Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Πρόβλημα με Tudor 79230 Rivet steel bracelet

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Tudor 79230 Rivet steel bracelet  (Αναγνώστηκε 1283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Templar

• 36mm case
    • Προφίλ
Πρόβλημα με Tudor 79230 Rivet steel bracelet
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 06:42:09 πμ »
Θέλω την βοήθεια σας στο εξής :
Παρέλαβα εχθές από Private Seller ( Γερμανία) του Chronο 24 το εν λόγω bracelet (72060) για το Tudor 79230 N. Κατάσταση και συσκευασία άριστη μαζί με τα συμπληρωματικά End Links. Άμεσα στην Rolex για τοποθέτηση. Μετά από μιάμιση ώρα  >:( βγαίνει ο Τεχνικός και με ρωτάει από που το αγόρασα γιατί Ναι μεν το Bracelet είναι γνήσιο αλλά δεν εφάρμοζαν τα δυο End Links της κάσας( για την ακρίβεια το ένα γιατί το άλλο το έβαλα και εγώ) οπότε μάλλον θα πρέπει να παραγγείλω 2 στην τιμή των 45 έκαστο σύνολο 90 Ευρώ. Εξέφρασε δε και την απορία μήπως δεν ήταν γνήσια και του απάντησα ότι κάποιος που αγοράζει bracelet των 800 δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό να κάνει οικονομία σε πλαστό End Links των 45.
Για να μην σας ζαλίζω μου είπε να πάω την Δευτέρα μαζί με όλα τα χαρτιά του Ρολογιού ( υποψιάστηκε ότι κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά) για να δει ένα νούμερο το οποίο δεν φαινόταν πολύ καθαρά και να παραγγείλουμε αυτά που ταιριάζουν.
Εννοείται ότι επικοινώνησα άμεσα με τον Πωλητή ο οποίος μου είπε ότι το Ρολόι είχα αγοραστεί από το Harrods (πράγματι στην photo η κάτω πλευρά της κάσας είχε το H) όλα είναι γνησιότατα και δεν έχει  κανένα πρόβλημα είτε να επιβαρυνθεί και τα 90 Ευρώ για την συμπληρωματική αγορά είτε να του το επιστρέψω αφού αποφασίσω τελικά μέχρι την Δευτέρα.
Θέλω την γνώμη σας γιατί προσανατολίζομαι να το κρατήσω και να πάρω τα καινούργια.
Επίσης επειδή μου είπε να του πω πως θέλω να μου κάνει refund μέσω paypal ή Chrono 24 και αν πρέπει να αναφέρω το πρόβλημα στο Chrono 24 .
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας ζάλισα.

ΥΓ. Καλά τον Άρη Watchcollector και τον Άγγελο Exdiver τους έχω ήδη ζαλίσει και τους ευχαριστώ για την βοήθεια τους και την υπομονή τους . ;)   

Συνδεδεμένος harolagoha

• 48mm case
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Tudor 79230 Rivet steel bracelet
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 08:21:40 πμ »
Σε πρωτη φαση αυτο [..] μου είπε να πάω την Δευτέρα μαζί με όλα τα χαρτιά του Ρολογιού ( υποψιάστηκε ότι κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά) για να δει ένα νούμερο το οποίο δεν φαινόταν πολύ καθαρά και να παραγγείλουμε αυτά που ταιριάζουν. Τρεις περιπτωσεις παιζουν..
- δεν πιανουν τα χερια του τεχνικου (διολου απιθανο), θελει ειδικο εργαλειο της tudor για την αλλαγη
- ο πωλητης να εκανε καμια πονηρη εξυπναδα (μονο αυτο θα ξερει) γι αυτο και να το διωχνει
- το end link να ειναι ελλατωματικο...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Templar

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 08:59:06 πμ »
Σε πρωτη φαση αυτο [..] μου είπε να πάω την Δευτέρα μαζί με όλα τα χαρτιά του Ρολογιού ( υποψιάστηκε ότι κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά) για να δει ένα νούμερο το οποίο δεν φαινόταν πολύ καθαρά και να παραγγείλουμε αυτά που ταιριάζουν. Τρεις περιπτωσεις παιζουν..
- δεν πιανουν τα χερια του τεχνικου (διολου απιθανο), θελει ειδικο εργαλειο της tudor για την αλλαγη
- ο πωλητης να εκανε καμια πονηρη εξυπναδα (μονο αυτο θα ξερει) γι αυτο και να το διωχνει
- το end link να ειναι ελλατωματικο...
Κοίταξε, το τρίτο ενδεχόμενο παίζει γιατί εάν πήγαινες να τα προσαρμόσεις μόνα τους εφάρμοζαν μια χαρά αλλά μόλις έβαζες το springbar  ειδικά στο ένα, δεν εφάρμοζε σαν να ήταν η υποδοχή του springbar λίγο πιο έξω εννοώ χιλιοστό του χιλιοστού και δεν καθόταν στην κάσα καλά.

