Αποστολέας Θέμα: Seiko MM 300m vs Rolex SubC  (Αναγνώστηκε 64415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 04:05:51 μμ »
Δεν μ'αρέσει να γράφω σε τέτοια θέματα, τα θεωρώ βαρετά, ότι υποβαθμίζουν το σύνολο, ότι δεν θα γραφτούν πράγματα που δεν έχουν ξαναγραφτει και γενικά είναι λίγο πολύ άκυρα γιατί η θα πέσει πολύ χιούμορ (αυτό είναι καλό) ή θα πέσει πολύ ξεκατίνιασμα (αυτό είναι κακό)

Το μοναδικό που θα αναφέρω είναι ότι τεχνικά τεχνικά κανείς δεν μπορεί να αξιολογήσει αν και πιο είναι καλύτερο ρόλοι, όλοι βασίζονται σε κάτι που διάβασαν και σε αυτό που βλέπουν ή θέλουν να βλέπουν επειδή το έχει ορίσει η αγορά, τα φόρουμ κτλ!

Έχω μιλήσει με πολύ κόσμο, κανείς δεν μου εξήγησε τεχνικά γιατί μια μηχανή θεωρείται καλύτερη κάποιας άλλης


Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 04:17:53 μμ »
Από το πρωϊ σκούζεις, ωρύεσαι και υβρίζεις, παριστάνεις το θύμα και τον δήθεν προσωπικά προσβληθέντα, λες και είσαι ο εγγονός του Hans Wilsdorf και σου βλαστημήσαμε τον παππούλη. Έχεις πάρει απο πίσω τους  διαιτητές, ικετεύοντάς τους να μου βγάλουν κάρτα -διότι ουσιαστικά αυτό κάνεις- δεν σου κάθεται, βγαίνεις εκτός εαυτού και αντί να κοιτάξεις να τα  μπαλώσεις όπως όπως, απειλείς εμμέσως και με αποχώρηση. 

Οι χαρακτηρισμοί σου δεν μ’ ενδιαφέρουν,  για τον  ίδιο ακριβώς λόγο που δεν θα θιγόμουν καθόλου εάν με έπιανε στα μπινελίκια η Ελένη Λουκά, μόλις μάθαινε ότι έχω να πατήσω σε εκκλησία από τη βάφτισή μου.  Επίσης, να σε ενημερώσω ότι δεν κουνάω  ούτε βλέφαρο μπροστά στους κάθε λογής Ιεροεξεταστές του web, ζηλωτές του διαβόητου Ντε Τορκεμάδα, που δεν ανέχονται άλλη άποψη από τη δική τους, την τάχα μία, μοναδική, αυθεντική και ορθόδοξη. 

Αυτό που δεν πρόκειται να ανεχθώ είναι η διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Το ψέμα, που επικαλείσαι τώρα, για να δικαιολογήσεις την οργή σου. Σε κανένα σημείο δεν έχω γράψει εγώ ότι το SLA είναι καλύτερο ρολόϊ από το Hulk. Σε προκαλώ δημόσια  να υποδείξεις τέτοιο ισχυρισμό μου. Ορίστε, δείξ’ τον.
Επί της αρχής λοιπόν, και μόνο, επειδή αμφισβητήθηκε ως βλάσφημη ακόμη και αυτή η πιθανότητα σύγκρισης, έστω , των δύο ρολογιών,   έγραψα ότι μια τέτοια σύγκριση σε προηγμένες χώρες είναι συνηθισμένη και εύλογη. Έγραψα επίσης :

«Εκτιμώ και τα δύο τα μοντέλα για τις αρετές τους, όμως βρίσκω το ένα  υπερτιμημένο και εξωφρενικά υπερκοστολογημένο  σε σχέση με το άλλο»

«Υπό αυστηρά ωρολογιακά κριτήρια, το Sub τα βρίσκει σκούρα κόντρα στο ΜΜ. Για να πείσει περί της υπεροχής του, αναγκάζεται στο τέλος να επικαλεστεί το κύρος του. Δεν λέει "έχω καλύτερη κάσα" ή "έχω καλύτερη μηχανή". Λέει "-ξέρεις ποιος είμ' εγώ ρε ;".

«Της υπεροχής του», λοιπόν.  Επιπλέον, σου εξηγήθηκε και από τον Χαρίλαο ότι το “Hulk Killer”, που τόσο φαίνεται να σε τσούζει εδώ και μέρες ,  είναι προσωνύμιο που δόθηκε στο SLA από αμερικανικά  for a, δεν το επινόησα εγώ άνθρωπε, όπως φαντάζεσαι.   Το δε παρόν thread δεν το δημιούργησα καν εγώ, ιδέα της διαχείρισης ήταν κι ευχαρίστως συμμετέχω.  Επειδή έχει πλάκα και όχι για πείσω εσένα ή άλλον να γυρίσεις τα Ρόλεξ σου σε Σεϊκάρες.

Μα εδώ πήγες να με βγάλεις ψεύτη ακόμη στο γεγονός της πώλησης του DSSD μου, αμφισβητώντας με. Λες και δεν σερνόταν έξι μήνες η αγγελία σε κοινή θέα. Μην τυχόν κι ακούσεις ότι δεν έφυγε το Rolex αυθημερόν, αμέσως να γίνεις ταύρος εν υαλοπωλείω. Και μετά αρχίζεις τις –μην τις χαρακτηρίσω καλύτερα-, ότι τάχα από αγγελίες του φόρουμ δεν φεύγει ρολόϊ  (έλα ρε, κι εγώ που νόμιζα ότι εξαιρούνται οι ρολεξάρες-ζεστά κουλούρια), ότι οι γάτοι πουλάνε μόνο μέσω Χρυσής Ευκαιρίας (συγγνώμη που δεν ρίσκαρα   να βρεθώ φάτσα με φάτσα με τον Jack the Ripper για ένα κωλορόλογο !) ή  ότι ότι εν έτει 2019 , με τη ζήτηση στο peak, τελικά για να πουληθεί Ρόλεξ στο φόρουμ πρέπει η τιμή να είναι «πάτωμα» (-διερωτώμαι, πού να πήγαν άραγε εκείνες οι φανταστικές «υπεραποδόσεις» του δεκαετούς ομολόγου με μπρασελέ, που συχνά πυκνά διαλαλείς με τον τηλεβόα ; )

Άκου, το ότι κατά δήλωσή σου είσαι «άρρωστος συλλέκτης» δεν σε απαλλάσει από την ευθύνη των γραφομένων σου.Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ανέχεται τα ακραία συμπτώματα και τις υστερικές εκδηλώσεις της «ασθένειας» σου αυτής.

Προσπαθώ, προτιμώ άλλωστε, ν’ αντιμετωπίζω με χιούμορ τους απανταχού τσολιάδες, αυτοχρισθέντες πραίτωρες, εν προκειμένω  της ρολεξιακής ηρεμίας, τάξης και ασφάλειας. Εδώ όμως έχεις ξεπεράσει προ πολλού τα όρια και ήδη έχεις ανακληθεί αρμοδίως στην τάξη, εάν έχεις πάρει είδηση.  Δεν είσαι αυθεντία, δεν κατέχεις την απόλυτη αληθεια –αν μη τι άλλο, για τον λόγο ότι δεν υπάρχει καν τέτοια. Εφόσον σνομπάρεις το thread  θεωρώντας το troll, απέχεις, τελεία και παύλα. Δεν κρυφοκοιτάς όλη την ώρα, καραδοκώντας να την πέσεις σε όποιον πιστέψεις ότι σου έθιξε τη θρησκεία.

Κατά τα λοιπά και εφόσον η κάρτα που επιζητείς δεν φαίνεται  να βγαίνει από την τσέπη του διαιτητή, μπορείς να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα και να πέσεις κάτω ζητώντας πέναλτυ (aka «είστε ασεβείς και άσχετοι, κρατάω την αναπνοή μου και αποχωρώ από το φόρουμ -μαζί με τα λοιπά σεβάσμια μέλη- και ιδρύω το my preciousR.gr –μόνο για άτομα που σέβονται και καταλαβαίνουν»). H άλλη, πιο σοβαρή και υπεύθυνη επιλογή είναι να συνειδητοποιήσεις ότι το παραξήλωσες και μάλιστα αναίτια και να βάλουμε μια τελεία εδώ.  Ό,τι θες. Χαρακίρι, όχι, δεν θα σου ζητήσω να κάνεις.


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 04:41:46 μμ »
Να ρίξω λάδι ή νερό στη φωτιά??? Το MM πόσες τρίχες από τα αρ@@@ του Deepsea είναι?? Τώρα πέρα από τα χαζα ο σοφός capdim μίλησε. Εδώ είμαστε για να περνάμε καλά και να συμβουλεβομαστε ο ένας τον άλλο. Εγώ χαίρομαι που έχω κάνει και φίλους όχι εικονικούς αλλά πραγματικούς από εδώ μέσα. Συμβουλευομαι κάποια παιδιά από δω μέσα ωρολογιακα. Οι κακοι χαρακτηρισμοι δεν είναι καλό πράγμα. Ούτε οι ειρωνείες ούτε τα κακόβουλα σχόλια. Όποιος πιστεύει ότι το seiko είναι καλύτερο από το ρολεξ καλά κάνει και το πιστεύει!!! Αλλά κάνουμε εδώ μέσα σαν τους γαυρους με τα παοκια που σκωτονονται. Έλεος. Ας είμαστε cool. Η φωτογραφία αποδυκνυει πως όλα τα ρολογια είναι ομορφα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:29:13 μμ »
Λυπάμαι που συστηματικά πλέον, πάμπολλα threads γίνονται αιτία χαρακτηρισμών, εξυπναδικίστικων (όχι έξυπνων) σχολίων, ειρωνίας, ανόητης κόντρας και διαχωρισμού των μελών του forum  στους "παλιούς, καλούς, γνώστες" και στους επόμενους πανάσχετους.

