Αποστολέας Θέμα: Αγορά Rolex Two Tone  (Αναγνώστηκε 10730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 11:01:38 μμ »




Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 08:40:19 πμ »
Ευθύμη πολύ ωραία ρολόγια και τα 2.

Είχες bluesy και το έδωσες, οπότε αυτό λίγο προβληματίζει.
Στα ΤΤ daytona η αλήθεια είναι πως οι επιλογές στα dials δεν με ενθουσιάζουν.
Έχω μπερδευτεί όσον αφορά ποια ρολόγια έχεις στην κατοχή σου, αλλά επειδή νομίζω πως έχεις τουλάχιστον ένα κεραμικό sub, θα επιλέξω το daytona.

Βέβαια, θα μου επιτρέψεις αφενός να σου προτείνω να δεις και TT Sky-Dweller κι αφετέρου να συμφωνήσω με το Νίκο να κρατηθείς και να πας για πιο βαρύ χαρτί...
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 08:57:04 πμ »
Ευθύμη πολύ ωραία ρολόγια και τα 2.

Είχες bluesy και το έδωσες, οπότε αυτό λίγο προβληματίζει.
Στα ΤΤ daytona η αλήθεια είναι πως οι επιλογές στα dials δεν με ενθουσιάζουν.
Έχω μπερδευτεί όσον αφορά ποια ρολόγια έχεις στην κατοχή σου, αλλά επειδή νομίζω πως έχεις τουλάχιστον ένα κεραμικό sub, θα επιλέξω το daytona.

Βέβαια, θα μου επιτρέψεις αφενός να σου προτείνω να δεις και TT Sky-Dweller κι αφετέρου να συμφωνήσω με το Νίκο να κρατηθείς και να πας για πιο βαρύ χαρτί...
Καλημέρα φίλε Στρατό, το είχα και το λάτρεψα αλλά τότε είχα και μαύρο κεραμικό Sub καθώς και το Batman και σε καμία περίπτωση τότε δεν μπορούσα να δικαιολογήσω ταυτόχρονη κατοχή και των τριών.. πέρασαν τρία χρόνια και δοκίμασα αρκετά όποτε επιστρέφω ελπίζω πιο ώριμος πλέον. Δεν έχω κεραμικό πλέον μόνο το Κερμιτ, το μόνο που με προβληματίζει με το Bluesy είναι ότι ίσως αλλάξει το Sub σύντομα και το καινούριο μου αρέσει περισσότερο αλλά δεν ξέρουμε αν θα βγει κάτι αντίστοιχο και ποτέ
Το Daytona ναι όσο το βλέπω λιγότερο με ενθουσιάζει και το συγκεκριμένο μπεζελ ίσως γρατσουνίζεται εύκολα...
Θα δω τι θα κάνω, ίσως περιμένω λιγάκι ίσως το πάρω αυτές τις μέρες καθώς έρχομαι Αθήνα σήμερα
Τα βαριά χαρτιά δεν είναι για μένα στην παρούσα φάση και το Sky Dweller ποτέ δεν μου άρεσε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 12:18:33 μμ »
Το μπλε ατσάλι-χρυσό για κάποιο λόγο δε μου αρέσει καθόλου, το βρίσκω λίγο πανηγυρτζίδικο.
Αντίθετα, το two-tone νομίζω ταιριάζει περισσότερο είτε στη daytona είτε στο μαύρο gmt, το οποίο στη θέση σου θα επέλεγα λόγω συχνών ταξιδιών.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 02:24:35 μμ »
Το μπλε ατσάλι-χρυσό για κάποιο λόγο δε μου αρέσει καθόλου, το βρίσκω λίγο πανηγυρτζίδικο.
Αντίθετα, το two-tone νομίζω ταιριάζει περισσότερο είτε στη daytona είτε στο μαύρο gmt, το οποίο στη θέση σου θα επέλεγα λόγω συχνών ταξιδιών.
Ευχαριστώ πολύ
Το bluesy μου αρέσει, πάντα μου άρεσε, ειδικά το sunburst dial κρύβει καλά το χρώμα και την «λάμψη» του σε χαμηλό φωτισμό κι αυτό είναι κάτι που μου αρέσει.. φαντάζομαι το έχεις δει από κοντά, είναι εντυπωσιακά όμορφο ρολόι. Τα GMT είναι πρακτικά αλλά τελικά όποτε είχα δεν τύχαινε να το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια μου, δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς αλλά δώρο άδωρο εν τελει
Θα δω και θα αποφασίσω, αν τα βρω Αθήνα θα αποφασίσω επι τόπου τις επόμενες μέρες, σήμερα πετάω 


