενδεχόμενη μελλοντική πώληση.
Τα δυο χρόνια εγγύηση Ρόλεξ είναι δέλεαρ από μόνο του σαν γεγονός.. ευχαριστώ Βίκτωρα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:11:40 μμ »
Απο τη στιγμη που δεν εχεις χαρτια η 2ετης εγγυηση του επισημου σερβις της ρολεξ νομιζω και γω οτι ειναι ενα συν,αν τυχον θελησεις να το δωσεις...
Επισης η διαφορα τιμης 200 ο ανεξαρτητος 500 600 η ρολεξ δεν ειναι μεγαλη δεδομενης της αξιας του ρολογιου...
Βεβαια αν αποφασισεις να το κρατησεις χωρις σερβις ενα απλο τεστ υδατοστεγανοτητας τουλαχιστον θα ηταν απαραιτητο...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:16:49 μμ »
αν αποφασίσεις να το κρατήσεις δεν σε ενδιαφέρει και τόσο η επίσημη Ρόλεξ ... θέλεις έναν καλό και έμπιστο τεχνίτη να σου κάνει την δουλειά που θα του υποδείξεις .... (στην ρολεξ αυτό δεν παίζει .... ακολουθούν τα δικά τους πρωτοκολλα )


αν δεν είσαι σίγουρος ... και μπορεί στο μέλλον να το δώσεις .... τότε ενα σέρβις στην επίσημη ρολεξ μετράει και βοηθάει παραπάνω στην μεταπώληση  ... επίσης θα  λύσεις και το πρόβλημα της έλλειψης χαρτιών του ρολογιού  !!!!

επειδη βλέπω απο τις φωτο οτι το ρολόι γενικά ειναι σε καλή κατάσταση .... εγώ θα κρατούσα το συγκεκριμένο και θα του έκανα ενα σερβις ςε ανεξάρτητο τεχνίτη 


γυάλισμα να απαιτήσεις να ΜΗΝ σου κάνουν στο ρολόι ... και μάλιστα να γραφτεί στο χαρτί ως παρατήρηση ..... όταν θα το παραδώσεις !!!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2020, 02:18:23 μμ »
Τι service είχες κάνει; Τόσο χάλια ε; Έχω ένα καλό τεχνικό που μου έκανε απίστευτη δουλειά στο Ω μου πριν 3 μήνες περίπου και δουλεύει και Ρόλεξ 3135 εννοείται όποτε εκείνος είναι η επιλογή πέραν του επίσημου σέρβις
Για το αν θα το κρατήσω ναι θα το δω μέσα στο καλοκαίρι και αποφασίζω αλλά τα 5ψηφια ασκούν πάνω μου μια απαράμιλλη γοητεία, καλό 16613 ίσως βρω απλά έλεγα να ασχοληθώ με αυτό λιγάκι να το κάνω «δικό μου», some TLC να του δώσω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Δεν έχω κάνει σέρβις ποτέ. Πάντως μου έχουν σημαδέψει ρολόγια από το τίποτα, είτε από αλλαγή στεφάνης ή από προσθαφαίρεση κομματιού στο μπρασελέ. Επίσης μια φορά χάλασαν οι στροφές σε ένα χρυσό μπρασελέ 16618 και το έδωσαν σε εξωτερικό χρυσοχόο και την έφραξε την τρύπα μόνιμα!  Τέτοια πράγματα λέμε, όχι αστεία.

Προφανώς αυτές είναι προσωπικές εμπειρίες, μπορεί σε άλλες περιστάσεις να ήταν άριστοι.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2020, 03:39:27 μμ »
Τα δυο χρόνια εγγύηση Ρόλεξ είναι δέλεαρ από μόνο του σαν γεγονός.. ευχαριστώ Βίκτωρα

Καταρχάς αλλού σου έχω πει καλορίζικο αλλά δεν είχα κάνει παράθεση και δεν το είδες, οπότε στο ξαναλέω κι από εδώ: να χαίρεσαι το Γιώργο Μάγκα που απέκτησες!!

Μάλλον δεν είχα καταλάβει, το ρολόι το πήρες χωρίς χαρτιά;
Τότε εννοείται ότι πρέπει να το κάνεις στη ρόλεξ, πέρα από την εγγύηση θα περαστεί στο όνομά σου και θα έχεις και ένος είδος νομιμοποιητικών εγγράφων (το λέω με την έννοια της πιστοποίησης, όχι τη νομική).

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2020, 03:45:19 μμ »
Καταρχάς αλλού σου έχω πει καλορίζικο αλλά δεν είχα κάνει παράθεση και δεν το είδες, οπότε στο ξαναλέω κι από εδώ: να χαίρεσαι το Γιώργο Μάγκα που απέκτησες!!

Μάλλον δεν είχα καταλάβει, το ρολόι το πήρες χωρίς χαρτιά;
Τότε εννοείται ότι πρέπει να το κάνεις στη ρόλεξ, πέρα από την εγγύηση θα περαστεί στο όνομά σου και θα έχεις και ένος είδος νομιμοποιητικών εγγράφων (το λέω με την έννοια της πιστοποίησης, όχι τη νομική).
Δεν ξεχνάω τα σχόλια σου φίλε, ποτέ , από το 116613
Και σε ευχαριστώ
Ναι χωρίς χαρτιά ήταν σκέτο με όλα τα link, την πιστοποίηση σκεφτόμουν κι εγώ ναι.. σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2020, 06:58:55 μμ »
Το service στη Rolex αποτελεί μονόδρομο αν σκοπεύεις να το κρατήσεις. Έχω πάει 3 ρολόγια και δεν είχα κανένα θέμα ( το τελευταίο το 2013 όμως πριν ανέβουν οι τιμές). Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να ΜΗΝ στο γυαλίσουν.

Αν δεν είσαι σίγουρος να το χαρείς το  καλοκαίρι και βλέπεις από Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 02, 2020, 01:52:00 πμ »
Στο service της ρολεξ πλεον εχουν ειδικο μηχανημα απο την ρολεξ για να γυαλίζουν τις κασες. Δεν τις γυαλιζει ανθρωπινο χερι πλεον. Η κασα στερεώνεται και μετα το μηχανημα κανει την δουλεια. Θα σου ελεγα να το κανεις ενα service στην επισημη για να εχεις εστω τα χαρτια/καρτα του service αφου δεν εχεις τα αρχικα επισημα χαρτια του ρολογιου.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 02, 2020, 06:30:24 πμ »
Το service στη Rolex αποτελεί μονόδρομο αν σκοπεύεις να το κρατήσεις. Έχω πάει 3 ρολόγια και δεν είχα κανένα θέμα ( το τελευταίο το 2013 όμως πριν ανέβουν οι τιμές). Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να ΜΗΝ στο γυαλίσουν.

Αν δεν είσαι σίγουρος να το χαρείς το  καλοκαίρι και βλέπεις από Σεπτέμβρη.
Στο service της ρολεξ πλεον εχουν ειδικο μηχανημα απο την ρολεξ για να γυαλίζουν τις κασες. Δεν τις γυαλιζει ανθρωπινο χερι πλεον. Η κασα στερεώνεται και μετα το μηχανημα κανει την δουλεια. Θα σου ελεγα να το κανεις ενα service στην επισημη για να εχεις εστω τα χαρτια/καρτα του service αφου δεν εχεις τα αρχικα επισημα χαρτια του ρολογιου.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και καλημέρα!
Έχει κι εδώ Rolex service από ότι έμαθα αλλά δεν ξέρω πως θα μπορούσα να μάθω για την ποιότητα της δουλειάς που γίνεται, τώρα βέβαια είναι όλα κλειστά εδώ αφού τώρα περνάμε την κορύφωση..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2020, 08:34:21 πμ »
Στην μαμα και μονο για σερβις,ζητας τι δεν θελεις να πειραξουν[χερια,καντραν,τζαμι,γυαλισμα]ξενοιαζεις για 2 χρονια και οτι πληρωσεις θα το παρεις ατοφιο σχεδον απο την μεταπωληση του οταν γινει.Μην διστασεις[και κρατα οτι παληο ανταλλακτικο αλλαξαν]
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 02, 2020, 08:49:29 πμ »
Στο service της ρολεξ πλεον εχουν ειδικο μηχανημα απο την ρολεξ για να γυαλίζουν τις κασες. Δεν τις γυαλιζει ανθρωπινο χερι πλεον. Η κασα στερεώνεται και μετα το μηχανημα κανει την δουλεια. Θα σου ελεγα να το κανεις ενα service στην επισημη για να εχεις εστω τα χαρτια/καρτα του service αφου δεν εχεις τα αρχικα επισημα χαρτια του ρολογιου.
Δεν παίζει.
Είδα μια Daytona γυαλισμένη την περασμένη εβδομάδα και την είχαν κάνει σαν ..μην πω τι. Τράτζικ.
Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω και φωτό.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Service 16613, Rolex ή όχι;;
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 02, 2020, 11:36:29 πμ »
Δεν παίζει.
Είδα μια Daytona γυαλισμένη την περασμένη εβδομάδα και την είχαν κάνει σαν ..μην πω τι. Τράτζικ.
Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω και φωτό.
ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι,το μηχανημα το χειριζονται ανθρωποι,καλοι,μετριοι και κακοι τεχνιτες,αναλογα που θα πεσεις θα εχεις και την αντιστοιχη ποιοτητα στο γυαλισμα.Αν δε η ζημια ειναι τεραστια θα σου προτεινουν αλλαγη κασας,με κοστοσ φυσικα και σειριακο αριθμο απο '4',τρατζικ.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος