Αποστολέας Θέμα: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR  (Αναγνώστηκε 12759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Σχεδόν ένα μήνα πριν άνοιξα thread για το επόμενο ρολόι...
το δίλημμα τότε ηταν IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore μεταχειρισμένο...

φάγαμε 77 απαντήσεις και ένα μήνα για να καταλήξω ξανά σε Rolex...:P

το δίλημμα αυτη τη φορα (και πρέπει να πάρω απόφαση μεχρι το επόμενο ΣΚ) ειναι

1)Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR (Brand new σε τιμη retail)
2)Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI (ελάχιστα μεταχειρισμένο...ημερομηνία αγοράς 2ος 2020)

Οι τελικές τιμές είναι πανω-κατω οι ίδιες (διαφορά 500-800 ευρω πιο ακριβο το pepsi ανάλογα με το παζάρι που θα κάνω....)

τα ρολογια είναι καινουρια (το pepsi σχεδόν αφόρετο)

στο μεν rootbeer πληρώνω retail , στο δε pepsi καπελο +6000 ευρω....yack....
πιο κόσμημα το roobeer , πιο καθημερινό το pepsi
δέλεαρ η καλη τιμή του root , απο την άλλη το pepsi είναι ίσως το πιο περιζήτητο rolex αυτή τη στιγμή...

πραγματικα είμαι 50-50...ίσως να γέρνω ελάχιστα υπέρ του root beer 51-49 λογω της retail τιμης και του οτι δεν θέλω πια να πληρώνω υπεραξιες...αλλα δυστυχως εκει στα 15500-16000 έχει κάτσει η τιμη του Pepsi....

ακολουθούν φωτος που εβγαλα...

thanx



Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2020, 06:19:40 πμ »
Αν σου αρεσουν το ιδιο το rootbeer ειναι η προφανης επιλογη...
Προσωπικα τοσο καπελο δε θα πληρωνα...

Υγ :οσο θυμαμαι ενας φιλος μ πουλαγε pepsi κανα 5 χιλ πριν μερικα χρονια βαραω το κεφαλι μ που δε το επαιρνα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2020, 06:26:41 πμ από giannis3011 »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 24, 2020, 07:04:30 πμ »
Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο  Pepsi είναι ότι η ρολεξ τα έχει κάνει σαλάτα με τα χρώματα και μόνο Pepsi δεν είναι. Τις περισσότερες ώρες θα το βλέπεις μαύρο εκτός αν το φως πέφτει κατευθείαν πάνω στο ρολόι. Η πρώτη πρώτη φουρνιά MK1 είχε πιο ανοιχτά χρώματα, αλλά δύσκολο αυτό που θα αγοράσεις να είναι τέτοιο.

Το άλλο είναι όμορφο εκ πρώτης, αλλά βαρετό μετά από λίγες μέρες. Καφετί ρολόι δε νομίζω να μην το βαρεθεί κάποιος μετά από λίγο καιρό. Άσε που ο ροζ χρυσός της ρολεξ ροζίζει μέχρι αηδίας.

Στη θέση σου θα πήγαινα για Μπάτμαν μεταχειρισμένο με oyster.
Το πιο όμορφο στα μάτια μου και σαφώς το πιο συλλεκτικό.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2020, 09:05:20 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Μιχάλη, τα έχουμε πει και προηγουμένως κατ’ ίδιαν.

Το RootBeer ήθελα να το αγοράσω αλλά όταν το είδα από κοντά μου δεν με έπεισε, όντως το ροζ χρυσό είναι έντονο και το καφέ του από κοντά δεν ήταν για μένα, όμορφο ρολόι δεν λέω αλλά από κοντά κάτι δεν μου κάνει.

Το Πεπσι επίσης όπως είπε ο Μιχάλης μόνο μπλε/κόκκινο δεν είναι το ινσερτ του, το είδα και από κοντά πρόσφατα και ήταν μαύρο το μπλε του, γενικά σε καμία περίπτωση καπέλο για το συγκεκριμένο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο μοντέλο στα υποψήφια, μεταξύ των δυο θα πήγαινα στο RootBeer λόγω αγοράς σε retail αλλά και γιατί είναι εντυπωσιακό ρολόι από κοντά... καλή φώτιση


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2020, 09:17:11 πμ »
Ανάμεσα στα δυο θα διάλεγα το rootbeer, το oyster ισορροπεί πιο εύκολα με αυτήν την χοντροκομμένη κάσα,
Το jubilee δεν πολυ πάει με τον όγκο του Pepsi....
Εγώ  στην θέση σου και με αυτά τα λεφτά θα εψαχνα να βρω ένα 16710, ή 1675 με λίγα παραπάνω, ή ένα μπατμαν με oyster στην τελική και θα μου περίσσευαν και λεφτά......

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2020, 09:26:52 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ..

Αλλά... Είναι τόσο ρε παιδιά θέμα το insert?

Γιατί και σε photos online και σε real life μπροστά μου...μια χαρά φωτεινό και μπλε-κόκκινο μου φάνηκε....

Επιλογή 1675/16710 κτλ δεν το έχω σκεφτεί και δύσκολα θα βρω Ελλάδα (φαντάζομαι) και δεν θέλω να μπλέξω με chrono24..
Εκτός αν χάνω κατι που είναι διαθέσιμο και δεν το ξέρω...

Το rootbeer είναι περισσότερο κόσμημα και οχι για καθημερινή χρήση..
Δεν θα το φορέσεις με φόρμα για να βγάλεις το παιδί έξω....
Τα χρώματά του μου άρεσαν...

Από την άλλη πλευρά..... Το Pepsi είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί... Και η τιμή που πήρα (αν και με τεράστιο καπέλο) είναι η καλύτερη στην Ευρώπη....

Sent from my SM-T865 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2020, 09:41:13 πμ »
Μην πάρεις κανένα και σε 3 μήνες βλέπουμε που θα είναι η τιμή του Pepsi.

Το Root Beer το είχα με εντυπωσίασε όταν το είδα και μετά από 1 μήνα το έδιωξα. Τα χρώματα του δεν.... Fashion watch.

Το Pepsi το έπαιρνα πέρυσι 13Κ καινούριο αλλά προτίμησα την κεραμική Daytona. Όμορφο ρολόι αλλά με τα λεφτά του Pepsi παίρνεις κεραμική Daytona.

Δεν θα αγόραζα ρολόι με καπέλο αυτή την περίοδο εκτός και εάν μου περισευαν και το έψαχνα 3 χρόνια και δεν μπορούσα να το βρω.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2020, 09:45:31 πμ »
Μην πάρεις κανένα και σε 3 μήνες βλέπουμε που θα είναι η τιμή του Pepsi.

Το Root Beer το είχα με εντυπωσίασε όταν το είδα και μετά από 1 μήνα το έδιωξα. Τα χρώματα του δεν.... Fashion watch.

Το Pepsi το έπαιρνα πέρυσι 13Κ καινούριο αλλά προτίμησα την κεραμική Daytona. Όμορφο ρολόι αλλά με τα λεφτά του Pepsi παίρνεις κεραμική Daytona.

Δεν θα αγόραζα ρολόι με καπέλο αυτή την περίοδο εκτός και εάν μου περισευαν και το έψαχνα 3 χρόνια και δεν μπορούσα να το βρω.
Κεραμική Daytona με 15;;;

Πουθενά δεν βρίσκω... Ούτε καν μαύρη.....που δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σε σχέση με λευκή....

Sent from my SM-T865 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2020, 09:53:33 πμ »
Όλα τα Daytona που βλέπεις used και προς πώληση από gray dealers έχουν πουληθεί 15-16Κ.

Οταν ένας dealer πουλάει 18Κ-19Κ ένα Daytona στο Chrono αν αφαιρεσεις το 6% fee και βγάλεις και 1500 με 2000 ευρώ το κέρδος του τότε καταλαβαίνεις ποια είναι η τιμή αγοράς.

