Αποστολέας Θέμα: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST  (Αναγνώστηκε 9238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« στις: Μάιος 21, 2020, 09:38:12 μμ »
Η εποχή της Κορωνας πέρασε.

Φήμες λένε για δεύτερο κύμα αλλά θεωρώ ότι εμβολιασμός με ένα AP δεν αφήνει κανένα περιθώριο.

Είμαι φαν των λίγων ρολογιών. Μετά από αρκετές επιλογές τα τελευταία 5 χρονια σε διάφορες μάρκες, μεγεθη και μηχανισμούς κατέληξα ότι θέλω ένα ρολόι ΌΧΙ καθημερινό αλλά για ιδιαίτερες στιγμές.

Εδώ και περίπου ένα χρόνο δοκίμασα πολλά ρολόγια. Από 5.000 έως 100Κ χιλιάδες.

Κατέληξα ότι η συλλογή μου πρέπει να έχει ένα smart watch, το fifthy fathoms τιτάνιο (ίσως αυτό κάποια στιγμή να αντικατασταθεί αλλά έχουμε χρόνο) και ένα ρολόι που θα φοριεται ανάλογα την περίσταση για να μου φτιάχνει την διάθεση.

Ένα ρολόι σαν το αμάξι του Σαββατοκύριακου. Αυτό δηλαδή που δεν θέλεις να το χρησιμοποιείς καθημερινά. Απλά θα περιμένεις ποτέ θα έρθει το Σάββατο να το βγάλεις στο φως του ήλιου θα το φορέσεις χαζέψεις κουρδισεις, ρυθμίσεις και απολαύσεις.
Εάν το Σαββατοκύριακο είναι βροχερό ή δεν το επιτρέπει η περίσταση θα συνεχίσει να είναι εσώκλειστο σε lockdown.

Ένα ρολόι που δεν θα ταξιδεύει και δεν θα κολυμπάει. Για αυτό υπάρχει το smart watch και το Fifty Fathoms.

Μετα από αρκετές δοκιμές σκέψεις και διάβασμα νομίζω ότι κατέληξα.

Audemars Piguet 15500ST ή 15202ST.

Δυστυχώς η ευτυχώς τα συγκεκριμένα ρολόγια είναι δύσκολο να βρεθούν για άμεση δοκιμή αλλά όχι αδύνατο. Θα κάνω αργά και σταθερά βήματα μέχρι να αποκτήσω τον στόχο.

Αναφορικά με το 15500ST η επιλογή είναι μαύρο καντράν είτε μπλε. Διαφορά τιμής 5.000 ευρώ.
Λόγω μπλε καντράν του fifthy fathoms κλείνω για το μαύρο.

Αναφορικά με το 15202ST η επιλογή είναι μπλε καντράν. Διαφορά τιμής 10Κ ευρώ. JUMBO rules.

Σε μια συζήτηση για την συζηγικη έγκριση ή πρόταση ήταν το μαύρο καντράν.
Τα εύσημα στην συζηγο η οποία δεν με ρώτησε καν τιμές.

Οταν ρώτησα γιατί η απάντηση ήταν ότι το μπλε θυμίζει Nautilus.

Το 15500ST έρχεται κοντά στο fifthy fathoms σαν μέγεθος. Ρολόι που γεμίζει τον καρπο.
Το 15202ST αρκετά μικρότερο και slim. Ρολόι που δένει αρμονικά με τον καρπο.

Κανένα δεν θα φοριέται καθημερινά. Κανένα δεν θα με κουράζει όπως δεν με κουράζει η σκληρή ανάρτηση στην βόλτα του Σαββατοκύριακου.

Τα τηλέφωνα έγιναν. Τα πμ στάλθηκαν και πλέον η προετοιμασία για το ταξίδι ξεκινά.

Όπως έχει ειπωθεί και στο παρελθόν σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι.

Και αυτή την φορά αποφάσισα να το απολαύσω όσο περισσότερο γινεται.

Οποία συμβουλή εμπειρία is more than welcome.

Σχόλια του κράτα τα λεφτά σου κλπ δεν λαμβάνονται υπόψιν διότι έκοψα το τσιγάρο δέκα χρόνια και ήρθε η ώρα να σπάσω τον κουμπάρα που έβαζα τα λεφτά για το 1 πακέτο ημερησίως.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2020, 11:00:28 μμ »
Νίκο φίλε μου νομίζω πως την ίδια (σχεδόν) κουβέντα είχαμε κάνει και λίγο πριν την πρωτοχρονιά!!!
Η άποψη μου είναι και παραμένει 15202 (το μπλε μπουτίκ edition!!!!).
Μηχανή κόσμημα από την JLC και πανέμορφο.
Το 15500 «δεν» μπροστά στο 15202........


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2020, 11:10:29 μμ »
Χαριλαε δεν θα διαφωνήσω. Το θέμα είναι που το βρίσκω. Και για εμένα είναι το απόλυτο AP.

Αν το έβρισκα θα το έπαιρνα άμεσα δίχως δεύτερη σκέψη. Δυστυχώς όμως η λίστα αναμονής είναι πενταετία και το καπέλο 10Κ.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2020, 11:16:56 μμ »
Όχι αλλά καπέλα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2020, 09:42:04 πμ »
Καλημέρα Άγγελε. Συμφωνώ. Ας δούμε πως θα κινηθεί η αγορά στην μετά πανδημία εποχή.


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2020, 11:31:08 πμ »
Καλημέρα φίλε Νίκο κι ελπίζω όλα καλά

Προσωπικά θα σου πρότεινα κι εγώ το 15202, είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι και πραγματικά είναι υπέροχο σε όλα του. Αν είχες βάλει το 15400 ίσως δεν ήξερα τι να σου απαντήσω, το 15500 κάπως κάτι δεν μου κάθεται.. αν μπορέσεις και τα δεις από κοντά σίγουρα θα καταλάβεις άμεσα ποιο από τα δυο σου “φωνάζει”
Η προσέγγιση σου στον αριθμό των ρολογιών και την επιλογή τους αρχίζει να με εκφράζει όλο και περισσότερο πλέον, τα έχουμε πει και πριν λίγους μήνες.. καλή αναζήτηση, αυτή είναι η μεγάλη απόλαυση μέχρι το unboxing και το first look


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2020, 12:01:06 μμ »
Και για να βοηθήσω λίγο οφθαλμολογικά και όχι μόνο :)

εδώ ένα vs: https://monochrome-watches.com/audemars-piguet-royal-oak-15500-compared-to-jumbo-15202-review-price/


Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2020, 01:49:40 μμ »
Καλημέρα φίλε Νίκο κι ελπίζω όλα καλά

Προσωπικά θα σου πρότεινα κι εγώ το 15202, είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι και πραγματικά είναι υπέροχο σε όλα του. Αν είχες βάλει το 15400 ίσως δεν ήξερα τι να σου απαντήσω, το 15500 κάπως κάτι δεν μου κάθεται.. αν μπορέσεις και τα δεις από κοντά σίγουρα θα καταλάβεις άμεσα ποιο από τα δυο σου “φωνάζει”
Η προσέγγιση σου στον αριθμό των ρολογιών και την επιλογή τους αρχίζει να με εκφράζει όλο και περισσότερο πλέον, τα έχουμε πει και πριν λίγους μήνες.. καλή αναζήτηση, αυτή είναι η μεγάλη απόλαυση μέχρι το unboxing και το first look


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εύθυμη σε ευχαριστώ για την σύγκλιση απόψεων. Το 15500 είναι βελτιωμένο στα σημεία σε σχέση με το 15400.

Μιλάμε για νέα inhouse μηχανή και βελτιώσεις στις παιδικές ασθενείες της 41χλσ κασας.

Το 15202 είναι η ιστορία της AP. Ειναι ένα ρολόι που για να το αποκτήσεις πρέπει να το θέλεις πολύ είτε να πληρώσεις πολλά.

Το άρθρο του Δημήτρη είναι πολύ διαφωτιστικό.

Δεν ξέρω αν είμαι watch freack. Επίσης η διαφορά τιμής είναι χαοτική.

Θα μπορούσε να είναι παρακάτω εξίσωση.

1 * fifthy fathoms + 1 * 15500ST = 1 * 15202St.

Δημήτρη πολύ ωραίο το συγκριτικό. Πρέπει να το διαβάσω 2-3 φορές και σιγά σιγά προχωράμε.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2020, 03:56:46 μμ »
Έχει γράφει επανειλημμένα ότι 2 ρολόγια είναι καλύτερα από ένα ρολόι.

Έτσι λοιπόν κατέληξα ότι ο συνδιασμος fifthy fathoms + 15500 μου ταιριάζει περισσότερο.


Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2020, 06:08:36 μμ »
Με το καλό να αποκτήσεις το AP που θέλεις Νίκο!

