Αποστολέας Θέμα: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.  (Αναγνώστηκε 4914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Σκέφτομαι εδώ και χρόνια να αγοράσω ένα κουρδιστό ρολόι χειρός, καινούριο (όχι vintage). Σε λίγες μέρες έχω τα γενέθλιά μου, οπότε ίσως θελήσω να πάρω κάτι...

Ο πραγματικός λόγος που δεν έχω κάνει την κίνηση ακόμη, είναι ότι δε βρίσκω κάτι που να μου αρέσει επαρκώς, και σε τιμή που να μπορώ να το πάρω.

Δεν έχουν αλλάξει και πολύ τα γούστα μου, παρά μόνο στις διαστάσεις (θα ήθελα να είναι γύρω στα 38-39mm, άντε 40, αν μου αρέσει κάτι ως σύνολο). Το στυλ που ψάχνω είναι dress/κλασικό, με καλλιγραφικούς αραβικούς αριθμούς, ή κλασικούς λατινικούς. Κάτι που να το βλέπεις και να έχει αυτή τη χάρη των παλιών ρολογιών, σαν αντίκα.

Ενώ θα περίμενε κάποιος να υπάρχει κάτι σε λογική τιμή, κυρίως τέτοιου ύφους ρολόγια είναι από κάποιες ιστορικές πανάκριβες εταιρίες όπως η A.Lange & Sohne με το 1815, ή κάποιων ανεξάρτητων ωρολογοποιών όπως ο Philipe Dufour με το simplicity κτλ.

Το θέμα έγκειται στο μηχανισμό, καθώς αυτόματα υπάρχουν πολλά σε προσιτές τιμές και τέτοιο στυλ. Κουρδιστά, και καινούρια (όχι vintage), δύσκολα βρίσκεις σήμερα οικονομικά.


Άνοιξα λοιπόν αυτό το θέμα, καθώς υπάρχουν και κάποιοι τεχνικοί στο φόρουμ, και έχω κάποιες ερωτήσεις, αλλά και γιατί ποτέ δε ξέρεις, μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι που μου έχει ξεφύγει.

Ένα παράδειγμα είναι το παρακάτω ρολόι από μια microbrand, τη Vario

https://vario.sg/collections/empire-watch/products/empire-white-handwound-dress-watch

Ο μηχανισμός 6t33 της Miyota είναι αξιόπιστος, και στα service βρίσκεις άκρη κτλ? Το παραπάνω ρολογάκι συνολικά έχει τα χαρακτηριστικά που θέλω, αν και δε κρύβω πως θα ήθελα κάτι με ελβετικό μηχανισμό και ίσως από μια εδραιωμένη εταιρία.
Αν ωστόσο το παραπάνω είναι ποιοτικό, γιατί όχι...



Δε θέλω να κάνω βιαστική κίνηση πάντως, καθώς το κουρδιστό που θα πάρω θέλω να είναι καλό, και να το έχω πολλά χρόνια.

Έχω βάλει στο μάτι και κάποια Γερμανικά σε στυλ Marine, όπως Stowa, Archimede, Limes, Tourby κτλ, απλά ξεφεύγουν αισθητά πάνω από 500 ευρώ, μερικά γύρω στα 1000 ή και παραπάνω. Μήπως είναι καλύτερα να πάρω αργότερα ένα τέτοιο, αντί κάτι σαν το παραπάνω με τη Miyota...




Για αρχή θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για το παραπάνω Vario και την 6t33 της Miyota.
Και όποια άλλη άποψη σύμφωνα με τα παραπάνω και αν έχετε κάποια πρόταση που μπορεί να μην έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος nuber1

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 26, 2019, 08:03:41 μμ »
Πάντως εγώ δεν έχω προσωπική γνώμη για την vario άλλα από έναν γνωστό που είχε δεν άκουσα και τα καλύτερα είχε αρκετά προβλήματα ..