Αν ήθελα να πάρω Daytona θα έπαιρνα αυτή που είναι προς πώληση στο φόρουμ.
Pepsi με premium διπλής τιμής δύσκολο να δικαιολογεί.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2020, 10:15:04 πμ »
daytona κεραμικη κάτω απο 21000 δεν υπάρχει αυτη τη στιγμη στο chrono :(

δεν συζηταμε καν για λευκη...εκει ξεφευγει....
και στα 15 και στα 16...παλι έχουμε καπελο..γιατι με τις νέες τιμες της rolex , 12500 κανει retail...

όντως ο Ευθύμης έχει την χαμηλότερη τιμή αυτη τη στιγμη στην Ευρώπη...αν ήταν λευκή θα του την είχα βουτήξει....έστω και με αυξηση budget

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2020, 10:40:20 πμ »
Πάντως Μπάτμαν όυστερ αυτή τη στιγμή που οι τιμές είναι σε ελαφρά διόρθωση, παίρνεις σαφώς φθηνότερα και από τα δύο.

Περί insert: Η πρώτη σειρά MK1 έχει το insert του λευκόχρυσου Pepsi και ναι μεν τα χρώματα είναι λίγο ξεθωριασμένα, ωστόσο είναι ανοιχτά χρώματα και το αποτέλεσμα είναι ένα φωτεινό ρολόι. Η αμέσως επόμενη σειρά είναι μεν πιο κοντά στο μπλε και κόκκινο αλλά τα χρώματα είναι υπερβολικά σκούρα. Σε φωτισμό σαλονιού το βράδυ που θα αράζεις στον καναπέ θα το βλέπεις σαφώς μαύρο (κάτι σαν την πλάκα του hulk). Η δε τρίτη σειρά που είναι αυτή που βγάζουν τώρα, είναι κάτι σαν κακοφτιαγμένο coke και αυτό με το ζόρι. Ένα blue-black μαζί με σκούρο maroon. Απλά fail. Και το κακό είναι πως αν ψάχνεις τώρα, μάλλον στο MK3 θα πέσεις.

Επισυνάπτω φωτό από το MK1 Pepsi, το root beer και το Batman στον καρπό μου!




« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2020, 10:49:23 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2020, 10:41:10 πμ »
Όλα τα Daytona που βλέπεις used και προς πώληση από gray dealers έχουν πουληθεί 15-16Κ.

Οταν ένας dealer πουλάει 18Κ-19Κ ένα Daytona στο Chrono αν αφαιρεσεις το 6% fee και βγάλεις και 1500 με 2000 ευρώ το κέρδος του τότε καταλαβαίνεις ποια είναι η τιμή αγοράς.

Αν ήθελα να πάρω Daytona θα έπαιρνα αυτή που είναι προς πώληση στο φόρουμ.
Pepsi με premium διπλής τιμής δύσκολο να δικαιολογεί.
Ολόσωστος

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2020, 10:51:15 πμ »
Πάρε και ένα Pepsi (ο Θεός να το κάνει) mk3. Χάλι λέμε...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2020, 11:04:49 πμ »
daytona κεραμικη κάτω απο 21000 δεν υπάρχει αυτη τη στιγμη στο chrono :(

δεν συζηταμε καν για λευκη...εκει ξεφευγει....
και στα 15 και στα 16...παλι έχουμε καπελο..γιατι με τις νέες τιμες της rolex , 12500 κανει retail...

όντως ο Ευθύμης έχει την χαμηλότερη τιμή αυτη τη στιγμη στην Ευρώπη...αν ήταν λευκή θα του την είχα βουτήξει....έστω και με αυξηση budget

Παναγιωτη αντιλαμβάνομαι ότι η κρίση αγοράς του επόμενου ρολογιού σου δεν είναι οι τιμές του Chrono διότι εκεί κάνεις λάθος επί της αρχής.

Πούλησες πρόσφατα το SD43. Αν δε το πούλησες σε έμπορο ξέρεις ποια είναι η τιμή αγοράς ενός used ρολογιού.

Οποιο ρολόι αγοράσεις εκ των δύο αν πας την επόμενη ημέρα στον ίδιο έμπορο θα σου δώσει 1500 με 2000 ευρώ λιγότερα.

Αν έπαιρνα Daytona θα επερνα την μαύρη. Διαχρονική κλασική ρολόι για εσένα που το φοράς.
Η Λευκή (την είχα) είναι ρολόι για την παρέα, το instagram και να λες ότι φοράω λευκή.


Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 24, 2020, 11:12:04 πμ »
Νικο το ρολοι πηγε σε εμπορο και επιασε καλη τιμη...πρακτικα  οσα εδωσα τον Οκτωβριο , τοσα πηρα προχθες

(για την ιστορια....το βγαζει το ρολοι...το κοιταζει...και μου λεει "ειχα σκοπό να σου κάνω παζάρια ,αλλά το ρολοι είναι αφόρετο...οσα συμφωνήσαμε"
και έφυγε σε καλά λεφτα  ;)

αναγκαστικά πάντως θα πρεπει να κινηθω με οτι διαθέσιμο υπαρχει στην ελληνική αγορά,,,

είτε καινουριο , ειτε μεταχερισμένο κτλ απο αξιοπιστο dealer...
φοβαμαι σε αυτα τα ποσά να μπλέξω με chrono τελικα..

Μιχάλη έχεις δικιο για τις διαφορές ΜΚ1 vs Mk2 vs Mk3

τωρα τις είδα κι εγω.....καμια σχεση...σωστός


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 24, 2020, 11:15:19 πμ »
Νικο το ρολοι πηγε σε εμπορο και επιασε καλη τιμη...πρακτικα  οσα εδωσα τον Οκτωβριο , τοσα πηρα προχθες

(για την ιστορια....το βγαζει το ρολοι...το κοιταζει...και μου λεει "ειχα σκοπό να σου κάνω παζάρια ,αλλά το ρολοι είναι αφόρετο...οσα συμφωνήσαμε"
και έφυγε σε καλά λεφτα  ;)

αναγκαστικά πάντως θα πρεπει να κινηθω με οτι διαθέσιμο υπαρχει στην ελληνική αγορά,,,

είτε καινουριο , ειτε μεταχερισμένο κτλ απο αξιοπιστο dealer...
φοβαμαι σε αυτα τα ποσά να μπλέξω με chrono τελικα..

Μιχάλη έχεις δικιο για τις διαφορές ΜΚ1 vs Mk2 vs Mk3

τωρα τις είδα κι εγω.....καμια σχεση...σωστός
Ναι Παναγιώτη και μη σε ξεγελάει η φωτογραφία που ανέβασες στο πρώτο ποστ γιατί εκεί πέφτει άπλετο λευκό φως επάνω. Και πάλι σκούρο φαίνεται!  Όπου αλλού το κοιτάς θα ξενερώνεις...

Πάρε ένα Μπάτμαν φίλε και καθάρισες, το root beer θα το βάλεις αγγελία σε ένα μήνα, trust me

(Εγώ λιγότερο το άντεξα αλλά ευτυχώς δεν είχα βγάλει τα αυτοκόλλητα και το πούλησα χωρίς να χάσω).

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2020, 11:29:06 πμ »


Φωτογραφία γνωστού μου εδώ στο Καταρ που βρίσκει και πουλάει τα πάντα εννοείται με το γνωστό καπέλο, το συγκεκριμένο Pepsi το είδα και από κοντά αφού τον πέτυχα και το φορούσε, ήταν μέρα με ήλιο και νόμισα ότι με γελάνε τα μάτια μου, σκούρο μπλε στα όρια του μαύρου, δες το και κάνε σύγκριση με το μαύρο το Batman.. tragic φίλε, να ήταν τιμή retail να πω σου αρέσει το παίρνεις αλλά τέτοιο καπέλο όχι με τίποτα..
Για μένα το Batman με oyster παραμένει μακράν το πιο όμορφο GMT σε ατσάλι, κάποια στιγμή θα διορθώσει η Ρόλεξ το insert και θα κλαίνε όλοι (εσύ όχι, είσαι φίλος μας και μας ακούς!! )

