Αποστολέας Θέμα: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review  (Αναγνώστηκε 11972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:22:59 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Ακόμα ένα review από το τελευταίο μου απόκτημα, την επανέκδοση του Arnie.

Το "Arnie" ή το Seiko snj0xx, όπως θα το βρείτε στον κατάλογο της Seiko, έγινε γνωστό ως ένα από τα αγαπημένα ρολόγια του Arnold Schwarzenegger, το οποίο το φόρεσε στις ταινίες Predator και Commando.



Πρωτοεμφανίστηκε το 1982, παράχθηκε μέχρι το 1990 περίπου και ήταν ο πρώτος υβριδικός δύτης στον κόσμο (που σημαίνει αναλογικό και ψηφιακό) που ήταν εξοπλισμένος με συναγερμό και χρονογράφο. Εκτός από το ότι ήταν το τέλειο ρολόι δράσης της δεκαετίας, ήταν τόσο μεγάλη η επιρροή και η δημοτικότητα του ana-digi αυτού ρολογιού, που μάρκες όπως η Casio, η Breitling, η Tissot και άλλοι, ακολούθησαν το παράδειγμά του κι αυτό γιατί πέτυχε μια τέλεια ισορροπία μεταξύ των παραδοσιακών δεικτών και της ψηφιακής οθόνης πολλαπλών λειτουργιών.



Πριν λίγο καιρό, η Seiko μας σύστησε την πολυαναμενόμενη επανέκδοση του κλασικού Arnie σε τρεις νέες παραλλαγές: το SNJ025 (παραδοσιακό ανοξείδωτο χάλυβα με μαύρη στεφάνη - το οποίο παραμένει πιστό στο πρωτότυπο), το SNJ027 (ανοξείδωτος χάλυβας με πλαίσιο Pepsi, ειδική έκδοση PADI), και το SNJ028 (επικαλυμμένο με DLC και διαθέσιμο μόνο στις boutique της Seiko και διαδικτυακά). Όλα ανήκουν στην οικογένεια της σειράς ρολογιών καταδύσεων Prospex. Ας δούμε πιο προσεκτικά.



Η μεγαλύτερη και σημαντικότερη διαφορά μεταξύ του πρωτοτύπου και των νέων snj είναι ο μηχανισμός. Ο κωδικός του νέου μηχανισμού είναι H558 ενώ του παλιού ήταν H851. Τα νέα ρολόγια χρησιμοποιούν την εξαιρετική ηλιακή τεχνολογία (Solar) της Seiko - τα ρολόγια τροφοδοτούνται με φωτισμό και διατηρούν τη «φόρτισή» τους για έως και έξι μήνες. Πολλά από τα ίδια χαρακτηριστικά από το πρωτότυπο διατηρούνται στη σύγχρονη έκδσοη: χρονογράφος με ψηφιακή ένδειξη, ημερομηνία και λειτουργία συναγερμού μέσω της ψηφιακής οθόνης. Τα νέα ρολόγια διαθέτουν επίσης power reserve (πάλι μέσω της ψηφιακής οθόνης) και δυνατότητα διπλής ώρας. Όπως και τα πρωτότυπα αυτή η νέα σειρά είναι φτιαγμένη για να είναι αντέχει. Είναι αδιάβροχα στα 200 μέτρα και έχουν πιστοποίηση ISO για καταδύσεις SCUBA.



Μια άλλη αλλαγή μπορεί να φανεί στο chapter ring. Το μοντέρνο SNJ025 χρησιμοποιεί ένα δακτύλιο 24 ωρών αντί για μετρητή βάθους, το οποίο είναι σχεδόν σίγουρα πιο χρήσιμο για τους περισσότερους ανθρώπους. Ένας μετρητής βάθους δεν λέει στην πραγματικότητα στον δύτη καμία "ζωντανή" πληροφορία σχετικά με την κατάδυση, είναι απλώς ένα γράφημα που λέει στον δύτη πόσα δευτερόλεπτα χρειάζονται για να φτάσει με ασφάλεια στην επιφάνεια από βάθος μέχρι 50 μέτρα.

Case Material: Stainless steel
Dial: Black
Dimensions: 47.8mm
Crystal: Hardlex
Water Resistance: 200 meters
Crown: Screw down
Movement: Caliber H851
Strap/Bracelet: Silicone
Price: $525 – $550

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:24:40 πμ »
Στο ρολόι τώρα όπως το είδα εγώ τη μία βδομάδα συνύπαρξης.