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 03:58:16 μμ »
Ισως με επηρεάζει το προηγούμενο μη-κεραμικό, που το μπλε του ήταν κάπως.. Δε λέω αυτό που σκέφτομαι για να μην παρεξηγηθούν όσοι το έχουν.
Πραγματι, το κεραμικό είναι πιο αρμονικό. Αλλα και πάλι, στην daytona νομίζω ταιριάζει περισσότερο με το χαρακτήρα του ρολογιού.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 04:23:01 μμ »
Ισως με επηρεάζει το προηγούμενο μη-κεραμικό, που το μπλε του ήταν κάπως.. Δε λέω αυτό που σκέφτομαι για να μην παρεξηγηθούν όσοι το έχουν.
Πραγματι, το κεραμικό είναι πιο αρμονικό. Αλλα και πάλι, στην daytona νομίζω ταιριάζει περισσότερο με το χαρακτήρα του ρολογιού.

Θα ήθελα να ξέρω αυτό που σκέφτεσαι πάντως
Ναι συμφωνώ για το Daytona, ο καλός μου φίλος και συνένοχος στο έγκλημα επιμένει Daytona χωρίς να κοιτάξω πίσω.. θα δείξει!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 04:51:04 μμ »

Θα ήθελα να ξέρω αυτό που σκέφτεσαι πάντως


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 05:28:00 μμ »

Έλα βρε
Το καλοκαίρι λοιπόν με το bluesy βγαίνω και στο πανηγύρι άμα λαχει με το μαύρισμα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 10, 2020, 05:54:28 μμ »
Ευθύμη αν σε τρώει η τσέπη σου για μη κεραμική / ατσάλινη Daytona πάρε ένα από τα παρακάτω.

Πάρε και την επιστροφή ΦΠΑ που γίνεται στα πολύτιμα μέταλλα και πούλησε την σε εμένα όταν την βαρεθείς. Προτιμώ την λευκοχρυση.

Όπως είπε και ο Άγγελος σε ΤΤ κοίτα προς Audi μεριά.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 12:08:17 μμ »
Ευθύμη αν σε τρώει η τσέπη σου για μη κεραμική / ατσάλινη Daytona πάρε ένα από τα παρακάτω.

Πάρε και την επιστροφή ΦΠΑ που γίνεται στα πολύτιμα μέταλλα και πούλησε την σε εμένα όταν την βαρεθείς. Προτιμώ την λευκοχρυση.

Όπως είπε και ο Άγγελος σε ΤΤ κοίτα προς Audi μεριά.
Δεν με τρώει τόσο!!!

Το κίτρινο χρυσό με πράσινο καντράν νομίζω καταργείται και το μπλε λευκόχρυσο θα γίνει το νέο hot precious metal όποτε τρέχα γύρευε.. άστο, αυτό θα το αναζητήσω αργότερα down the road


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 02:22:22 μμ »
Bluesy!!!!!!Μακράν ομορφότερο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Deaf

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 03:16:29 μμ »
το πράσινο δεν μου αρέσει προσωπικά καθόλου

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 03:36:43 μμ »
Το κίτρινο με το μπλε είναι συμπληρωματικά χρώματα, ταιριάζουν σαν το κλειδί σε κλειδαριά. Τέτοια ρολόγια-ντισκόμπαλες όμως, τόσο μπλιγνκ μπλινγκ, μετά από (πολύ λίγο) καιρό μάλλον κουράζουν, προκαλούν κορεσμό.
To δε TT GMT που ανέφερε ο Αντρέας πιο πάνω το λες και οριακά γκροτέσκο με αυτήν τη γραμματοσειρά στη στεφάνη.



Ίσως το 116613LN μπορεί να προσθέσει μια δόση wow factor, λίγα χρυσάφια και ολίγη class ίσως, χωρίς να κουράσει τόσο γρήγορα.



Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 04:21:04 μμ »
Το κίτρινο με το μπλε είναι συμπληρωματικά χρώματα, ταιριάζουν σαν το κλειδί σε κλειδαριά. Τέτοια ρολόγια-ντισκόμπαλες όμως, τόσο μπλιγνκ μπλινγκ, μετά από (πολύ λίγο) καιρό μάλλον κουράζουν, προκαλούν κορεσμό.
To δε TT GMT που ανέφερε ο Αντρέας πιο πάνω το λες και οριακά γκροτέσκο με αυτήν τη γραμματοσειρά στη στεφάνη.



Ίσως το 116613LN μπορεί να προσθέσει μια δόση wow factor, λίγα χρυσάφια και ολίγη class ίσως, χωρίς να κουράσει τόσο γρήγορα.


Ναι το LN είναι ίσως η «ασφαλής» επιλογή απλά το έχω δει πολύ και δεν μου κάνει πλέον καμία εντύπωση... βασικά κανένα δεν μου κάνει πλέον εντύπωση όποτε με βλέπω να το αφήνω λιγάκι στον πάγο το θέμα, εξάλλου οι τιμές τώρα ανέβηκαν και δεν πρόκειται να ανέβουν άλλο για πολύ καιρό ακόμα. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει και με νέα μοντέλα και το ξαναβλέπω

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 05:00:45 μμ »
Όταν είπα εγώ ότι τελικά σε βλέπω με το AUDI TT, κάτι ήξερα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 06:02:41 μμ »
Όταν είπα εγώ ότι τελικά σε βλέπω με το AUDI TT, κάτι ήξερα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χαχαχαχαχαα, καλό και το ΤΤ αλλά όχι για μένα πλέον, μεγάλωσα, είμαι και σχετικά ψηλός


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 11, 2020, 08:41:51 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.
Το μπλε με το (κίτρινο) χρυσό δεν με ενθουσιάζει και εμένα σαν συνδιασμός.

Θα το προτιμούσα μαύρο με κίτρινο και αυτό με ένα μεγάλο ίσως.

Αυτό όμως που μου αρέσει πολύ είναι το ροτμπιρ, διάβασα  παραπάνω οτι τα gmt δεν σε ψήνουν και πολύ αλλά αυτό είναι ΤΟ gmt κατα την γνώμη μου.
Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 11:31:38 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα.
Το μπλε με το (κίτρινο) χρυσό δεν με ενθουσιάζει και εμένα σαν συνδιασμός.

Θα το προτιμούσα μαύρο με κίτρινο και αυτό με ένα μεγάλο ίσως.

Αυτό όμως που μου αρέσει πολύ είναι το ροτμπιρ, διάβασα  παραπάνω οτι τα gmt δεν σε ψήνουν και πολύ αλλά αυτό είναι ΤΟ gmt κατα την γνώμη μου.
Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρα κι ευχαριστώ! Μου άρεσε πολύ το rootbeer αλλά όταν το είδα από κοντά δεν με ενθουσίασε.. γενικά τα GMT δεν με ενθουσιάζουν γιατί δεν κάνω χρήση της δεύτερης (ή και τρίτης) ώρας και ο έξτρα δείκτης με ενοχλεί να είναι εκεί.. η Daytona έχει πιο busy dial φυσικά αλλά μιλάμε για ένα design θρύλο στην ιστορία της ωρολογοποιίας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Rolex Two Tone
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 07:21:24 μμ »
Χαχαχαχαχαα, καλό και το ΤΤ αλλά όχι για μένα πλέον, μεγάλωσα, είμαι και σχετικά ψηλός


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πάρε το cabrio. Εκεί που είσαι μπορείς να είσαι μόνιμα με την κουκούλα ανοιχτή & το κεφάλι απ´ έξω. Αρκεί μα βάζεις καπέλο & αντηλιακό :D


Sent from my iPhone using Tapatalk