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 27, 2019, 04:25:18 μμ »
Πιθανώς να κάνεις κάποιο λάθος και ο γνωστός σου να μην είχε ρολόι μάρκας Vario. Είναι μια microbrand από τις εκατοντάδες που υπάρχουν τελευταία, με σπάνια την περίπτωση κάποιος εδώ να έχει ένα τέτοιο, πόσο μάλλον γνωστός του.


Αποσυνδεδεμένος nuber1

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2019, 06:41:29 μμ »
Πέρσι την ανοίξει πριν 15 μήνες περίπου ..είχε έρθει ένας συνεργάτης ενός φίλου από την Μαλαισια..και πήγαμε για φαγητό πάνω στην κουβεντα μου έκανε εντύπωση το όμορφο καντράν του ρολογιού που φόραγε ,όταν τον ρωτησα τι μάρκα ειναι μου είπε  vario τον ρωτησα τι ειναι η vario και μου είπε ότι ειναι μια καινουργια μάρκα και ότι δεν ειναι και τόσο ευχαριστημενος..δεν τον ρωτησα περισσότερα γιατι η κουβεντα είχε αλλο περιεχόμενο..και τώρα που το ανέφερες το θυμήθηκα,γνώμη μου ειναι να το ψάξεις στο διαδίκτυο και να συλλέξεις πληροφοριες..   

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2019, 11:23:48 μμ »
Ευχαριστώ, συγγνώμη για την αμφισβήτηση παραπάνω. Όντως από εκεί κοντά από τη Σιγκαπούρη είναι αυτή η Microbrand.
Παρότι μου αρέσει το παραπάνω μοντέλο, ίσως το προσπεράσω και επενδύσω κάπου άλλου.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2019, 07:59:54 πμ »
Πρόσεξε μια λεπτομέρεια: Όσα είχα ή είδα με ελβετικές ΕΤΑ- Unitas ήταν μεγάλα,42χιλ.+.
Ρίξε και μια ματιά στην Orient. 'Εχει ένα πανέμορφο (40αρι νομίζω) με power reserve. Δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά η τιμή του έξω είναι κοντά στα 150-170 και οι μηχανισμοί της εταιρείας είναι αξιαγάπητοι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2019, 04:45:49 μμ »
Κάποια με συγκεκριμένες ελβετικές μηχανές είναι όντως μεγάλα, εκεί γύρω στα 42mm. Έχω καταλάβει ότι οι μηχανές αυτές προοριζόταν για ρολόγια τσέπης.
Υπάρχουν και άλλοι μηχανισμοί που μπορούν να δώσουν και πιο μικρά μεγέθη, απ'ότι έχω δει.

Το orient που λες είναι το Monarch. Δε το πήρα γιατί η έκδοση με την ατσάλινη κάσα και το ανοιχτόχρωμο καντράν, είχε στο καντράν το εφέ "sunray" ή "sunburst", κάτι που δε μου αρέσει τόσο.
Βέβαια έχει καταργηθεί το μοντέλο αυτό, και δε το βρίσκεις πλέον, παρά μόνο την έκδοση με την επίχρυση κάσα (κάτι που επίσης δε θέλω).

Περίεργο που έχουμε 2019, με αυτή τη μεγάλη δημοτικότητα των μηχανικών ρολογιών, και να μη μπορείς να βρεις ένα 38-40mm Ελβετικό κουρδιστό ρολόι, με κλασικό καντράν (αραβικούς ή Λατινικούς αριθμούς), το οποίο να κοστίζει μέχρι 3-4 κατοστάρικα το πολύ. Σήμερα δεν έχουν μεγάλη ζήτηση τα κουρδιστά, παρά μόνο τα αυτόματα.

Αυτοί που θέλουν κάτι σαν αυτό που ψάχνω, υποθέτω είναι κάποιοι κύριοι σε χώρες όπως Γερμανία και λοιπές Ευρωπαικές χώρες, που τους αρέσει το πολύ κλασικό στυλ, λόγω και του πολιτισμού τους και της ζωής τους εκεί πάνω, και έχουν να επενδύσουν σε Breguet, A Lange & Sohne και άλλες πανάκριβες μάρκες.


Το μόνο που πληρεί αυτό που ψάχνω, είναι το hamilton Khaki field Mechanical, αλλά θα ήθελα λίγο πιο κλασικό καντράν, σαν παλιό ρολόι αντίκα.



Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:38:54 μμ »
40mm 690 ευρώ (αλλά αυτόματο)




Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2019, 07:12:46 μμ »
Το 40αρι αυτό stowa, βγαίνει και σε κουρδιστό, με επιπλέον κόστος.

Είναι μια σκέψη, αλλά κοντά στα 850-900 ευρώ.

Το θέμα είναι να υπήρχε κάτι πιο οικονομικό. Το αντίστοιχο κουρδιστό steinhart που είναι 400 κάτι ευρώ, είναι 44mm :/

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:38:20 μμ »
Γιάννη ρολόι έτσι όπως το θες στα 400 ευρώ δεν υπάρχει.
Η βάλε παραπάνω χρήματα, η συμβιβάσου η κάθησε να κοιτάς.
Θυμάσαι από ποτέ έκανες την πρώτη κουβέντα σχετικά με το τι θα ήθελες να πάρεις;
Πριν 3 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2019, 11:30:27 μμ »
Είναι τόσα πολλά πλέον τα μοντέλα, που πιθανώς να υπάρχει κάτι, ή και σε microbrand.
Ποτέ δε ξέρεις τόσοι στο ίντερνετ, κάποιος μπορεί να δώσει μια πρόταση που να μη την ξέρω.

Εξού και άνοιξα το νήμα, να ρωτήσω και για την 6τ33 της miyota που σκεφτόμουν να το παραγγείλω το παραπάνω vario, αλλά με έβαλε σε σκέψεις και ο φίλος παραπάνω.

Από την άλλη θα ήθελα κάτι από μια εδραιωμένη εταιρία, και με ελβετική μηχανή.

Και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν γύρω στα 500e max, απλά την μια τα χαλάμε στο σχέδιο (khaki field mechanical), την άλλη στο μέγεθος (steinhart marine 44) και ούτω καθεξής.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2019, 12:00:10 πμ »
Αν σου πω ότι κι εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα αναζητούσα πριν από 2 χρόνια;

Αφού απελπίστηκα, κατέληξα σε κάτι παρόμοιο, αλλά αυτόματο (ΕΤΑ 2824-2). Αυτό εδώ:


https://www.google.gr/search?q=raymond+weil+tradition+2834&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=f6o8J2LJfvdesM%253A%252Ce1PiZHITNYjfrM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kRC4sNZ1NZcnci2lXlN9tSTSQZkqw&sa=X&ved=2ahUKEwiw-vrMzNjjAhVHKFAKHY1VBIIQ9QEwAXoECAkQBg#imgrc=YYS0JILXsDXmQM:&vet=1&spf=1564350791038

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2019, 12:50:06 πμ »
Πολύ ωραίο το raymond weil, με τους κλασικούς λατινικούς αριθμούς.

Αυτόματα υπάρχουν πολλά. 'Εχω και'γω ένα όμορφο Orient Bambino Version 5 με ωραίους Breguet αριθμούς στο καντράν, μπλε δείκτες και παρότι 40,5 mm στρώνει όμορφα.

Το πρόβλημα είναι στην τιμή, το μέγεθος, και το κουρδιστό.

Η αναζήτηση πάντως έχει τη μαγεία της, είναι μέρος της ενασχόλησης.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2019, 08:35:30 πμ »
Το πρόβλημα είναι στην τιμή, το μέγεθος, και το κουρδιστό.
:lol: :lol: :lol:
Αχ βρε Γιαννη θα μας πεθανεις καλοκαιριατικα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Επιλογή καινούριου κουρδιστού ρολογιού, σε κλασικό στυλ.
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2019, 09:40:47 πμ »
Το πρόβλημα είναι στην τιμή, το μέγεθος, και το κουρδιστό.

άρα μέχρι τώρα έχεις βρει...το dial;