Συνδεδεμένος patsouris

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 09:09:54 πμ »
Καλημέρα,
Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Ω Seamaster Planet Ocean 2500.

Αγορασμένο με λουρί, βρήκα κάποια στιγμή το μπρασελέ στο ebay κοντά στα 400ευρώ από έμπιστο κατάστημα που πωλούσε και άλλα λουριά & μπρασελέ κυρίως Breitling.

Έφτασε και δεν μπόρεσα να το τοποθετήσω. Επίσκεψη στην Ω μπουτίκ μήπως και τα καταφέρουν, αλλά μάταια... Οι τρύπες των end links δεν ταίριαζαν ακριβώς στις τρύπες των lugs (δέκατα του χιλιοστού το έκκεντρο της τρύπας) και δοκιμάσανε ότι μπαρέτα είχαν διαθέσιμη από ψιλές, χοντρές χωρίς αποτέλεσμα... Στο τέλος άνοιξαν όλους τους καταλόγους τους για να ελέγξουν τα χτυπημένα νούμερα μπρασελέ και ρολογιού και τα βρήκανε όλα σωστά, δεν ξέρανε τι έφταιγε.... Μου πρότειναν να πάω μια βόλτα από το Swatch Group.

Σε 2η προσπάθεια πέρασα από τον Άρη και ελέγχοντάς του μου είπε κι αυτός ότι είναι αδικαιολόγητο και ότι κάτι τρέχει μάλλον με τα end links και το μπρασελέ.

Άμεση επικοινωνία με τον πωλητή, μου έκανε μάλιστα μέσα σε 5' refund χωρίς να του στείλω το μπρασελέ πρώτα πίσω και μου είπε εξέφρασε και ο ίδιος την απορία για την τοποθέτηση και μήπως τελικά εγώ δεν είχα το σωστό ρολόι...

Ύστερα από 1 χρόνο, κάπου το έγραψα κι εδώ μέσα, στο Watchuseek ανακάλυψαν παρτίδα μπρασελέ Ω aftermarket τα οποία ήταν χτυπημένα με κωδικούς Ω και χαραγμένα πανομοιότυπα και ελέγχοντας κάποιες φωτογραφίες που τυχαία είχα κρατήσει συνειδητοποιήσα ότι μου είχε σταλεί fake...

Δεν ξέρω αν το κατάλαβε και ο πωλητής ή προσπάθησε με τη σειρά του να κοροιδέψει.

Ένα μόνο κατάλαβα. Οποιαδήποτε αγορά ρολογιού θα πρέπει να είναι πάντα με μπρασελέ. Στα άλλα ρολόγια μου το ακολουθώ.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 09:19:42 πμ »
Τελικα καποια πραγματα δεν πρεπει να αγοραζονται απο εξω για να μην τρεχουμε μετα.
Το τρεξιμο κοστιζει περισσοτερο απο το οποιο κερδος μπορει να εχουμε.
Πριν λιγες ημερες φιλος μου εφερε ενα Τιουντορ για εργασιες.
Οταν μπηκε το κλειδι ανοιγματος διαπιστωθηκε οτι δεν εφαρμοζει κανενα.
Ειχαν ελααααααααχιστη διαφορα με τις Ρολεξ.
Τοση ομως που την δουλεια δεν την εκανε.

Συνδεδεμένος Aris2176

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 10:06:04 πμ »
Τελικα καποια πραγματα δεν πρεπει να αγοραζονται απο εξω για να μην τρεχουμε μετα.
Το τρεξιμο κοστιζει περισσοτερο απο το οποιο κερδος μπορει να εχουμε.
Πριν λιγες ημερες φιλος μου εφερε ενα Τιουντορ για εργασιες.
Οταν μπηκε το κλειδι ανοιγματος διαπιστωθηκε οτι δεν εφαρμοζει κανενα.
Ειχαν ελααααααααχιστη διαφορα με τις Ρολεξ.
Τοση ομως που την δουλεια δεν την εκανε.

Οπερ; Σε έχασα φίλε Άρη. Ήταν το ρολοι μαιμουδιεν;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2019, 10:08:49 πμ »
Οπερ; Σε έχασα φίλε Άρη. Ήταν το ρολοι μαιμουδιεν;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι Αρη δεν ειπα οτι ειναι μαιμου και πραγματικα δεν ηταν μαιμου.
Απλα ειπα οτι το κλειδι ανοιγματος των Ρολεξ δεν ταιριαζε για ελαχιστα.
Μηπως εχει συμβει και εδω κατι τετοιο με το ενα;
Δηλαδη μηπως ειναι απο Ρολεξ το ενα;