Αποστολέας Θέμα: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...  (Αναγνώστηκε 12081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« στις: Απρίλιος 21, 2020, 04:19:01 μμ »
Πρωτα απ'ολα , Χριστός Ανέστη και Χρονια Πολλα σε όλα τα μέλη του forum

Ανοιγω το thread εν γνωσει μου οτι συγκρινω ανομοια πράγματα και με τον κινδυνο να με φατε ζωντανο...
Η ουσία είναι οτι εδω και κανα μήνα ξεκινησα να ψάχνω για καινουριο ρολοι

Αφορμη ήταν (ακομα ειναι) το οτι κατάφεραν να βρω ενα απο τα holy grails μου , το IWC Big Pilot Petit Prince IW500908



H τιμη δεν ειναι χαμηλή αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση συνοδευεται απο μία εκπτωση 2000 αγγλικών λιρων , φτανοντας στο διολου ευκαταφρόνητο ποσο των 10300 ευρω
μεχρι εδω ολα καλα ή σχεδον ολα καλα

γιατι με ενα browsing στο chrono24 , ανακάλυψα οτι , βάζοντας λίγα λεφτα παραπάνω παίρνεις AP Royal Oak Offshore 8 ή 9 ετων  πχ Safari  ή ακόμα και AP Royal Oak  Diver

Φυσικα...τι σχεση εχει το ενα ρολοι με το αλλο...προφανως καμια..αλλα παντα μπαινεις σε διλημμα , με δεδομενο οτι με το ΑΡ πας πια σε haute horlogerie με οτι καλο και οτι κακο συνεπαγεται κατι τετοιο (αυξημενο κοστος συντηρησης κτλ)

Για την ιστορία , στη συλλογη μου έχω Pam 634 , Girard Perregaux Sea Hawk Pro και Rolex 116610 LV & 126600

Αρα..επιλογες

1)δινω 10.000 και κατι ψιλα για να παρω IWC συλλεκτικο (1000 ρολογια συνολικα ) που το αγαπω και το ψαχνω πολυ καιρο και ειναι ρολοι του 2015 ή του 2016
2)δινω 13.000-14.000 και παω σε μεταχειρισμενο AP (παντα με box & papers) απο το chrono24 ,ανεβαινοντας κατηγορία αλλά παιρνοντας το ρισκο ενος ρολογιου 8+ ετων
3)αλλη επιλογη που δεν εχει πέσει στο τραπέζι (υπάρχει πάντα η λύση ενός 116613lb)

thanx



Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2020, 05:38:58 μμ »
Θα σταθώ στο μεταχειρισμενο ap από chrono24; Ας έχει papers... Θα ρισκάρες τέτοια αγορά;

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2020, 05:55:20 μμ »
Φοβούμενος τι;

Οι περισσότεροι (αξιόπιστοι) πωλητές είναι φυσικά καταστήματα που έχουν κανονικά κατάστηματα και sites εκτός του chrono24

Δεν θα έπαιρνα ποτέ από άγνωστο ιδιώτη


Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2020, 06:16:30 μμ »
Χρόνια πολλά, Αληθώς ο Κύριος!

Η γνώμη μου έχει ως εξης: το να ανέβεις κατηγορία σίγουρα είναι μια επιλογή και καλά κάνει και σε προβληματίζει έντονα...

Αλλά από την άλλη, τα 3-4 χιλιάρικα είναι μια αισθητή διαφορά... Επίσης ασχέτως αν είναι αξιοπιστος ο έμπορος, θα εμπαινες σε διαδικασία να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ρολόι εντελώς τυφλά;

Εγώ θα πήγαινα για bluesy ως Ρολεξακιας αλλά το IWC είναι ένα υπέροχο κομμάτι κι αυτό άλλωστε είναι το grail σου από ότι καταλαβαίνω...
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2020, 06:39:35 μμ »
να δωσω ενα παραδειγμα

1)AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK OFFSHORE DIVER
του 2013

Box & Papers

στο chrono24  --> 13,390 €
https://www.chrono24.com/audemarspiguet/royal-oak-offshore-diver-15703stooa002ca01--id9467383.htm

αξιολογησεις : 277 (πωλητης απο το 2013)
στο site του --> 13.000
https://www.uhren2000.de/uhren/audemars-piguet-royal-oak-offshore-diver-15703st.oo.a002ca.01-aus-2013-4879