Εάν έχω "εισπράξει" καλα τα γραφόμενα αρκετών, εάν οι mods κάναμε "σωστά" τη δουλειά μας, θα έπρεπε το forum να έχει ξεκληριστεί.

Λυπάμαι επίσης που πολλοί, δεν είναι σε θέση να βάλουν όρια μόνοι τους.

Προσωπικά "οπαδικές" τακτικές και αστειάκια σε ανθρώπους που ούτε καν τους ξέρουμε, δεν με βρίσκουν σύμφωνο.
Πιθανολογώ ότι το καλαμπούρι μεταξύ ανθρώπων που γνωρίζονται (ορισμένοι αρκετά καλά μάλιστα) και το οποίο δεν παρεξηγείται μεταξύ τους σε καμία περίπτωση, έχει δώσει μία γενικότερη λανθασμένη αίσθηση ότι ο καθένας παίρνει φόρα και γράφει ό,τι του έρθει, σε ό,τι ύφος και στυλ γουστάρει, προς οποιονδήποτε.
Προσωπικά αυτή η τακτική δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια, θα επικοινωνήσω πλέον με τους άλλους δύο συν-moderators, να δω τελικά τι στάση θα κρατήσουμε ως προς το τι και πως γράφεται εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 07:37:48 μμ »
Πω πω χαμός, διάβασα όλα τα ποστ πάντως

Δεν είχα το Σεικο αλλά έτσι δεν κάθεται σε καμία περίπτωση


Ειρήνη αμήν, ωραίες οι απόψεις όλων


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 09:29:00 μμ »
Πω πω χαμός, διάβασα όλα τα ποστ πάντως

Δεν είχα το Σεικο αλλά έτσι δεν κάθεται σε καμία περίπτωση


Ειρήνη αμήν, ωραίες οι απόψεις όλων


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθημη όπως βλέπω το χεράκι σου και ένα moonwatch θα του πήγενε. Για πανερι θέλει λίγο να μεγαλώσει το χερι

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 09:33:52 μμ »
Ευθημη όπως βλέπω το χεράκι σου και ένα moonwatch θα του πήγενε. Για πανερι θέλει λίγο να μεγαλώσει το χερι

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όπως έλεγες κι εσυ αν δεν φάω κανα σουβλάκι με βλέπω να μενω στα 40-42mm.. για το Moonwatch αναμένω το επετειακό!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 18, 2019, 10:14:56 μμ »
Όπως έλεγες κι εσυ αν δεν φάω κανα σουβλάκι με βλέπω να μενω στα 40-42mm.. για το Moonwatch αναμένω το επετειακό!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Το ΡΑΜ μας «χαιρέτησε» ή είναι το plan B  αν δεν κάτσει το επετειακό ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 03:25:33 πμ »
Απίστευτο το τι μπορεί να κάνει το μάρκετιν τελικά. Μπορεί να κάνει ωρολογόφιλους ανά τον κόσμο να τσακώνονται.
Ποιος θα τσακωνόταν άραγε έτσι για τα Ρόλεξ πριν από μερικά (όχι πολλά χρόνια) χρόνια, τότε που οποιοδήποτε ατσάλινο ρόλεξ  μπορούσε να το αποκτήσει ο οιοσδήποτε μέτρια προς καλά πληρωμένος υπάλληλος; Είναι απορίας άξιον το πως μια εταιρία, δίχως να αλλάξει το βασικό της προϊόν, απλά αλλάζοντας μάρκετιν, προκαλεί τόσα πάθη.