Αφού το έβαλες στόχο, είμαι σίγουρος πως σύντομα θα το βρεις.
Προσωπικά, θα διάλεγα το 15202 αλλά δεν ξέρω τι ισχύει με τιμές και αναμονές.
Σίγουρα δεν θα πλήρωνα καπέλα, τραγιάσκες και σκουφιά

Το 15500 είναι ολοκαίνουργιο και από ότι διαβάσει αναβαθμισμένο σε σημεία συγκριτικά με το 15400.
Για μένα το 15400 είναι πιο αρμονικό, αλλά νομίζω πως σε τέτοια αγορά, καλύτερα να το πάρεις καινούριο να το ευχαριστηθείς σωστά ;)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2020, 09:39:54 μμ »
Στράτο συμφωνώ σε όσα γράφεις 100%.

Προς ενημέρωση το 15202ST από boutigue αγοράζεται ΜΌΝΟ από υφιστάμενους πελάτες της εταιρείας. Δεν μπορεί να μπει κάποιος μέσα σε boutigue και να παραγγείλει ένα 15202ST δίχως προϊστορία με την εταιρεία.

Μάλιστα από διασταυρωμενες πηγές η αναμονή μπορεί να ξεπεράσει και τα 3-4 χρόνια τουλάχιστον βάση της σημερινής κατάστασης.

Αναφορικά με το 15500 Blue Dial είναι boutigue edition και η αναμονή για πρώτη αγορά είναι περίπου στα 2 χρόνια. Βλέπεις το μπλε είναι της εποχής μας.
Το 15500 Black Dial βρίσκεται με αναμονή 6-12 μηνών ανάλογα την κατάσταση της αγοράς στους επόμενους μήνες.

Σίγουρα δεν θέλω να πληρώσω premium 30-50% της τιμής καταλόγου ειδικά αυτή την περίοδο.

Η δυσκολία έγκειται για το τρέχον έτος ότι η παραγωγή λόγω πανδημίας μειώθηκε αρκετά με αποτέλεσμα κάνεις να μην μπορεί να προβλέψει διαθεσιμότητα.


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2020, 09:50:43 μμ »
Καποτε στην μπουτικ της Βουκουρεστιου εδιναν -30% σε RO...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2020, 10:07:30 μμ από andrey_ »

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2020, 09:58:30 μμ »
Καρπός 18.5 cm
RO Chrono 41mm
VC Overseas 41mm
BLNR 40mm

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2020, 10:01:30 μμ »
Καποτε στην μπουτικ της Βουλουρεστιου εδιναν -30% σε RO...
Έχεις δίκιο Βίκτωρα. Το ίδιο και στα Gold Daytona.
Την εποχή που ο Nautilus έκανε 30Κ και θεωρούσες ότι έχει μεγάλο καπέλο.
Για κάποιο λόγο όμως αυτό δεν ισχύει σήμερα.

Ίσως η αγορά είναι φουσκωμένη. Μάλλον είναι.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2020, 10:38:22 μμ »
Νίκο η επιλογή μου είναι 15500 με γκρι καντράν. Πιστεύω το μαύρο το αδικεί πολύ το ρολόι ενώ το μπλε και γκρι το κάνουν πραγματικό κόσμημα. Εννοείται μπλε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν η τιμή ήταν ίδια με το γκρι.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2020, 11:52:27 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί να περιμένω 3 χρόνια, ή να πρέπει να είμαι ήδη πελάτης για να πάρω ένα ΡΟΛΟΪ.
Επαναλαμβάνω: ΡΟΛΟΪ.
Όχι για να κάνω εγχείρηση ας πούμε, ούτε για να περιμένω το κατάλληλο μόσχευμα.
Για να δώσω τα ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ και να πάρω ένα ΡΟΛΟΪ.

Συγχωρέστε μου τα κεφαλαία, αλλά πραγματικά δεν αξίζει για κανένα ΡΟΛΟΪ να σε βάζει η οποιαδήποτε εταιρία στο «παιχνίδι» της.

Φίλε Νίκο, βρες ένα ρολόϊ που η εταιρία που το φτιάχνει θέλει να το πουλήσει κιόλας, που δε χρειάζεται ούτε καπέλα, ούτε αναμονές, ούτε τη μεσολάβηση του Πούτιν και αγόρασε το να κάνεις το κέφι σου...

Γνώμη μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2020, 08:53:40 πμ »
Νίκο η επιλογή μου είναι 15500 με γκρι καντράν. Πιστεύω το μαύρο το αδικεί πολύ το ρολόι ενώ το μπλε και γκρι το κάνουν πραγματικό κόσμημα. Εννοείται μπλε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν η τιμή ήταν ίδια με το γκρι.
Μιχαλη η τιμή για όλα τα Royal Oak είναι ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι η αναμονή ή το premium.

Δεν έχω δει κανένα ρολόι οπότε δεν έχω άποψη. Είχα δει μόνο 15202 μπλε στην Μπουτίκ της Audemars στην Σανγκάη αλλά δεν με άφησαν καν να το δοκιμάσω. Ήταν βιτρίνα κλειδωμένο με την δικαιολογία ότι ήταν πελάτη πουλημένο οπότε δεν μπορούσαν να το δώσουν για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 24, 2020, 08:57:55 πμ »
Ναι το ξέρω ότι η τιμή είναι ίδια, εννοούσα αν το μπλε δεν είχε premium θα έπαιρνα αυτό. Αλλιώς το γκρι έναντι του μαύρου.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 24, 2020, 10:28:57 πμ »
Στη Shanghai στα καταστήματα είναι όχι απλώς μη φιλικοί, αλλά πολλές φορές και χειρότεροι ακόμη κι από αυτούς που έχουμε εδώ - ακόμη κι αν ψωνίσεις.
Αξέχαστη η εμπειρία που είχα στη Montblanc το 2012 (μιλάμε για €2k λογαριασμό), έχει 4-5 μπουτίκ εκεί.
Γύριζα τις μπουτίκ γύρω-γύρω με τα πόδια για να βρω την πένα με το nib που ήθελα.

Μετά βρήκα μία δερμάτινη θήκη για τις δύο πένες που τελικά πήρα, η οποία είχε ένα μικρό αποχρωματισμό σε ένα σημείο - δεν μου κατέβαζαν την τιμή με τίποτα.
Άθλιοι, αλλά έτσι είναι. Δεν τους ενδιαφέρει. Συν το ότι οι τιμές στην Κίνα είναι πανάκριβες λόγω φόρων. Ποτέ ξανά, ειδικά όταν έχεις Hong Kong, Σιγκαπούρη και Ιαπωνία εκεί δίπλα.

Οι Κορεάτες είναι ψυχροί και σκληροί (αν και συναισθηματικοί).
Οι Κινέζοι το ίδιο, με την έξτρα διαφορά ότι ο Κινέζος θα σε ξεφτιλίσει κι από πάνω.
Μου τά'λεγαν παλαιότεροι, δεν άκουγα, αλλά έτσι είναι.

Την άλλη φορά για δύο ζευγάρια μανικετόκουμπα στη μπουτίκ Cartier στο Busan, $450 έκαστο, κάθομαι, διαλέγω, αποφασίζω, πάω να πληρώσω, και καθυστερεί η όλη διαδικασία.
Ρωτώ τί γίνεται βρε παιδιά, έρχεται και μου λέει "...ξέρετε, έχουν αλλάξει οι τιμές πριν ένα μήνα (ανατίμηση) και τα καρτελάκια έχουν τις παλιες τιμές πάνω..."
Είχε κλείσει το dept store στις 9μμ κι εμείς είμασταν ακόμη μέσα διότι έκανα διαπραγματεύσεις με τον sales manager από τη Seoul που επίμονα ήθελε να δώσει τελικά μόνο το ένα ζευγάρι στην παλιά τιμή, ζητώντας να πληρώσω το άλλο στη νέα τιμή... Ωραίο νεγκοσιέσιο. Τί να πείς. Δεν τους νοιάζει, απλά. Ψυχροί, σκέψου να μην ήταν και δικό τους λάθος δηλαδή.

Τέλος πάντων, συγγνώμη για την παρένθεση.

Το μαύρο dial στο 15500ST είναι (α) ίσως ακόμη πιό versatile από το γκρι, και (β) δίνει καλύτερο contrast.
Πάντα παίζει ρόλο βέβαια και τί άλλα κομμάτια έχει κανείς, π.χ. αν διατηρείται συλλογή τότε καλό είναι να έχει κάποιος και μπλε αλλά και μαύρο ή γκρι dial.

Τώρα είδα τις φωτό, άνετο το chrono 41mm, πολύ άνετο, μιά χαρά στον καρπό σου size-wise.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Η μετά Κορώνα εποχή - Audemars Piguet 15500ST vs 15202ST
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 24, 2020, 02:07:23 μμ »
Έπρεπε να τους κάνεις και μήνυση για παραπλάνηση καταναλωτή λέω εγώ :lol:

Δεν έχουν κανέναν Συνήγορο του Καταναλωτή ή κάτι τέτοιο εκεί πέρα ???


Sent from my iPhone using Tapatalk