2)AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK OFFSHORE CHRONOGRAPH PANDA

Chrono24 --> 14420
https://www.chrono24.com/audemarspiguet/royal-oak-offshore-chronograph-panda-26170stood101cr02--id14446154.htm
στο site τους --> 14000
https://www.uhren2000.de/uhren/audemars-piguet-royal-oak-offshore-chronograph-panda-26170st.oo.d101cr.02-aus-2014-6601

το IWC ειναι απο τους watchfinders , οποιοι ειναι τσιμπημένοι (αν λάβει κανεις υποψιν τις τιμες που βρηκα στο rolexforums)
αλλα ειναι μονόδρομος για το συγκεκριμενο ρολοι αφου ειναι οι μόνοι που το έχουν στην Ευρώπη

Τα παραδείγματα είναι πολλά..diver , safari κτλ...ρολογια κοντα στα 13000-14000 , του 2013-2014 με box & papers απο αξιοπιστους dealers στο chrono και με φυσικο καταστημα

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2020, 06:46:43 μμ »
Προσωπικά τα συγκεκριμένα ΑΡ στο αισθητικό κομμάτι με αφήνουν παγερά αδιάφορα!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2020, 06:56:53 μμ »
Προσωπικά τα συγκεκριμένα ΑΡ στο αισθητικό κομμάτι με αφήνουν παγερά αδιάφορα!
+1000... ΑΡ οκει αλλα δεν... η ψηφος μου παει στ ο μικρο πριγκηπα αφου ειναι και το grail σου.

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2020, 08:18:07 μμ »
Θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός σε τέτοια ποσά για μεταχειρισμένο ap και από αξιόπιστο έμπορο. Όχι αν θα είναι γνήσιο το ρολόι αλλά για το  αν έχει ανοιχτεί και αν θα έχουν μπει γνήσια ανταλλακτικά. Κατά τ αλλά προσωπικά δεν έχω άποψη σε τέτοια επίπεδα χρηματικής τιμής!

Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2020, 08:59:19 μμ »
Η εμπειρία μου απο το Watchfinder είναι απόλυτα θετική. Έκανα ανταλλαγή το IWC fliegerchronograph του 2000 με το Tudor BB 79230 με Fabric NATO Strap του 2017 μόλις λίγων μηνών και σε εξαιρετική κατάσταση με τα πάντα. Επειδή έχω επισκεφτεί και ένα από τα καταστήματα τους στο Canary Wharf γενικώς είναι λίγο τσιμπημένα αλλά είναι όλα σε εξαιρετική κατάσταση και προσεγμένα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2020, 10:41:30 μμ »
Η δική μου εμπειρία από το watchfinder είναι επίσης εξαιρετική
Προέτρεψα τον κουμπάρο μου να πάρει ακριβώς το ίδιο ρολόι (iwc big pilot petit prince 500908) και ήρθε σε κατάσταση σχεδόν unworn
Θα έλεγα 95-96%
Αντε να είχε μια μικρή φθορά το gator λουρί

Σε ανταλλαγή σου έκαναν καλή τιμή ή την κλασική του εμπόρου;

Θενξ

Sent from my SM-T865 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2020, 11:19:53 μμ »
Η δική μου εμπειρία από το watchfinder είναι επίσης εξαιρετική
Προέτρεψα τον κουμπάρο μου να πάρει ακριβώς το ίδιο ρολόι (iwc big pilot petit prince 500908) και ήρθε σε κατάσταση σχεδόν unworn
Θα έλεγα 95-96%
Αντε να είχε μια μικρή φθορά το gator λουρί

Σε ανταλλαγή σου έκαναν καλή τιμή ή την κλασική του εμπόρου;

Θενξ

Sent from my SM-T865 using Tapatalk
Στην ανταλλαγή η τιμή ήταν σαφώς καλύτερη από αυτά που μου έδιναν στην πώληση.
Το τσίτωσα και εγώ  όσο πήγαινε. Πάντως το IWC το έδωσαν σε τιμή πολύ ανώτερη και σχετικά γρήγορα γιατί το παρακολουθούσα.   

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:25:30 πμ »
Πάνο με το καλό ότι και να επιλέξεις.

Το watchfinder αγοράστηκε από τη Richemont το 2018.
Μέχρι τότε ήταν πολύ πιο γενναιόδωροι στις προσφορές που έκαναν όταν ήθελες να τους δώσεις ρολόι.
Τώρα είναι πιο "σφικτοί", αλλά έχει μεγαλώσει πολύ το selection ρολογιών που έχουν.

Να ξέρεις βέβαια πως ότι πάρεις από εκεί θα το έχει φάει το γυαλισματάκι του.


Το AP Diver είναι ένα ρολόι που πάντα είχα στο ραντάρ μου.
Μου αρέσει πολύ.
Σε ROO έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά μάλλον θα ζοριστείς να το βρεις 8-9 ετών όπως αναφέρεις.

Από την άλλη όμως αναφέρεις ότι το IWC είναι το grail σου.
1000 κομμάτια, 2015.
Αφού έφτασες στο σημείο να κάνεις αγορά, μήπως να πάρεις αυτό?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2020, 08:32:40 πμ »
Στρατο επειδη επεσα πανω σε ρολοι απο το watchfinder
το λενε και οι ιδιοι . Σε ερωτηση για την κατάσταση του ρολογιου , μου απάντησαν : "It has been refurbished (clean and a light polish), tested and authenticated by our servicing company"

Στα 13-14 παντως..βρισκεις...κανε ενα σερτς που λενε και στο χωριο μου και βαλε απο Ευρωπη με χρονολογια 13-14-15 και θα δεις οτι υπαρχουν ρολογια
Μαλιστα , μερικοι έχουν αλλες τιμες στο chrono24 και αλλες στα sites τους (προφανως υπολογιζουν τα fees)




Πάνο με το καλό ότι και να επιλέξεις.

Το watchfinder αγοράστηκε από τη Richemont το 2018.
Μέχρι τότε ήταν πολύ πιο γενναιόδωροι στις προσφορές που έκαναν όταν ήθελες να τους δώσεις ρολόι.
Τώρα είναι πιο "σφικτοί", αλλά έχει μεγαλώσει πολύ το selection ρολογιών που έχουν.

Να ξέρεις βέβαια πως ότι πάρεις από εκεί θα το έχει φάει το γυαλισματάκι του.


Το AP Diver είναι ένα ρολόι που πάντα είχα στο ραντάρ μου.
Μου αρέσει πολύ.
Σε ROO έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα λεφτά αλλά μάλλον θα ζοριστείς να το βρεις 8-9 ετών όπως αναφέρεις.

Από την άλλη όμως αναφέρεις ότι το IWC είναι το grail σου.
1000 κομμάτια, 2015.
Αφού έφτασες στο σημείο να κάνεις αγορά, μήπως να πάρεις αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2020, 09:00:03 πμ »
Στρατο επειδη επεσα πανω σε ρολοι απο το watchfinder
το λενε και οι ιδιοι . Σε ερωτηση για την κατάσταση του ρολογιου , μου απάντησαν : "It has been refurbished (clean and a light polish), tested and authenticated by our servicing company"

Στα 13-14 παντως..βρισκεις...κανε ενα σερτς που λενε και στο χωριο μου και βαλε απο Ευρωπη με χρονολογια 13-14-15 και θα δεις οτι υπαρχουν ρολογια
Μαλιστα , μερικοι έχουν αλλες τιμες στο chrono24 και αλλες στα sites τους (προφανως υπολογιζουν τα fees)

Το καλό με το watchfinder είναι πως πρόκειται για κολοσσό.
Δεν παίζουν και δε ρισκάρουν με τη φήμη τους.
Αλλά φυσικά αυτό το πληρώνεις.

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου πάντως, γιατί έχω βρεθεί κι εγώ μερικές φορές σε τέτοιο σημείο.
Φτάνεις κάπου και μετά κοιτάς το κάτι παραπάνω.

Έχω προσπαθήσει καναδυό φορές να πάρω και Big Pilot αλλά το χέρι μου δεν το σηκώνει.
Σε AP δεν έχω φτάσει, αλλά είναι στόχος.