Μπορείς να περιμένεις και λιγάκι αν θες, να βγούμε από αυτή την κατάσταση να δούμε πως θα είναι η αγορά.. το μαύρο Daytona είναι ανώτερο κατά πολύ από αυτά που κοιτάζεις, δεν στο λέω γιατί την έχω αγγελία εξάλλου δεν ξέρω αν τελικά θα το δώσω αυτό το ρολόι, ίσως το κρατήσω στο τέλος αν πάω σε συλλογή 3-4 κομματιών και το λήξω το θέμα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 24, 2020, 11:37:06 πμ »
Αυτό το να ξεκινάω για 1-2 ρολογια και με 20 replies να με έχετε τελικά πείσει για το αντίθετο...δεν υπάρχει

Οκ.. Βλέπω τη διαφορά στο Pepsi και είναι μεγάλη...

Αλλά και η Daytona.. Πάλι μεγάλο καπέλο δεν έχει ρε παιδιά; ;

Δεν εννοώ το ρολόι του Ευθυμη.. Γιατί προφανώς κι εσύ πλήρωσες καπέλο κερατιάτικο...

Διαθέσιμη σε νορμάλ τιμή δεν υπάρχει..
Να πάω σε εμπορο που το έχει 21000 και να του πω "σου δίνω 16-17";;

Δεν παίζουν τέτοια σενάρια...

Το rootbeer παραμένει φαβορί.. Λόγω "τίμιας" τιμής (retail) και γιατί οι εναλλακτικές στα λεφτά αυτά λιγοστεύουν

(ποτέ δεν με ξετρέλανε το batman)



Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2020, 12:00:41 μμ »
Αυτό το να ξεκινάω για 1-2 ρολογια και με 20 replies να με έχετε τελικά πείσει για το αντίθετο...δεν υπάρχει

Οκ.. Βλέπω τη διαφορά στο Pepsi και είναι μεγάλη...

Αλλά και η Daytona.. Πάλι μεγάλο καπέλο δεν έχει ρε παιδιά; ;

Δεν εννοώ το ρολόι του Ευθυμη.. Γιατί προφανώς κι εσύ πλήρωσες καπέλο κερατιάτικο...

Διαθέσιμη σε νορμάλ τιμή δεν υπάρχει..
Να πάω σε εμπορο που το έχει 21000 και να του πω "σου δίνω 16-17";;

Δεν παίζουν τέτοια σενάρια...

Το rootbeer παραμένει φαβορί.. Λόγω "τίμιας" τιμής (retail) και γιατί οι εναλλακτικές στα λεφτά αυτά λιγοστεύουν

(ποτέ δεν με ξετρέλανε το batman)



Sent from my SM-G975F using Tapatalk

και σε ρωταω τωρα εγω αγαπητε μου Πανο:

και γιατι να παρεις ντε και καλα ρολοι (δεν το περιοριζω σε ρολεξ....) που δεν σε καλυπτει απολυτα;
επειδη στενευουν οι εναλλακτικες;
επειδη στο δινουν χωρις καπελο;

Ξεκινησες και τελικα μπηκες σε διαδικασια αγοραπωλησεων για να παρεις τον αγαπημενο σου πριγκηπα, που τον ειχες απωθημενο και τελικα φτανεις να παρεις ενα -μαλλον αδιαφορο- ρολοι (ρολεξ βεβαια) επειδη το βρισκεις χωρις καπελο!! :-k :-k
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Rolex GMT Master II 126710 BLRO PEPSI VS Rolex GMT-Master II ROOTBEER 126711CHNR
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2020, 12:29:22 μμ »
^^ Έτσι είναι, όπως έγραψε ο Σπύρος.
Πηγαίνει η σκέψη σου από 'δω κι από 'κει, καις ενέργεια από ένα σημείο και μετά.