Ανεξάρτητα από το εάν τα Ρόλεξ είναι στάτους σύμπολ, είτε είσαι λαϊκατζής, είτε είσαι μεγαλογιατρός, σίγουρα είναι πολύ καλά ρολόγια. Όμως υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πολύ καλά ρολόγια (ίσως και πολύ καλλίτερα σε σχέση value for money) των οποίων οι φαν δεν είναι τόσο φανατισμένοι όσο οι ρολεξόφιλοι. Μήπως κύριοι ρολεξόφιλοι αυτό θα πρέπει να σας προβληματίσει; Μήπως έχετε πέσει θύμα μάρκετιν;
Μήπως όσοι σκέφτονται πόσα λεφτά θα βγάλουν αγοράζοντας ένα Ρόλεξ δεν είναι φίλοι του ρολογιού και είναι απλά "επενδυτές", σαν και αυτούς που είχε γιομήσει η Ελλάδα τις χρυσές εποχές του χρηματιστηρίου;

Το ρολόι θα έπρεπε να είναι πάθος και, εκτός εάν είσαι έμπορος, τα πάθη κοστίζουν. Υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι ότι κοστίζουν. Όταν φτάνω να διαβάζω σε θρεντ "πόσα λεφτά θα βγάλω αγοράζοντας ή πωλώντας το τάδε Ρόλεξ", παύω να διαβάζω. Κύριοι (μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού) φανατισμένοι με τα Ρόλεξ, κάμετε κακό στο φόρουμ. Είμαι σίγουρος ότι έχετε "απομακρύνει" πολλά μέλη από μέχρι τώρα.

Το θέμα δεν είναι η Seiko. Το θέμα ήταν πάντα η Ρόλεξ. Όσοι γράφουν υπέρ της Seiko, από ότι βλέπουμε εδώ μέσα, είναι κάτοχοι πολλών διαφορετικών εταιριών. Οι Ρολοξέκηδες όμως είναι μόνο ρολεξάκηδες. Χαλαρώστε λοιπόν γιατί όπως το πάτε θα μείνετε οι 3-4 να ποστάρετε τα ίδια ρολόγια όλη μέρα και να χαίρεστε.

Φυσικά δεν είναι όλοι οι φίλοι της Ρόλεξ στη ίδια κατηγορία. Υπάρχουν και αυτοί που δεν είναι φανατισμένοι. Σε αυτούς βγάζω το καπέλο γιατί κρατούν τις ισορροπίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 12:37:46 μμ από BsAs »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:29:26 πμ »
Απίστευτο το τι μπορεί να κάνει το μάρκετιν τελικά. Μπορεί να κάνει ορολογόφιλους ανά τον κόσμο να τσακώνονται.
Ποιος θα τσακωνόταν άραγε έτσι για τα Ρόλεξ πριν από μερικά (όχι πολλά χρόνια) χρόνια, τότε που οποιοδήποτε ατσάλινο ρόλεξ  μπορούσε να το αποκτήσει ο οιοσδήποτε μέτρια προς καλά πληρωμένος υπάλληλος; Είναι απορίας άξιον το πως μια εταιρία, δίχως να αλλάξει το βασικό της προϊόν, απλά αλλάζοντας μάρκετιν, προκαλεί τόσα πάθη.

Ανεξάρτητα από το εάν τα Ρόλεξ είναι στάτους σύμπολ, είτε είσαι λαϊκατζής, είτε είσαι μεγαλογιατρός, σίγουρα είναι πολύ καλά ρολόγια. Όμως υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πολύ καλά ρολόγια (ίσως και πολύ καλλίτερα σε σχέση value for money) των οποίων οι φαν δεν είναι τόσο φανατισμένοι όσο οι ρολεξόφιλοι. Μήπως κύριοι ρολεξόφιλοι αυτό θα πρέπει να σας προβληματίσει; Μήπως έχετε πέσει θύμα μάρκετιν;
Μήπως όσοι σκέφτονται πόσα λεφτά θα βγάλουν αγοράζοντας ένα Ρόλεξ δεν είναι φίλοι του ρολογιού και είναι απλά "επενδυτές", σαν και αυτούς που είχε γιομήσει η Ελλάδα τις χρυσές εποχές του χρηματιστηρίου;

Το ρολόι θα έπρεπε να είναι πάθος και, εκτός εάν είσαι έμπορος, τα πάθη κοστίζουν. Υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι ότι κοστίζουν. Όταν φτάνω να διαβάζω σε θρεντ "πόσα λεφτά θα βγάλω αγοράζοντας ή πωλώντας το τάδε Ρόλεξ", παύω να διαβάζω. Κύριοι (μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού) φανατισμένοι με τα Ρόλεξ, κάμετε κακό στο φόρουμ. Είμαι σίγουρος ότι έχετε "απομακρύνει" πολλά μέλη από μέχρι τώρα.

Το θέμα δεν είναι η Seiko. Το θέμα ήταν πάντα η Ρόλεξ. Όσοι γράφουν υπέρ της Seiko, από ότι βλέπουμε εδώ μέσα, είναι κάτοχοι πολλών διαφορετικών εταιριών. Οι Ρολοξέκηδες όμως είναι μόνο ρολεξάκηδες. Χαλαρώστε λοιπόν γιατί όπως το πάτε θα μείνετε οι 3-4 να ποστάρετε τα ίδια ρολόγια όλη μέρα και να χαίρεστε.

Φυσικά δεν είναι όλοι οι φίλοι της Ρόλεξ στη ίδια κατηγορία. Υπάρχουν και αυτοί που δεν είναι φανατισμένοι. Σε αυτούς βγάζω το καπέλο γιατί κρατούν τις ισορροπίες...
Καλέ μου φίλε ΒsAs εννοείται πως ισχύουν όλα όσα είπες. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα ρολόγια εκεί έξω που είναι και καλύτερα. Δυστυχώς ερχόμαστε πάντα στο after sale. Και γω θελω να αγοράσω ένα VC έστω και μεταχειρισμένο. Ξέρω όμως ότι θα κλαίω τα λεφτά μου.... Κόκκαλο... Για καινούργιο δε συζητάμε... Ζημιά.. Ενώ με το άτιμο το ρολεξ επειδή έχει τεράστιο brand ξέρω πως αν δε κάτσει το ρολοι καλά στο χέρι θα φύγει γρήγορα και θα χάσω λίγα λεφτά. Αμέσως σου βρήκα λόγο πολύ δυνατό να κολλήσω στη ρολεξ. Δεύτερον. Μάλλον αναφέρεσαι στα πενταψηφια. Τα 6 ψηφία κεραμικά ρολεξ είναι άλλη ιστορία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από omega rolex Breitling panerai. ( σε βιτρίνες ε)... Σάν τα ρολεξ δεν υπάρχει ποιότητα φίλε μου. Τέλος. Νομίζω ότι στη κατηγορία 5Κ έως 15Κ η Ρολεξ εκτελεί πεναλτυ χωρίς τερματοφυλακα. Για μενα είναι φανταστικά ποιοτικά ρολόγια. Clasp... Crowns... Bezel.... Bracelet... Ολα εχουν φανταστική ποιότητα. Είναι φουλ iconic και status symbol και φυσικα γι αυτό όλοι την αντιγράφουν. Νομίζω δε χρειάζονται άλλοι λόγοι να αναπτύξω. Οπότε μια συλλογή με 2 έως 3 καλά ρολεξ, ένα πανερι, ένα moonwatch, 1 - 2 seiko citizen για να φοράει και το  παιδί κάτι και αν αντέχει η τσέπη και κανα ΑΡ η Πατεκ είναι ΦΟΒΕΡΉ. καλημέρα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:01:38 πμ »
Δεν είχα και ούτε προτίθεμαι (προς το παρόν) να γίνω κάτοχος ROLEX.
Ρωτώ είναι δυνατόν να υπάρχει στην αγορά ρολόι B&R με τιμή €29.900 και να φοράει μηχανή Sellita SW300-1 των $279.00;
Καλά κάνουν και κορδώνονται οι ROLEXακιδες για τα αποκτήματα τους.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:11:34 πμ »
Το ΡΑΜ μας «χαιρέτησε» ή είναι το plan B  αν δεν κάτσει το επετειακό ???

Sent from my iPhone using Tapatalk
Προς το παρών περιμένω μόνο το Ω, το PAM θα περιμένει λιγάκι αφού έπεσα πάνω στο 16610LV... καλημέρα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:03:30 πμ »
Καλέ μου φίλε ΒsAs εννοείται πως ισχύουν όλα όσα είπες. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα ρολόγια εκεί έξω που είναι και καλύτερα. Δυστυχώς ερχόμαστε πάντα στο after sale. Και γω θελω να αγοράσω ένα VC έστω και μεταχειρισμένο. Ξέρω όμως ότι θα κλαίω τα λεφτά μου.... Κόκκαλο... Για καινούργιο δε συζητάμε... Ζημιά.. Ενώ με το άτιμο το ρολεξ επειδή έχει τεράστιο brand ξέρω πως αν δε κάτσει το ρολοι καλά στο χέρι θα φύγει γρήγορα και θα χάσω λίγα λεφτά. Αμέσως σου βρήκα λόγο πολύ δυνατό να κολλήσω στη ρολεξ. Δεύτερον. Μάλλον αναφέρεσαι στα πενταψηφια. Τα 6 ψηφία κεραμικά ρολεξ είναι άλλη ιστορία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από omega rolex Breitling panerai. ( σε βιτρίνες ε)... Σάν τα ρολεξ δεν υπάρχει ποιότητα φίλε μου. Τέλος. Νομίζω ότι στη κατηγορία 5Κ έως 15Κ η Ρολεξ εκτελεί πεναλτυ χωρίς τερματοφυλακα. Για μενα είναι φανταστικά ποιοτικά ρολόγια. Clasp... Crowns... Bezel.... Bracelet... Ολα εχουν φανταστική ποιότητα. Είναι φουλ iconic και status symbol και φυσικα γι αυτό όλοι την αντιγράφουν. Νομίζω δε χρειάζονται άλλοι λόγοι να αναπτύξω. Οπότε μια συλλογή με 2 έως 3 καλά ρολεξ, ένα πανερι, ένα moonwatch, 1 - 2 seiko citizen για να φοράει και το  παιδί κάτι και αν αντέχει η τσέπη και κανα ΑΡ η Πατεκ είναι ΦΟΒΕΡΉ. καλημέρα

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άγγελε όταν το βασικό κριτήριο για το οποίο μιλάς είναι το χρηματοοικονομικό, τότε ήδη η συζήτηση είναι off.
Είναι σα να επιλέγεις αυτοκίνητο με βασικότερο κριτήριο όλων, την μεταπωλητικη του αξία...
Ο δε ισχυρισμός σου ότι στο price range 5.000-15.000€ η Rolex "εκτελεί πέναλτυ χωρις τερματοφύλακα" είναι -επετρεψε μου- τελειως αυθαίρετος...
Ναι η Rolex είναι ένα "σίγουρο χαρτί" από πολλές απόψεις. Είναι εξαιρετικά ρολόγια, με υψηλή μεταπωλητικη αξία και φυσικά μεγάλη αναγνωρισημοτητα. Την μεγαλύτερη σαφώς, ειδικά σε ανθρώπους μη σχετικούς με το αντικείμενο.
Όχι δεν είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα, εκτός αν το βασικότερο ή μοναδικο σου κριτήριο είναι το ποσό εύκολα μπορείς να πουλήσεις το ρολόι σου...

Το γεγονός όμως ότι η μεταπωλητικη αξία έχει "πάρει μπάλα" όλα τα άλλα, είναι αυτό που προβληματίζει. Ότι πίσω από ένα αδιαμφισβήτητο σημείο υπεροχής, έχει "χτιστεί" το "the best watch a man can get" ;)

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:20:18 πμ »
Καλημέρα...

1.οποιαδηποτε εμμονή με κάτι και όταν μιλάμε για αντικείμενα είναι θέμα.

2.ας μας πούνε οι συλλέκτες εδώ μερικά συλλεκτικά ρολόγια που έχουν,γιατί σε αυτή
   τη χώρα θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε....

3.το τι ρολόι φοράει ο καθένας είναι γούστο του και καπέλο του,άμα είσαι σοβαρός ούτε το
   χρώμα που έχει το λουράκι του δεν πρέπει να σχολιάσεις,ποσο μάλλον μάρκες,τιμές κτλ.

Υ.Γ. το Apple Watch σώζει ζωές τα Rolex και τα seiko κτλ όχι.-

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:34:51 πμ »
Άγγελε αυτά που λες είναι στο περίπου σωστά ....

Όταν δινεις ως πρωτος αγοραστής 15Κ για ένα ρολόι που έχει τιμή καταλόγου 8,5Κ χρεώνεσαι μια υπεραξία η οποία είναι αερας κοπανιστός ..... κοινός φούσκα της αγοράς !!!!


Αν θελεις να χρεωθεις τέτοιο ρίσκο δικαίωμα σου .... καταλαβαίνεις ομως ότι την καυτή πατάτα την πέρνεις εσυ στα χέρια σου αγοράζοντας ένα ρολόι 7000€ παραπάνω από ότι έχει ... όποτε  αυτό που λες εσυ ότι «παίρνω  ρόλεξ για να σίγουρεψω τα λεφτά μου» είναι θεωρητικό !!!!

Αν από 15000€ πάει στα 20000€ Σε 5 χρόνια .... τότε Οκ από εμενα !!! Αλλά κανείς δεν το ξέρεις αυτό γιατί πλέον η αγορά ρόλεξ έχει χαρακτηριστικά και συμπεριφέρεται σαν  χρηματιστήριο   .....!!!!


Μέχρι 15000 € παίρνεις ότι θελεις ... υπάρχουν άπειρες επιλογές και ποιο ποιοτικά ρολόγια από ρόλεξ ...., αλλά επιλέγοντας αυτά μπορεί να χάσεις κάποια από τα χρήματα που εδωσες !!!!

Αν μπορούσα να αγοράσω ένα gmt στα 8,5Κ € θα το έκανα αύριο το πρωί .... αν ξέρεις που μπορώ να Το βρω στείλε πμ !!!!


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:35:46 πμ »
Άγγελε όταν το βασικό κριτήριο για το οποίο μιλάς είναι το χρηματοοικονομικό, τότε ήδη η συζήτηση είναι off.
Είναι σα να επιλέγεις αυτοκίνητο με βασικότερο κριτήριο όλων, την μεταπωλητικη του αξία...
Ο δε ισχυρισμός σου ότι στο price range 5.000-15.000€ η Rolex "εκτελεί πέναλτυ χωρις τερματοφύλακα" είναι -επετρεψε μου- τελειως αυθαίρετος...
Ναι η Rolex είναι ένα "σίγουρο χαρτί" από πολλές απόψεις. Είναι εξαιρετικά ρολόγια, με υψηλή μεταπωλητικη αξία και φυσικά μεγάλη αναγνωρισημοτητα. Την μεγαλύτερη σαφώς, ειδικά σε ανθρώπους μη σχετικούς με το αντικείμενο.
Όχι δεν είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα, εκτός αν το βασικότερο ή μοναδικο σου κριτήριο είναι το ποσό εύκολα μπορείς να πουλήσεις το ρολόι σου...

Το γεγονός όμως ότι η μεταπωλητικη αξία έχει "πάρει μπάλα" όλα τα άλλα, είναι αυτό που προβληματίζει. Ότι πίσω από ένα αδιαμφισβήτητο σημείο υπεροχής, έχει "χτιστεί" το "the best watch a man can get" ;)

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk
Άγγελε δυστυχώς επειδή δεν είμαι μεγαλογιατρος να καθαρίζω 50Κ τον μήνα ωφειλω να κοιτάξω την μεταπωλητικη αξία. Αλλιώς θα είχα σίγουρα και ενα Polaris, ένα χρονογραφο AP, ένα bronzo pam, ένα μπλε overseas και πολλά άλλα. Παρόλα αυτά αν που πεις ποιο θα κρατήσεις αν πρέπει να δώσεις όλα τα άλλα θα σου έλεγα πάλι ρολεξ. Αυτή τη στιγμή αν μείνω με Cameron και Explorer 2  και το gshok του Τζιτζιλακου είναι σούπερ κομπλέ.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:42:50 πμ »
Άγγελε αυτά που λες είναι στο περίπου σωστά ....

Όταν δινεις ως πρωτος αγοραστής 15Κ για ένα ρολόι που έχει τιμή καταλόγου 8,5Κ χρεώνεσαι μια υπεραξία η οποία είναι αερας κοπανιστός ..... κοινός φούσκα της αγοράς !!!!


Αν θελεις να χρεωθεις τέτοιο ρίσκο δικαίωμα σου .... καταλαβαίνεις ομως ότι την καυτή πατάτα την πέρνεις εσυ στα χέρια σου αγοράζοντας ένα ρολόι 7000€ παραπάνω από ότι έχει ... όποτε  αυτό που λες εσυ ότι «παίρνω  ρόλεξ για να σίγουρεψω τα λεφτά μου» είναι θεωρητικό !!!!

Αν από 15000€ πάει στα 20000€ Σε 5 χρόνια .... τότε Οκ από εμενα !!! Αλλά κανείς δεν το ξέρεις αυτό γιατί πλέον η αγορά ρόλεξ έχει χαρακτηριστικά και συμπεριφέρεται σαν  χρηματιστήριο   .....!!!!


Μέχρι 15000 € παίρνεις ότι θελεις ... υπάρχουν άπειρες επιλογές και ποιο ποιοτικά ρολόγια από ρόλεξ ...., αλλά επιλέγοντας αυτά μπορεί να χάσεις κάποια από τα χρήματα που εδωσες !!!!

Αν μπορούσα να αγοράσω ένα gmt στα 8,5Κ € θα το έκανα αύριο το πρωί .... αν ξέρεις που μπορώ να Το βρω στείλε πμ !!!!
Ολα μου τα ρολεξ τα πήρα retail η με  μικρή έκπτωση. Το μόνο που πήρα με καπέλο είναι το SD43 mark1 στα 11.100. Δηλαδή 400 ευρώ καπέλο για το ποιο ισορροπημένο ρολεξ του κόσμου. Άρα Δημήτρη δεν χρεωθηκα υπεραξίες. Τώρα αν κάτσει η ασπρη κεραμική μουνα@@#& με ένα μικρό καπέλο έχει ο θεός. Αλλιώς μπορώ να ζήσω και με το moonwatch. Και ξανά λέω δεν βλέπω τα ρολογια σαν επένδυση.... Αλλα σίγουρα δεν τα βλέπω και σαν το παιδι μου. Αν δηλαδή ένας παλαβός αύριο μεθαύριο μου ζητήσει 15Κ το hulk θα το δωσω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:47:09 πμ »
Άγγελε δυστυχώς επειδή δεν είμαι μεγαλογιατρος να καθαρίζω 50Κ τον μήνα ωφειλω να κοιτάξω την μεταπωλητικη αξία. Αλλιώς θα είχα σίγουρα και ενα Polaris, ένα χρονογραφο AP, ένα bronzo pam, ένα μπλε overseas και πολλά άλλα. Παρόλα αυτά αν που πεις ποιο θα κρατήσεις αν πρέπει να δώσεις όλα τα άλλα θα σου έλεγα πάλι ρολεξ. Αυτή τη στιγμή αν μείνω με Cameron και Explorer 2  και το gshok του Τζιτζιλακου είναι σούπερ κομπλέ.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το g shock του τζιτζιλακου είναι πλέον του Αγγελάκου , δεν είναι δικά μου ρε φίλε , εκτός κι αν αποκτούν συλλεκτική αξία όποτε το δέχομαι με χαρά .
Κατά τα αλλά ούτε φανατισμένος είμαι με ρόλεξ ούτε με καμία εταιρεία , ούτε το βιοτικό μου και μισθολογικό μου επίπεδο δικαιολογεί δυο κεραμικά , η αρρώστια είναι τέτοια που με ώθησε να μετατρέψω ολόκληρη σχεδόν συλλογή σε ρόλεξ και δεν το μετάνιωσα στιγμή .
Δυστυχώς όταν δεν έχεις εισόδημα 50κ όπως λέει κι ο Άγγελος η μεταπωλητική αξία βρίσκεται ψηλά στις απαιτήσεις , όχι τόσο πολύ για την ίδια την μεταπώληση αλλά για την αξία του προϊόντος .
Δεν ξέρω άλλο τρόπο να μετρήσεις ένα μεταχειρισμένο εκτός από την μεταπώληση .
Δεν μιλάμε για συλλεκτικά κομμάτια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 08:01:22 πμ »
ας μας πούνε οι συλλέκτες εδώ μερικά συλλεκτικά ρολόγια που έχουν,γιατί σε αυτή
   τη χώρα θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε....

Ε άμα είναι να ξεχάσετε κι αυτά που ξέρετε θα ξεκινήσω εγώ..
1. Rolex Kermit fat 4 MK1. Σίγουρα το συλλεκτικότερο ρόλεξ από το 2003 και μετά.
2. Rolex Kermit Z series. Όπως παραπάνω σε πιο light εκδοχή λόγω non fat bezel, πάντως σούπερ συλλεκτικό.
2. Rolex 16710 stick dial. Το δεύτερο συλλεκτικότερο ρόλεξ από το 2008 και μετά μετά το kermit.
3. Είναι νωρίς να λέμε το Μπάτμαν συλλεκτικό, αλλά με 6 χρόνια μόνο παραγωγή και ως το πρώτο δίχρωμο κεραμικό στεφάνι μετά από τόση προσπάθεια της εταιρείας, το βλέπω να γίνεται μακράν το πιο συλλεκτικό της εποχής μας. Έχω δύο τέτοια, ένα να φοράω και ένα με αυτοκόλλητα.
3. Pam364. Νομίζω δεν χρειάζεται συστάσεις, 2500m, 1000 κομμάτια το 2013 και τέλος. Στα μάτια μου το πιο όμορφο submersible.
4. Αυτό θα το κρατήσω για τον εαυτό μου αλλά είναι το πιο ιδιαίτερο απ' όλα και η πιο πρόσφατη προσθήκη μου. Πάντως έχει bronze μπούκλα φτιαγμένη για μένα. Κάποια μέρα ίσως γυρίσω τον καρπό μου να το εμφανίσω και στο φόρουμ.

Πάντως έχουμε φύγει από το θέμα του τίτλου που ήταν αυτή η τεράστια μάχη μεταξύ sub και MM και στεναχωριέμαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 08:07:56 πμ από maestro »

vintage-master

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko MM 300m vs Rolex SubC
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 08:38:34 πμ »
Να χαίρεστε τα ρολόγια σας αγαπητέ και πάντα με υγεία,αλλά μάλλον όπως είχα καταλάβει έχετε
χάσει την έννοια του τι σημαίνει συλλεκτικό ρολόι,γιατί όλα αυτά που μας παραθεσατε τα βρίσκεις εύκολα ανεξάρτητου τιμής.-