Αν έβαζες το VS χωρίς καμία επεξήγηση θα έλεγα να πας σε AP.
Με όλα όσα έγραψες νομίζω ότι αν δεν πάρεις το IWC, θα σου μείνει απωθημένο.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:11:34 πμ »
Η δική μου εμπειρία με το watchfinder ήταν πολύ θετική και η τιμή ανταλλαγής που πέτυχα ήταν 25% πάνω από αυτές που μου έδωσαν στα γνωστά Ελληνικά μαγαζιά μεταχειρισμένων!
Όσο δε για επικοινωνία και εξυπηρέτηση: ΑΨΟΓΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 22, 2020, 06:46:45 μμ »
15400 15500!!!!νταξει πλακα κανω....
Απο αυτα π εβαλες το diver για μενα...Αλλα μαλλον σου αρεσει περισσοτερο το iwc οποτε χτυπα το...
Υγ με λιγο ψαξιμο νομιζω οτι οι τιμες του watchfinder ειναι πολυ τσιμπημενες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2020, 07:54:35 μμ »

οι τιμές είναι λιγο τσιμπημένες αλλά ειδικά σε οτι αφορά στο IWC , δεν το βρίσκω και πουθενά αλλού...

μου το αφηνουν και 1950 λιρες πιο κάτω απο την τιμή του site τους....(δεν έχω κάνει συζήτηση για AP)

15400 15500!!!!νταξει πλακα κανω....
Απο αυτα π εβαλες το diver για μενα...Αλλα μαλλον σου αρεσει περισσοτερο το iwc οποτε χτυπα το...
Υγ με λιγο ψαξιμο νομιζω οτι οι τιμες του watchfinder ειναι πολυ τσιμπημενες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2020, 09:33:45 μμ »
Θέλει τόλμη και πραγματική αγάπη για να δώσει σήμερα κάποιος 10+ χιλιάδες ευρώ για ρολόι.
Η παγκόσμια ύφεση είναι εντός των πυλών οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος για ότι κάνεις.

Οι τιμές σε 3 μήνες θα είναι χαμηλότερες. Το ρολόι που βρήκες (IWC) καταλαβαίνω ότι είναι στόχος ετών.
Αν πραγματικά το αποκτήσεις και το κρατήσεις για πολλά χρόνια προχώρα δίχως σκέψεις.

Πάντα θα υπάρχει κάτι (καλύτερο) (value for money) (επενδυτικό προϊόν) κλπ. Το αποθημενο όμως δεν έχει αξία και όταν δε κρατάει για πολλά χρόνια γίνεται όλο και ποιο ακριβό.

Καλή επιλογή και απόλαυσε το τώρα που μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:06:14 μμ »
Οι τιμές σε 3 μήνες θα είναι χαμηλότερες.

Καλησπέρα Νίκο.
Επειδή όλοι στο νετ αναρωτιούνται πως θα κυμανθεί η αγορά και που θα οδηγηθούν οι τιμες, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα πέσουν οι τιμές;
Καλοπροέραιτα ρωτάω ειλικρινά, ως ένας ίσως μελλοντικός αγοραστής που σκέφτεται ομοίως αν θα πρέπει να περιμένει κάποιος για να προβεί σε νέα αγορά.

Ευχαριστώ
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος xRallyArt

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: IWC Big Pilot Petit Prince IW500908 VS Audemars Piguet Royal Oak Offshore VS ...
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2020, 10:14:29 μμ »
Θέλει τόλμη και πραγματική αγάπη για να δώσει σήμερα κάποιος 10+ χιλιάδες ευρώ για ρολόι.
Η παγκόσμια ύφεση είναι εντός των πυλών οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος για ότι κάνεις.

Οι τιμές σε 3 μήνες θα είναι χαμηλότερες. Το ρολόι που βρήκες (IWC) καταλαβαίνω ότι είναι στόχος ετών.
Αν πραγματικά το αποκτήσεις και το κρατήσεις για πολλά χρόνια προχώρα δίχως σκέψεις.

Πάντα θα υπάρχει κάτι (καλύτερο) (value for money) (επενδυτικό προϊόν) κλπ. Το αποθημενο όμως δεν έχει αξία και όταν δε κρατάει για πολλά χρόνια γίνεται όλο και ποιο ακριβό.

Καλή επιλογή και απόλαυσε το τώρα που μπορείς.

Γνώμη μου είναι ότι πάντα σε περιόδους ύφεσης και σοβαρών αλλαγών το οτιδήποτε έχει πιο σταθερότερη αξία απο το χαρτί πάντοτε είναι προτιμότερο...
Οπότε μάλλον πάνω...