Ίσως πρέπει να περιμένεις.
Μόνο αν θες ένα εκ των δύο (two-tone / ss 'Pepsi') ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τότε πρέπει να προχωρήσεις στην αγορά.

Πρόσφατα έδωσες το SD43 το οποίο κι αυτό είναι ρολογάρα, μόνο αυτό αν έχει κανείς, συν ένα καλό dressy, έκλεισε.
Λιώνει καθημερινά το SD43, απολαμβάνει το άλλο σε ήρεμες στιγμές και εξόδους, το χειμώνα (με το λουρί) κλπ.
Δεν ξανα-ασχολείται να χάνει χρόνο με επιλογές και συγκρίσεις.

Για να δώσεις τέτοια ρολογάρα, σημαίνει ότι έκανες θυσία, διότι όταν πουλάς συνήθως χάνεις κάτι (γενικά μιλάμε πάντα).
Άρα τώρα τί πας να κάνεις; Να πάρεις κάτι μόνο και μόνο επειδή δεν πωλούνται τα Daytona στα 16-17 χιλιάρικα;

Θα πάρεις μόνο αυτό που θες, όταν το βρεις στην τιμή που το θες.
Τα χρήματά σου είναι κερδισμένα με πολύ κόπο.

Θα περιμένεις, θα έχεις πειθαρχία, θα βάλεις πλάνο και θα είσαι οργανωμένος.
Αν είσαι ερωτευμένος με ένα εκ των δύο που ανεφέρθησαν στην αρχή του νήματος, τότε ναι προχώρα.

Το καπέλο στο Pepsi πιθανόν να κάνει reflect το ότι τελευταία η αγορά πέφτει.
Δεν είναι κακό το νούμερο αλλά το καπέλλο είναι πάντα καπέλο κι ως εκ τούτου δύσκολο να χωνευθεί, ειδικά αν είναι μεγάλο (όπως είναι τώρα παγκοσμίως για τόσο δημοφιλή μοντέλα).

Σωστό το σχόλιο για τους χρωματισμούς στο ceramic bezel του stainless BLRO.
Mk I, II, III και μία πιό έντονο, την άλλη πιό ανοικτό το κόκκινο, η εταιρεία τό'χει κάνει σήριαλ.

To two-tone είναι ωραίο αλλά από 'κει και πέρα (προσωπικά) δεν ξέρω, ειδικά αν κανείς έχει κι άλλο ή άλλα Rolex sports models...

Πάμε τώρα στο μπρασελέ.
Αν ρωτήσεις puristα ή άνθρωπο της παλαιάς σχολής, θα πει "...αυτά τα σπορ μοντέλα ΔΕΝ πάνε με jubilee, το oyster bracelet είναι αυτό που τα χαρακτηρίζει και τους πάει..."

Η τεχνολογία όμως βελτιώνεται, το jubilee είναι αναγνωρισμένα πιό άνετο/ευκολοφόρετο στον καρπό (συγκριτικά με το oyster), και η εταιρεία τώρα το έχει κάνει ακόμη πιό γερό. Κάποιοι λένε πως δεν δίνει στο χέρι την συμπαγή και σταθερή αίσθηση που δίνει το oyster (πάντα για την συγκεκριμένη μεγάλη κάσα). Όμως η ζωή και η τεχνολογία προχωρά εμπρός, και όσο κι αν η εταιρεία έκανε την αλλαγή σε jubilee bracelets για αυτά τα μοντέλα πιθανώς και για λόγους marketing, ποτέ δεν κάνουν κάτι τυχαίο σχεδιαστικά ή μηχανολογικά.

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.
Η ουσία είναι να έχεις κάτι στον καρπό σου και να το ευχαριστιέσαι για χρόνια.
Μην βιαστείς αν δεν είσαι σίγουρος από όλες τις πλευρές, μόνο εσύ ξέρεις τί μετρά για εσένα προσωπικά.