Κάσα
Αρχικά να πω ότι η τονοειδής κάσα κάθεται πολύ ωραία στο χέρι παρά το μέγεθός της. Ήταν και το μεγαλύτερο μου άγχος, αν θα μπορέσω να υποστηρίξω 48mm στον καρπό μου. Τελικά, αποδείχθηκε ότι φοριέται πιο άνετα από τη χελώνα μου! Έχει μεταλικό, μαύρο shroud ενώ τα "ακάλυπτα" μέρη ειναι polished.



Δείκτες
Πολύ προσεγμένη δουλειά για ρολόι τέτοιας τιμής!



Ψηφιακές ενδείξεις
Το παράθυρο με την ψηφιακή ώρα ειναι καλοφτιαγμένο, αν και λίγο μικρό και δυσανάγνωστο. Φωτίζεται με το πάτημα του αριστερά πάνω μπουτόν. Πρέπει πρώτα το ξεβιδώσεις, καθώς είναι όλα βιδωτά για να πετύχουν την υδατοστεγανότητα στα 200m με πιστοποίηση ISO. Όταν ξεβιδώσεις φαίνεται στην κορώνα ένα σημάδι για να έχεις εύκολα οπτική προειδοποίηση ότι είναι ξεβίδωτο (εικόνα 2).
 

Caseback
Ω, ναι! Ξεκόλλησα το αυτοκόλλητο!  :)
Στο caseback γράφει ότι το ρολόι είναι made in China. Τίμιοι οι γιαπωνέζοι.


Και μία ακόμα λεπτομέρεια με το ανάγλυφο τσουνάμι.



Βέβαια, διάβασα ένα πολύ ωραίο σχόλιο, αν οι γιαπωνέζοι είχαν χιούμορ θα έγραφαν στο caseback:

"I ain't got time to bleed"
Designed by Seiko Japan
Assembled in China
Preferred Choice of A.Schwarzenegger


Τέλος, βάζω μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε πόσο εντυπωσιακό είναι το ρολόι. Εγώ τις λίγες ημέρες που το έχω μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Είναι εκπληκτικό ρολόι για τα λεφτά του!


Το μεταλλικό keeper τονίζει το macho χαρακτήρα του ρολογιού ενώ το rubber είναι το κλασικό βουτυρένιο dust magnet που βρίσκουμε και στις χελώνες




Το φωτιζόμενο καντράν



Ευχαριστώ για το χρόνο σας! Αν θέλει κάποιος άλλες πληροφορίες, ευχαρίστως να του πω.
Για περισσότερα:

https://wornandwound.com/the-arnie-returns-introducing-the-seiko-prospex-modern-interpretation-of-the-1982-hybrid-divers-watch-refs-snj025-snj027-snj028/
https://www.fratellowatches.com/seiko-snj025-solar-arnie-a-surprise-at-baselworld-2019/
https://www.ablogtowatch.com/reissued-seiko-solar-arnie-prospex-snj025-snj027-watches/

https://www.youtube.com/watch?v=lSuUNmPCb2Y&t=62s

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 10:31:16 πμ »
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και κυρίως για τις προσωπικές εντυπώσεις Βαγγέλη :up:

Εντυπωσιακό ρολόι αν μη τι άλλο...

Αυτό το "dust magnet" για το rubber πολύ μου άρεσε :D

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:02:13 πμ »
Μπράβο Βαγγελάρα και την αγορά και για το review! Thank you!
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:09:29 πμ »
Καλοφόρετο και μπράβο για το review. Ευχαριστούμε για το χρόνο σου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:15:22 πμ »
Πολύ ωραίο ρολόι. Νομίζω θα είναι η επόμενη αγορά μου.

Edit. Ξέχασα να ευχηθώ καλοφορετο. Μόνο καλές ώρες να δείχνει....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2019, 12:38:10 μμ από WasteG8 »
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:45:00 πμ »
Εξαιρετικό review, να το φοράς με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 11:46:58 πμ »
Ωραίες πληροφορίες!

Να το χαίρεσαι!
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 12:24:52 μμ »
Ωραίο review Βαγγέλη, για μια ρολογάρα.  :up:


Το κακό είναι ότι μου έβαλες μικρόβιο για ένα anadigi ...  :-X
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 03:57:14 μμ »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Βαγγέλη


Και πάλι καλοφορετο να είναι με υγεία !!!!!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 04:01:35 μμ »
Μπραβο Βαγγελη για την εξαιρετικη παρουσιαση!!!
Και παλι καλοφορερη η ρολογαρα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 04:25:54 μμ »
Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια!

Το κακό είναι ότι μου έβαλες μικρόβιο για ένα anadigi ...  :-X
Κώστα ήμουν καιρό ψημένος για anadigi και είχα καταλήξει στο citizen jp2000 (ρολογάρα κι αυτό).
Λίγο όμως ότι το έβλεπα πολύ συχνά, λίγο η Βασιλεία και η αναμονή του καινούργιου, κατέληξα στο arnie (Βίκτωρα στο Ά ο τόνος, μη μου βάλεις πάλι κάνα κιλό παϊδάκια...  ;D ) και δεν το μετάνιωσα.

Και η τιμή τους είναι πάνω κάτω η ίδια, διάβασα πριν λίγες μέρες στο wus ότι στο macys πουλιέται κοντά στα 360$.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 04:28:01 μμ »
Eξαιρετικό κείμενο, φωτογραφίες και, φυσικά, ρολόϊ !

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 05:06:24 μμ »
Και απο δω καλοφορετο μ υγεια! Ευστοχες φωτο, ωραιο ριβιου..Κατσε  να δω ποσο κανει αν και πιστευω  με τον καιρο θα παρει εστω και λιγο την κατιουσα η τιμη.. ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 05:51:49 μμ »
Όμορφη παρουσίαση και ρολόι
καλοφόρετο με υγεία  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 06:21:48 μμ »
Που το βρίσκουμε τώρα και σε τι τιμή?

Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 06:32:52 μμ »
Που το βρίσκουμε τώρα και σε τι τιμή?
Στην Ελλάδα το βρίσκεις...στον καρπό μου! :headbash:
Χωρίς πλάκα τώρα, όταν το έψαχνα τέλος Αυγούστου, μου είπαν ότι επειδή έκλεισε η αντιπροσωπεία Seiko στην Ελλάδα, δεν κάνουν πια εισαγωγές... Τώρα, αλήθεια- ψέμματα, δεν ξέρω...
Εμένα μου το έφερε φίλος από άλλο φόρουμ από τη Μαλαισία (ήταν εκει για δουλειά και μου το βρήκε).

Άλλη επιλογή για Ευρώπη (με τελωνείο δεν παίζεις στις μέρες μας...), είναι πωλητές στο chronο24 αλλά θα το πληρώσεις retail που είναι πολλά (τουλάχιστον δεν έχει καπέλο).
Λίγο υπομονή να κυκλοφορήσει και θα το βρίσκεις πιο εύκολα, πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 06:35:26 μμ »
Καλά για Ελλάδα δεν υπάρχει ελπίδα. Chrono24 το βρήκα 400 ευρώ περίπου από Ευρώπη.

Για να δούμε θα πέσουν οι τιμές?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 11:08:25 πμ »
Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια!
Κώστα ήμουν καιρό ψημένος για anadigi και είχα καταλήξει στο citizen jp2000 (ρολογάρα κι αυτό).
Λίγο όμως ότι το έβλεπα πολύ συχνά, λίγο η Βασιλεία και η αναμονή του καινούργιου, κατέληξα στο arnie (Βίκτωρα στο Ά ο τόνος, μη μου βάλεις πάλι κάνα κιλό παϊδάκια...  ;D ) και δεν το μετάνιωσα.

Και η τιμή τους είναι πάνω κάτω η ίδια, διάβασα πριν λίγες μέρες στο wus ότι στο macys πουλιέται κοντά στα 360$.
Καλύτερο αυτό. Προσωπικά θεωρούσα πάντα ότι το citizen δεν είναι ωραίο (εμφανισιακά) κι ας είναι ρολόι θρύλος. Δεν χώνεψα ιδιαίτερα το sensor κι ας ξέρω ότι είναι χρήσιμος στους δύτες   :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2019, 11:17:03 πμ από kosdome6 »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kopiskrypteia

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Seiko snj025p1 (Arnie)- Review
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 06:23:05 μμ »
Καλά για Ελλάδα δεν υπάρχει ελπίδα. Chrono24 το βρήκα 400 ευρώ περίπου από Ευρώπη.

Για να δούμε θα πέσουν οι τιμές?
Πλέον στο Σκρούτζ παίζει γύρω στα 500€... δηλαδή 4και κάτι....( Έχει δύο εκδόσεις για Ελλάδα)
θεωρώ ότι με solar είναι τίμιο και σίγουρα όπως προαναφέρθηκε η τιμή σίγουρα θα πέσει, το θέμα είναι αν κάποιος το θέλει άμεσα η αν μπορεί να περιμένει

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk